10
PROIECT DIDACTIC Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnaziala „Sfantul Vasile” Ploiesti Data: 07.05.2013 Clasa: a VI-a B Profesor: Sandu Robert Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limbă şi literatura romana Subiectul lectiei: Subiectul exprimat si neexprimat Tipul lecţiei: De predare şi însuşire de noi cunoştinţe Competente Generale: 1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse 2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată Competente Specifice: 1. Sa valorifice categoriile semantice invatate in context diferite 2. Sa respecte normele morfosintactice in propozitii si fraze

Plan de Lectie Subiectul

Embed Size (px)

Citation preview

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvmnt: coala Gimnaziala Sfantul Vasile PloiestiData: 07.05.2013Clasa: a VI-a BProfesor: Sandu RobertAria curricular: Limb i comunicare Disciplina: Limb i literatura romanaSubiectul lectiei: Subiectul exprimat si neexprimatTipul leciei: De predare i nsuire de noi cunotine

Competente Generale:1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje scrise, n diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat

Competente Specifice:1. Sa valorifice categoriile semantice invatate in context diferite

2. Sa respecte normele morfosintactice in propozitii si fraze

3. Utilizarea in redactarea unui text propriu a cunostintelor de morfosintaxa

4. s explice conceptele abordate: subiect inclus, subiect subnele, subiect nedeterminat;

Strategii didactice :

principii didactice

principiul participrii active a elevilor

principiul conexiunii inverse

metode i procedee:

expunerea, conversaia euristic, brainstorming, explicaia, exerciiul, demonstraia, observaia, ciorchinele iniial i revizuit, gndii/lucrai n perechi/comunicai

forme de organizare a activitii instructive: frontal, individual, pe grupe

forme de dirijare a activitii: dirijat de profesor / independent

resurse materiale: tabla, creta colorat, manual de Limba i literatura romn pentru clasa a VI-a, Ed. Didactica si pedagogica, fie de lucru, culegere de exerciii

Metode de evaluare: evaluare continu pe parcursul lecieiResurse1. BIBLIOGRAFICE

a) metodice:

- - Constantin Parfene, Aspecte teoretice i experimentale n studiul literaturii n coal, Editura Universitii Al. I. Cuza, Iai, 2002;

- I. erdean, Metodica predrii limbii romne, E.D.P., Bucureti, 1985;

b) didactice:

- Elena Mazilu-Ionescu, Valentina Jercea, Limba romn, manual pentru clasa a VI-a, E.D.P., Bucureti, 2000;

c) tiinifice:

- I. Dnil, Limba romn algoritmii analizei gramaticale, Ed. Egal, Bacu, 2001;

- Adrian Costache, Limba romn o gramatic sintetic, Bucureti, Ed. Art, 2010;

d) pedagogice:

- Constantin Cuco, (coordonator), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare i grade didactice, Iai, POLIROM, 1998;

- I. Cerghit, T. Radu, Didactica manual pentru clasa a X-a, Bucureti, E.D.P., 1996;

- Ion Al. Dumitru, Dezvoltarea gndirii critice i nvarea eficient, Editura de Vest, Timioara;

- Dumitriu, Gh., Comunicare i nvare, E.D.P., R.A., Bucureti, 1998;

- Dumitriu, Gh., Sistemul cognitiv i dezvoltarea competenelor, Editura Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2004;

e) oficiale:

- M.E.C., nvarea activ, Bucureti, 2001;

- M.E.C., Instruirea difereniat (aplicaii ale teoriei inteligenelor multiple), 2001;

- Curriculum Naional. Programe colare pentru clasele a V-a a VIII-a. Aria curricular limb i comunicare, Bucureti,;

2. TEMPORALE

- 50 de minute

3. UMANE

- 28 de elevi

- clas de nivel mediu

DESFURAREA ACTIVITIIEtapele lecieiConinutul i activitile de nvareStrategii didactice

Activitatea profesoruluiActivitatea

elevuluiMetode i mijloaceForme de organizare

Momentul organizatoric

(3 min) Salutul

Notarea absenelor

Verificarea existenei condiiilor materiale necesare desfurrii leciei

Verificarea cantitativa a temei pentru acas

se pregtete atmosfera favorabil desfurrii activitii Salutul

Pregtirea pentru nceperea leciei.

Verific condiiile necesare pentru nceperea leciei

Captarea ateniei

(3min) Profesorul va oferi elevilor spre completare un rebus care are ca rezolvare cuvantul SUBIECTUL.

Elevii completeaza rebusul.

(vezi Anexe: FIA NR.1)

Conversaia euristic

Activitate frontal si pe grupe

Reactualizarea cunostintelor

(2min)Profesorul adreseaza elevilor intrebari legate de sintaxa:

- Care sunt partile principale de propozitie? - Cum se numete legtura dintre subiect i predicat i cum se realizeaz?

Elevii raspund intrebarilor profesorului si sunt atenti la explicatiile acestuiaConversaia

ExplicatiaActivitate frontal

Precizarea titlului i a obiectivelor

(2min) Se anun i se scrie pe tabl data i titlul leciei:

Subiectul exprimat si neexprimat

Se precizeaz obiectivele leciei. Elevii noteaz data i titlul leciei n caiete.

Elevii ascult cu atenie.ExplicaiaActivitate frontal

Dirijarea

nvrii

(18min)

Profesorul noteaz urmtoarele enunuri la tabl i n caiete. Identific predicatele i subiectele: Cinele m-a recunoscut/ i s-a aezat cuminte pe labe. Setil se ie atunci dup Harap Alb/ i pornesc tuspatru nainte. Vzduh i port, pescari i vameiAu aipit n spaiul cald. Plec la munte pentru dou zile. tii toate aceste lucruri. A doua zi, Booghin porni spre spitalul din Udup./1 nainte de plecare el scoase din bru un teanc de hrtii/2, alese dou de cte o mie/3 i i le ntinse femeii./ E usor a scrie versuri Al doilea a ctigat concursul. Afar tun foarte tare. Subiectul este partea de propoziie principal care arat:- cine face aciunea exprimat de un predicat verbal- cui i se atribuie o nsuire exprimat de unpredicat nominal.

Identificai tipurile de subiecte din enunurile notate.

Profesorul precizeaz faptul c, dei nu sunt precizate, predicatele au subiecte, dar sunt neexprimate.

Subiectul neexprimat poate fi:

- inclus n desinena verbului (la persoana I i a II-a)

- subneles (persoana a III-a).

- nedeterminat la persoana a III-a a verbului atunci cand nu se precieaza cine face actiunea exprimata de verb.

Exist i cazuri n care, dei propoziia are un subiect nu poate fi identificat cu exactitate ca fiind o persoan anume. Acest tip de subiect apare cnd autorul aciunii nu poate fi identificat sau cnd aciunea verbului predicat are un caracter general.Unde dai /i unde crap/.Bate la u. A spus la radio/ c mine va ploua.

Scria n ziar/ c examenele ncep joi. Ai carte/, ai parte Exist i propoziii n care subiectul este inexistent.. Predicatul acestor propoziii este un verb care nu are un autor al aciunii i care arat un fenomen al naturii.

Plou de trei zile. (Cine plou?)

Se nsereaz mai devreme. (Cine nsereaz?)

S-a nnoptat deja. (Cine a nnoptat?)

De asemenea, nu au S propoziiile care au predicatul exprimat prin expresii: e bine, e ru, a-i prea bine, a-i arde de ceva, a i se ur cu/de ceva.

Cutnd S propoziiilor de mai jos, vei observa c nu exist un autor al aciunii exprimate de verb: Se desprimvreaz. Acum dou sptmni ningea abundent. Asear fulgera. E bine de cei istei.

Elevii noteaza enunturile in caiete

Elevii sunt condusi de catre professor spre a observa predicatele nsi cui ii sunt atribuite actiunile exprimate de predicate.Elevii ajung la concluzia ca nu toate subiectele sunt exprimate.

n enunurile date, exist dou tipuri de subiecte:

- exprimate

- neexprimate

Elevii noteaz observaiile n caiete.n caiete.

Identific subiectele incluse i subnelese Noteaz definiia subiectului n caiete.

Elevii noteaza in caiete notiunile predate Conversaia

Brainstorming

Conversaia euristic

Explicaia

Exerciiul aplicativ

Explicaia

Explicaia

Activitate individual

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate pe grupe

Activitate frontal

Activitate frontal

Activitate frontal

Obtinerea performantei

(15 min) Profesorul le preda elevilor fisa Nr. 3 care cprinde aplicatii cu tipurile de subiecte predate anterior. Momentul ortografic este inclus in FISA NR.2 Elevii completeaza o fisa cu exercitii ce privesc tipurile de subiect invatate. (vezi Anexe: FIA NR.2)

ExplicatiaActivitate individuala

Asigurarea feed-back-ului

(5min)Activitatea se va ncheia cu un feedback, ce va consta n realizarea unui ciorchine n care elevii vor completa noiunile nvate pe parcursul leciei, cu ajutorul ntrebrilor puse de profesor: Ce este subiectul? Ce arat subiectul? De cte feluri poate fi subiectul? De cte feluri este subiectul exprimat? Dar cel neexprimat? Prin ce pri de vorbire se exprim subiectul?Verific cantitativ i calitativ rezolvarea sarcinii i face aprecieri verbale, individuale i generale.

Se noteaz elevii care s-au remarcat n mod deosebit.Completeaz ciorchinele, rspunznd la ntrebri.

(vezi Anexe: FIA NR.3)

Elevii reacioneaz pozitiv la aprecierile profesorului sau corecteaz eventualele greeli.Conversaia

Ciorchinele revizuit

Munc independent

Profesorul face aprecieri verbale cu priivire la activitatea elevilor pe parcursul oreiActivitate frontala si

individual

ncheierea leciei

(2min)Profesorul anunta tema: Redactati o compunere descriptive de 10-15 randuri in care sa utilizati toate tipurile de subiecte invatate si subliniati-le.