12
PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE OGLEDNI ČAS 5. 2. 2014. god. OSNOVNA ŠKOLA ,,SutjeskaUČITELJICA Nevenka Vulić RAZRED drugi PREDMET Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost NASTAVNA JEDINICA Slovo, riječ, rečenica CILJ Razlikuju pojmove glas-slovo, riječ, rečenica; prepoznaju rečenicu i razumiju njen sadržaj; primjenjuju znanja (gdje se piše veliko slovo i tačka, od čega se sastoji rečenica, od čega zavisi dužina rečenice) POTREBNO lap top, projektor, magneti,cvijet od papira, ,,čaroban štapić“,kartončići za formiranje grupa; koverte sa ispisanim riječima; tri papira A-4 formata sa kopiranim ilustracijama iz Udžbenika,, Kako to može“ (Ilustracija iz basne ,, Cvrčak i mravi“, pjesma ,, Zimo, pazi ptice“ i Igrokaz ,,Klackalica“)

Ogledni čas - Nevenka Vulić

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Ogledni čas - Nevenka Vulić

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVE

OGLEDNI ČAS 5. 2. 2014. god.

OSNOVNA ŠKOLA

,,Sutjeska“

UČITELJICA

Nevenka Vulić

RAZRED

drugi

PREDMET

Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i

književnost

NASTAVNA JEDINICA

Slovo, riječ, rečenica

CILJ

Razlikuju pojmove glas-slovo, riječ, rečenica;

prepoznaju rečenicu i razumiju njen sadržaj;

primjenjuju znanja (gdje se piše veliko slovo

i tačka, od čega se sastoji rečenica, od čega

zavisi dužina rečenice)

POTREBNO lap top, projektor, magneti,cvijet od papira,

,,čaroban štapić“,kartončići za formiranje

grupa; koverte sa ispisanim riječima; tri

papira A-4 formata sa kopiranim

ilustracijama iz Udžbenika,, Kako to može“

(Ilustracija iz basne ,, Cvrčak i mravi“,

pjesma ,, Zimo, pazi ptice“ i Igrokaz

,,Klackalica“)

Page 2: Ogledni čas - Nevenka Vulić

Tok časa

AKTIVNOSTI NASTAVNIKA/CE

AKTIVNOSTI UČENIKA

1. Uvodni dio časa- ponavljanje

gradiva

- -Uvodi igru ,,Na slovo, na slovo“ .

Brojalicom se odredi koji će učenik započeti

igru i uzeti ,,čaroban šptapić“ (kad kaže Na

slovo, na slovo , npr. M i takne druga

štapićem, drug ima zadatak da kaže riječ na

traženo slovo. Ako tačno rastavi riječ na

glasove preuzima štapić i nastavlja igru);

- - (prilog 1) na tablu stavlja cvijet sa 9 latica i

kači ga magnetima (na jednoj latici napisaće

slovo U; pita učenike šta je napisano, a zatim

šta predstavlja napisano slovo kad se

izgovori);

- - piše ostala slova na latice cvijeta: U, Č, I, T,

E, LJ, I , C, A ( traži od učenika da kažu

svako slovo i da svako slovo ima određeni

glas);

- - predlaže da neko od učenika podigne

magnet, odvoji posljednje dvije latice i da

pročita riječ na laticama;

- -predlaže da neko od učenika podigne magnet,

odvoji sljedeće dvije latice i pročita riječ na

laticama;

- - predlaže da neko od učenika podigne

magnet, odvoji sljedeće dvije latice i pročita

riječ na laticama;

- - usmjerava učenike na zaključak pitanjem:

Od čega zavisi dužina riječi?

-

-

- Glavni dio časa

-

2. Podjela u grupe

- podjela na 6 grupa pomoću kartončića u

boji (1. i 2. grupa imaju iste zadatke, 3. i 4.

grupa imaju iste zadatke i 5. i 6. grupa imaju

iste zadatke);

3. Rad na zadacima

- dijeli svakoj grupi koverat sa zadacima

prilog 2);

- uvodi igru,,Slagalice“za svaku grupu

- Učenici sjede u krugu i slušaju instrukcije

nastavnika; učestvuju u igri poštujući pravila;

- - posmatraju sliku;

- - odgovaraju na pitanja;

- - kažu da napisano slovo predstavlja glas kad se

izgovori;

-

- - čita riječ učiteljica i kaže iz koliko slova se

sastoji;

-

- - čita riječ učitelji i kaže iz koliko slova se

sastoji;

-

- - čita riječ učite i kže iz koliko slova se sastoji;

- - čita riječ uči i kaže iz koliko slova se sastoji;

- - zaključuju da dužina riječi zavisi od boja

slova u riječi;

- - sjedaju za sto koji odgovara boji njihovog

kartončića;

-

-

- - slušaju instrukcije nastavnika;

- - članovi svake grupepravilno raspoređuju

Page 3: Ogledni čas - Nevenka Vulić

(učenici treba da pravilno rasporede date riječi

i povežu u smislenu rečenicu);

4. Izvještavanje

- nakon završenog zadatka predlaže da 1.

grupa pročita prvu rečenicu; podstiče ih da

kažu koliko rečenica ima riječi, koja je prva,

druga riječ... da li je raspored riječi moga biti

drugačiji; kakvim slovom je napisana prva

riječ; šta stoji na kraju rečenice; podstiče da se

svi učenici uključuju u rad i koriguju

eventualne greške;

- predlaže da 2. grupa pročita drugu rečenicu

i prokomentariše;

-predlaže da na isti način zadatke urade ostale

grupe ( 3. 4. 5. i 6. grupa);

- pita učenike da se prisjete iz kojih tekstova

su date rečenice; ko su autori i da ispod

rečenica zalijepe ogovarajuće ilustracije

( prilog 3);

- traži od učenika da samostalno izvedu

zaključak šta je karakteristično za rečenicu,

a zatim čitaju zaključak sa laptopa;

Završni dio časa

- - Kviz u formi prezentacije u Power point-u

( prilog 4)

-objašnjava pravila kviza;

- zapisuje poene na tabli;

- proglašava pobjedničku grupu.

listiće sa napisanim riječima, sklapaju traženu

rečenicu poštujući pravila: veliko slovo,

pravilan raspored riječi, tačka na kraju

rečenice;

-

-

- -predstavnici grupa izvještavju, lijepe rečenice

na tablu uz pomoć nastavnika, ostali prate,

komentarišu, ponude rješenja ukoliko grupa

nije dobro uradila;

- zajednički analiziraju rečenice;

- -govore naslov teksta i ime autora; lijepe

odgovarajuće ilustracije;

- Izvode zaključak i provjeravaju tačnost

sa laptopa:

- Rečenica se sastoji iz riječi

- Na početku rečenice piše se veliko

slovo, a na kraju tačka

- Dužina rečenice zavisi od broja riječi

- Rečenica mora imati smisla

-učestvuju u kvizu poštujući pravila.

Page 4: Ogledni čas - Nevenka Vulić

koverte sa zadacima palice za kviz

Potreban materijal

čaroban štapić

cvijet sa magnetima

Ilustracija basne ,,Cvrčak i mravi“

Ilustracija pjesme ,,Zimo, pazi ptice”

Page 5: Ogledni čas - Nevenka Vulić

Ilustracija igrokaza ,,Klackalica”

Page 6: Ogledni čas - Nevenka Vulić

Prilog 1

Page 7: Ogledni čas - Nevenka Vulić

Прилог 2 Игра- Слагалица

Права и друга група

1. воли свира. Цврчак да

2. раде. Марљиви непрестано мрави

3. су и цврчак мрави заједно. Сада

Реченице су из текста__________________________. Баснописац је

___________________.

Трећа и четврта група

1. ми, зимо, птице. Поштеди

2. мале. и врапчиће сјенице Чувај

3. смрзавај миле жуне. Не

Реченице су из текста__________________________. Пјесник је

_______________________.

Пета и шеста група

1. се клацкају.Небојша и Радисав

2. јер се чека. љути Јелица

3. је Петко. Женски Милисав

4. Реченице су из текста__________________________. Писац је

___________________.

Page 8: Ogledni čas - Nevenka Vulić

Prilog 3 Ilustracije iz tekstova

Ilustracija iz pjesme,, Zimo, pazi ptice”

Ilustracija iz basne

,, Cvrčak i mravi“

Ilustracija iz Igrokaza ,, Klackalica“

Page 9: Ogledni čas - Nevenka Vulić

Prilog 4

Page 10: Ogledni čas - Nevenka Vulić
Page 11: Ogledni čas - Nevenka Vulić
Page 12: Ogledni čas - Nevenka Vulić