Upload
others
View
36
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Fise de lucru - rezolvata
//1. Sa se scrie algoritmul care calculeaza numarul picioarelor dintr-o curte in care se gasesc g
gaini, p pisici si un om.
#include <iostream>
using namespace std;
int g,p,nr;
int main()
{
cout << "Numarul gainilor="; cin>>g;
cout << "Numarul pisicilor="; cin>>p;
nr = 2*g + 4*p + 1;
cout<<"Numarul picioarelor = "<<nr;
return 0;
}
//2. Să se calculeze şi să se afişeze aria unui triunghi, cunoscând o latură a triunghiului şi înălţimea
corespunzătoare.
#include <iostream>
using namespace std;
int l,h;
float a;
int main()
{
cout << "Latura triunghiului: "; cin>>l;
cout << "Inaltimea triunghiului: "; cin>>h;
a=l*h/2.0;
cout<<"Aria este: "<<a;
return 0;
}
Proiect didactic Data : ………… Profesor : Carmen Ciupe
Şcoala Gimnaziala nr.1 Romanasi Unitatea de învăţământ: Obiectul: Informatică Tema: Structuri fundamentale de control Subiectul: STRUCTURA liniara (secventiala) Clasa : a Va …
Tipul lecţiei : Consolidare (Predare – învăţare)
Obiectivul fundamental : - Fundamentarea cunoştiinţelor de logică şi algoritmică ; - Cunoaşterea modului de reprezentare a datelor ; - Însuşirea unor deprinderi elementare de programare .
Obiective operaţionale : O1 : dobândirea de către elevi a unui sistem minimal de cunoştinţe ştiinţifice despre calculatorele personale; O2 : însuşirea unui limbaj de programare a calculatoarelor personale; O3 : consolidarea cunoştinţelor dobândite în procesul de învăţământ (în special la disciplinele fundamentale) prin transferul şi utilizarea acestora în cadrul activităţilor de învăţare a programării şi reciproc. O4 : formarea şi dezvoltarea unor priceperi şi deprinderi practice de utilizare a calculatoarelor personale; O5 : formarea la copii a gândirii algoritmice; O6 : stimularea interesului elevilor pentru informatică, în vederea utilizării cu eficienţă maximă a tehnicii de calcul în diverse domenii de activitate; Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, munca independentă, lucrul la
calculator. Tipuri de activitate : individual, colectiv, pe grupe. Mijloace de învăţământ : tabla, cretă, calculatoarele din dotare, videoproiector Bibliografie :
Informatica si TIC- Manual pentru clasa a V-a – Ed.Litera Informatica si TIC – Manual pentru clasa a V-a – Ed. Intuitex www.didactic.ro; www.informaticainscoli.ro
Schema Lectiei Pentru rezolvarea unui probleme care sunt pasii pe care trebuie sa i parcurgem?
1. Rezolvi problema pe cateva cazuri particulare
2. Identifici ce se da si ce se cere
3. Detaliezi povestea astfel incat sa fie clar ce trebuie facut la fiecare pas.
4. Citesti enuntul problemei cu atentie
5. Descrii solutia sub forma unei povesti.
Prezentarea unui caz particular (exemplu)
A sosit vremea ca bunicul Elinei, apicultor cu multa experienta, sa stranga mierea din stupi.
Astfel, acesta va executa, secvential, mai multe activitati diferite:
- Cerceteaza fagurii din stup;
- Indeparteaza toate albinele de pe fagure
- Elimina ceara care acopera fagurii
- Introduce fagurii intr-un dispozitiv rotitor
- Colecteaza mierea in vase speciale;
Orice schemă logică poate fi descompusă în trei structuri de bază şi anume:: LINIARĂ,
ALTERNATIVĂ ŞI REPETITIVĂ.
a) Structura liniară ( secvenţială ) : - reprezinta un set de activitati finite,
executate intr-o anumita ordine, pentru implementarea unui algoritm.
Structura liniara poate contine instructiuni de:
- Citire (primire a datelor de intrare)
- Scriere (furnizare a datelor de iesire)
- Atribuire (prin care o variabila primeste ca valoare rezultatul obtinut prin
evaluarea unei expresii)
Graficul cu ajutorul blocurilor pentru o structura liniara arata in felul urmator:
Structura liniara
Instruntiune 1
Instructiune 2
Instructiune 3
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
STRUCTURA LINIARA
Momentele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Strategii lecţiei de didactice
referinţă
Momentul Asigur ordinea, materialele Deschid organizatoric pentru buna desfăşurarea a calculatoarele, se
lecţiei. pregătesc pentru lecţie. Anunţarea Astăzi vom continua Elevii notează în caiete Expunerea temei şi a prezentarea structurilor titlul lecţiei. obiectivelor fundamentale de control,
urmând ca ora viitoare să realizăm un program în TP.
Scrierea pe
O3, O11 Să prezinte cineva noţiunile Câte un elev să Conversaţia titlului de algoritm, schemă logică şi prezinte definiţiile examinatoare tablă pseudocod. cerute.
Ce structura mai cunoaştem? Scrie pe tablă: „Structura alternativă”
Transmiterea O4, O6, Vom prezenta instrucţiunea Elevii vor realiza
Conversaţia de noi
Observaţia cunoştinţe Vom realiza schema logică, schema logică şi Explicaţia pseudocodul (algoritmul), pseudocodul deja
Observaţie modul de execuţie a ştiute şi vor nota în instrucţiunii şi observaţii. caiete modul de dirijată
Vom realiza o serie de exemple cu diferite cazuri: execuţie.
Elevii vor rezolva problemele mai întâi pe caiete, apoi la tablă
1.Să se scrie algoritmul care calculeaza perimetrul unui dreptunghi. Stiind ca lungimea dreptunghiului este cu 10 m mai mare decat latimea.
2. Pentru doua variabile a si b cu valori numere naturale, scrie pe caiet secventa liniara corespunzatoare determinarii produsului si catului celor doua variabile.
Evaluare Notez primii 5 elevii care Rezolvă în 7 minute Munca rezolvă corect testul propus. testul propus. independentă
Fixarea
Profesorul cere elevilor să Elevii vor consolida
cunoştinţelor răspundă la următoarele noile cunoştinţe prin întrebări: realizarea unui 1.Ce structuri fundamentele program în limbajul de control cunoaştem? Pascal pentru a treia 2.Ce instrucţiune am studiat problemă rezolvată. astăzi?
Fişă de evaluare
Realizaţi schema logică pentru următoarea problemă:
Calculeaza aria unui dreptunghi, daca stii lungimea si latimea
START
STOP
4
Clasa a V-a
Fisă probleme – structura liniară (secventiala) –
1. Sa se scrie algoritmul care calculeaza numarul picioarelor dintr-o curte in care se gasesc g gaini, p pisici si
un om. Exemplu: Date de intrare:g=5, p=3 Date de iesire: nr=24
2. Să se calculeze şi să se afişeze aria unui triunghi, cunoscând o latură a triunghiului şi înălţimea corespunzătoare.
Exemplu: Date deintrare: l=4, h=3 Date de iesire: A=6
3. Să se determine ultima cifră a sumei x+y, unde x şi y sunt numere naturale citite. Exemplu: Date de intrare: x=123, y=349 Date de iesire: uc=2
4. Fiind date trei numere, să se calculeze toate sumele posibile de câte două numere. Afişarea să cuprindă şi
termenii sumei, nu numai valoarea ei. Exemplu: Date de intrare : a=2 b=13 c= 4 Date de ieşire: s1=15 s2=6 s3=17
5. Maria vrea să verifice dacă greutatea şi înălţimea ei corespund vârstei pe care o are. Ea a găsit într-o carte
următoarele formule de calcul ale greutăţii şi înălţimii unui copil, v fiind vârsta : greutate=2*v+8 (în kg), înălţime=5*v+80 (în cm). Realizaţi un program care să citească vârsta unui copil şi să afişeze greutatea şi înălţimea ideală, folosind aceste formule.
Exemplu: Date de intrare: v = 15 Date de iesire g=38 i=155
6. Se introduc de la tastatură trei cifre. Afişaţi pe aceeaşi linie 5 numere formate cu aceste cifre luate o singură
dată. Exemplu : Date de intrare : 3 4 2 Date de ieşire : 324 342 243 234 432. 7. Fie a si b doua numere reale. Sa se interschimbe valorile lor, apoi sa se afiseze noile valori. Exemplu: Date de intrare: a=6, b=9 Date de iesire: a=9, b=6
8. Perimetrul unui patrat este egal cu latura altui patrat. Stiind ca suma perimetrelor lor este x, sa se calculeze
ariile celor doua patrate. Exemplu: Date de intrate: x=20 Date de iesire: A1=1, A2=16 9. Fie doua numere naturale a si b. Sa se calculeze si sa se afiseze maximul si minimul dintre ele. Exemplu: Date de intrare: a=9, b=2 Date de iesire: max=9, min=2
Director____________ Responsabil catedra___________
Proiectul unităţii de învăţare
Disciplina: Informatică
Prof. Carmen Ciupe
Clasa: a V-a
Unitatea de învăţare:Structuri de control
Nr de ore:36
Conţinuturi Competenţe
specifice Activităţi de învăţare Resurse Evaluare
1. C++
2. Introducere
3. Structura liniară
4. Structura alternativă
5. Structura repetitivă
4.1
4.3
4.5
- Lansarea în execuţie a programului
- Rularea, compilarea, deschiderea, salvarea, închiderea
aplicaţiilor
- Instrucţiuni pentru structura liniară: instrucţiunea de atribuire,
instrucţiunea compusă şi instrucţiunea vidă
- Aplicaţii
- Instrucţiuni pentru structura alternativă: IF şi CASE
- Principiul de execuţie, forma generală
- Aplicaţii
- Instrucţiuni pentru structuri repetitive cu număr necunoscut de
paşi: WHILE, REPEAT. Forma generală, principiul de execuţie
- Instrucţiune pentru structura repetitivă cu număr cunoscut de
paşi: FOR. Forma generală, principiul de execuţie, exemple
- Aplicaţii cu structuri repetitive
- Aplicaţii recapitulative care folosesc toate structurile
36 h
activitate frontală
şi individuală
conversaţia
problematizarea
fişă cu exerciţii
culegeri de
probleme
calculatorul
manualul
activitate frontală
şi individuală
manualul
fişe de probleme
Observarea
sistematică a
elevilor
Evaluarea
scrisă şi orală
Evaluarea
scrisă şi orală
Observarea
sistematică a
elevilor
Evaluarea
scrisă şi orală
Evaluarea
6. Aplicaţii scrisă şi orală