7
PROIECT DIDACTIC Data: 7. 03. 2011 Clasa: a X-a A Modulul II: Servirea preparatelor si bauturilor Profesor: Radu Ema Unitatea de învăţare: Debarasarea meselor in sala de servire Tema: Evaluarea cunostintelor din unitatea de invatare ,, Debarasarea meselor in sala de servire” Tipul lecţiei: evaluarea cunoştiinţelor pe baza de test sumativ Locul de desfăşurare: sala de clasa Obiective operaţionale: Să aleagă varianta corectă de răspuns pentru itemii obiectivi (cu alegere multiplă) cuprinşi în testul de evaluare; Să compare debarasarea la doua farfurii cu debarasarea la trei farfurii pentru itemii semiobiectivi (de completare) cuprinşi în testul de evaluare; Sa defineasca si sa enumere situatiile in care se efectueaza debarasarea Să precizeze valoarea de adevăr pentru itemii obiectivi (cu alegere duală) cuprinşi în testul de evaluare; Strategii didactice Principii didactice: Principiul asigurării progresului gradat al performanţelor şi înlăturarea treptată a punctelor de sprijin; Metode de învăţământ exerciţiul; Forme de organizare a activităţii instructive 1

Plan de Lectie Test de Evaluare

Embed Size (px)

DESCRIPTION

plan de lectie

Citation preview

Page 1: Plan de Lectie Test de Evaluare

PROIECT DIDACTIC

Data: 7. 03. 2011

Clasa: a X-a A

Modulul II: Servirea preparatelor si bauturilor

Profesor: Radu Ema

Unitatea de învăţare: Debarasarea meselor in sala de servire

Tema: Evaluarea cunostintelor din unitatea de invatare ,, Debarasarea meselor in sala de servire”

Tipul lecţiei: evaluarea cunoştiinţelor pe baza de test sumativ

Locul de desfăşurare: sala de clasa

Obiective operaţionale:

Să aleagă varianta corectă de răspuns pentru itemii obiectivi (cu alegere multiplă) cuprinşi în

testul de evaluare;

Să compare debarasarea la doua farfurii cu debarasarea la trei farfurii pentru itemii semiobiectivi

(de completare) cuprinşi în testul de evaluare;

Sa defineasca si sa enumere situatiile in care se efectueaza debarasarea

Să precizeze valoarea de adevăr pentru itemii obiectivi (cu alegere duală) cuprinşi în testul de

evaluare;

Strategii didactice

Principii didactice:

Principiul asigurării progresului gradat al performanţelor şi înlăturarea treptată a punctelor

de sprijin;

Metode de învăţământ

exerciţiul;

Forme de organizare a activităţii instructive

Individuală

Forme de dirijare a activităţii

Independentă

Resurse materiale: test

Metodele de evaluare

Evaluare sumativă – test de evaluare

1

Page 2: Plan de Lectie Test de Evaluare

Desfăşurarea activităţii

Moment organizatoric:

Organizarea şi pregătirea clasei

verificarea frecvenţei elevilor

verificarea existenţei resurselor materiale;

Captarea atenţiei elevilor:

anunţarea temei pentru ora respectivă

explicarea modului de desfăşurare a evaluării.

distribuirea testelor

explicatii suplimentare in cazul unor eventuale neclaritati

2

Page 3: Plan de Lectie Test de Evaluare

Numele şi prenumele: _______________________________________________

Clasa: ________________

Data: ________________

TEST DE EVALUARE

Timp de lucru 45 minute

I .Alegeti litera corespunzatoare raspunsului corect: 2puncte

1. Toate obiectele de inventar se debaraseaza:a) Pe partea dreapta;b) Pe partea stanga;c) Unele pe partea dreapta , altele pe partea stanga.

2. Debarasarea se efectueaza:

a) doar cand consumatorii s-au ridicat de la masa pentru a parasi salonul;

b) ori de cate ori este nevoie;

c) doar la terminarea programului unitatii.

3. Debarasarea obiectelor de inventar la doua farfurii se face:

a) cand sunt multe farfurii de debarasat si resturile alimentare sunt in cantitati mari;

b) cand se ridica doua sau mai multe farfurii, iar resturile alimentare sunt putine;

c) la alegerea lucratorului.

4. Tacamurile se debaraseza astfel:

a) se aseaza tacamurile incrucisat pe farfurie si se ridica simultan, pe partea stanga;

b) se ridica mai intai tacamurile si apoi farfuria;

c) se asaza tacamurile cu manerele paralel pe farfurie, orientate spre dreapta, si se ridica simultan, pe partea dreapta.

II. Stabiliti valoarea de adevar si noteaza in dreptul fiecaruia litera A, daca apreciezi ca enuntul este corect sau litera F, daca apreciezi ca este fals. =2 puncte

1. Pe partea stanga se debaraseaza paharele , olivierele si salatierele.2. Farfuriile si tacamurile se debaraseaza simultan.

3

Page 4: Plan de Lectie Test de Evaluare

3. Sistemul de debarasare la trei farfurii consta in debarasarea a trei farfurii deodata.

4. Tacamurile se aseaza intotdeauna pe farfuria nr.15. La debarasarea la trei farfurii, resturile alimentare se colecteaza pe farfuria nr.2.6. Paharele se debaraseaza pe partea stanga.7. Scrumierele se schimba atunci cand sunt pline.8. Cand consumatorii sunt grabiti, este permis ca unele obiecte de inventar sa se

debaraseze prin fata acestora.III. SUBIECTUL III 5 puncte

a) Descrieti situatiile in care se efectueaza debarasarea. 1,5 punct

b)Definiti debarasarea 0,50 punct

b) Realizati o comparatie intre debarasarea debarsarea meselor la doua si respectiv la trei farfurii pe baza criteriilor prezentate in urmatorul tabel: 2 puncte

Criteriul de comparatie Debarasarea cu doua farfurii

Debarasarea cu trei farfurii

Utilizare

Pozitia farfuriei a doua

Pe care farfurie se depoziteaza resturile

Pe care farfurie sedepoziteaza tacamurile

Punct din oficiu -1 punct

4

Page 5: Plan de Lectie Test de Evaluare

BAREM:

1 punct oficiu

I. 1-c, 2-b, 3-b, 4-c (4x0,5) 2 puncte

II. 1-F, 2-A, 3-F, 4 –A, 5-A, 6-F, 7-F 8-F (8X0,25) 2 puncte

III. a) Situatii in care se efectueaza debarasarea (6X0,5) 1,5 puncte- dupa fiecare serviciu;- cand pe masa au fost asezate mai multe ob. de inv. decat cele necesare pentru meniul comandat;-cand consumatorii au terminat preparatele sau bauturile oferite;- cand consumatorii s-au ridicat de la masa pentru a parasi salonul;- la terminarea programului de functionare a unitatii;- ori de cate ori este nevoie.b) Debarasarea cuprinde totalitatea operatiilor efectuate de ospatar cu scopul de indeparta obiectele inutile folosite sau nu,precum si resturile de mancare.

0,5 punct(4X0,75) 3 puncte

Criteriul de comparatie Debarasarea cu doua farfurii

Debarasarea cu trei farfurii

Utilizare Cand se ridica 2 sau mai multe farfurii iar resturile alimentare sunt putine

Cand sunt multe farfurii de debarasat si resturile alimentare sunt in cantitati mari

Pozitia farfuriei a doua Pe antebratul stang cu marginea peste marginea primei farfurii si sprijinind-o pe degetul inelar si degetul mic care vor fi indreptate in sus

Se aseaza sub marginea primei farfurii si se sprijina in podul palmei si degetul inelar si mic desfacute in evantai dedesubt

Pe care farfurie se depoziteaza resturile

Pe farfuria nr.1 Pe farfuria nr.2

Pe care farfurie se depoziteaza tacamurile

Pe farfuria nr.1 Pe farfuria nr.1

5

Page 6: Plan de Lectie Test de Evaluare

6