5
KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI „A” Opracowała: mgr Katarzyna Loba, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. I. Gałczyńskiego, ul. Balkonowa4, 03-329Warszawa Lekcja dnia 06.03.2012 r. Temat: Pole powierzchni całkowitej i objętość prostopadłościanu – powtórzenie Obszary z treści programowej: dodawanie i mnożenie liczb naturalnych, kwadrat i sześcian liczb naturalnych, reguły dotyczące kolejności wykonywania działań, wyrażenia dwumianowane i ich postać dziesiętna, dodawanie i mnożenie ułamków dziesiętnych, używanie wzorów w sytuacjach praktycznych, pole kwadratu i prostokąta, pole powierzchni i objętość prostopadłościanu, użycie jednostek objętości i pojemności. Cele ogólne lekcji: doskonalenie umiejętności wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych i ułamkach; umiejętność wykorzystywania pojęć geometrii w sytuacjach praktycznych; kształtowanie sprawności manualnej oraz wyobraźni geometrycznej; doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia; wyrobienie nawyku obserwacji, samodzielnego poszukiwania i zdobywania informacji. Cele lekcji: Po lekcji uczeń powinien umieć: umie obliczać pole podstawy i pole powierzchni bocznej; umie obliczać pole powierzchni całkowitej.

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE V „B”

  • Upload
    vuhuong

  • View
    240

  • Download
    5

Embed Size (px)

Citation preview

KONSPEKT LEKCJI MATEMATYKI W KLASIE VI „A”Opracowała: mgr Katarzyna Loba, nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 42 z Oddziałami

Integracyjnymi im. K. I. Gałczyńskiego, ul. Balkonowa4, 03-329Warszawa

Lekcja dnia 06.03.2012 r.

Temat: Pole powierzchni całkowitej i objętość prostopadłościanu – powtórzenie

Obszary z treści programowej:

dodawanie i mnożenie liczb naturalnych, kwadrat i sześcian liczb naturalnych, reguły dotyczące kolejności wykonywania działań, wyrażenia dwumianowane i ich postać dziesiętna, dodawanie i mnożenie ułamków dziesiętnych, używanie wzorów w sytuacjach praktycznych, pole kwadratu i prostokąta, pole powierzchni i objętość prostopadłościanu, użycie jednostek objętości

i pojemności.

Cele ogólne lekcji:

doskonalenie umiejętności wykonywania obliczeń na liczbach naturalnych i ułamkach;

umiejętność wykorzystywania pojęć geometrii w sytuacjach praktycznych; kształtowanie sprawności manualnej oraz wyobraźni geometrycznej; doskonalenie umiejętności logicznego i twórczego myślenia; wyrobienie nawyku obserwacji, samodzielnego poszukiwania i zdobywania

informacji.

Cele lekcji:

Po lekcji uczeń powinien umieć: umie obliczać pole podstawy i pole powierzchni bocznej; umie obliczać pole powierzchni całkowitej.

Metody nauczania:

pogadanka ćwiczenia praktyczne.

Forma organizacyjna:

praca z całą klasą, praca indywidualna.

Środki dydaktyczne:

tablica, Happy Cube.

Plan lekcji:

1. Sprawy organizacyjne (sprawdzenie listy obecności).

2. Sprawdzenie pracy domowej.

3. Przypomnienie wiadomości.

4. Podanie tematu lekcji.

5. Realizacja tematu.

6. Podsumowanie lekcji.

7. Ocena pracy uczniów.

8. Zadanie pracy domowej.

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG LEKCJI

Lp. Czynności nauczyciela Czynności ucznia1. Sprawdzenie listy obecności lub każe

dyżurnemu sprawdzić kogo nie ma.3 Sprawdzenie pracy domowej Uczniowie odczytują odpowiedzi.

4 Zadaje pytania: O czym mówiliśmy na ostatniej

lekcji?

Nauczyciel pokazuje graniastosłupy, a wskazany uczeń mówi jak się nazywa ta bryła.

Odpowiada wyznaczony uczeń? Na ostatniej lekcji mówiliśmy o

graniastosłupach prostych. Wśród graniastosłupów prostych

wyróżniamy prostopadłościany. Podstawa prostopadłościanu jest prostokąt.

Prostopadłościan, którego wszystkie krawędzie są jednakowej długości nazywamy sześcianem.

5 Zapisuje temat lekcji na tablicy:„Pole powierzchni całkowitej i objętość - utrwalenie „

Uczniowie zapisują najważniejsze informacje w zeszytach.

6. Nauczyciel rozdaje uczniom łamigłówki Happy.

1. Zadaniem każdego ucznia jest ułożenie sześcianu z niebieskiej płytki.

Uczniowie układają sześciany.

2. Jakie jest pole powierzchni tego sześcianu?

3. Jaka jest objętość tego sześcianu?

4. Zadaniem każdego ucznia jest ułożenie prostopadłościanu o podstawie kwadratu.

5. Jakie jest pole powierzchni tego prostopadłościanu?

6. Jaka jest objętość tego prostopadłościanu?

7*. Uczniowie obliczają pole powierzchni i objętość graniastosłupa powstałego z dwóch

Odp.: Pole powierzchni tego sześcianu równe jest 96 , a objętość równa jest

.

Uczniowie układają prostopadłościan, którego podstawą jest kwadrat.

Odp.: Pole powierzchni tego prostopadłościanu równe jest 147,2 , a objętość równa jest 115,2 cm .

Odp.: Pole powierzchni tego prostopadłościanu równe jest 236,8 , a objętość równa jest 230,4 cm .

prostopadłościanów z poprzedniego zadania.

7. Zadaje pytania:Jak obliczamy pole powierzchni całkowitej?

Jak obliczamy objętość prostopadłościanu?

Odpowiada wyznaczony uczeń:To suma pól dwóch podstaw i pola powierzchni bocznej.

Objętość to iloczyn pola podstawy i wysokości tego prostopadłościanu.

8. Chwali osoby najbardziej aktywne i wstawia plusa lub ocenę.

9 Zadaje pracę domową:

Zadanie 1Na technicznej kartce A4 narysuj siatkę dowolnego prostopadłościanu i oblicz jego pole powierzchni bocznej i objętość.