7
PLAN DE LECŢIEI DATA: 24.03.2016 DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIA ROMÂNILOR ŞI UNIVERSALĂ CLASA: a IX- a CONŢINUT:Foametea din 1946 -1947 şi deportările din localitate TIPUL LECTIEI: Studiu de caz. DURATA: 45MIN. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1.Să descrie situaţia populatiei în timpul foametei pe baza surselor istorice. O2,Să enumere cauzele principale care au provocat foametea în RSSM. O3. Să analizeze sursele istorice. O4. Să demonstreze relaţia de cauzalitate dintre colectivizarea forţată şi deportările în masă a populaţiei. Subcompetenţe. identificarea legăturii cauză – efect cu referire la evenimentele istoriei contemporane; analiza critică a diferitor opinii pe marginea unui subiect istoric din secolul al XX-lea; analiza atitudinii membrilor comunităţii faţă de valorile culturii naţionale şi universale. Strategia didactică a) metode şi procedee: - conversaţia dirijata/ euristică, învăţarea prin descoperire, dezbatere, utilizarea documentului istoric, problematizarea, harta istorica, , explicatia, comparatia - activitate frontală, individuală, ; b)material didactic: - documente, fişe de lucru, harta istorică, manual; - texte istorice, tabla, creta, fişe de evaluare, atlas istoric. Mijloace de învăţământ: Manualul de istorie a romanilor al clasei a IXa Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă - umane: elevii clasei a IX- a B Metode de evaluare: - observarea sistematică a comportamentului elevilor;

Foametea.doc

Embed Size (px)

Citation preview

PLAN DE LECŢIEIDATA: 24.03.2016DISCIPLINA DE INVĂŢĂMÂNT: ISTORIA ROMÂNILOR ŞI UNIVERSALĂ CLASA: a IX- a CONŢINUT:Foametea din 1946 -1947 şi deportările din localitateTIPUL LECTIEI: Studiu de caz. DURATA: 45MIN.OBIECTIVE OPERATIONALE:O1.Să descrie situaţia populatiei în timpul foametei pe baza surselor istorice. O2,Să enumere cauzele principale care au provocat foametea în RSSM. O3. Să analizeze sursele istorice.O4. Să demonstreze relaţia de cauzalitate dintre colectivizarea forţată şi deportările în masă a populaţiei.Subcompetenţe.

identificarea legăturii cauză – efect cu referire la evenimentele istoriei contemporane; analiza critică a diferitor opinii pe marginea unui subiect istoric din secolul al XX-lea; analiza atitudinii membrilor comunităţii faţă de valorile culturii naţionale şi universale.

Strategia didactică a) metode şi procedee: - conversaţia dirijata/ euristică, învăţarea prin descoperire, dezbatere, utilizarea documentului istoric, problematizarea, harta istorica, , explicatia, comparatia - activitate frontală, individuală, ; b)material didactic: - documente, fişe de lucru, harta istorică, manual; - texte istorice, tabla, creta, fişe de evaluare, atlas istoric.

Mijloace de învăţământ: Manualul de istorie a romanilor al clasei a IXa

Resurse:: - oficiale: programa şcolară, planificarea calendaristică orientativă - umane: elevii clasei a IX- a B

Metode de evaluare: - observarea sistematică a comportamentului elevilor; -continuă prin întrebări frontale şi analiza răspunsurilor la fişele de lucru;

ETAPELE LECTIEI ob ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICEPROFESORULUI ELEVILOR METODE MIJLOACE

Evocare Notează absenţele;Pregăteşte materialele necesare desfăşurării lecţiei.Realizează un climat afectiv.Se verifica tema pentru acasa, anterioara lectiei.Elevii citesc eseiile

Răspund cerinţelor profesorului.Îsi pregătesc materialele

Elevii prezinta tema şi se corecteaza greselile.

CONVERSAȚIADirijată

CONVERSAŢIA FIŞE, CAIET

Realizarea sensului Scrieţi data şi Subiectul lecţiei: Foametea din anii 1946-1947..Deportările din anul 1949.Studiu de caz:STUDIAŢI DOCUMENTELE ŞI RASPUNDEŢI LA ÎNTREBĂRI

Conversaţia MANUALUL

Reflecţie

PA BAZA LORSe împarte clasa in 3 grupe:G.1Citiţi la pag 85 documentul 1.,foametea din anii 1946-1947 şi răspundeţi la întrebări.1.Descrieţi efectele foametei asupra populaţiei din RSSM.2.Care au fost cauzele principale care au provocat foametea în RSSM :subiective şi obiective.3Cînd apar primele simptome ale foametei.4.Numiţi consecinţele foametei.G.2..Citiţi la pag 86documentul 2 şi raspundeţi la întrebări .1. Analizaţi condiţiile de existenţă ale populaţiei deportate.2.Cum a fost înfăptuită colectivizarea.3Ce făceau autorităţile pentru ca ţăranii sa se dezică de gospodăriile lor.4.Cînd a fost dată lovitura decisivă a ţărănimii basarabene.5.Cîte colhozuri au fost formate în 6 luni ale anului 1949.G.3Citiţi la pag 86 ,deportările în masă şi răspundeţi la

Elevi raspund la întrebări în grup

Discuţia dirijată

Conversatia dirijataConversatia

întrebări.1. Ce a făcut regimul sovietic pentru a impune pe ţărani să intre în colhozuri..2.Cînd s-a adoptat hotărîrea cu privire la exilarea din Moldova a familiilor de chiaburi.3.Cînd au început deportările.Apreciaţi cu ajutorul datelor de pe hartă amploarea deportărilor.Demonstraţi relaţia de cauzalitate dintre colectivizarea forţată şi deportările în masă a populaţiei.Construiţi un fragment de axă cronologică şi plasaţi pe ea principalele evenimente discutate

Elevii determina relaţia de cauzalitate.

Costuiesc axe cronologice.

Extensie Apreciază si notează răspunsurile date de elevi;Solicită aprecierile elevilor legate de modalitatea de desfăşurare a lecţiei.

Propune elevilor tema pentru acasă exercitiile de la pagina 87.

Apreciază modul în care au răspuns şi în care s-a realizat lecţia

Solicită informaţii legate de rezolvarea temei.

Conversatia dirijataConversatia

NOTARECATALOG

MANUAL