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Literatura castellana
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1
CRISTINA CASTEL VICO I LORENA CASTILLA TORRECILLAS
DOCUMENT 3.2. DESENVOLUPAMENT DE LA SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA: EL HOMBRE Y SU
POESÍA
SESSIÓ 1
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Assoliment dels objectius
generals durant la
seqüència didàctica.
Introducció i
explicació de cada
sessió.
- Power Point amb
l’esquema de les
sessions (Annex 1).
- Dossier amb els
continguts de les
sessions (Annex 2).
Grup-classe.
Assimilació de les
característiques del
projecte final.
Explicació del
projecte.
- Power Point amb
les característiques
del projecte final
(Annex 3).
- Pautes
orientatives per la
realització del
projecte (Annex 4).
Grup classe.
Reforçar i ampliar els
coneixements teòrics del
context històric i social de
la Generació del ’27.
Relació dels
retrats dels tres
autors que es
treballaran durant
la seqüència amb
el seu perfil
poètic.
- Power Point i
Prezi amb els
retrats i els perfils
dels autors (Annex
5).
- Activitat de relació i
justificació en grups
de quatre.
- Posada en comú en
el grup-classe.
SESSIÓ 2
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla exploratòria. Sense materials. Grup-classe.
Introducció del motiu que
es treballarà als poemes (El
hombre y su poesía).
- Explicació a
partir de dues
activitats:
a) Relació de
versos o estrofes
- Power Point que
inclourà les
activitats de
relació (Annex 6).
- Grups de tres.
2
amb cada poeta.
b) Relació
d’imatges amb els
versos i poetes
esmentats.
- Enviaran les
respostes al
finalitzar la sessió
per Google.docs.
- Google.docs per
redactar i enviar
les respostes.
Realització d’una
argumentació literària
sobre un poema escollit.
Explicació i
entrega d’una
pauta inicial.
Pauta inicial
(Annex 7).
Grup-classe.
*Deures
Fomentar la recerca
autònoma de textos poètics
i avaluar el nivell de
justificació literària de
l’alumnat.
Fer una recerca
guiada d’alguns
dels poemes dels
autors treballats,
sempre adequats
al motiu estudiat.
Dossier de poemes
escollits i amb
recomanacions de
pàgines web
(Annex 8).
Individual.
SESSIÓ 3
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla
exploratòria.
Sense materials. Grup-classe.
Aprenentatge de la
realització de justificacions
i argumentacions literàries
(pràctica del producte
final).
- Explicació de
la pauta i els
objectius d’una
justificació
literària.
- Correcció de
les justificacions
de la sessió
anterior per
mitjà de
l’intercanvi
entre companys,
- Pauta de
correcció de les
justificacions
(Annex 9).
- Pauta
d’elaboració de
les justificacions
(Annex 10).
- Correcció:
individual.
- Comentari de la
correcció: per
parelles.
- Reelaboració de la
justificació:
individual.
3
a partir d’una
pauta oferta pels
docents.
- Reelaboració
de la justificació
literària.
*Deures
En cas de no finalitzar l’activitat de reelaboració de la justificació literària, s’haurà de
finalitzar a casa i enviar-la al Google.docs compartit.
SESSIÓ 4
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla
exploratòria.
Sense materials. Grup-classe.
Assoliment de les
característiques principals
de l’elaboració d’un poema
a partir d’un model treballat
a l’aula (assaig del producte
final).
- Exposició i
explicació d’un
exemple.
-Pautes d’imitació
per elaborar el
poema (Annex
11).
- Power Point
amb rèpliques de
poemes entre
autors (Annex
12).
- Exposició: grup-
classe.
- Activitat
d’elaboració:
parelles.
Aprenentatge dels atributs
d’una recitació poètica
adequada.
- Observació de
vídeos amb
mostres de
recitacions
apropiades i
inapropiades.
- Valoració de
les recitacions
exposades per
mitjà d’una
graella.
- Vídeos extrets
de Youtube
(enllaços a
l’Annex 13).
- Pauta de
valoració de les
recitacions
(Annex 14).
- Parelles o grups
de tres.
4
SESSIÓ 5
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla
exploratòria.
Sense materials. Grup-classe.
Elaborar una primera
versió del projecte final:
imitació d’un poema dels
autors treballats i
ajustament de la
justificació (en cas
necessari).
- Modalització
de l’activitat
final amb el
grup-classe: el
docent proposa
fer un poema
sobre un motiu o
tema concret a
partir d’un
poema i de
l’esquema ofert
a la pauta.
- Inici de la
creació del
producte final.
- Power Point
amb l’esquema
d’elaboració
(Annex 15).
- Primera fase
(pluja d’idees) per
parelles.
- Posada en comú
amb el grup-classe.
- Producte final:
individual.
Sessió 6
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla
exploratòria.
Sense materials. Grup-classe.
Reelaboració o
finalització del producte
final.
Procedir amb la
creació del
producte final.
- Power Point
amb un esquema
com a recordatori
dels aspectes que
ha de contenir el
producte final
(Annex 3).
- Individual, amb
possibilitat de
comentar-ho per
parelles.
5
SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA ADAPTADA PEL CURS DE 4T D: FEDERICO GARCÍA
LORCA. LAS VANGUARDIAS.
SESSIÓ 1
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Assoliment dels objectius
generals durant la
seqüència didàctica.
Introducció i
explicació de
cada sessió.
- Power Point amb
l’esquema de les
sessions (Annex
16).
- Dossier amb els
continguts de les
sessions (Annex
17).
Grup-classe.
Reflexionar sobre l’obra
dramàtica estudiada: La
casa de Bernarda Alba
(de Federico García
Lorca).
Debat organitzat
per extreure els
aspectes més
rellevants des
del punt
històrico-social i
literari de l’obra.
Padlet:
http://es.padlet.com/
- Primera reflexió
de deu minuts
(aproximadament)
en parelles.
- Posada en comú
al grup-classe.
Elaboració d’una primera
versió d’un comentari
d’un fragment de l’obra a
partir de les idees
exposades a l’aula.
Redacció escrita
del comentari.
- Fragment de
l’obra dramàtica
lorquiana (Annex
18).
- Projecció del
Padlet creat.
Individual (amb
possibilitat de
comentaris per
parelles).
*Deures
Els alumnes hauran de pensar en un final alternatiu per l’obra que elaboraran durant la
“Sessió 2”.
SESSIÓ 2
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla
exploratòria.
Sense materials. Grup-classe.
Reflexionar sobre el
comentari literari a partir de
les correccions ofertes.
- Retorn dels
comentaris
literaris
- Comentaris dels
alumnes.
Grup-classe.
6
corregits.
-Comentari de
les
correccions
amb el grup-
classe.
- Projecció del
Padlet amb la pluja
d’idees.
- Adquirir la capacitat de
reflexió i reelaboració de
comentaris i la implicació
en la lectura.
- Modificació
dels
comentaris a
partir de les
explicacions
de la sessió.
- Creació d’un
final alternatiu
per l’obra.
- Padlet ampliat i
modificat amb les
idees extretes de la
correcció.
Individual.
*Deures
Els alumnes que no hagin finalitzat la tasca de reescriptura l’hauran de acabar a casa.
SESSIÓ 3
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla
exploratòria.
Sense materials. Grup-classe.
Adquirir i ampliar els
coneixements sobre la
poesia de les Vanguardies.
Explicació de
la poesia de
Vanguardia a
partir
d’exemples.
Prezi amb
cal·ligrames
vanguardistes
(Annex 19).
Grup-classe.
SESSIÓ 4
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla
exploratòria.
Sense materials. Grup-classe.
Aprendre a crear un
cal·ligrama amb un tema
específic.
- Explicació de
la pauta
d’elaboració
d’un
- Power Point
amb enunciats de
l’exercici (Annex
20).
- Explicació: grup-
classe.
- Elaboració del
7
cal·ligrama.
- Elaboració
d’un
cal·ligrama en
grup seguint
una pauta
oferta pel
docent.
- Pauta
d’elaboració del
cal·ligrama
(Annex 21).
primer cal·ligrama:
grups de sis.
SESSIÓ 5
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla
exploratòria.
Sense materials. Grup-classe.
Oferir la capacitat de
reflexió sobre les
correccions dels
cal·ligrames.
Comentari
global dels
aspectes a
millorar.
Poemes dels
alumnes.
Grup-classe
Iniciar a l’alumne en
l’argumentació literària.
- Argumentar el
motiu de
creació i
l’elecció
temàtica del
cal·ligrama de
la “Sessió 4”.
- Breu
explicació del
significat del
cal·ligrama de
la “Sessió 4”.
Pauta de la
justificació del seu
cal·ligrama
(Annex 22).
Individual
*Deures
Pensar en un tema i/o una imatge per elaborar el cal·ligrama del projecte final i possible
elaboració d’un primer esborrany.
8
SESSIÓ 6
Objectius Activitats Materials
(textos i altres)
Organització de
l’aula
Recordatori de la sessió
anterior.
Parla
exploratòria.
Sense materials. Grup-classe.
Creació del projecte
final.
Elaboració
individual d’un
cal·ligrama a
partir de les
pautes i la seva
argumentació.
Pautes elaboració
del cal·ligrama
(Annex 21).
Individual
9
AVALUACIÓ DE LA SD DE 4 D’ESO: EL HOMBRE Y SU POESIA I SD ADAPTADA:
FEDERICO GARCÍA LORCA. LAS VANGUARDIAS
El projecte que compren els objectius principals d’aprenentatge d’aquesta
seqüència didàctica tracta de l’elaboració d’un poema a partir d’un model prèviament
pactat amb l’alumne sobre un dels tres autors treballats de la Generació del ’27. A més,
es duu a terme la realització d’una argumentació literària del poema elaborat i de
l’escollit. Es dóna la possibilitat de gravar la recitació del poema creat.
Per garantir l’assoliment dels coneixements que implica aquesta seqüència es
portarà a terme l’avaluació formativa i continuada. Per aquest motiu, l’organització de
la seqüència es basa en una estructura on es focalitza un objectiu concret a cada sessió.
Amb l’objectiu de realitzar aquest tipus d’avaluació s’han elaborat diferents
mètodes i materials de valoració.
En primer lloc, s’han utilitzat graelles i pautes d’autoavaluació que permeten que
els alumnes assoleixin els coneixements necessaris per valorar de forma reflexiva els
materials d’altres companys i es produeixi l’autoaprenentatge de forma progressiva.
Un altre mètode d’avaluació continuada que permet a l’alumne avançar en el seu
aprenentatge de forma autònoma és la reelaboració del comentaris, argumentacions i
creacions poètiques que seran valorades prèviament per mitjà dels materials
d’autocorrecció esmentats i tenint presents les pautes d’elaboració ofertes i explicades
prèviament pels docents.
Amb l’objectiu de fomentar la participació i la implicació de l’alumnat a les
tasques de la seqüència es tindran en compte els comentaris i les intervencions a l’aula,
l’interès per l’assignatura i la puntualitat i polidesa en les entregues realitzades.
Per tant, no es valorarà l’assoliment dels objectius d’aprenentatge per mitjà de
percentatges en les activitats realitzades, sinó per mitjà de la progressió en el procés
d’aprenentatge i la capacitat d’autocorrecció i d’autoavaluació de l’alumnat.
En la seqüència adaptada (Federica García Lorca. Las Vanguardias) es durà a
terme la mateixa metodologia avaluativa que en la seqüència anterior. El producte final
variarà en el contingut perquè sigui adient, però no en la forma ni en els objectius
d’aprenentatge.
10
BIBLIOGRAFIA
Cernuda, Luis (2009): Las nubes. Desolación de la Quimera. Luis Antonio de
Villena (ed.). Madrid: Cátedra.
García Lorca, Federico (2008): Poeta en Nueva York. María Clemente Millán (ed.).
Madrid: Cátedra.
Hernández, Miguel (2010): El hombre y su poesía. Juan Cano Ballesta (ed.).
Madrid: Cátedra.
Mainer, José Carlos (2010): Historia de la literatura española. Vol. 6. Barcelona:
Crítica.
Moreno, Víctor (1998): Va de poesía. Propuestas para despertar el deseo de leer y
escribir poesías. Pamplona: Pamiela.
11
Annex 1
12
13
Annex 2
Secuencia didáctica: El hombre y su poesía.
Cristina Castel y Lorena Castilla (UAB).
INS Joaquima Pla i Farreras (Sant Cugat del Vallès).
Marzo de 2014.
DOSIER DE LAS SESIONES DE EL HOMBRE Y SU POESÍA
Sesión 1
- Explicación del proyecto final: características, directrices, recomendaciones,
pautas orientativas, materiales (poemas, ejemplos de recitaciones, páginas web de
consulta, etc.).
- Introducción a las características de la Generación del ’27 mediante los perfiles de
tres poetas: Federico García Lorca, Luis Cernuda y Miguel Hernández.
- Actividad: relación de los retratos de estos poetas con sus perfiles literarios. Envío
de las respuestas por Google.docs.
Sesión 2
- Recordatorio de los conocimientos impartidos en la clase anterior.
- Introducción del motivo poético: El hombre y su poesía.
- Actividad: relacionar versos o estrofas con el autor que corresponda.
- Actividad: relacionar imágenes artísticas con las características de los poetas
estudiados.
- Puesta en común de las dos actividades.
- Explicación de cómo se debe realizar una argumentación literaria.
- Recomendación de páginas web para buscar poemas para el proyecto final.
- *Deberes: entrega por Google.docs. Buscar el poema que servirá como modelo
para crear uno propio y justificar literariamente el porqué de la elección.
Sesión 3
- Recordatorio de los conocimientos impartidos en la clase anterior.
- Comentario de las correcciones de las justificaciones y explicación detallada de la
elaboración de una argumentación literaria.
- Actividad: corrección de la justificación de un compañero y puesta en común.
14
- Actividad: reedición de la justificación con las correcciones y las pautas. Enviar
por Google.docs.
Sesión 4
- Recordatorio de los conocimientos impartidos en la clase anterior.
- Explicación de las características principales de la elaboración de un poema por
imitación.
- Actividad: observación de vídeos sobre recitación y valoración mediante una
pauta.
- *Deberes: traer todo el material necesario para crear el Gloogster (imágenes,
archivo de audio con la recitación, etc.).
Sesión 5
- Recordatorio de los conocimientos impartidos en la clase anterior.
- Actividad: elaboración conjunta de un poema por imitación.
- Actividad final: inicio de la creación del poema.
Sesión 6
- Recordatorio de los conocimientos impartidos en la clase anterior.
- Finalización o reelaboración del poema.
- Creación del Gloogster.
15
Annex 3
16
17
Annex 4
Secuencia didáctica: El hombre y su poesía.
Cristina Castel y Lorena Castilla (UAB).
INS Joaquima Pla i Farreras (Sant Cugat del Vallès).
Marzo de 2014.
PAUTAS PARA EL PROYECTO FINAL DE EL HOMBRE Y SU POESÍA
Este proyecto consiste en la imitación y justificación literaria de un poema de
un autor de la Generación del ’27 que colgaréis en un Gloogster conjunto.
Durante estas sesiones vais a estudiar a tres autores de esta Generación con sus
respectivos perfiles personales y poéticos: Federico García Lorca, Luis Cernuda y
Miguel Hernández.
Algunos requisitos
a) El poema debe imitarse no copiarse.
b) Debéis cumplir con las pautas marcadas durante las clases.
c) No se admitirán justificaciones que no sean literarias.
d) El poema que escojáis tratará un tema como los que trabajaremos en clase.
Contenidos y formato en el blog
a) Poema original con:
Título del poema.
Autor.
Año de publicación.
b) Poema imitado con:
Título del poema.
Vuestro nombre o pseudónimo (que debéis comentarnos
antes).
Fecha: x de marzo de 2014.
Nombre del instituto.
c) Justificación literaria:
18
Id al documento: “Pauta final para la justificación del
poema”.
Recitación voluntaria para subir nota
Si habéis hecho bien el resto de las actividades, podréis subir nota si os grabáis
recitando el poema, si le ponéis una música que tenga relación y sentido, en video,
cantándolo, rapeando, etc.
Problemas y consultas
Si tenéis alguna consulta, problemas técnicos o dudas sobre los trabajos podéis
contactar con nosotras en la siguiente cuenta:
Por favor, os pedimos que os identifiquéis con el nombre y el grupo de clase al
que pertenecéis en los mensajes.
También estaremos disponibles en clase.
19
Annex 5.1
20
Annex 5.2
http://prezi.com/gm-
lenodwam8/present/?auth_key=azq4q68&follow=nuqxjkqrbbqz&kw=present-gm-
lenodwam8&rc=ref-70557857
21
Annex 6.1
22
23
Annex 6.2
24
Annex 7
Secuencia didáctica: El hombre y su poesía.
Cristina Castel y Lorena Castilla (UAB).
INS Joaquima Pla i Farreras (Sant Cugat del Vallès).
Marzo de 2014.
PAUTA INICIAL PARA LA JUSTIFICACIÓN DEL POEMA
¡Atención! os recordamos que la justificación debe ser literaria, no se aceptarán
justificaciones que no cumplan los requisitos que se proponen en este documento.
¿Qué es una justificación literaria?
Una justificación literaria es un texto que contiene las razones literarias y
personales por las que ha sido escogido, en este caso, un poema.
Vais a realizarla por pasos. En esta primera fase, debe incluir, en este orden:
1. Situación del poema y del autor: título, quién es el autor, cuándo fue
escrito.
2. Contexto: de qué trata el poema (relación con el contexto histórico, etc.),
qué pretende transmitir el autor.
3. Justificación: por qué lo has escogido, qué te transmite, qué crees que
pretendía el autor al escribirlo.
Recordad que la justificación es un solo texto. Cada párrafo debe tratar estos
tres puntos y deben estar debidamente conectados. Os damos algunas pistas:
- Cuidad la concordancia entre los verbos. Si comenzáis hablando en presente,
seguid en presente.
- El texto debe ser coherente y debe estar bien cohesionado, para ello, utilizad
los conectores:
a) De tiempo: a continuación, entonces, al mismo tiempo...
b) De causa-efecto: por lo tanto, por consiguiente, por este motivo...
c) Explicativos: es decir, pongo por caso...
Extensión: entre 15 y 20 líneas, aproximadamente.
Modo y fecha de entrega: envío por Google.docs. (Fecha por definir)
25
Annex 8
Secuencia didáctica: El hombre y su poesía.
Cristina Castel y Lorena Castilla (UAB).
INS Joaquima Pla i Farreras (Sant Cugat del Vallès).
Marzo de 2014.
DOSIER DE POEMAS ESCOGIDOS PARA EL BLOG
En este dosier encontraréis los poemas seleccionados de Luis Cernuda y
Miguel Hernández para el Gloogster. Debéis escoger uno y elaborar una imitación y su
justificación (además de añadir una imagen que se relacione).
Podéis encontrar poemas de Federico García Lorca en la página web siguiente:
http://usuaris.tinet.cat/picl/libros/glorca/gl002600.htm
***Si queréis escoger otro poema, debéis consultárnoslo.
POEMAS DE LUIS CERNUDA
Sentimiento de otoño
Llueve el otoño aún verde como entonces
Sobre los viejos mármoles,
Con aroma vacío, abriendo sueños.
Y el cuerpo se abandona.
Hay formas transparentes por el valle, 5
Embeleso las fuentes,
Y entre el vasto aire pálido ya brillan
Unas celestes alas.
Tras de las voces frescas queda el halo
Virginal de la muerte. 10
Nada pesa ganado ni perdido.
Lánguido va el recuerdo.
Todo es verdad, menos el odio, yerto
Como ese gris celaje
Pasando vanamente sobre el oro, 15
Hecho sombra iracunda.
26
Tristeza del recuerdo
Por las esquinas vagas de los sueños,
alta la madrugada, fue conmigo
tu imagen bien amada, como un día
en tiempos idos, cuando Dios lo quiso.
Agua ha pasado por el río abajo, 5
hojas verdes perdidas llevó el viento
desde que nuestras sombras vieron quedas
su afán borrarse con el sol traspuesto.
Hermosa era aquella llama, breve
como todo lo hermoso: luz y ocaso. 10
Vino la noche honda, y sus cenizas
guardaron el desvelo de los astros.
Tal jugador febril ante una carta,
un alma solitaria fue la apuesta
arriesgada y perdida en nuestro encuentro; 15
el cuerpo entre los hombres quedó en pena.
¿Quién dice que se olvida? No hay olvido.
Mira a través de esta pared de hielo
ir esa sombra hacia la lejanía
sin el nimbo radiante del deseo. 20
Todo tiene su precio. Yo he pagado
el mío por aquella antigua gracia,
y así despierto; hallando tras mi sueño
un lecho solo, afuera yerta el alba.
Pregunta vieja, vieja respuesta
¿Adónde va el amor cuando se olvida?
No aquel a quien hicieras la pregunta
Es quien hoy te responde.
Es otro, al que unos años más de vida
Le dieron la ocasión, que no tuviste, 5
De hallar una respuesta.
27
Los juguetes del niño que ya es hombre,
¿Adónde fueron, di? Tú lo sabías,
Bien pudiste saberlo.
Nada queda de ellos: sus ruinas 10
Informes e incoloras, entre el polvo,
El tiempo se ha llevado.
El hombre que envejece, halla en su mente,
En su deseo, vacíos, sin encanto,
Dónde van los amores. 15
Mas si muere el amor, no queda libre
El hombre del amor: queda su sombra,
Queda en pie la lujuria.
¿Adónde va el amor cuando se olvida?
No aquel a quien hicieras la pregunta 20
Es quien hoy te responde.
Amor oculto
Como el tumulto gris del mar levanta
Un alto arco de espuma, maravilla
Multiforme del agua, y ya en la orilla
Roto, otra nueva espuma se adelanta;
Como el campo despierta en primavera 5
Eternamente, fiel bajo el sombrío
Celaje de las nubes, y al sol frío
Con asfodelos cubre la pradera;
Como el genio en distintos cuerpos nace,
Formas que han de nutrir la antigua gloria 10
De su fuero, mientras la humana escoria
Sueña ardiendo en la llama y se deshace,
Así siempre, como agua, flor o llama,
Vuelves entre la sombra, fuerza oculta
Del otro amor. El mundo bajo insulta. 15
Pero la vida es tuya: surge y ama.
28
POEMAS DE MIGUEL HERNÁNDEZ
Canción primera
Se ha retirado el campo
al ver abalanzarse
crispadamente al hombre.
¡Qué abismo entre el olivo
y el hombre se descubre! 5
El animal que canta:
el animal que puede
llorar y echar raíces,
rememoró sus garras.
Garras que revestía 10
de suavidad y flores,
pero que, al fin, desnuda
en toda su crueldad.
Crepitan en mis manos.
Aparta de ellas, hijo. 15
Estoy dispuesto a hundirlas,
dispuesto a proyectarlas
sobre tu carne leve.
He regresado al tigre.
Aparta, o te destrozo. 20
Hoy el amor es muerte,
y el hombre acecha al hombre.
Tengo estos huesos hechos a las penas
Tengo estos huesos hechos a las penas
y a las cavilaciones estas sienes:
penas que vas, cavilación que vienes
como el mar de la playa a las arenas.
Como el mar de la playa a las arenas, 5
voy en este naufragio de vaivenes,
por una noche oscura de sartenes
29
redondas, pobres, tristes y morenas.
Nadie me salvará de este naufragio
si no es tu amor, la tabla que procuro, 10
si no es tu voz, el norte que pretendo.
Eludiendo por eso el mal presagio
de que ni en ti siquiera habré seguro,
voy entre pena y pena sonriendo.
Sonreír con la alegre tristeza del olivo
Sonreír con la alegre tristeza del olivo.
Esperar. No cansarse de esperar alegría.
Sonriamos. Doremos la luz de cada día
en esta alegre y triste vanidad del ser vivo.
Me siento cada día más libre y más cautivo 5
en toda esta sonrisa tan clara y tan sombría.
Cruza las tempestades sobre tu boca fría
como sobre la mía que aún es un soplo estivo.
Una sonrisa se alza sobre el abismo; crece
como un abismo trémulo, pero valiente en alas. 10
Una sonrisa eleva calientemente el vuelo.
Diurna, firme, arriba, no baja, no anochece.
Todo lo desafías, amor; todo lo escalas.
Con una sonrisa te fuiste de la tierra y del cielo.
[Nanas de la cebolla]
La cebolla es escarcha
cerrada y pobre:
escarcha de tus días
y de mis noches.
Hambre y cebolla: 5
hielo negro y escarcha
grande y redonda.
En la cuna del hambre
mi niño estaba.
Con sangre de cebolla 10
30
se amamantaba.
Pero tu sangre,
escarchada de azúcar,
cebolla y hambre.
Una mujer morena, 15
resuelta en luna,
se derrama hilo a hilo
sobre la cuna.
Ríete, niño,
que te tragas la luna 20
cuando es preciso.
Alondra de mi casa,
ríete mucho.
Es tu risa en los ojos
la luz del mundo. 25
Ríete tanto
que en el alma al oírte,
bata el espacio.
Tu risa me hace libre,
me pone alas. 30
Soledades me quita,
cárcel me arranca.
Boca que vuela,
corazón que en tus labios
relampaguea. 35
Es tu risa la espada
más victoriosa.
Vencedor de las flores
y las alondras.
Rival del sol. 40
Porvenir de mis huesos
y de mi amor.
La carne aleteante,
súbito el párpado,
el vivir como nunca 45
coloreado.
¡Cuánto jilguero
se remonta, aletea,
desde tu cuerpo!
31
Desperté de ser niño. 50
Nunca despiertes.
Triste llevo la boca.
Ríete siempre.
Siempre en la cuna,
defendiendo la risa 55
pluma por pluma.
Ser de vuelo tan alto,
tan extendido,
que tu carne parece
cielo cernido. 60
¡Si yo pudiera
remontarme al origen
de tu carrera!
Al octavo mes ríes
con cinco azahares. 65
Con cinco diminutas
ferocidades.
Con cinco dientes
como cinco jazmines
adolescentes. 70
Frontera de los besos
serán mañana,
cuando en la dentadura
sientas un arma.
Sientas un fuego 75
correr dientes abajo
buscando el centro.
Vuela niño en la doble
luna del pecho.
Él, triste de cebolla. 80
Tú, satisfecho.
No te derrumbes.
No sepas lo que pasa
ni lo que ocurre.
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Annex 9
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PAUTA DE CORRECCIÓN DE LA PRIMERA FASE. JUSTIFICACIÓN DEL POEMA
Tenéis delante la justificación literaria de un compañero. Rellenad esta rúbrica
con la mayor sinceridad posible para poder mejorar el escrito para el proyecto final.
Adecuación del texto Sí No Propuestas
Presentación
El formato o presentación del texto es adecuada
(márgenes, espaciado y título).
Estructura I
Cumple con la estructura propuesta. Está
dividido en mínimo tres párrafos bien definidos
y cada párrafo trata un tema.
Estructura II
- Se tratan adecuadamente la situación del
poema y del poeta.
- Explica el contexto del poema y qué pretende
el autor.
- Justifica a nivel personal, pero tiene en cuenta
lo que procuraba el autor.
Coherencia y cohesión Sí No Propuestas
Comprensión del texto
He entendido el texto al leerlo: las oraciones
son cortas y claras. El texto tiene sentido.
Cohesión
Se utiliza el tiempo verbal de forma coherente.
Conectores discursivos
Utiliza los conectores propuestos de tiempo,
causa-efecto y explicativos (puedes consultar la
“Pauta inicial” para corroborarlo).
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PAUTA FINAL PARA LA JUSTIFICACIÓN DEL POEMA
Una vez hayáis recibido las correcciones de la justificación inicial por parte de
vuestros compañeros, elaboraréis la justificación del poema que colgaremos en el
Gloogster.
Partiremos de los pasos de la “primera fase” (se recomienda consultarla), a los
que se añadirán los siguientes, en este orden:
4. Situación del poema y del autor:
Título.
Quién es el autor (hacer una breve biografía).
Cuándo fue escrito el poema.
5. Contexto:
De qué trata el poema: en qué circunstancias históricas y sociales
fue escrito.
En qué circunstancias estaba el autor (¿en la cárcel? ¿En Nueva
York? ¿Combatiendo en la Guerra Civil Española?..).
6. Justificación:
Qué crees que pretendía el autor cuando lo escribió (es un poema
de denuncia social, quería resaltar los valores del hombre...).
Por qué has escogido este poema: qué te transmite, qué te aporta
y por qué, qué es lo que más te ha llamado la atención,...
Puedes utilizar palabras clave del poema, pero recuerda citarlas:
«social» (verso X).
Cuál es la esencia del poema.
Recordad que la justificación es un solo texto. Cada párrafo debe tratar estos
tres puntos y deben estar debidamente conectados. (Recomendamos acudir a la pauta de
la “Primera fase”).
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Extensión y fecha de entrega: mínimo de diez líneas, el máximo dependerá del
formato que elaboréis en el Gloogster. Entrega en la “Sesión 5”.
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Annex 11
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Cristina Castel y Lorena Castilla (UAB).
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PAUTAS DE ELABORACIÓN DE UN POEMA
Para poder crear un poema a imitación de otro, es necesario identificar distintos
aspectos del poema modelo para poder adaptarles a la propia creación.
1) Estructura
Diferenciar las partes del poema
Observar si se repiten modelos estructurales (anáfora o paralelismo).
Cómo utiliza la puntuación.
Si hay un uso excesivo de interrogaciones o exclamaciones.
2) Figuras retóricas
Observar que figuras retóricas utiliza el autor (alegoría, hipérbaton,
hipérbole, personificación, aliteración, metáfora, comparación, etc.)
3) Símbolos
Identificar que símbolos usa el autor (luna, agua, sangre, hierbas, etc.) y
cuál puede ser su significado.
4) Uso del léxico
Registro culto, vulgar...
Palabras que se repitan.
Uso de onomatopeyas.
Para este ejercicio es necesario que elijáis qué aspectos vais a querer reproducir en
vuestra imitación y cuáles van a ser de creación propia.
Como guía para crear vuestro poema, se os propone:
1) Tema: piensa en el tema central del poema ¿qué te sugiere?, ¿qué significa para
ti?, ¿te identificas con el tema?, ¿qué situaciones te evocan este tema?
2) Léxico
Hacer una lista con aquellas palabras que se quieren incluir en el poema.
Buscar palabras que le otorguen al poema una sonoridad que se adecúe
al tema.
36
El uso de conectores.
3) Simbología: pensar en que escenas u objetos se adecúan al tema.
4) Estructura: para ayudar a crear la estructura de cada poema podéis hacerla
previamente. Por ejemplo, en un verso se puede plantear una estructura [Verbo-
Verbo-Sustantivo-Adjetivo], en el siguiente [Sustantivo-Verbo-Sustantivo].
5) Recursos que se pueden utilizar en la confección del poema:
Preguntas retóricas.
Figuras retóricas.
Otros consejos
1) Una buena práctica para empezar a escribir un poema es redactar la
situación que se pretende describir y después darle forma poética.
2) Si no se sabe cómo empezar, se puede buscar un verso de un poema y
tomarlo como base para hacer el propio.
3) Para empezar a escribir se pueden anotar todas las palabras y frases que
vengan a la mente cuando se piensa sobre esa idea.
4) Cuando empiezan a escribir poemas, puede que ayude escribir un tema
simple de una palabra en medio de la página amor, por ejemplo, y empezar
a pensar en palabras que se adapten a este tema, por ejemplo, amistad o
felicidad.
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Annex 12
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Annex 13
EXEMPLES DE RECITACIONS POÈTIQUES ADEQUADES I INADEQUADES
- Tierra Santa «La canción del pirata»: http://www.youtube.com/watch?v=5k-
QLyo9Hoc
- Nach «Hoy converso con Miguel»:
http://www.youtube.com/watch?v=RVlrywUN5tA
- Ramón Fernández «Hijos de la luz y de la sombra»:
http://www.youtube.com/watch?v=y477qcAKFuw&list=PL6217913645D3843E
- Jorge del Nozal «Miguel Hernández»:
http://www.youtube.com/watch?v=SJqh8DZwgPg
- «“Las cárceles” Poema de Miguel Hernández»:
http://www.youtube.com/watch?v=GzfhAb8fY1E
- Toito te lo consiento: http://www.youtube.com/watch?v=eYzmZEvJSps
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Annex 14
PAUTAS DE VALORACIÓN DE LA RECITACIÓN
Oralidad Sí No
Entonación
Tono ameno y siguiendo la musicalidad del
poema.
Pronunciación
Es clara y permite que se entiendan todas las
palabras
Volumen
No es demasiado suave ni demasiado alto, es
variable y enfatiza
Ritmo
Es pausado y permite seguir el poema
Proyección de la voz
Llega a toda la sala
Respiración
Pausas para dar un efecto dramático
Expresión Sí No
Gestualidad de las manos
Se da en los momentos necesarios y parece
natural
Expresión facial
Refleja los sentimientos del poema sin
parecer que hace muecas
Mirada
Parece que se pierde en su imaginación se
pasea por la sala sin fijarse en ningún punto
concreto
· Valoración global de la recitación:
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Annex 17
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DOSIER DE LAS SESIONES DE FEDERICO GARCÍA LORCA. LAS
VANGUARDIAS.
Sesión 1
- Explicación del proyecto final: características, directrices, recomendaciones,
pautas orientativas, materiales (muestra de caligramas).
- Actividad: debate organizado sobre La casa de Bernarda Alba.
- Actividad: redacción de un comentario sobre la obra dramática, a partir de las
ideas surgidas en el aula.
* Deberes: pensad en un final alternativo para la obra. Lo elaboraréis en la
próxima sesión.
Sesión 2
- Recordatorio de la sesión anterior.
- Actividad: comentario en clase de las correcciones de los comentarios de La
casa de Bernarda Alba.
- Actividad: modificación de los comentarios y creación del final alternativo.
* Deberes: aquellos que no hayan terminado de elaborar el comentario y el final
alternativo de la obra deberán acabarlo en casa y traerlo en la próxima sesión.
Sesión 3
- Recordatorio de la sesión anterior.
- Explicación de la poesía de Vanguardia, focalizando en los caligramas, a
través de ejemplos.
Sesión 4
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- Recordatorio de la sesión anterior.
- Explicación de la pauta de elaboración de un caligrama.
- Actividad: elaborar un caligrama en grupos de seis, mediante unas preguntas
orientativas.
* Deberes: cada miembro del grupo deberá buscar una imagen que represente el
contenido del poema que hemos trabajado y enviarla al Google.docs antes de la
próxima sesión (la colgaremos en el Gloogster).
Sesión 5
- Recordatorio de la sesión anterior.
- Comentario global de los caligramas y los aspectos que se deben mejorar para
el proyecto final.
- Explicación de cómo se debe realizar una argumentación literaria.
- Actividad: argumentación del motivo del caligrama de la sesión anterior y de la
elección temática.
- Actividad: breve explicación del caligrama creado.
*Deberes: pensar en el tema y la imagen del caligrama. Es recomendable hacer
un primer borrador en casa.
Sesión 6
- Recordatorio de la sesión anterior.
- Actividad final: elaborar, de forma individual, un caligrama, su argumentación
y la explicación del significado.
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Annex 18
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Cristina Castel y Lorena Castilla (UAB).
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COMENTARIO DE TEXTO: LA CASA DE BERNARDA ALBA
MARTIRIO: (A voces.) ¡Madre, madre!
ADELA: ¡Déjame!
(Aparece Bernarda. Sale en enaguas con un mantón negro.)
BERNARDA: Quietas, quietas. ¡Qué pobreza la mía, no poder tener un rayo entre los
dedos!
MARTIRIO: (Señalando a Adela.) ¡Estaba con él! ¡Mira esas enaguas llenas de paja de
trigo!
BERNARDA: ¡Esa es la cama de las mal nacidas! (Se dirige furiosa hacia Adela.)
ADELA: (Haciéndole frente.) ¡Aquí se acabaron las voces de presidio! (Adela arrebata
un bastón a su madre y lo parte en dos.) Esto hago yo con la vara de la dominadora. No
dé usted un paso más. ¡En mí no manda nadie más que Pepe!
(Sale Magdalena.)
MAGDALENA: ¡Adela!
(Salen la Poncia y Angustias.)
ADELA: Yo soy su mujer. (A Angustias.) Entérate tú y ve al corral a decírselo. Él
dominará toda esta casa. Ahí fuera está, respirando como si fuera un león.
ANGUSTIAS: ¡Dios mío! Bernarda: ¡La escopeta! ¿Dónde está la escopeta? (Sale
corriendo.)
(Aparece Amelia por el fondo, que mira aterrada, con la cabeza sobre la pared. Sale
detrás Martirio.)
ADELA: ¡Nadie podrá conmigo! (Va a salir.)
ANGUSTIAS: (Sujetándola.) De aquí no sales con tu cuerpo en triunfo, ¡ladrona!
¡deshonra de nuestra casa!
MAGDALENA: ¡Déjala que se vaya donde no la veamos nunca más!
(Suena un disparo.)
BERNARDA: (Entrando.) Atrévete a buscarlo ahora.
MARTIRIO: (Entrando.) Se acabó Pepe el Romano.
ADELA: ¡Pepe! ¡Dios mío! ¡Pepe! (Sale corriendo.)
LA PONCIA: ¿Pero lo habéis matado?
MARTIRIO: ¡No! ¡Salió corriendo en la jaca!
BERNARDA: No fue culpa mía. Una mujer no sabe apuntar.
MAGDALENA: ¿Por qué lo has dicho entonces?
MARTIRIO: ¡Por ella! Hubiera volcado un río de sangre sobre su cabeza.
LA PONCIA: Maldita.
MAGDALENA: ¡Endemoniada!
BERNARDA: Aunque es mejor así. (Se oye como un golpe.) ¡Adela! ¡Adela!
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LA PONCIA: (En la puerta.) ¡Abre!
BERNARDA: Abre. No creas que los muros defienden de la vergüenza.
CRIADA: (Entrando.) ¡Se han levantado los vecinos!
BERNARDA: (En voz baja, como un rugido.) ¡Abre, porque echaré abajo la puerta!
(Pausa. Todo queda en silencio) ¡Adela! (Se retira de la puerta.) ¡Trae un martillo! (La
Poncia da un empujón y entra. Al entrar da un grito y sale.) ¿Qué?
LA PONCIA: (Se lleva las manos al cuello.) ¡Nunca tengamos ese fin!
(Las hermanas se echan hacia atrás. La Criada se santigua. Bernarda da un grito y
avanza.)
LA PONCIA: ¡No entres!
BERNARDA: No. ¡Yo no! Pepe: irás corriendo vivo por lo oscuro de las alamedas,
pero otro día caerás. ¡Descolgarla! ¡Mi hija ha muerto virgen! Llevadla a su cuarto y
vestirla como si fuera doncella. ¡Nadie dirá nada! ¡Ella ha muerto virgen! Avisad que al
amanecer den dos clamores las campanas.
Martirio: Dichosa ella mil veces que lo pudo tener.
BERNARDA: Y no quiero llantos. La muerte hay que mirarla cara a cara. ¡Silencio! (A
otra hija.) ¡A callar he dicho! (A otra hija.) Las lágrimas cuando estés sola. ¡Nos
hundiremos todas en un mar de luto! Ella, la hija menor de Bernarda Alba, ha muerto
virgen. ¿Me habéis oído? ¡Silencio, silencio he dicho! ¡Silencio!
Telón
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Annex 19
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Annex 21
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PAUTA PARA CREAR UN CALIGRAMA
Pasos a seguir
1) Elige el tema en el que quieras basar tu poema.
2) Realiza un dibujo o forma donde insertarás el poema. Tiene que ser algo
que el poema pueda sugerir.
3) Escribe el poema teniendo en cuenta: la simbología y las figuras retóricas
que quieras utilizar.
4) Inserta el poema en el dibujo y dale forma y color.
5) Elimina los trazos de lápiz en el dibujo.
Consejos
Las palabras pueden dibujar el contorno o rellenar el dibujo completamente.
Se puede llamar la atención con la tipografía de la letra o su color.
Uso de las mayúsculas para resaltar una palabra o un sonido.
Puedes utilizar onomatopeyas.
Temática más utilizada: valor, audacia, amor al peligro, energía, temeridad,
movimiento agresivo, militarismo, patriotismo, subconsciente, mundo
onírico, mundo moderno.
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PAUTAS PARA LA ARGUMENTACIÓN DEL CAL·LIGRAMA
¡Atención! os recordamos que la justificación debe ser literaria, no se aceptarán
justificaciones que no cumplan los requisitos que se proponen en este documento.
¿Qué es una justificación literaria?
Una justificación literaria es un texto que contiene las razones literarias y
personales por las que ha sido escogido, en este caso, un poema.
Vais a realizarla por pasos. La justificación debe incluir, en este orden:
7. Situación del poema y del autor:
Título del poema.
Nombre del autor.
8. Contexto:
De qué habla el poema.
9. Justificación:
Por qué lo has escogido.
Qué quieres transmitir haciendo este poema.
Recordad que la justificación es un solo texto. Cada párrafo debe tratar estos
tres puntos y deben estar debidamente conectados. Os damos algunas pistas:
- Cuidad la concordancia entre los verbos. Si comenzáis hablando en presente,
seguid en presente.
- El texto debe ser coherente y debe estar bien cohesionado, para ello, utilizad
los conectores:
d) De tiempo: a continuación, entonces, al mismo tiempo...
e) De causa-efecto: por lo tanto, por consiguiente, por este motivo...
f) Explicativos: es decir, pongo por caso...
Extensión: entre 10 y 15 líneas, aproximadamente.
Modo y fecha de entrega: Entrega por Google.docs. (Fecha por definir).