Upload
others
View
4
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
ATU
KONU ANLATIMLI FASİKÜL SET
MATEMATİKFasikül 1
●ZENGİN İÇERİKLİ ÖZGÜN KONU ANLATIMI
●ÇÖZÜMLÜ ÖRNEK SORULAR
●PEKİŞTİREN “BİRLİKTE ÇÖZELİM” BÖLÜMLERİ
●ÖLÇEN “ SIRA SENDE” UYGULAMALARI
●BİLGİ KONTROLÜ ODAKLI KARMA SORULAR
●AKILLI TAHTAYA UYUMLU ÇÖZÜMLER
●ÜNİTE DEĞERLENDİRME TESTLERİ
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
12
1. Abaküsteki boşlukları doldurup doğal sayıyı ve okunuşunu yazınız.
2. Basamak tablosunda boş bırakılan yerleri tamamlayınız.
Yüz
mily
onlar
On
Mily
onlar
Mily
onlar
Yüz
binler
On
binler
Binler
Yüzler
Onlar
Birler OKUNUŞU
1 0 0 0 0 0 0 0 9 Yüz milyon dokuz
1 2 5 1 6 9 0 1 1 Yüz yirmi beş milyon yüz altmış dokuz bin on bir
1 0 0 1 0 0 1 1 1 Yüz milyon yüz bin yüz on bir
6 0 0 6 0 0 0 0 6 Altı yüz milyon altı yüz bin altı
1 1 1 7 7 0 0 0 0 Yüz on bir milyon yedi yüz yetmiş bin
6 4 2 1 3 0 5 9 1 Altı yüz kırk iki milyon yüz otuz bin beş yüz doksan bir
Sayı : 13 043 015
Okunuşu : On üç milyon
kırk üç bin on beş
Sayı : 70 707 077
Okunuşu : Yetmiş milyon
yedi yüz yedi bin yetmiş
yedi
On Milyonlar Milyonlar
Yüz Binler
On Binler Binler Yüzler Onlar Birler
7 0 7 0 7 0 7 7
On Milyonlar Milyonlar
Yüz Binler
On Binler Binler Yüzler Onlar Birler
1 3 0 4 3 0 1 5
BİRLİKTE ÇÖZELİM
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
13
1. Abaküsteki boşlukları doldurup doğal sayıyı ve okunuşunu yazınız.
Milyonlar Yüz Binler On Binler Binler Yüzler Onlar Birler
5 0 3 3 5 0 0
Milyonlar Yüz Binler On Binler Binler Yüzler Onlar Birler
4 1 0 1 4 4 0
Sayı : 5 033 500
Okunuşu : Beş milyon otuz üç
bin beş yüz
Sayı : 4 101 440
Okunuşu : Dört milyon yüz bir
bin dört yüz kırk
2. Basamak tablosunda boş bırakılan yerleri tamamlayınız.
On
Mily
onlar
Mily
onlar
Yüz
binler
On
binler
Binler
Yüzler
Onlar
Birler
OKUNUŞU
1 0 0 0 0 0 0 0 On milyon
8 0 8 0 8 8 0 8 Seksen milyon sekiz yüz sekiz bin sekiz yüz sekiz
2 4 3 0 8 1 0 0 Yirmi dört milyon üç yüz sekiz bin yüz
5 0 1 0 0 0 1 3 Elli milyon yüz bin on üç
3 6 0 1 0 1 5 6 Otuz altı milyon on bin yüz elli altı
5 7 0 5 7 0 0 7 Elli yedi milyon elli yedi bin yedi
SIRA SENDE
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
15
1. Aşağıdaki bölük ve basamak tablosundaki boşlukları tamamlayınız.
BölükAdları Milyonlar Bölüğü Binler Bölüğü Birler Bölüğü
BasamakAdları
Yüzmilyonlar
On milyonlar Milyonlar
YüzBinler
OnBinler Binler Yüzler Onlar Birler
Sayı Değeri 5 8 7 4 0 4 5 1 8
BasamakDeğeri 500000000 80 000 000 7 000 000 400 000 0 4000 500 10 8
Okunuşu Beş yüz seksen yedi milyon dört yüz dört bin beş yüz on sekiz
2. “453 306 175” dokuz basamaklı doğal sayısı için aşağıda verilen ifadelerden doğru olan-ların yanına “D”, yanlış olanların yanına “Y” yazınız.
( D ) Binler bölüğündeki rakamların toplamı 9’dur. 3 + 0 + 6 = 9
( D ) Birler bölüğünde basamak değeri en büyük olan rakam 1’dir. 100, 70, 5
( Y ) Milyonlar bölüğündeki rakamların toplamı, binler bölüğündeki rakamların toplamından 3 eksiktir. 4 + 5 + 3 = 12 3 + 0 + 6 = 9 12 - 9 = 3 fazladır.
( D ) Milyonlar basamağındaki rakam ile yüz binler basamağındaki rakam yer değiştirilir-se sayının değeri değişmez.
( Y ) On milyonlar basamağındaki rakamın basamak değeri 50 000’dir. 50 000 000
3. Aşağıda verilen doğal sayılarda renkli yazılı olan rakamların sayı değerini ve basamak değerini yazınız.
462 403 521
Sayı Değeri
Basamak Değeri
4 400 000 000
801 296 742
Sayı Değeri
Basamak Değeri
6 6000
351 237 708
Sayı Değeri
Basamak Değeri
8 8
BİRLİKTE ÇÖZELİM
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
17
1. Aşağıda bir internet sitesinde yüklü olan videoların izlenme sayısı verilmiştir. Buna göre, büyükten küçüğe doğru sıralayınız.
800 000 499 800 050 949 805 550 709 800 050 894
805 550 709 > 800 050 949 > 800 050 894 > 800 000 499
2. Aşağıdaki boşluklara “” sembollerinden uygun olanı yerleştiriniz.
Yirmi üç milyon üç yüz bin > dokuz milyon üç yüz bin sekiz
Dört yüz iki milyon beş < dört yüz dört milyon on iki
Seksen milyon on iki bin yedi > seksen milyon on bir bin sekiz
3. Aşağıda verilen ifadelerde ✿, ❤, ★ sembolleri yerine hangi rakamlar yazılabilir?
234 3✿5 > 234 354 ✿: 5, 6, 7, 8, 9
8 05❤ 322 < 8 054 328 ❤: 0, 1, 2, 3, 4
49 9★1 125 > 49 954 903 ★: 6, 7, 8, 9
BİRLİKTE ÇÖZELİM
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
18
1. Aşağıdaki doğal sayıların kırmızı renkte yazılmış rakamlarının basamak adını, bulunduğu bölüğün adını, sayı değerini ve basamak değerini yazınız.
Doğal Sayı Basamak Adı Bölük Adı Sayı Değeri Basamak Değeri
2 365 618 Onlar Birler 1 10
45 703 314 Yüz binler Binler 7 700 000
684 280 583 Milyonlar Milyonlar 4 4 000 000
360 299 150 Yüzmilyonlar Milyonlar 3 300 000 000
64 058 420 On binler Binler 5 50 000
3 670 482 Binler Binler 0 0
5 718 943 Birler Birler 3 3
2. Aşağıdaki doğal sayıları büyükten küçüğe doğru sıralayınız.a. 19 237 428 , 8 456 320 , 24 666 730
24 666 730 > 19 237 428 > 8 456 320
b. 32 284 440 , 32 283 990 , 32 283 989
32 284 440 > 32 283 990 > 32 283 989
3. Sekiz basamaklı 26 307 AB5 doğal sayısını oluşturan rakamların sayı değerleri toplamı 34’tür.
Bu sayının alabileceği en büyük değer için A ve B yerine gelebilecek rakamları bulunuz.
2 + 6 + 3 + 0 + 7 + A + B + 5 = 34
23 + A + B = 34 123
11
A = 9 ve B = 2 için sayının en büyük değerini elde ederiz.
SIRA SENDE
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
19
4. Arkadaşlar, 2015 yılında müze ve örenyerlerimizi "yirmi sekiz milyon dört yüz elli dört bin iki yüz seksen dört" kişi ziyaret etmiş. Eylül
a. Eylül'ün okuduğu doğal sayıyı yazınız. 28 454 284
b. Bu doğal sayıdaki 4 rakamlarının sayı değerleri toplamını bulunuz. 4 + 4 = 8
c. Bu doğal sayıdaki 4 rakamlarının basamak değerleri toplamını bulunuz. 4 000 4 _+________ 4 004
5. 4 205 647 doğal sayısında hangi basamaklardaki rakamların yerleri değiştirilirse sayı-nın değerinde bir değişiklik olmaz?4 205 647
Milyonlar ve onlar basamağı yer değiştirirse sayının değerinde değişiklik olmaz.
6. “60 325 714” doğal sayısı ile ilgili verilen ifadelerden doğru olanların yanına “D”, yanlış olanların yanına “Y” yazınız.
( Y ) Basamak değeri en büyük olan rakam 7’dir. 6
( Y ) Birler bölüğündeki rakamların sayı değerleri toplamı 10’dur. 7 + 1 + 4 = 12
( D ) Basamak değeri, sayı değerine eşit olan rakamlar 4 ve 0’dır.
( D ) 60 325 014 doğal sayısından daha büyüktür.
( Y ) Milyonlar bölüğündeki sayı 415’tir. 60
( D ) On milyonlar basamağındaki rakam 6’dır.
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
21
1.
1. adım 2. adım 3. adım 4. adım
Yukarıdaki örüntünün 4. adımını oluşturunuz.
2.
1. adım 2. adım 3. adım
Yukarıda çubuklarla oluşturulan örüntünün 6. adımdaki çubuk sayısını bulunuz.
3. Ayça göle taş atıyor. Birinci attığı taş etrafında 1 daire, ikinci attığı taş 3 daire, üçüncü attığı taş 5 daire, dördüncü attığı taş 7 daire oluşturuyor.
Bu örüntüyü oluşturan sayıları yazıp atılan 5 ve 6. taşların oluşturduğu daire sayıları-nı bulunuz.
4. Aşağıdaki doğal sayılar bir kurala göre dizilmiştir. Bu örüntülerin kurallarını bulunuz ve boş bırakılan yerleri tamamlayınız.
12
4
2
5
18
7
6
20
24
10
10
35
30
13
14
50
36
16
18
65
42 22
80
26
95 110
a. b.
c. d.
BİRLİKTE ÇÖZELİM
1. Taş 2. Taş 3. Taş 4. Taş 5. Taş 6. Taş 1 3 5 7 9 11
+2 +2 +2 +2 +2
+6
+3
+4
+15 +15 +15
+4 +4+6
+3
+6
+3
1. Adım 2. Adım 3. Adım 4. Adım 5. Adım 6. Adım
+3 +3 +3 +3 +33 6 9 12 15 18
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
22
KARMA SORULAR
1.
1. adım 2. adım 3. adım . . .
Yukarıdaki yıldızlar arasında bir örüntü vardır.
Buna göre, kaçıncı adımdaki yıldız sayısının 15 olduğunu bulunuz.
2.
3. adım2. adım1. adım
Yukarıdaki üçgenler arasında bir örüntü olduğu-na göre, 4. adımda kaç tane üçgen olur?
1. Pul koleksiyonuna birinci hafta 5 pulla başlayan Deniz, sonraki her hafta 3 pul ilave ederse 6 hafta sonunda koleksiyo-nunda toplam kaç tane pulu olur?
A) 25 B) 24 C) 20 D) 17
2. Yandaki örüntüde kullanılan kibrit çöpleri-nin sayısından oluşan örüntüde 5. adımda kaç tane kibrit çöpü bulunur?
A) 17 B) 21 C) 23 D) 25
SIRA SENDE
1. Aşağıda verilen tabloların satırlarındaki doğal sayılar bir örüntü oluşturmaktadır.
Bu örüntülerde boş bırakılan yerleri tamamlayınız ve örüntülerin kurallarını noktalı yerle-re yazınız.
İkişer artarak 2 4 6 8
15 17 19 21
26 28 30 32
İkişer azalarak
60 58 56 54
31 29 27 25
19 17 15 13
Üçer artarak
6 9 12 15
16 19 22 25
35 38 41 44
Adım Sayısı 1 2 3 4 5 6 7Yıldız Sayısı 3 5 7 9 11 13 15
+2 +2 +2 +2 +2 +27. adım
1. H 2. H 3. H 4. H 5. H 6. H5 8 11 14 17 20
+3 +3 +3 +3 +3
3. adım 4. adım2. adım1. adım2 tane 4 tane 6 tane 8 tane
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
24
1. Aşağıdaki toplama işlemlerini yapınız.
299776403394010
a. 2541861 1 9886616
c.847437102
91845
b. 203751 660
22035
d.
2. Aşağıdaki toplama işlemlerinde verilmeyen sayıları bulunuz.
555022 1 49276994
a. 368432407960922
b.
3. Aşağıdaki toplama işlemlerinde sembollerin yerine gelecek rakamları bulunuz.
344▲19■75443
▲= 6 ■= 9
♥= 2 ◆= 3 ★= 8
a. 677◆2★80♥
76534
b.
4.
Koltuk takımı¨ 3 450
Yatak odası¨ 3 900
Yemek odası takımı¨ 3 100
TV koltuğu¨ 950
Burçak Hanım evinin mobilyalarını değiştirmek için bir mağazaya gidiyor.
Aldığı ürünlerin toplam fiyatı kaç TL'dir?
3450 + 3900 + 3100 + 950 = 11400 TL
BİRLİKTE ÇÖZELİM
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
26
KARMA SORULAR
Bir çıkarma işleminde çıkan sayı 14076, fark 14000 olduğuna göre, eksilen sayıyı bulunuz.
14076 14000_+_________ 28076 Eksilen sayı
3955+ ABCD
5525
EFGHABCD1 0 6 8
Yukarıda verilen işlemlere göre EFGH doğal sayısı aşağıdakilerden hangisidir?
A) 2413 B) 2638 C) 3364 D) 4618
1 570 1 068_+________ 2 6 3 8 EFGH
5525 3955_–________ 1 5 7 0 ABCD
1. Aşağıdaki çıkarma işlemlerini yapınız.
810481764463404
a. 90008 3 2 10679
c.954095842636983
b. 562421 746338779
d.
2. Aşağıdaki çıkarma işlemlerinde verilmeyen sayıları bulunuz.
63512. . . . . . . . . . . . .50687
a. . . . . . . . . . . . . .163237 048 1
b.
3. Aşağıdaki çıkarma işlemlerinde sembollerin yerine gelecek rakamları bulunuz
●7▲7668■2 1 1 3
★= 2 ♥= 5 ◆= 6
■= 4 ▲= 9 ●= 8
a. 854★1♥ 76◆966
b.
4. Ülkemizde yapılan bir ankete göre, 20624 kişiden 11736’sı Türk dizi-lerini beğendiğini söylemiştir.
Buna göre, Türk dizilerini beğenmeyen kaç kişi vardır?
20624 1 1736_-_________ 8888 kişi
BİRLİKTE ÇÖZELİM
635125068712825
16323+ 7048 1
86804
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
27
1. Şemadaki eksik sayıları tamamlayınız.
12 722 28 806
17 797
32 575
+ 5075 + 11 009
+ 3769
2. Aşağıdaki toplama işlemlerinde verilmeyen toplanan ve toplamları kutulara yazınız.
236401 4769
38409 1 4769 53178
38409 98502 45324 53178
3. Tarkan’ın yaz konserleri kapsamında Antalya’da vereceği konser için bilet satışları başlamıştır. Konser salonundaki gişeden bu sabah ilk satılan biletin numarası 80693’tür. Gişede akşama kadar toplam 9640 bilet satılmıştır.
Buna göre gişeden o gün satılan son biletin numarası kaçtır?
9640 1_–________ 9639
80693 9639_+_________ 90332 son biletin numarası
SIRA SENDE
12722+ 507517797
17797+ 1100928806
28806+ 376932575
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
28
4.
Ben köpeğin kütle-sinden 120 kg faz-layım.
Ben ayının kütlesin-den 122 kg fazlayım.
Ben atın kütlesin-den 18 kg fazlayım.
Ben 52 kiloyum.
Yukarıdaki hayvanların kütleleri toplamı kaç kilogramdır?
5. Aşağıdaki tabloda verilmeyen terimleri bulunuz.
8606
1397
2409
6594
13334
6740
2012
15 743
+
+
+ +
= =
=
=
=
8137+
6. Aşağıdaki çıkarma işlemlerini inceleyiniz. İşlemleri yaparak sonuca ulaşınız.
a. 8269 – 1610 =
b. – 1233 =
c. – 1998 =
312 172 190 52_+________ 726 kg
Köpek = 52 kgAt = 120 + 52 = 172 kgAslan = 172 + 18 = 190 kgDeve = 190 + 122 = 312 kg
8269 1 6 1 0_–________ 6659 =
6659 1 233_–________ 5426 =
5426 1 9 9 8_–________ 3428 =
81376740_–________1397
76061012_–________6594
157438137_–________7606
67406594_+________
13334
1574313334_–_________02409
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
29
7. Aşağıdaki çıkarma işlemlerinde verilmeyen terimleri bularak işlemleri yapınız.
964761024
70671 70671
9990
606813699 56982
1383060681
56982
70812
8. Aşağıdaki tabloda verilmeyen terimleri bulunuz.
642
2608
1000
1608
1642
8492
6850 5242
–
–
– –
= =
=
=
=
5884–
9. Gökhan'ın evi ile futbol sahası arasındaki yolun uzunluğu 5025 metredir.
Gökhan'ın evi ile tenis kortu arasındaki uzaklık, evi ile futbol sahası arasındaki uzaklık-tan 1991 metre kısa olduğuna göre, Gökhan'ın evi ile tenis kortu arası kaç metredir?
10. A ve B birbirinden farklı rakamlardır.
Aşağıdaki işleme göre; A + B kaçtır?
3A6A26A8BB8
606813699_+__________
56982
5698213830_+__________70812
706719990_–_________
60681
610249647_+_________
70671
84925884_–_________2608
58845242_–_________0642
84926850_–_________1642
1642642_–_________
1000
68505242_–_________1608
50251991_–_________
3034 metre
69_+___
15
A =B =
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
31
1. Aşağıdaki işlemleri zihinden yapınız.
a. 59 + 24 = 83
b. 71 + 18 = 89
c. 63 + 27 = 90
d. 66 + 33 = 99
e. 62 + 29 = 91
f. 53 + 15 = 68
2. Aşağıdaki işlemleri zihinden yapınız.
a. 83 – 62 = 21
b. 64 – 11 = 53
c. 73 – 59 = 14
d. 45 – 19 = 26
e. 85 – 22 = 63
f. 52 – 28 = 24
Aşağıdaki işlemleri zihinden yapınız.a. 75 + 13 = 88
b. 46 + 39 = 85
c. 55 + 43 = 98
d. 65 + 24 = 89
e. 84 – 48 = 36
f. 74 – 21 = 53
g. 75 – 32 = 43
h. 53 – 26 = 27
BİRLİKTE ÇÖZELİM
SIRA SENDE
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
33
1. Aşağıdaki toplama işlemlerinde toplananları en yakın yüzlüğe yuvarlayarak toplamı tah-min ediniz. Gerçek toplamı bulunuz. Gerçek toplam ile tahmini toplamı karşılaştırınız.
Gerçek Toplam
2956 26835639
Tahmini Toplam3000 27005700
2956 2683
Gerçek Toplam
91617
496396580
Tahmini Toplam916005000
96600
91617 4963
2. Yıl Üretilen (kg) miktar
2009 964
2010 1058
2011 1624
Kastamonu ilimizde yaşayan çiftçi Mustafa Bey tarlasına 3 yıl-dır buğday ekiyor.
Tablodaki verileri inceleyerek aşağıdaki soruları yanıtlayınız.
a) 2010 yılında üretilen buğday miktarı, 2009 yılına göre yaklaşık kaç kilogram artmış-tır? (Miktarları en yakın onluğa yuvarlayarak işlemi yapınız.)
b) 2011 yılında üretilen buğday miktarı 2010 yılına göre yaklaşık kaç kilogram artmış-tır? (Miktarları en yakın yüzlüğe yuvarlayarak işlemi yapınız.)
BİRLİKTE ÇÖZELİM
1058964_–________
1060960_–_______
100 kg artmıştır.
16241058_–________
16001100_–_______
500 kg artmıştır.
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
34
KARMA SORULAR
Okul Park Ev
1562 m 248 m
Yukarıda gördüğünüz krokide Sedef'in evinin, parka ve okula olan uzaklıkları verilmiştir.
Verilen uzunlukları en yakın onluğa yuvarlayarak, aşağıdaki uzunlukları tahmin ediniz.a. Sedef'in evi ile okul arasındaki uzaklık yaklaşık
1810 metredir.
b. Park ile ev arasındaki uzaklık, park ile okul arasındaki uzaklıktan 1310 metre daha kısa-dır.
462 m ?
Başak, taksi durağının bankaya olan uzaklığını, sayıları en yakın onluğa yuvarlayarak 810 m olarak tahmin ediyor.
Buna göre, aşağıdakilerden hangisi alışveriş merkezinin bankaya olan uzaklığı olabilir?
A) 328 B) 342 C) 354 D) 365
TaksiDurağı AVM Banka
A noktası ile 1. kamp alanı 2140 m
1. kamp ile 2. kamp alanı 2180 m
2. kamp ile 3. kamp alanı 1920 m
Zirve yürüyüşü ? m
A noktasından tırmanışa geçen bir dağcı, 7010 m yükseklikteki dağın 3 ayrı yerinde kamp yaparak zir-veye ulaşmayı planlıyor.
Yukarıdaki tabloya bakarak son kamp yerinden zirveye yaklaşık kaç metre daha yürümelidir? (İşlem-leri yaparken sayıları en yakın yüzlüğe yuvarlayınız.)
SIRA SENDE
210022001900_+________
6200m
7000 6200_-_________
800 m
1562248_+_______
1560250_+________
1810 m
1562248_–________
1560250_–_______
1310 m
810460_–________350 m
462 460 monluğa göre yuvarlayalım
Alışveriş merkezi ile banka arasındaki uzak-lığın en yakın onluğa yuvarlanmış hâli
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
36
1. Aşağıdaki işlemleri yapınız.
a. 56812
b. 68932
c. 42315
d. 34820
e. 17456
f. 57040
g. 112201
h. 1 9 81 0 7
ı. 804213
i. 755340
j. 848632
k. 997843
2. Bir çikolata fabrikasında günde 968 kutu çikolata üretilmekte-dir.
Her kutuda 144 tane çikolata olduğuna göre 1 günde toplam kaç tane çikolata üretilmiştir?
BİRLİKTE ÇÖZELİM
968144x
3872 3872 968+
139392 tane çikolata üretilmiştir.
1 136568_+__________6816
2115 423 _+________
6345
2412 804 1608+
1 7 1 252
1386 198_+__________ 2 1 1 8 6
1 1 2 000 224_+__________ 225 12
2991 3988 7976_+__________ 84047 1
3020 2265_+__________
256700
1696 2544 5088+
535936
1378 2067_+__________
22048
1044 870_+__________
9744
000696_+__________6960
22800
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
37
_▲ ●
4
992
Yanda verilen çarpma işlemindeki “_▲●” üç basamaklı doğal sayıyı bulalım.
4 ile çarpıldığında 992 eden sayıyı bulmak için 992'yi 4'e böleriz.
992 ÷ 4 = 248 elde ederiz. Yani _▲● = 248'dir.
1. Aşağıdaki çarpma işlemlerinde verilmeyen çarpanları bulunuz.a. ABC
6
2088
b. 267K
1335
c. _■▲
4
2064
d. 377_
1508
✽ Bir çarpma işleminde verilmeyen çarpan, çarpımın verilen çarpana bölünmesiyle elde edilir.
ÖRNEK
BİRLİKTE ÇÖZELİM
2 0 8 8 6– 1 8 3 4 80 2 8 A B C
– 2 44 8
– 4 80 0
2 0 6 4 4– 2 0 5 1 60 0 6 ★ ■ ▲
– 42 4
– 2 40 0
1 3 3 5 2 6 7– 1 3 3 5 5 = K0 0 0 0
1 5 0 8 3 7 7– 1 5 0 8 4 = ★0 0 0 0
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
38
2. Aşağıdaki çarpma işlemlerini yapınız.
a. 3827
b. 32936
c. 4965
d. 6028
e. 270304
f. 804201
g. 312876
h. 836713
3. Aşağıdaki çarpma işlemlerinde verilmeyen çarpanları bulunuz.
a. 52
416
b. ▲_●5
4860
4. Aşağıdaki problemleri çözünüz.
a. Bir portakal bahçesindeki 197 portakal ağacının her birinden yıllık ortalama 825 kilogram portakal elde edilmektedir.
Buna göre, bahçedeki ağaçların tama-mından yıllık kaç kilogram portakal elde edilmektedir?
b. Bir ayakkabı fabrikasında ayda 985 çift ayakkabı üretilmektedir.
Buna göre, bu fabrikada 1 yılda (12 ay) kaç çift ayakkabı üretilir?
266760_+________
1026
245294_+________3185
19749870_+________11844
480120_+________1680
108081000_+__________82080
804000
1608_+___________161604
1872218042496_+___________273312
25088360
585200+596068
4 8 6 0 5– 4 5 9 7 20 3 6 ▲ ★ ●
– 3 51 0
– 1 00 0
4 1 6 5 2– 4 1 6 8 = ■0 0 0
825197x
57757425082500+
162525 kg portakal elde edilmektedir.
98512x
19709850+
11820 çift ayakkabı üretilir.
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
40
2. 3168 24132
Yanda verilen bölme işlemindeki bölüneni bulalım.
3.
08
27
263
Yanda verilen bölme işlemindeki bölüneni bulalım.
Bölünen = (Bölen x Bölüm) + Kalan ↓ ↓ ↓ Bölünen = (27 x 263) + 8 = 7101 + 8 = 7109
1. Aşağıdaki bölme işlemlerini yaparak kalan sayıları bulutların içindeki sayılarla eşleştirin.
7 20 6 2 3 6 8 4 2 3 7 9 050 1 5 8 50 9 9 9
2. Aşağıdaki bölme işlemlerinde sadece bölen sayı verilmiştir.
Buna göre, bu bölme işlemlerindeki kalan sayı en fazla kaç olur?
a.
20
21 b.
10
11 c.
5
6 d.
98
99
573494
BİRLİKTE ÇÖZELİM
– 6 9 3 1 30 30
– 2 30 7 6
– 6 90 7
– 3 7 1 8 43 1 4
– 2 9 61 8 2
– 1 4 83 4
– 90 60 30050
– 4 505
– 7 9 2 8 55 8 9
– 4 9 59 4
24
076 72 048 48 00
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
41
KARMA SORULAR
3. Aşağıdaki bölme işlemlerinde verilmeyenleri bulunuz.
Bölünen = 8333
Bölen = 33
Bölüm = 252
Kalan = 17
Bölünen = 6588
Bölen = 89
Bölüm = 74
Kalan = 2
Bölünen = 6552
Bölen = 21
Bölüm = 312
Kalan = 0
4. Aşağıdaki problemleri çözünüz.a. Buğra Bey, teknoloji ürünleri satan bir
mağazadan 6798 liraya 22 ay taksitle ev sinema sistemi alıyor.
Buna göre Buğra Bey, aylık kaç lira taksit öder?
b. 732 litre zeytin yağı, 19 litrelik eşit hacimli bidonlara doldurulacaktır.
Bunun için kaç bidon gerekir ve kaç litre zeytin yağı artar?
Deniz, fiyatı 950 lira olan bir gitar almak için parasını biriktirmektedir.
Deniz'in haftalık harçlığı 45 lira olduğuna göre, kaç hafta sonra istediği gitarı alabilir?A) 20 B) 21 C) 22 D) 23
Her hafta 36 lira harçlık alan Ayşegül, 12 hafta boyunca parasını biriktirmiştir.
Buna göre Ayşegül, fiyatı 450 lira olan bir bisiklet alabilir mi? Açıklayınız.
6 7 9 8 2 2– 6 6 3 0 9 lira taksit öder.0 1 9 8
– 1 9 80 0 0
7 3 2 1 9– 5 7 3 8 bidon gerekir.
1 6 2– 1 5 2
0 1 0 litre zeytin yağı artar.
8 9– 7 4
2(89 x 74) + 2 = 6588 Bölünen
2 1– 3 1 2
0312 x 21 = 6552 Bölünen
8 3 3 3 3 3– 6 6 2 5 2 Bölüm
1 7 3– 1 6 50 0 8 3– 6 6
1 7 Kalan
9 5 0 4 5– 9 0 2 10 5 0
– 4 50 5
21 haftada ,945 lira biriktirip 22. haftada istediği gitarı olabilir.
3612x72
360+432 lira biriktirmiştir.
432 < 450olduğundan bisikleti alamaz.
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
42
1. Aşağıdaki bölme işlemlerini yapınız.a) 7 8 60 5 b) 1 2 3 1 6 c) 7 9 5 8
d) 1 0 80 2 4 e) 5 4 7 3 6 4 f) 3 2 4 1 8
2. Aşağıda verilen bölme işlemlerinde kalan sayı en fazla kaç olabilir?a)
61
62 b)
19
20 c)
9
10
3.
24
102
9
Yanda verilen bölme işlemindeki bölünen sayıyı bulunuz.
4. Bir heykeltraş günde 6 saat çalışarak Atatürk heykelini 200 günde biti-recektir.
Heykeltraşın bu heykeli 120 günde tamamlayabilmesi için günde kaç saat fazla çalışması gerekir?
SIRA SENDE
– 5 1 5 7 22 8
– 2 53 6
– 3 50 1 0
– 1 000
– 7 2 9 90 7 5
– 7 20 3
– 9 6 4 51 20
– 1 20000
– 5 1 2 8 50 3 5 3
– 3 200 3 3
– 1 8 1 81 4 4
– 1 4 4000
– 1 1 2 71 1
1029_x_______
918
91824_+________
942
2 0 0x 6
1 2 0 0 saatte heykel tamamlanabiliyor.
1 2 0 0 1 2 0– 1 2 0 1 0 saat0 0 0 0
10 6_-_____ 4 saatfazla çalışması gerekir.
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
44
1. Aşağıda verilen çarpma işlemlerinin sonucunu tahmin ediniz.
Tahmininiz ile gerçek sonucu karşılaştırınız.a. 536 x 26 = ? Tahmini sonuç Gerçek sonuç
536 → 26 →
b. 148 x 42 = ? Tahmini sonuç Gerçek sonuç
148 → 42 →
2. Aşağıdaki işlemlerin sonucunu, bölünen sayıyı en yakın yüzlüğe, bölen sayıyı en yakın onlu-ğa yuvarlayarak tahmin ediniz.
a. 876 ÷ 34 → 900 ÷ 30 = 30
b. 354 ÷ 12 → 400 ÷ 10 = 40
c. 491 ÷ 52 → 500 ÷ 50 = 10
3. Aşağıdaki işlemlerin sonucunu, bölünen sayıyı bölen sayının katı olacak şekilde en yakın onluğa yuvarlayarak tahmin ediniz.
a. 648 ÷ 8 → 640 ÷ 8 = 80
b. 208 ÷ 7 → 210 ÷ 7 = 30
c. 345 ÷ 5 → 350 ÷ 5 = 70
d. 185 ÷ 9 → 180 ÷ 9 = 20
BİRLİKTE ÇÖZELİM
5 3 6x 2 6
3 2 1 6+ 1 0 7 2
1 3 9 3 6
1 4 8x 4 2
2 9 6+ 5 9 2
6 2 1 6
5 0 0x 3 0
1 5 0 0 0
1 0 0x 4 04 0 0 0
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
45
4. Aşağıda birim fiyatları verilen unlu mamüllerden beşer tane almak isteyen bir kişinin tahmini kaç lira ödeyeceğini altlarındaki kutulara yazınız.
kurabiye
55 kuruş
3 lira
donut
1 lira 45 kuruş = 145 kuruş
7 lira 50 kuruş
kek
17 lira
100 lira
yaş pasta
32 lira
150 lira
börek
8 lira 50 kuruş = 850 kuruş
45 lira
SIRA SENDE
1. Aşağıdaki işlemlerin sonucunu, çarpanları en yakın yüzlüğe yuvarlayarak tahmin ediniz.
a. 218 x 352 → 200 x 400 = 80000
b. 654 x 108 → 700 x 100 = 70000
c. 463 x 224 → 500 x 200 = 100000
d. 751 x 533 → 800 x 500 = 400000
2. Aşağıdaki işlemlerin sonucunu, bölünen sayıyı en yakın yüzlüğe, bölen sayıyı en yakın onlu-ğa yuvarlayarak tahmin ediniz.
a. 494 ÷ 51 → 500 ÷ 50 = 10
b. 285 ÷ 27 → 300 ÷ 30 = 10
c. 761 ÷ 39 → 800 ÷ 40 = 20
55 → 605_x_______
300 kuruş
145 → 1505_x_______
750 kuruş
17 → 205_x_______
100 l i ra
32 → 305_x_______
150 l i ra
850 → 9005__x__ ____
4500 kuruş
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
46
Aşağıdaki işlemleri zihinden yapınız.a. 34 x 200 = 6800
b. 150 x 300 = 45000
c. 400 x 600 = 240000
d. 22 x 400 = 8800
e. 120 x 200 = 24000
f. 50 x 800 = 40000
8. Zihinden Çarpma ve Bölme İşlemleri
✽ Bir sayı 10, 100, 1000 ve katlarıyla çarpılırken sayıların son basamaklarındaki sıfırlar işle-
me alınmadan çarpma gerçekleştirilir. İşleme alınmayan sıfırlar çarpımın en sağına yazılır.
1. 24 x 1000 işlemini yapalım.
Önce çarpanın sıfırları yokmuş gibi işlem yapılır: 24 x 1 = 24
Sonra çarpma işlemine alınmayan sıfırlar eklenir: 24 x 1000 = 24000
2. 160 x 300 işlemini yapalım.
Önce çarpanın sıfırları yokmuş gibi işlem yapılır: 16 x 3 = 48
Sonra çarpma işlemine alınmayan sıfırlar eklenir: 160 x 300 = 48000
ÖRNEK
Bir sayıyı 10 ile çarparken sayının sağına 1 sıfır, 100 ile çarparken 2 sıfır, 1000 ile çarparken 3 sıfır ekleriz.
DİKKAT
BİRLİKTE ÇÖZELİM
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
47
✽ Bir sayıyı 10, 100, 1000'in katlarına bölerken, bölenin sonundaki sıfır kadar bölünenin sonun-
daki sıfır silinir. Geriye kalan sayılar ise birbirlerine bölünerek işlem tamamlanır.
1. 9000 ÷ 100 işlemini yapalım.900/0/ ÷ 10/0/ = 90 ÷ 1 = 90
2. 2500 ÷ 50 işlemini yapalım.2500/ ÷ 50/ = 250 ÷ 5 = 50
ÖRNEK
BİRLİKTE ÇÖZELİM
Aşağıdaki işlemleri zihinden yapınız.a. 270/0/0 ÷ 9/0/0 = 270 ÷ 9 = 30
b. 240/0 ÷ 48/0 = 240 ÷ 48 = 5
c. 160/0 ÷ 4/0 = 160 ÷ 4 = 40
d. 60/0/0 ÷ 2/0/0 = 60 ÷ 2 = 30
e. 500/0 ÷ 25/0 = 500 ÷ 25 = 20
f. 8/0/0/0 ÷ 4/0/0/0 = 8 ÷ 4 = 2
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
48
✽ Bir sayıyı 9 ile çarparken, sayıyı 10 ile çarpıp sonuçtan bir kez sayının kendisini çıkarabiliriz.
À12 x 9 = 12 x 10 – 12 = 120 – 12 = 108
✽ İki sayı çarpılırken sayılardan birinin yarısını alıp diğerinin iki katını alabiliriz.
À32 x 4 = 64 x 2 = 128
✽ Bir sayıyı 5 ile çarparken, sayının sonuna sıfır ekleyip yarısını alabiliriz.
À24 x 5 = 240 ÷ 2 = 120
✽ Bir sayıyı 5 ile bölerken, sayının iki katını alıp 10'a bölebiliriz.
À420 ÷ 5 = (420 x 2) ÷ 10 = 840 ÷ 10 = 84
✽ Bir sayıyı 4 ile çarparken, sayının iki kez iki katını alabiliriz.
À16 x 4 = 16 x 2 x 2 = 32 x 2 = 64
✽ Bir sayıyı 8 ile çarparken, sayının üç kez iki katını alabiliriz.
À7 x 8 = 7 x 2 x 2 x 2 = 14 x 2 x 2 = 28 x 2 = 56
x2
�2
BİRLİKTE ÇÖZELİM
Aşağıdaki işlemleri zihinden yapınız.a. 45 x 9 = 45 x 10 – 45 = 450 – 45 = 405
b. 13 x 9 = 13 x 10 – 13 = 130 – 13 = 117
c. 25 x 16 = 50 x 8 = 400
d. 23 x 4 = 23 x 2 x 2 = 46 x 2 = 92
e. 64 x 5 = 640 ÷ 2 = 320
f. 28 x 5 = 280 ÷ 2 = 140
g. 250 ÷ 5 = (250 x 2) ÷ 10 = 500 ÷ 10 = 50
h. 600 ÷ 5 = (600 x 2) ÷ 10 = 1200 ÷ 10 = 120
i. 21 x 8 = 21 x 2 x 2 x 2 = 42 x 2 x 2 = 84 x 2 = 168
j. 15 x 8 = 15 x 2 x 2 x 2 = 30 x 2 x 2 = 60 x 2 = 120
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
49
SIRA SENDE
1. Aşağıdaki işlemleri zihinden yapınız.
28 x 100 = 2800
140 x 10 = 1400
100 x 70 = 7000
1000 x 90 = 90000
100 x 50 = 5000
284 x 100 = 28 400
2. Aşağıdaki çarpma işlemlerinde verilmeyen çarpanları bulunuz.
a. 100 x 60 = 6000
b. 560 x 100 = 56 000
c. 60 x 1000 = 60000
d. 80 x 10 = 800
e. 3204 x 100 = 320 400
f. 10 x 682 = 6820
3. Tablodaki boşlukları kısa yoldan bölme işlemi yaparak doldurunuz.
÷ 10 100 1000
70000 7000 700 70
74000 7400 740 74
704000 70400 7040 704
4. Şehrimizdeki halk ekmek fabrikasında ekmekler 10’lu poşetler hâlinde satılıyor.
Her gün 1000 poşet satıldığına göre 10 günde kaç tane ekmek satıl-mıştır?
10 x 1000 x 10 = 100 000 tane ekmek satılmıştır.
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
51
✽ Yandaki oyun küpünün toplam kaç tane küpten meydana geldiğini
üslü biçimde gösterebiliriz.
✽ Bir sıradaki küp sayısı = 3 x 3 = 32
✽ Oyun küpündeki küp sayısı = 3 x 3 x 3 = 33
✽ Oyun küpünde 3 x 3 x 3 = 27 tane küp vardır.
✽ Bir sayının kendisi ile iki defa çarpımına o sayının küpü denir ve bir sayının küpü, o sayının
sağ üst köşesine 3 yazılarak ifade edilir.
ÖRNEK
4 x 4 x 4 = 43 → “4'ün küpü" veya “4 üzeri 3" diye okunur. = 64
5 x 5 x 5 = 53 → “5'in küpü" veya “5 üzeri 3" diye okunur. = 125
1. Aşağıdaki çarpma işlemlerini üslü biçimde gösteriniz.
10 x 10 x 10 = 103
6 x 6 = 62
2 x 2 = 22
10 x 10 = 102
6 x 6 x 6 = 63
2 x 2 x 2 = 23
2. Aşağıdaki üslü biçimde verilen sayıları, çarpma işlemi şeklinde gösteriniz.
32 = 3 x 3
12 = 1 x 1
92 = 9 x 9
82 = 8 x 8
33 = 3 x 3 x 3
13 = 1 x 1 x 1
93 = 9 x 9 x 9
83 = 8 x 8 x 8
BİRLİKTE ÇÖZELİM
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
52
3. Aşağıdaki üslü biçimde verilen sayıları çarpma işlemi yaparak sonuçlandırınız.
32 = 3 x 3 = 9
42 = 4 x 4 = 16
53 = 5 x 5 x 5 = 125
103 = 10 x 10 x 10 = 1000
102 = 10 x 10 = 100
92 = 9 x 9 = 81
73 = 7 x 7 x 7 = 343
123 = 12 x 12 x 12 = 1728
4. Aşağıdaki işlemleri çarpma işlemi ve üslü biçimde yazınız.
2’nin kendisi ile çarpımı : 2 x 2 → 22
11’in küpü : 11 x 11 x 11 → 113
5’in kendisi ile iki kez çarpımı : 5 x 5 x 5 → 53
3’ün kendisi ile çarpımı : 3 x 3 → 32
5. Aşağıdaki örnekleri inceleyerek boşlukları tamamlayınız.
4 = 2 x 2
36 = 6 x 6
81 = 9 x 9
64 = 8 x 8
27 = 3 x 3 x 3
125 = 5 x 5 x 5
64 = 4 x 4 x 4
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
53
SIRA SENDE
1. Aşağıdaki işlemleri bir sayının karesi veya küpü olarak yazınız.
a. 7 x 7 = 72
b. 25 x 25 x 25 = 253
c. 16 x 16 x 16 = 163
d. 8 x 8 = 82
e. 5 x 5 = 52
f. 3 x 3 x 3 = 33
2. Aşağıda üslü olarak gösterilen sayıların değerini bulunuz.
a. 32 = 3 x 3 = 9
b. 13 = 1 x 1 x 1 = 1
c. 42 = 4 x 4 = 16
d. 23 = 2 x 2 x 2 = 8
e. 22 = 2 x 2 = 4
f. 33 = 3 x 3 x 3 = 27
g. 102 = 10 x 10 = 100
h. 43 = 4 x 4 x 4 = 64
i. 122 = 12 x 12 = 144
j. 53 = 5 x 5 x 5 = 125
k. 52 = 5 x 5 = 25
l. 63 = 6 x 6 x 6 = 216
3. Aşağıda karesinin ya da küpünün değeri verilen sayılarla ilgili boşlukları doldurunuz.
a. 64 = 82
b. 25 = 5 2
c. 1000 = 10 3
d. 8 = 23
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
54
10. Parantezli İşlemler
✽ Parantezli ifadelerde önce parantez içerisindeki işlem yapılır. Ya da bir ifadede öncelikle
yapılması istenen işlem parantez içine alınır.
Aşağıdaki işlemleri yapalım.
• 4 x (7 – 3) = 4 x 4 = 16
• (21 ÷ 3) + 6 = 7 + 6 = 13
• (50 – 5) x 4 = 45 x 4 = 180
• 36 + 12 x (2 + 4) = 108
• 42 x (6–3) = 16 x 3 = 48
• 102 ÷ (5 x 5) = 100 ÷ 25 = 4
• (12 + 8) x 23 = 20 x 8 = 160
• (8 ÷ 2)3 – 5 = 59
1. Aşağıda verilen işlemleri yapınız.
a. (48 – 18) ÷ 6 = 30 ÷ 6 = 5
b. 6 x (52 – 15) = 6 x (25 – 15) = 6 x 10 = 60
c. 480 ÷ (17 + 3) = 480 ÷ 20 = 24
d. 122 ÷ (10 – 6) = 144 ÷ (10 – 6) = 144 ÷ 4 = 36
e. (15 + 5) x 33 = (15 + 5) x 27 = 20 x 27 = 540
f. (18 x 32) ÷ 3 = (18 x 9) ÷ 3 = 162 ÷ 3 = 54
ÖRNEK
BİRLİKTE ÇÖZELİM
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
55
2. Aşağıdaki işlemlerin sonucunun doğru olması için uygun işlemleri parantez içine alınız.
a. 21 ÷ (7 – 4) = 7
b. (75 x 2) + 100 = 250
c. 82 x (10 – 8) = 128
d. (90 + 8) ÷ 72 = 2
e. 80 – (40 + 20) = 20
f. (20 x 6) ÷ 2= 60
g. (53 + 9) ÷ 2 = 67
h. (43 – 4) ÷ 4 = 15
3. a) Bir sınıfta bulunan 18 tane sıranın 4 tanesinde kimse oturmamaktadır.
Kalan sıraların hepsinde ikişer kişi oturduğuna göre sınıftaki öğrenci sayısı kaçtır? İşlemlerinizi parantez kullanarak yapınız.
(18 – 4) x 2 = 14 x 2
= 28 öğrenci
b) Bir balon satıcısı öğlene kadar 16 tane balon, öğleden sonra ise 25 tane balon satmış-tır.
Satıcı balonların tanesini 6 liradan sattığına göre bir günde kaç lira kazanmıştır? İşlemlerinizi parantez kullanarak yapınız.
(16 + 25) x 6 = 41 x 6
= 246 lira kazanmıştır.
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
56
1. Aşağıda verilen işlemleri yapınız.
• 75 – (25 x 2) = 75 - 50 = 20
• 42 x (50 ÷ 10) = 16 x (50 ÷ 10) = 16 x 5 = 80
• (720 ÷ 20) + 60 = 36 + 60 = 96
• (32 x 12) – 6 = (9 x 12) – 6 = 108 – 6 = 102
2. Aşağıdaki işlemlerin sonucunun doğru olabilmesi için uygun işlemleri parantez içine alınız.
• 33 – (6 + 20) = 1 • (65 + 5) x 3 = 210
• 28 x (2 + 18) = 560 • 82 ÷ (20 – 16) = 16
3. Bir manav 180 kilogram domatesin 30 kilogramını satmıştır.
Kalan domatesleri, her birinde 5 kilogram domates olacak şekilde poşetlere koyduğun-da kaç poşet domates olur? İşlemlerinizi parantez kullanarak yapınız.
(180 – 30) ÷ 15 = 150 ÷ 15
= 10 poşet domates vardır.
SIRA SENDE
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
58
BİRLİKTE ÇÖZELİM
1. Esra, bir mağazadan kendisine 320 TL'ye ayakkabı ve 280 TL'ye bluz alıyor.Ödemesini aylık 120 TL taksitler hâlinde yapacağına göre Esra aldıklarını kaç ayda öder?
2. Bilge Hanım nikâhı için kutusu 4 TL olan nikâh şekerlerinden 155 kutu almak istiyor. Top-tancı, Bilge Hanım’a her 25 kutu için 15 TL indirim yapıyor.
Buna göre, Bilge Hanım toptancıya kaç TL öder?
3.
¨ 128
¨ 256 ¨ 3
2
Bir mağazada pantolon 32 TL'dir. Ayakkabının fiyatı, pantolonun fiyatının 4 katıdır. Gömleğin fiyatı ise ayak-kabının 2 katı kadardır.
Bir müşteri bu mağazadan 1 ayakkabı, 1 gömlek ve 2 pantolon almak isterse toplam kaç TL öder?
Pantolon = 32 TL 2 Pantolon = 32 x 2 = 64 TL
Ayakkabı = 32 x 4 = 128 TL
Gömlek = 128 x 2 = 256 TL
6 0 0 1 2 0– 6 0 0 5 ayda öder.0 0 0
3 2 0+ 2 8 06 0 0 TL
1 5 5 2 5– 1 5 0 6 kez indirim yapılacaktır.
5
1 5x 6
9 0 TL indirim
1 5 5x 4
6 2 0 TL indirimsiz toplam
6 2 0- 9 0
5 3 0 TL öder.
2 5 61 2 8
+ 6 44 4 8 TL öder.
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
59
4. Bir fabrikadaki yükü, 8 işçi her birine eşit miktar düşecek şekilde taşıyacaktır. İşçilerden biri gelmeyince geriye kalan her bir işçi 12 kg fazla yük taşımıştır.
Buna göre fabrikadaki yükün tamamı kaç kg’dır?
5. Büyük bir kutu içinde 14 tane orta boy kutu, bu orta boy kutuların her birinin içinde de 10 tane küçük boy kutu vardır.
Buna göre toplam kaç kutu vardır?
14 x 10 = 140 tane küçük boy kutu
6. Bir kalem, bir silgiden 9 lira 80 kuruş pahalıdır.
Bir silgi 1 lira 20 kuruş olduğuna göre, bir kalem ve bir silgi almak isteyen Ertan, kırtasiyeye kaç lira öder?
7. Bir reklam firması, yarış otomobillerini arka arkaya belli bir hız ve mesafede olacak şekil-de yola çıkarıyor. En öndeki otomobilin hızı saatte 105 km’dir. Diğer otomobiller ise her saniyede, bir önceki otomobile göre hızı saatte 5 km daha az olacak şekilde yola çıkma-ya devam etmişlerdir.
Buna göre, 9 saniye sonra yola çıkan otomobilin hızı saatte kaç km olur?
9 x 5 = 45 km/sa
8. Bir çiftlikte tavukların sayısı, hindilerin sayısının 3 katına eşittir.
Çiftlikte 16 tane hindi olduğuna göre toplam tavuk ve hindi sayısı kaçtır?
8- 1
7 kalan işçi sayısı
1 2x 78 4 kg bir işçinin taşıması
gereken yük ağırlığı
8 4x 86 7 2 kg toplam yük ağırlığı
1 4 01 4
+ 11 5 5 tane toplam kutu sayısı
1 6x 34 8 tane tavuk vardır.
4 8+ 1 66 4 tane
9 lira 80 kuruş+ 1 lira 20 kuruş
10 lira 100 kuruş = 11 lira bir kalemin fiyatı
11 lira+ 1 lira 20 kuruş
12 lira 20 kuruş öder.
1 0 5- 4 5
6 0 km/sa'dir.
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
60
KARMA SORULAR
Aşağıda verilen bilgilere ve işlemlere uygun bir problem kurunuz.330 – 80 = 250 kg64 + 57 + 81 + 98 = 300 kg
Asansörün taşıma kapasitesi = 330 kgAsansördeki kişi : 80 kg
Başak64 kg
Derya57 kg
Selin81 kg
Kapasite330 kg
Okan98 kg
Bir alışveriş merkezinin asansörünü kullanmak isteyen Başak, Derya, Selin ve Okan otoparka gideceklerdir.Asansörün taşıma kapasitesi 330 kg, içeride bulunan kişinin kilosu da 80 kg'dır. Başak 64 kg, Derya 57 kg, Selin 81 kg, ve Okan 98 kg olduğu-na göre, asansör dört arkadaşı taşıyabilir mi?
Çözüm: 3 + 5 + 6 = 14 14 x 3 = 42 50 – 42 = 8
Yukarıda çözümü verilen problem aşağı-dakilerden hangisi olabilir?A) İdil’in 3, Zeliş’in 5, Ayda’nın ise 6 topu
vardır. Üç arkadaşın toplam top sa-yısının 3 katı kaçtır?
B) Aşçımızın aldığı 50 yumurtanın 42 ta-nesi kırıldı. Aşçıya kalan yumurtanın 3 katı kadar yumurta gerekmektedir. Aşçının kaç yumurtaya daha ihtiyacı vardır?
C) Bir kırtasiyede bulunan 3 ayrı kalemin fiyatları sırasıyla 3 TL, 5 TL ve 6 TL dir. Kerim her kalemden üçer tane al-mıştır. Cebinde 50 TL olduğuna göre Kerim kaç TL para üstü almıştır?
D) Bir annenin yaşı; 3, 5 ve 6 yaşlarında olan üç çocuğunun yaşlarının topla-mının 3 katıdır. Babanın yaşı 50 ol-duğuna göre anne ile babanın yaşları toplamı kaçtır?
5. SINIF MATEMATİK 1. ÜNİTE
61
1.
Efe
Defne
Ecem
Efe'nin legolarının 2 katı kadar legoya sahibim.
Benim legolarım 250 tanedir.
Ecem ve Efe legoların toplam sayısı kadar legom var.
Yiğit
Benim legolarım Ecem’in legolarından 5 tane eksiktir.
Yukarıda verilenlere göre, Ecem, Yiğit ve Defne'nin legolarının sayısını bulunuz.
Efe = 250 tane Yiğit = 500 – 5 = 495 tane
Ecem = 250 x 2 = 500 tane Defne = 500 + 250 = 750 tane
2.
4 saat
110 km 92 km İzmir’den aynı anda ters yönde giden iki otomobilden biri saatte ortalama 110 km, diğeri saatte ortalama 92 km hızla yol alıyor.
4 saat sonra iki otomobil arasındaki uzaklık kaç kilometre olur?
3. Burçak Hanım, kızı Başak'a her ay, bir önceki aydan 20 TL fazla harçlık vermektedir.
Burçak Hanım ilk olarak şubat ayında 90 TL harçlık verdiğine göre, harçlıklarını birikti-ren Başak'ın haziran ayında toplam kaç TL parası olur?
SIRA SENDE
1 1 0x 4
4 4 0 km
9 2x 4
3 6 8 km
3 6 8+ 4 4 0
8 0 8 km aralarındaki uzaklık
Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran90 + 110 + 130 + 150 + 170 = 650 TL lira parası olur.
BİLFEN YAYINCILIK1. ÜNİTE
62
4. Mağazasında satmak üzere tanesi 112 TL olan gömleklerden 14 tane alan Tuna, 6 tanede pantolon alıyor ve toplam 2528 TL ödüyor.
Buna göre, Tuna'nın bir pantolon için ödediği para kaç TL'dir?
5. Bir grup öğretmen öğrencileriyle birlikte gitmek üzere Gezi ÜcretleriAnkara : 150 TLÇanakkale : 120 TL
Çanakkale'ye ve Ankara'ya gezi düzenlemek istemektedir.
Ankara'ya 40 öğrenci, Çanakkale'ye 35 Öğrenci gideceği-ne göre öğrencilerden kaç lira toplanması gerekir?
6. Hakan ve Gökhan'ın toplam 540 liraları vardır. Gökhan, Hakan'a 80 lira verdiğinde parala-rı eşit olmuştur.
Buna göre, başlangıçta Gökhan'ın kaç parası vardır?
11214x
4481120+1568 TL gömleklere öder.
25281568- 960 TL
pantolonlara öder.
9 6 0 6– 6 1 6 0 TL bir pantolona
öder.3 6– 3 60 0 0
Son durum:
Hakan Gökhan
27080190 lira
27080
350 liraBaşlangıç
60004200+
10 200 lira toplanmalıdır.
12035+
4200
15040+
6000