Upload
lamdan
View
223
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Od podstawy programowej do
programu kształcenia
i od programu kształcenia do
konspektu
Kształcę, bo uczę.
Proszę ocenić zdanie:
Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą
Stanowi podstawę do tworzenia
lokalnych programów kształcenia
kompetencji językowych jako narzędzia
niezbędnego w procesie poznawania
literatury, kultury, historii, geografii i
przyrody polskiej.
Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą zawiera:
Wymagania, czyli co uczeń powinien wiedzieć i umieć w każdej z trzech grup wiekowych i na każdym z trzech poziomów językowych
Materiał kształcenia dla trzech grup wiekowych i trzech poziomów językowych
Materiał kształcenia
Materiał kształcenia
Wiadomości z historii, geografii, przyrody
Kręgi tematyczne
Teksty kultury
Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą podpowiada:
1
• Kształcenie językowe i kulturowe oraz w zakresie historii, geografii i przyrody Polski ma charakter zintegrowany.
2
• Na najwyższym poziomie kompetencji językowych zawierają się wymagania z poziomów niższych.
3
• Zakłada się, że uczeń korzysta z wiadomości i umiejętności o charakterze ponadjęzykowym, nabywanych w szkole miejscowej.
Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą podpowiada:
4
• Pierwszy zestaw tekstów kultury jest konieczny, ponieważ zawiera dzieła ważne dla świadomości narodowej Polaków; drugi jest propozycją do wyboru przez nauczyciela, jest otwarty i do uzupełnienia.
5 • W doborze tekstów kultury uwzględnia się
oczekiwania środowiska lokalnego.
6
• Nauczanie języka polskiego i w języku polskim jest czynnikiem kształtującym świadomość przynależności do narodu polskiego.
Proszę wskazać zakresy wymagań w podstawie programowej, stawianych wobec ucznia
Zakresy wymagań
Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji
Uczeń rozwija sprawność uważnego słuchania,
czytania głośnego i cichego oraz umiejętność
rozumienia znaczeń dosłownych i prostych znaczeń
przenośnych; zdobywa świadomość języka jako
wartościowego i wielofunkcyjnego narzędzia
komunikacji, rozwija umiejętność poszukiwania
interesujących go wiadomości, a także ich
porządkowania oraz poznawania dzieł sztuki; uczy się
rozpoznawać różne teksty kultury, w tym użytkowe,
oraz stosować odpowiednie sposoby ich odbioru.
Analiza i interpretacja tekstów kultury
Uczeń poznaje teksty kultury odpowiednie do stopnia
rozwoju emocjonalnego i intelektualnego; rozpoznaje
ich konwencje gatunkowe; uczy się je odbierać
świadomie i refleksyjnie; kształtuje świadomość
istnienia w tekście znaczeń ukrytych; rozwija
zainteresowania różnymi dziedzinami kultury; poznaje
specyfikę literackich i pozaliterackich sposobów
wypowiedzi artystycznej; w kontakcie z dziełami kultury
kształtuje hierarchię wartości, swoją wrażliwość, gust
estetyczny, poczucie własnej tożsamości i postawę
patriotyczną.
Tworzenie wypowiedzi
Uczeń rozwija umiejętność wypowiadania się w mowie
i w piśmie na tematy poruszane na zajęciach, związane
z własnymi zainteresowaniami i poznawanymi tekstami
kultury; dba o poprawność wypowiedzi własnych, a ich
formę kształtuje odpowiednio do celu wypowiedzi,
wykorzystując posiadane umiejętności; rozwija
praktyczne umiejętności językowe; pogłębia swoją
wiedzę o języku.
Program kształcenia
Jest dokumentem wewnętrznym szkoły; opisem
sposobu realizacji podstawy programowej w realiach
danej szkoły, uwzględniającym jej uwarunkowania i
potencjał uczniów; odpowiedzią na pytanie, jak
nauczyciel i uczeń osiągną założone cele; opisem, jak
pracować, aby działania – wynikające z podstawy
programowej – były realnym obrazem osiągnięć
ucznia.
Podstawa programowa a program kształcenia
Cele
Materiał kształcenia
Wymaga
nia
Model wzorca programu
Metody i
organizacja
(sposoby
osiągania celów)
Efekty
(osiągnięcia i
kryteria ich oceny)
Materiał
kształcenia
Cele
Program kształcenia zawiera:
Konstruowanie programu kształcenia
Program kształcenia
Część wstępna
Treści kształcenia
Kryteria ocena
Diagnoza
Diagnoza grupy i opis warunków, w jakich odbywa się uczenie
Co należy rozpoznać, aby tworzony przez nas program był rzeczywiście użyteczny
w pracy z naszymi uczniami?
Warto zastanowić się:
W jakim wieku i na jakim etapie rozwoju są uczniowie?
Czego uczą się w szkole kraju zamieszkania?
Jakie są uwarunkowania ich środowiska?
Jakie mają specyficzne cechy, uzdolnienia, potrzeby?
Jakie mają potrzeby związane z uczeniem się języka
polskiego?
Jaki jest cel i motywy podjęcia nauki w placówce polskiej?
Czy uczniowie planują kontynuację nauki języka
polskiego?
Redagowanie części wstępnej programu
Tytuł programu Autor i garść informacji o nim
Charakterystyka adresatów programu
Charakterystyka warunków, w
których odbywa się uczenie
Informacje o strukturze programu
Redagowanie treści kształcenia
Program kształcenia określa:
Dokąd zmierzamy?
Jak dotrzemy do celu?
Co jest nam potrzebne
do realizacji celu?
Cel kształcenia to
zamierzony, planowany, końcowy EFEKT,
czyli rezultat podjętych działań. Pełni
kluczową rolę w planowaniu i organizacji
procesu dydaktycznego, stanowi o
doborze i układzie materiału kształcenia,
środków i metod, które są
wykorzystywane w procesie
dydaktycznym, zawiera wskazówki
dotyczące czasu kształcenia.
Klasyfikacja celów kształcenia
• wyznaczają kierunki dążeń; są projekcją wizji przyszłości; mają postać ogólną, zwięzłą, sugestywną, ale mało konkretną
Cele ogólne
• wyznaczają końcowy wynik, jaki uczeń ma uzyskać w procesie uczenia się; opisują wykonywane przez niego czynności; są sprecyzowane, uszczegółowione, skonkretyzowane
Cele operacyjne
Przykłady czasowników operacyjnych
analizować
argumentuje
charakteryzować
cytować
decydować
definiować
dobierać
formułować
gromadzić
ilustrować
informować
interpretować
klasyfikować
komunikować się
konstruować
modyfikować
nazywać
objaśniać
oceniać
odróżniać
określać
określać funkcję
określać przyczyny
określać skutki
opisywać
opowiadać
planować
podkreślać
pokazywać
połączyć
porównywać
porządkować
przeczytać
przedstawiać
przekonywać
przekształcać
przetłumaczyć
przewidywać
przygotować
przytaczać
pytać
redagować
rekonstruować
rozpoznawać
rozróżniać
rozwijać
rysować
sporządzać
sprawdzać
stosować
syntezować
szeregować
uczestniczyć
udowodnić
uogólniać
upraszczać
ustalać
uzasadniać
używać
weryfikować
wnioskować
wskazywać
współpracować
wybierać
wyciągać wnioski
wyjaśniać
wykonywać
wyliczać
wypełniać
wyszczególniać
zaznaczać
zbadać
zestawiać
zmieniać
zrobić
Temat: Czy zdanie
można rozebrać?
Analiza zdania
pojedynczego.
Proszę sformułować cele operacyjne lekcji
Taksonomia celów kształcenia
w aspekcie poznawczym w aspekcie emocjonalno-motywacyjnym
Wiadomości
A - zapamiętanie
B - zrozumienie
Działania A - uczestniczenie w działaniu
B - podejmowanie działań
Umiejętności
C - zastosowanie wiadomości
w sytuacjach typowych
D - rozwiązywanie problemów
Postawy
C - nastawianie na działanie
D - kształtowanie systemu działań
Taksonomia celów kształcenia w aspekcie poznawczym
Poziom Kategoria Czynności ucznia
Wiadomości
A - zapamiętanie
B - zrozumienie
Przypomina sobie terminy, fakty,
prawa, itd.., nie myli ich ze sobą
ani nie zniekształca
Przedstawia zapamiętane
wiadomości w innej formie niż były
zapamiętane, porządkuje,
streszcza, wyciąga proste wnioski
Umiejętności
C - zastosowanie wiadomości
w sytuacjach typowych
D - rozwiązywanie problemów
Posługuje się wiadomościami
według podanych wzorów
Formułuje problemy, analizuje i
syntezuje, tworzy plan działania,
ma nowatorskie pomysły
Taksonomia celów kształcenia w aspekcie emocjonalno-motywacyjnym
Poziom Kategoria Czynności ucznia
Działania
A - Uczestnictwo w
działaniu
B - Podejmowanie działania
Odbiera określone rodzaje bodźców, wykonuje czynności
odpowiadające przyjętej roli, jednak bez wykazywania inicjatywy,
dostosowuje się do sytuacji
Nie tylko dostosowuje się do sytuacji, w jakiej się znalazł, ale i organizuje ją w pewien sposób
Postawy
C - Nastawienie na
działanie
D - System działań
Wykonuje działania na skutek trwałej potrzeby wewnętrznej i
dodatniego wartościowania ich wyników; akceptuje działania i
zachęca do nich innych
Identyfikuje się z zasadami i normami do tego stopnia, że można je
uważać za cechy jego osobowości; nie zawodzi nawet w bardzo
trudnych sytuacjach, a jego działania odznaczają się skutecznością
Cele kształcenia
Model treści kształcenia
Model treści kształcenia w ujęciu dynamicznym
Treść planowana
Treść opanowywana
Treść opanowana
Metody kształcenia
Metody kształcenia
Osiągnięcia uczniów
to, czego rzeczywiście nauczył się każdy
uczeń w zakresie zaplanowanych wymagań
Zadanie
podstawowa jednostka organizacyjna zajęć
edukacyjnych; zorganizowane działanie
nauczyciela i uczniów wokół określonej
(umiejętności) sprawności, informacji
Rodzaje zadań ze względu na cel
kontrolne
problemowe
doskonalące
dodające
powtórkowe
organizacyjne
zadania
Przestrzeń edukacyjna
miejsce, w którym
odbywają się zajęcia
wraz z całym
wyposażeniem,
dostosowane do formy
pracy uczniów
Przestrzeń edukacyjna a formy pracy
praca
frontalna
zbiorowa indywidualna
grupowa
zespołowa
zindywidualizowana
klasyczne
ustawienie
stołów
ustawienie
krzeseł
w kręgu
ustawienie
stołów
w podkowę
oddzielne
stanowiska
pracy
klasyczne
ustawienie
stołów
oddzielne
stanowiska
pracy
Efektywne zajęcia edukacyjne
Nauczyciel zebrał
dowody na to, że
wszyscy uczniowie
osiągnęli założone
wymagania
Ocenianie
Ocenianie kształtujące
Ocenianie sumujące
• Sprawdza stan wiedzy już posiadanej
• Swoiste poczucie bezpieczeństwa (przyzwyczajenia)
• Narzędzie mało precyzyjne – umowność i skrótowość
• Wyzwala postawy nastawione na rywalizację
• Wyzwala wiele negatywnych emocji – poczucie niesprawiedliwości, porównywanie (lepsi, gorsi), niechęć
Ocenianie kształtujące
Ocenianie kształtujące
Ocenianie kształtujące
Ocenianie kształtujące – przykład
Tworzę opowiadanie z narratorem w pierwszej osobie.
Stosuję trójdzielną kompozycję.
Prezentuję bohatera, korzystając z jego charakterystyki.
Ocenianie kształtujące – przykład
Wymyśliłeś ciekawą i oryginalną historię Gratuluję wyobraźni.
Zalety:
Praca jest opowiadaniem.
Narrator jest w pierwszej osobie.
Zastosowałeś trójdzielną kompozycję.
Większość dialogów zapisałeś poprawnie.
Podałeś jedną informację o wyglądzie bohatera.
Wskazówki do poprawy:
Ostatni akapit wyznacz nieco później.
Dodaj co najmniej dwa zdania o wyglądzie bohatera.
Zaczynaj każdy dialog od myślników.
Dodatkowe informacje:
Wyrazy z czerwoną kropką zastąp odpowiednimi słowami z dołu strony (poprawne wersje ortograficzne).
Zbuduj na nowo zdania zaznaczone przeze mnie nawiasem.
Termin poprawy:
Schemat projektu zajęć edukacyjnych
Wymaganie: ……………………………………………………………
Temat: ……………………………………………………………….....
Cel ogólny: ...........................................................................................................
Cele operacyjne
na poziomie wiadomości: ..................................................................................
…………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
na poziomie umiejętności: .................................................................................
…………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………
w aspekcie emocjonalno-motywacyjnym: .....................................................
…………………………………………………………………………
Czas trwania zajęć: …………………………………………………….
Schemat projektu zajęć edukacyjnych
Wymaganie: ……………………………………………………………………
Temat: ………………………………………………………………...................
Cel ogólny: .......................................................................................................................
………………………………………………………………………………….
Cele operacyjne:
..................................................................................................................................................................................................................................................……………………...…………………………………………………..………..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Czas trwania zajęć: …………………………………………………………….
Schemat projektu zajęć edukacyjnych
Zadanie i jego treść Rodzaj
zadania
Kompetencja
językowa
Cel
operacyjny
Forma
pracy
Materiał
kształcenia
Czas
Schemat projektu zajęć
Lp. Przebieg / tok
zajęć
Sprawność
językowa
Techniki pracy Pomoce,
materiały, środki
dydaktyczne
Formy
pracy
czas
1 Wprowadzenie
2 Faza
prezentacji
3 Faza produkcji
Karta programowa
Etap edukacyjny
Klasa
Numer karty programowej
Treści nauczania
Temat zajęć dydaktycznych
Wymagania szczegółowe
/zgodnie z Podstawą programową/
Osiągnięcia ucznia
Materiał nauczania
Kręgi tematyczne
Teksty kultury
Zakres leksykalny
Zakres gramatyczno-syntaktyczny
Sposoby osiągania celów kształcenia i wychowania, z uwzględnieniem możliwości indywidualizacji pracy w zależności od potrzeb i możliwości uczniów oraz warunków,
w jakich program będzie realizowany
Zadania dydaktyczne,
metody i formy pracy
/z wyróżnieniem kompetencji językowych uczniów/
Liczba godzin
Termin realizacji
Propozycje kryteriów oceny i metod sprawdzania osiągnięć ucznia
/w odniesieniu do treści ujętych w Karcie; zgodne z przyjętymi w Wewnątrzszkolnym Systemie Oceniania;/