11
ОПШТИ ПОДАЦИ Назив школе: ОШ ''Светозар Марковић'' Датум одржавања часа: Разред и одељење: Предавач (студент): Зорица Лојић Учитељ/ментор: Снежана Сићовић ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ Наставни предмет: Природа и друштво Наставна јединица: Географска карта Садржај наставне јединице: Појам географске карте, изглед географске карте, легенда, картографске боје и картографски знаци, орјентација на карти у односу на стране света (север, југ, исток, запад) Претходна наставна јединица: Од плана учионице до плана града Наредна наставна јединица: Географска карта - утврђивање ЦИЉ ЧАСА: Упознати ученике са појмом географске карте и њеним изгледом. Упознати ученике са значењем картографских боја и легенде. Оспособити ученике за оријентавцију на карти у односу на стране света (север, југ, исток, запад) ОПЕРАТИВНИ ЗАДАЦИ ЧАСА -образовни Усвајање знања о појму географске

Pid 10

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Pid 10

ОПШТИ ПОДАЦИ

Назив школе: ОШ ''Светозар Марковић''

Датум одржавања часа:

Разред и одељење:

Предавач (студент): Зорица Лојић

Учитељ/ментор: Снежана Сићовић

ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ

Наставни предмет: Природа и друштво

Наставна јединица: Географска карта

Садржај наставне јединице: Појам географске карте, изглед географске карте, легенда, картографске боје и картографски знаци, орјентација на карти у односу на стране света (север, југ, исток, запад)

Претходна наставна јединица: Од плана учионице до плана града

Наредна наставна јединица: Географска карта - утврђивање

ЦИЉ ЧАСА: Упознати ученике са појмом географске карте и њеним изгледом. Упознати ученике са значењем картографских боја и легенде. Оспособити ученике за оријентавцију на карти у односу на стране света (север, југ, исток, запад)

ОПЕРАТИВНИ ЗАДАЦИ ЧАСА

-образовни Усвајање знања о појму географске карте(да су на њој умањено приказани објекти из природе као што су планине, реке, брда, равнице и градови).

Упознавање ученика са изгледом географске карте, са значењем картографских боја (да плава боја означава водене површине, зелена низије, тамносмеђа планине, а светлосмеђа

Page 2: Pid 10

брда)

Упознавање ученика са картографским знацима који се налазе на легенди (упознавање са картографским знацима за главни град, град од 100 000 до 300 000 становника, град од 50 000 до 100 000 становника, град од 25 000 до 50 000 становника, аутопут, полуаутопут, железничку пругу, аеродром, пећину и цркву).

- функционални Оспособљавање ученика за сналажење у простору помоћу географске карте (у централном делу часа у када ученици проналазе равнице, реке, брда, планине одређују и стране света на којима се оне налазе).

Оспособљавање ученика за читање географске карте помоћу картографских боја и знакова.

Оспособљавање ученика за одређивање страна света на карти (у централном делу часа у када ученици проналазе равнице, реке, брда, планине одређују и стране света на којима се оне налазе).

Осособљавање ученика за проналажење неких објеката на географској карти (кроз питања на наставном листићу за индивидуални рад ученика).

Оспособљавање уоченика да уоче сличности између објеката и њихових ознака на карти и да их повежу (кроз први задатак на наставном листићу за индивидуални рад ученика.)

- васпитни Развијање свести о значају географске карте за сналажење у простору.

Исходи часа: Ученици знају шта је географска карта, које картографске боје постоје и шта оне означавају, препознају картографске знакове

Page 3: Pid 10

за градове, аутопут, бање, аеродром, пећине, умеју да се орјентишу на карти у односу на стране света.

Тип наставног часа: Обрада

Наставне методе: Метода усменог излагања, метода разговора, метода писања, метода читања и рада на тексту.

Наставна средства: Одељенска географска карта, географска карта покривена пољима, бим пројектор

Облици рада: Фронтални, индивидуални.

Наставни објекат: Учионица

Корелација са другим предметима:

Коришћени извори: -Банђур, В. и Лазаревић, Ж. (2001): Методика наставе природе и друштва, Учитељски факултет у Јагодини и Београду.

-Манојловић, М. и Вељковић, Б. (2007): Приручник за учитеље - природа и друштво за четврти разред основне школе, Креативни центар, Београд.

-Ковачевић, Б. и Бечановић, Б. (2008): Приручник за учитеље уз уџбенички комплет - Природа и друштво за четврти разред основне школе, Клет (Klett), Београд.

-Вилотијевић, Н. (2007): Практикум из методике наставе природе и друштва, Београд, Merlin company.

-Банђур, В. и Благданић, С. (2004): Практикум из методике наставе природе и друштва, Београд, Учитељски факултет.

- http://sr.wikipedia.org (преузете историјске чињенице везане за Први српски устанак)

- https://www.google.rs (преузете слике)

Page 4: Pid 10

Уџбеник:

-Ковачевић, В. и Бечановић, Б. (2008): Природа и дрштво, уџбеник за четврти разред основне школе, Клет (Klett), Београд.

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Географска карта

ТОК И СТРУКТУРА ЧАСА

УВОДНИ ДЕО ЧАСА

Трајање: 10 минута

Емоционално - интелектуална припрема Час започињем тако што на таблу лепим скривалицу која има четири поља. Постављам ученицима питања и када тачно одговоре отварам једно поље на скривалици. Питања која постављам ученицима су:

Page 5: Pid 10

Најава наставне јединице

- Шта је план града?- Које боје имамо на плану града?- Чему нам служи план града?- Шта је најчешће обележено зеленом бојом на плану града?Када открију сва поља видеће да се испод њих налази географска карта Србије. Питам ученике да ли знају шта је то? Говорим ученицима да ће се данас упознати са појмом географске карте и њеним значајем. Записујем наслов на табли: Географска карта, а ученици у својим свескама.

ЦЕНТРАЛНИ ДЕО ЧАСА

Трајање: 30 минутаУпознавање ученика са изгледом географске карте и картографским бојама

Стављам на таблу велику, одељенску географску карту Србије. Питам ученике да ми опишу шта виде да њој. По чему се она разликује од плана града који смо радили на прошлом часу? По чему је слична плану града? Говорим ученицима да је географска карта умањени приказ распореда равница, планина, река, језера, насеља и котлина неког краја или државе са одређеним ознакама у односу на стране света. На карти је север је горе, југ доле, запад на левој и исток на десној страни. Које боје видите на карти? (Зелену, плаву, светлосмеђу, тамносмеђу, белу.) Шта мислите шта се означава којом бојом? Ако ученици не знају одговор објашњавам да се плавом бојом означавају воде, зеленом равнице, светлосмеђом брда, тамносмеђом планине. Питам их да ли су приметили на да на карти постоје различите нијансе браон боје. Питам их да ми објасне зашто је то тако. Објашњавам ако нико не зна, да што је узвишење веће, то је боја тамнија. Изводим једног ученика пред таблу, његов

Page 6: Pid 10

Подела материјала за рад ученика

Индивидуални рад ученика

Провера

Синтеза

задатак је да пронађе равницу на одељенској географској карти, када је покаже питам га да одреди страну света на којој се она налази. Затим излази други ученик и тражи брдо, када га покаже, питам га да одреди страну света на којој се оно налази. Излази трећи ученик и тражи планину, када је покаже питам на којој страни света се она налази. И на крају излази четврти ученик и тражи реку, када је покаже питам га на којој страни света се она налази. Док ученик тражи на одељенској географској карти, остали ученици траже на својим географским картама.Објашњавам ученицима да на географским картама постоји поље које се зове легенда. У том пољу налазе се картографски знаци. Картографски знаци служе за представљање разних објеката из природе на карти. Неки знаци својим изгледом подсећају на те објекте. Говорим ученицима да ће они сада самостално радити неколико задатака. Ти задаци се не оцењују, када заврше проверавамо их заједно. Делим ученицима наставне листиће (Прилог 1).Ученици раде самостално задатке, обилазим их и помажем уколико је потребно.Када ученици заврше, излазе пред таблу да на географској карти покажу које су објекте пронашли.Након тога кратко кроз разговор понављамо шта смо све данас научили. Шта је географска карта? Шта је на њој представљено? Чему служи географска карта? Које картографске боје се налазе на њој? Шта означава плава боја? Зелена? Светлосмеђа, тамносмеђа? Са којим смо се картографским знацима упознали?

Page 7: Pid 10

ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА

Трајање: 5 минута

Систематизација и повратна информација Ученицима делим картончиће у боји. Ученицима пуштам тврдње на видео биму (Прилог 2), ако сматрају да је прочитана тврдња тачна подижу зелени картончић, а уколико сматрају да није тачна подижу црвени картончић. Сваку нетачну тврдњу коментаришем са ученицима и дајемо тачан одговор, а уколико неки ученик одговори да је тврдња која је тачна нетачна, питам га због чега тако мисли и уз помоћ других ученика му помажем да правилно усвоји знање. Тврдње пуштам на презентацији, као и одговоре тачно/нетачно.

Page 8: Pid 10

Прилози

Прилог 1 – наставни листић за индивидуални рад ученика

1. Повежите слике објеката из природе са картографским знацима којима се они на карти обележавају:

2. Пронађите два аеродрома на карти. Напишите у близини којих великих градова се они налазе:____________________и _________________________.

3. Пронађите две пећине на карти. Напишите како се оне зову: ______________________ и _____________________.

4. Пронађите аутопут на карти. Напишите два већа града кроз која он пролази: ___________и ____________________.

5. Пронађите две цркве на карти. Напишите како се оне зову:________________________ и ________________________.

Page 9: Pid 10