14
GRĂDINIŢA NR.1 ŞOTÂNGA PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ „La mulţi ani,mami!” AUTORI: PROF. ÎNV. PREŞCOLAR: LOREDANA NICOLETA BOBEICĂ PROF.ÎNV.PREŞCOLAR:LAZĂR CAMELIA MANUELA

La Multi Ani,Mami!

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Proiect didactic

Citation preview

Page 1: La Multi Ani,Mami!

GRĂDINIŢA NR.1 ŞOTÂNGA

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

„La mulţi ani,mami!”

AUTORI:

PROF. ÎNV. PREŞCOLAR: LOREDANA NICOLETA BOBEICĂ

PROF.ÎNV.PREŞCOLAR:LAZĂR CAMELIA MANUELA

Page 2: La Multi Ani,Mami!

DATA:06.03.2015

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa Nr.1 Şotânga

NIVEL: I

GRUPA: Mijlocie „Iepuraşii veseli”

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?

TEMA PROIECTULUI: „Magia primăverii”

TEMA ZILEI: „La mulţi ani,mami!”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ALA+ADE (DLC+DOS)

TIPUL ACTIVITĂŢII: Mixtă

DURATA: o zi

COMPONENŢA ACTIVITĂŢII:

• Activităţi de dezvoltare personală

- Întâlnirea de dimineaţă: „La mulţi ani,mami!”

- Tranziţii: Cântece: „De ziua ta,mămico!”, „Mulţi ani trăiască!”,”La mulţi ani!”

- Rutine: „La mulţi ani,toţi o să-ţi spună/Eşti mămica cea mai bună!” – deprinderea de a adresa urări

specifice unei sărbători.

• Jocuri şi activităţi didactice alese (ALA I)

Joc de rol: „Inimioare,inimioare de vânzare!” – interpretarea rolului de vânzător şi cumpărător;

Joc de masă: „Din inima poveştii” – reconstituire de imagini – puzzle;

Construcţii: „Cutiuţe pentru inimioare” – construire prin alăturare, îmbinare şi suprapunere.

• ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE:

DLC – Educarea limbajului: „Inimioare,inimioare”de Sarina Cassvan – povestirea educatoarei

DOS - Abilităţi practice: „Inimioare in mânuţa mea” – colaj

• Jocuri şi activităţi didactice alese (ALA II)

Program artistic:”La mulţi ani,mami!”-intonare cântece dedicate zilei de 8 Martie-ziua mamei;

SCOPUL:

Educarea capacităţii de a exprima verbal şi paraverbal idei,opinii,sentimente proprii;

Dezvoltarea abilităţilor copiilor de a înţelege corect informaţiile cu încărcătură emoţională;

Consolidarea deprinderii de a efectua operaţii simple de lucru cu materiale sintetice;

Consolidarea priceperilor şi deprinderilor de a interpreta roluri din mediul înconjurător,de a reconstitui

imagini si de a construi prin alăturare,îmbinare şi suprapunere;

Crearea unei atmosfere de bună dispoziţie în rândul copiilor şi mămicilor prin dedicarea unui moment

artistic cu ocazia zilei de 8 Martie.

OBIECTIVE: La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili:

-să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;

-să răspundă la întrebările adresate de către educatoare, utilizând propoziţii clare din punct de vedere

gramatical;

Page 3: La Multi Ani,Mami!

-să exprime prin cuvinte stările emoţionale provocate de întâmplările povestirii;

– să denumească materialele de lucru puse la dispoziţie pentru realizarea colajului;

– să lipească inimioare de hârtie colorată pe suportul dat;

– să realizeze un colaj cu temă dată, prin combinarea elementelor puse la dispoziţie;

– să interpreteze rolul de vânzător şi cumpărător cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie;

– să utilizeze formule de adresare şi politeţe în redarea dialogului;

– să îmbine piesele puzzle pentru a realiza imagini din poveste;

– să construiască prin alăturare, suprapunere şi îmbinare cutiuţe pentru inimioare;

– să manifeste spirit cooperant în realizarea sarcinilor primite;

-să intoneze cântecele învăţate pentru transmiterea unei urări specifice zilei de 8 Martie;

METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia,povestirea, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,

problematizarea,metoda „Amestecă,îngheaţă,formează perechi!”, metoda

„Mâna oarbă”, turul galeriei.

MATERIAL DIDACTIC: scrisoare de la Zâna Inimioară,tarabă cu inimioare de turtă dulce,cutie inimioară,

ecusoane inimioare,imagini din povestea „Inimioare,inimioare”de Sarina

Cassvan,inimioare de turtă dulce,pălărie,bani de hârtie,şorţ, cuburi de

plastic,inimioare din carton,puzzle imagini din poveste,inimioare de hârtie

colorată de diverse mărimi,mânuţe din carton,mesaj „La mulţi ani,mami!; lipici;

BIBLIOGRAFIE:

→ Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), M.E.C.T. 2008;

→ Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grasna, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel-

„Activitatea integrată din grădiniţă” – Didactica Publishing House, 2008;

→ Ileana Hanganu, Cireşica Răclanu – „Educaţie pentru societate” – Îndrumător pentru educatoare,

Bucureşti, 2005.

SCENARIUL ZILEI

Page 4: La Multi Ani,Mami!

Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Copiii intră în sala de grupă prin intonarea

cântecului ,,Bună dimineaţa, dragă grădiniţă!” şi se îndreaptă spre locul întâlnirii de dimineaţă, unde se vor

aşeza în semicerc.

Salutul se realizează prin tehnica comunicării rotative, porneşte de la educatoare şi este continuat de

toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă.

,,– Bună dimineaţa! Mă bucur că suntem împreună! După cum aţi observat, astăzi avem musafiri.

Doamnele au venit astăzi la noi pentru a vă cunoaşte şi a vedea câte lucruri ştim şi putem face. Haideţi să-i

salutam şi pe musafirii noştri!” Copiii vor saluta doamnele prezente la activitate, apoi pornesc spre scaunele.

Se realizează prezenţa la activitate:

,,– Astăzi vom pregăti o surpriză pentru mama şi de aceea trebuie să vedem care sunt copiii ce ne vor

ajuta - vom realiza prezenţa la grupă. Şi ca să sărbătorim Ziua Mamei, este foarte important să cunoaştem

cum este vremea astăzi pentru a şti cum să ne îmbrăcăm – vom completa calendarul naturii.”

Se realizează prezenţa copiilor la grupă.Copiii trebuie să-şi recunoască poza cu chipul lor, afişând

poza la panou. Apoi un băiat va număra fetiţele prezente, iar o fetiţă băieţii. Un alt copil va număra toţi

copiii prezenţi.

,,– După ce ne-am adunat /Şi frumos ne-am salutat /Cei prezenţi ne-am întâlnit /Dar cine oare n-a

venit?” Se cere copiilor să privească în jurul lor şi să spună dacă au venit toţi colegii lor la grădiniţă. Se

observă apoi că pe măsuţă au mai rămas câteva poze ale unor copii. Educatoarea cere unui copil să vină la

panou şi să numească copiii care lipsesc, iar mai apoi să spună cum numim noi copiii care lipsesc (absenţi).

Aceşti copii vor fi aşezaţi pe panoul mic.

Copiii vor completa calendarul naturii ajutaţi de întrebările: „În ce anotimp suntem?”, „În ce lună

suntem?”, „În ce zi a săptămânii suntem?”, „Cum este vremea astăzi?”

GIMNASTICA DE ÎNVIORARE:

,,– Pentru a realiza surpriza pentru mama, trebuie să fim în formă, de aceea vom face câteva exerciţii

de gimnastică”. Copiii se ridică în picioare şi printr-un cântecel, fac exerciţii de înviorare:

„Ursuleţii s-au trezit,

Bună dimineaţa!

Iepuraşii s-au trezit,

Bună Dimineaţa!

Şoriceii s-au trezit,

Bună Dimineaţa!

Şi copiii s-au trezit,

Bună Dimineaţa!

Ritmul de înviorare,

Page 5: La Multi Ani,Mami!

L-a cuprins pe fiecare,

După ce şi-au făcut patul,

A urmat apoi spălatul,

În urechi, pe subsiori,

Pe ochi şi pe dinţişori,

Bine e să fii curat,

Îngrijit şi pieptănat.

Ca să faci tot ce pofteşti

Şi ca să nu te grăbeşti,

Fii devreme la culcare,

Şi devreme la sculare,

Să n-alergi după tramvai,

Ca să nu te-mpiedici,Vai!

Şi-o sa fii de toţi iubit,

Sănatos şi fericit!…

ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI:

„– Azi vom sărbători ziua mămicilor,chiar aici la grădiniţă!

,,– Ce cadouri credeţi că am putea să le oferim mămicilor?” Subliniindu-se faptul că atunci când

sărbătorim ziua cuiva trebuie să-i spunem şi „La mulţi ani!

NOUTATEA ZILEI:

Se realizează cu ajutorul unei tarabe cu inimioare de turtă dulce,o cutie inimioară,imagini din

povestea „Inimioare,inimioare”de Sarina Cassvan şi o scrisoare de la Zâna Inimioară. Se va citi scrisoarea în

care Zâna Inimioară îi roagă pe copii să îi demonstreze că ştiu cum să se comporte cu mamele lor şi de aceea

trebuie să asculte o poveste „Inimioare,inimioare”de Sarina Cassvan din care o să înveţe lucruri bune şi le

propune să pregăteasca pentru mămici mai multe surprize în timpul activităţilor.

ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVELOR:

Se anunţă copiii că astăzi vor pregăti surprize pentru Ziua Mămicilor şi de aceea trebuie să asculte

cu atenţie povestea „Inimioare,inimioare”de Sarina Cassvan pentru a afla ce pot dărui acestora şi pentru a

răspunde corect la întrebări,se vor juca jocul „Inimioare,inimioare de vânzare!” în care vor interpreta rolul de

vânzător şi cumpărător cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie,vor îmbina piese puzzle pentru a

reconstitui imagini din poveste,vor construi cutiuţe pentru inimioare,vor lipi inimioare colorate pentru a

Page 6: La Multi Ani,Mami!

realiza o mânuţă cu inimiore,iar la sfârşit le vor oferi toate surprizele mămicilor împreună cu intonarea unor

superbe cântece dedicate zilei de 8 Martie.Îi întreb pe copii dacă sunt de acord să le oferim mămicilor o zi de

neuitat, apoi se face tranziţia spre poveste pe versurile cântecului „De ziua ta,mămico!”.

Educarea limbajului se va realiza prin povestea educatoarei „Inimioare,inimioare”de Sarina

Cassvan, desfăşurată frontal, în cadrul căruia copiii trebuie să asculte cu atenţie povestea pentru a putea

răspunde la întrebări şi pentru afla ce pot dărui mămicilor.Povestea se va desfăşura cu ajutorul materialelor

trimise de Zâna Inimioară: o tarabă cu turtă dulce,o cutie inimioară, imagini din poveste.

Se va reda conţinutul poveştii cât mai expresiv,folosind mimica şi gestica corespunzătoare.Conţinutul

povestirii va fi expus urmărindu-se succesiunea momentelor principale,explicarea cuvintelor şi expresiilor

necunoscute.Simultan le voi dezvălui imagini cu scene din poveste.După aceea,copii vor răspunde la

întrebări.La sfârşitul acestei activităţi vor primi ca stimulente,prin extragerea din cutia inimioara(mâna

oarbă),ecusoane sub formă de inimioare colorate ce vor fi utilizate şi ca împărţire pe centre de interes pentru

ALA I.

După încheierea povestirii copiii vor avea pauza de masă.

Se face tranziţia pentru începerea activităţilor pe centre: „Mulţi ani trăiască!” Se anunţă copiii că vor merge

să viziteze centrele de interes pentru a descoperi alte surprize de la Zâna Inimioară. În cadrul jocurilor şi

activităţilor alese (ALA 1), copiii vor fi grupaţi pe patru arii de stimulare. Se va prezenta oferta de lucru la

centrele de interes deschise, intuindu-se totodată şi materialele: centrul Joc de rol va întâmpina copiii cu

taraba cu inimioare din turtă dulce,pălărie,bani de hârtie,punguţe, având ca sarcină interpretarea rolului de

vânzător şi cumpărător cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie şi utilizarea formulelor de adresare şi

politeţe în redarea dialogului; la centrul Construcţii vor construi cu piesele din plastic cutiuţe pentru

inimioarele puse la dispoziţie; la centrul Joc de masă vor îmbina piesele puzzle pentru reconstituirea

imaginii din poveste, iar la centrul Artă se va desfăşura a doua activitate pe domenii experienţiale – DOS

– Abilităţi practice unde copiii vor realiza un cadou pentru mămici constând într-o mânuţa cu inimioare,

prin lipirea inimioarelor de hârtie colorată pe o mânuţă de carton şi a unei etichete ce conţine mesajul „La

mulţi ani,mami!”. În funcţie de culoarea ecusonului primit, copiii se vor aşeza la centrele de interes, iar pe

la sectorul artă, unde se desfăşoară ADE-DOS vor trece cu toţii, pe parcursul terminării celorlalte sarcini

din centre.

Asigurarea retenţiei se va realiza prin metoda de învăţare prin

cooperare:”Amestecă,îngheaţă,formează perechi!”.La semnalul AMESTECĂ ,copiii se vor plimba prin sala

de grupă;la semnalul ÎNGHEAŢĂ,copiii vor rămâne unde se găsesc nemişcaţi;la semnalul FORMEAZĂ

PERECHI,copiii vor forma perechi şi vor răspunde la întrebările:

„-Ce sărbătorim de 8 Martie?

-De ce o iubiţi pe mama voastră?

-Cum este mama voastră?”

În încheiere se va face evaluarea activităţii din toate sectoarele de lucru, făcându-se aprecieri în

funcţie de criteriile prestabilite, se vor face completări acolo unde este cazul.

Se face tranziţia între ALA I şi ALA II prin cântecul „La mulţi ani!”.

Page 7: La Multi Ani,Mami!

ALA II

Program artistic:”La mulţi ani,mami!”-intonare cântece dedicate zilei de 8 Martie-ziua mamei;

Copiii vor intona cântece dedicate zilei de 8 Martie şi vor oferi mămicilor darul confecţionat de ei.

Activitatea se va încheia cu aprecieri verbale şi autoaprecieri.

Page 8: La Multi Ani,Mami!

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul

didacticConţinutul ştiinţific Strategii didactice

1.Moment

organizatoric

Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea

optimă a activităţii.

conversaţia

explicaţia

2. Captarea

atenţiei

Se realizează cu ajutorul unei tarabe cu inimioare

de turtă dulce,o cutie inimioară,imagini din povestea

„Inimioare,inimioare”de Sarina Cassvan şi o scrisoare de la

Zâna Inimioară. Se va citi scrisoarea în care Zâna Inimioară

îi roagă pe copii să îi demonstreze că ştiu cum să se

comporte cu mamele lor şi de aceea trebuie să asculte o

poveste „Inimioare,inimioare”de Sarina Cassvan din care o

să înveţe lucruri bune şi le propune să pregăteasca pentru

mămici mai multe surprize în timpul activităţilor.

conversaţia

3.Anuntarea

temei şi a

obiectivelor

Se anunţă copiii că astăzi vor pregăti surprize

pentru Ziua Mămicilor şi de aceea trebuie să asculte cu

atenţie povestea „Inimioare,inimioare”de Sarina Cassvan

pentru a afla ce pot dărui acestora şi pentru a răspunde

corect la întrebări,se vor juca jocul „Inimioare,inimioare de

vânzare!” în care vor interpreta rolul de vânzător şi

cumpărător cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie,vor

îmbina piese puzzle pentru a reconstitui imagini din

poveste,vor construi cutiuţe pentru inimioare,vor lipi

inimioare colorate pentru a realiza o mânuţă cu inimiore,iar

la sfârşit le vor oferi toate surprizele mămicilor împreună

cu intonarea unor superbe cântece dedicate zilei de 8

Martie.Îi întreb pe copii dacă sunt de acord să le oferim

mămicilor o zi de neuitat, apoi se face tranziţia spre

poveste pe versurile cântecului „De ziua ta,mămico!”.

conversaţia

explicaţia

4.

Desfăşurarea

activităţii

Activităţi pe domenii experienţiale

DLC – Educarea limbajului: „Inimioare,inimioare”de

Sarina Cassvan – povestirea educatoarei

Povestea se va desfăşura cu ajutorul materialelor

trimise de Zâna Inimioară: o tarabă cu turtă dulce,o cutie

inimioară, imagini din poveste,fişe de lucru.

Se va reda conţinutul poveştii cât mai expresiv,folosind

conversaţia

povestirea

problematizarea

explicaţia

exerciţiul

Page 9: La Multi Ani,Mami!

mimica şi gestica corespunzătoare.Conţinutul povestirii va

fi expus urmărindu-se succesiunea momentelor

principale,explicarea cuvintelor şi expresiilor necunoscute.

Povestea este expusă după următorul plan:

1. Un băieţel al cărei mame este bolnavă de „inimă rea”, vrea să-i cumpere acesteia o inimioară de turtă dulce. Voia ca inimioara de turtă dulce s-o înlocuiască pe cea bolnavă.

2. Vânzătorul aflând pentru cine vrea s-o cumpere, i-o oferă fără să primească niciun ban.

3. Copilul, fericit alergă la mama sa cu turta dulce, spunându-i să-şi arunce „inima rea” că i-a adus alta din turtă dulce.

4. Mămica lui cu lacrimi în ochi i-a explicat că inimile oamenilor nu se pot schimba, dar i-a promis că dacă va mânca el turta dulce se va însănătoşi.

5. De-atunci, mama băieţelului începu să se simtă din ce în ce mai bine.

6. După vindecarea mamei, băieţelul s-a reîntors să-i mulţumească vânzătorului de turtă dulce, alături de mama lui, de care era tare mândru că era tânără, frumoasă şi sănătoasă.

Simultan le voi dezvălui imagini din poveste.Fixarea conţinutului se va face prin intermediul întrebărilor:

-Cum se numeşte povestea?

-Pentru cine dorea băieţelul să cumpere inimioare de turtă dulce?

-Ce suferinţă avea mama lui?-Ce a făcut vânzătorul?-Cum a reacţionat mama la gestul băiatului?-Cum s-a schimbat starea ei de sănătate?-Cum explicaţi acest lucru?-Cum a fost gestul băiatului?

5. Obţinerea

performanţei

Se anunţă copiii că vor merge să viziteze centrele de

interes pentru a descoperi alte surprize de la Zâna

Inimioară. În cadrul jocurilor şi activităţilor alese (ALA 1),

copiii vor fi grupaţi pe patru arii de stimulare

corespunzătoare culorii de pe ecusonul primit.

Joc de rol: „Inimioare,inimioare de vânzare!” –

interpretarea rolului de vânzător şi cumpărător;

Joc de masă: „Din inima poveştii” – reconstituire de

conversaţia

explicaţia

exerciţiul

demonstraţia

Page 10: La Multi Ani,Mami!

imagini – puzzle;

Construcţii: „Cutiuţe pentru inimioare” – construire prin

alăturare, îmbinare şi suprapunere.

Artă : –„Inimioare in mânuţa mea” – colaj

DOS – Abilităţile practice se vor realiza la sectorul artă.

6. Asigurarea

retenţiei şi a

transferului

Asigurarea retenţiei se va realiza prin metoda de

învăţare prin cooperare:”Amestecă,îngheaţă,formează

perechi!”.La semnalul AMESTECĂ ,copiii se vor plimba

prin sala de grupă;la semnalul ÎNGHEAŢĂ,copiii vor

rămâne unde se găsesc nemişcaţi;la semnalul FORMEAZĂ

PERECHI,copiii vor forma perechi şi vor răspunde la

întrebările:

„-Ce sărbătorim de 8 Martie?

-De ce o iubiţi pe mama voastră?

-Cum este mama voastră?”

explicaţia

exerciţiul

:”Amestecă,îngheaţă,formează

perechi!”.

7. Evaluarea

activităţii

Copiii, împreună cu educatoarea vor evalua produsele

activităţii din fiecare sector conform criteriilor stabilite la

începutul activităţii şi vor veni cu completări acolo unde

este cazul.

turul galeriei

8. Încheierea

activităţii

Se fac aprecieri generale şi individuale asupra

corectitudinii realizării sarcinilor de lucru, precum şi al

comportamentului copiilor pe parcursul activităţii.

conversaţia

ALA II

Dirijarea

învăţării

Obţinerea

performanţelor

Evaluarea

performanţelor

Program artistic:”La mulţi ani,mami!”-intonare cântece

dedicate zilei de 8 Martie-ziua mamei;

Copiii vor intona cântece dedicate zilei de 8 Martie şi vor

oferi mămicilor darul confecţionat de ei.

Activitatea se va încheia cu aprecieri verbale şi

autoaprecieri.

explicaţia

exerciţiul

conversaţia