11
KPR3974 – LATIHAN MENGAJAR 1 TAJUK DISEDIAKAN OLEH: NAMA NO. MATRIK GROUP ZURIAITI @ YATI A.MIUN D2011205338 6 K02268(A142 PJJ) PENSYARAH/PENYELIA: PUAN NORAZIMAH BINTI ZAKARIA RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 7

KPR39741 minggu 6

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rancangan pengajaran harian

Citation preview

Page 1: KPR39741 minggu 6

KPR3974 – LATIHAN MENGAJAR 1

TAJUK

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA NO. MATRIK GROUP

ZURIAITI @ YATI A.MIUN D20112053386 K02268(A142PJJ)

PENSYARAH/PENYELIA: PUAN NORAZIMAH BINTI ZAKARIA

Tarikh :09 hb Mei 2015

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 7

Page 2: KPR39741 minggu 6

Nama Guru Pelatih : Zuriaiti @ Yati A. Miun

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Bilangan Murid : 29 Orang

Tahun : Tahun 2 Arif

Tarikh : 05hb Mei 2015

Masa : 8.40 – 9.40 pagi

Tema : Seni Dan Budaya

Tajuk : Makanan Tradisional

Objektif Pembelajaran : Murid dapat :

a) Membina dan menulis frasa dengan cara yang betul dan kemas.

b) Membaca dan memahami frasa dalam ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Hasil Pembelajaran :Hasil Pembelajaran Khusus Huraian Hasil Pembelajaran

Fokus Utama

Standard 3.6 - Menulis untuk menyampaikanKandungan maklumat tentang sesuatu perkara dengan menggunakan bahasa yang santun.

Standard 3.6.1 – Menulis untuk menyampaikanPembelajaran maklumat yang betul menggunakan perkataan, diksi, frasa dan ayat dengan menegaskan kesantunan berbahasa secara berpandu.

Fokus Sampingan

Standard 5.2 – Memahami dan menggunakanKandungan pembentukan kata yang sesuai dalam pelbagai situasi dengan betul.

Standard 5.2.1- Memahami dan menggunakanPembelajaran imbuhan awalan,imbuhan akhiran dan apitan dengan betul dalam pelbagai konteks.

Page 3: KPR39741 minggu 6

Kemahiran Bahasa : Kemahiran Menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Imbuhan Apitan

Pengisian Kurikulum : Ilmu : Dunia Seni Visual

Reka Bentuk dan Teknologi

Pendidikan Moral

Nilai : Membantu, Berdikari, Rasional,

Menghormati,

Menghargai, Bersyukur

KBT : KB - Menaakul, Membuat keputusan,

Menghubungkaitkan. Kontekstual – Menghubungkaitkan

Mengaplikasikan

Alat Bantu Mengajar : Tayangan Slide,Laptop, Lembaran Kerja, Benda Maujud

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah melihat permainan tradisional dan boleh memainkan sendiri permainan tradisional tersebut.

Page 4: KPR39741 minggu 6

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

https://www.youtube.com/watch?

v=oU_UnTxn4nY

kuih oh kuih....

-Lagu ini mengisahkan tentang apa ?

-Adakah anda pernah merasai kuih-kuih ini?

-Pernahkah anda melihat cara membuat kuih-kuih ini ?

Set induksi ( 5 minit )

- Murid mendengar lagu Kuih oh

Kuih.

- Murid cuba menyatakan nama kuih

tradisional yang mereka dengar.

- Guru akan mengaitkan aktiviti

dengan tajuk p d p pada hari ini.

BBM :

Youtube

“Kuih oh kuih”

Page 5: KPR39741 minggu 6

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Mari Membaca

“ Lemang “

Lemang

-Sejenis makanan yang

disukai ramai kerana

rasanya lazat.

Bahan-bahannya :

beras, pulut, santan, daun

pisang,garam dan buluh

Cara Membuatnya :

Buluh yang berisikan beras

pulut dan santan

disandarkan pada batang

besi yang melintang.

Kemudian, lemang dibakar

dengan api yang sederhana

besar agar masaknya sama

rata. Selepas tiga jam

dibakar, lemang akan

masak. Lemang lebih enak

dimakan dengan rending

atau serondeng.

Langkah 1 ( 15 minit)

- Murid membaca teks dan menaakul

bahan grafik.

- Murid berbincang untuk

mengemukakan pendapat.

- Murid membuat simulasi

berdasarkan dialog yang diberikan.

- Guru memberikan maklum balas

cara menyediakan lemang yang

ditayangkan melalui pemancar.

Ilmu -

Dunia Sains & Teknologi

Pend.Islam & Pend Moral

Nilai Rasional

KBT -KB Menaakul

KP - Interpersonal

BBM – paparan slide (Lemang)

Lembaran kerja 1

Integrasi Inovasi

yang diterapkan :

Penjanaan idea

Page 6: KPR39741 minggu 6

ISI PEMBELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Mencatat maklumat.

Kuih kapit atau kuih apit-apit

disajikan semasa perayaan

Tahun Baharu Cina . Kuih ini

berbentuk segi tiga atau

berbentuk gulung. Kuih ini

manis dan rangup. Bahan

utama untuk membuatnya

ialah tepung gandum, tepung

beras, gula, telur dan santan.

Adunan kuih ini diletakkan

pada acuan besi berbentuk

bulat lalu dibakar di atas api

yang sederhana besar.

Kuih Tang Yuan atau kuih

bulat dihidangkan semasa

perayaan Dong Zhi,iaitu

perayaan akhir tahun orang

Cina.Bentuknya bulat dan

berwarna-warni. Kuih ini

manis dan lembut.Bahan

utama untuk membuatnya

ialah tepung pulut.Kuih ini

direbus di dalam air. Apabila

timbul,kuih itu dimasukkan

ke dalan air gula.

Langkah 2 ( 20 Minit )

- Murid membaca ayat penyata

dengan lancer, sebutan yang

jelas, intonasi yang betul dan

berjeda.

- Murid mencatat serta

membandingkan dan

membezakan maklumat.

- Murid membaca dan menaakul

bahan grafik.

- Guru membimbing murid

memahami bahan grafik yang

ditayangkan.

Ilmu :

Pend. Jasmani

Nilai :

Menghormati

KBT : KB

Menghubungkaitkan

KP - Interpersonal

BBM :

Kad Gambar, Carta

Petikan

Lembaran Kerja2

Page 7: KPR39741 minggu 6

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Tatabahasa :

Imbuhan apitan meN-

…-kan ialah imbuhan

yang ditambahkan pada

bahagian akhir kata

dasar.

Langkah 3 ( 15 Minit )

- Murid membaca ayat yang

berimbuhan apitan.

- Murid menulis perkataan

berimbuhan dengan betul.

- Guru menerangkan penggunaan

imbuhan akhiran dengan tepat.

Ilmu : Pendidikan

moral

Nilai : Menghargai

KBT : KB :

Menghubungkaitkan

Kontekstual :

Mengaplikasikan

BBM : Kad

perkataan

Lembaran kerja 3

Integrasi Inovasi

yang diterapkan :

Pemerhatian

Page 8: KPR39741 minggu 6

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Penutup Kognitif :

Membuat rumusan isi

pelajaran.

Penutup Sosial :

Memberi pujian dan

motivasi

Penutup (5 Minit)

- Guru menyoal murid tentang perkara

yang telah dipelajari.

- Guru memberi dorongan kepada

murid supaya berusaha membaiki

mutu ayat dan selalu meningkatkan

penguasaan perbendaharaan kata.

Nilai : Bersyukur

Integrasi Inovasi yang diterapkan : Penjanaan Idea , Pemerhatian

Catatan Guru Praktikum : Pengajaran pembelajaran berjalan dengan jayanya, murid

berjaya menguasai konsep tatabahasa iaitu penggunaan imbuhan akhiran. Rancangan pada

pengajaran akan datang , aktiviti yang lebih mencabar akan diaplikasikan kepada pelajar yang

cerdas. Manakala pelajar PERMATA ( lemah) akan menerima bimbingan khas dari rakan

sebaya.

Ulasan Pensyarah Penyelia/ Guru Pembimbing :