Upload
ventos10
View
5
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Plan Lectie
Citation preview
PROIECT DE LECŢIECLASA: a IX- a
UNITATEA ŞCOLARĂ: Colegiul Tehnic „Aurel Vlaicu” Baia Mare
DISCIPLINA: RELIGIE
LECTIA: CHEMAREA OMULUI SPRE ASEMĂNAREA CU DUMNEZEU
TIPUL/ CATEGORIA TIP DE LECŢIE: dobândire/ însuşire de noi cunoştinţe
DURATA: 1 ORĂ
PROPUNĂTOR: profesor OCTAVIAN BUTUZA
OBIECTIVE OPERAŢIONALE (COMPETENŢE SPECIFICE)
1. prezentarea căderii în păcat a omului
2. identificarea modelelor de comportament creştin în exemplele biblice
3. cunoasterea treptelor desăvârşirii creştine
STRATEGIA DIDACTICĂ
1. RESURSE PROCEDURALE SISTEM METODOLOGIC: conversaţia euristică, expunerea, modelarea, explicaţia,
problematizarea, feed-back-ul, algoritmizarea, generalizarea
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual
2. RESURSE MATERIALE: catalog, tablă, cretă colorată, manual.
3. MODALITĂŢI DE EVALUARE: observaţia sistemică, evaluare orală
LOCUL DE DESFĂŞURARE: Sala de clasă
BIBLIOGRAFIE:1. Manual
2. Biblia
3. Cărţi de rugăciuni
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele instruirii (timp) CS Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi
procedeeForme de
organizareResurse
materiale
Modalităţi de
evaluareMoment organizatoric(2 min)
- Profesorul rosteşte cu elevii rugăciuneaVerifică prezenţa elevilor şi disponibilitatea colectivului clasei pentru începerea orei.
Rostesc rugăciuneaElevii spun absenţii şi se pregătesc de lecţie.
Conversaţie Frontal Catalog Observaţia
Captarea atenţiei (1 min)
-Profesorul prezintă elevilor tema lecţiei şi precizează obiectivele urmărite
Elevii notează în caiet titlul lecţiei, ascultă şi devin atenţi la competenţele specifice urmărite.
Expunerea Frontal Tablă, cretă
-
Reactualizarea cunoştinţelor asimilate anterior(7 min)
Profesorul solicită elevilor să răspundă la întrebări din lecţia anterioară.
Elevii răspund la întrebări expunându-şi punctele de vedere
Conversaţiaeuristică
Frontal Manual Evaluare
orală
Dirijarea învăţării.
1
2
3
Notează titlul lecţiei pe tablă. Prezintă elevilor crearea omului de către Dumnezeu după chipul şi asemănarea Lui.Explică elevilor ce înseamnă căderea în păcat.Prezintă elevilor treptele desăvârşirii creştine, explicându-le pe fiecare în parte.
Elevii răspund cu ajutorul profesorului, dacă va fi nece-sar.Elevii raspund eventualelor întrebări. Notează în caiete.
ConversaţiaExpunerea Modelarea
Frontal ManualBiblia
Evaluare orală
Obţinerea performanţei
Adresează elevilor întrebări cu privire la lecţia predată şi fixează cunoştinţele. Apoi explică elevilor eventualele neînţelegeri.
Elevii răspund. Pun întrebări. ExerciţiulFeed-back-
ul
Individual Manual Biblia
Evaluare scrisă
Încheierea lecţiei Explică elevilor ce au de pregătit pentru ora următoare.Rosteşte rugăciunea.
Sunt atenţi la cerinţeRostesc rugăciunea
-
Schiţa tablei
CHEMAREA OMULUI SPRE ASEMĂNAREA CU DUMNEZEU
Căderea în păcat a determinat o schimbare profundă a relaţiei omului cu
Dumnezeu, cu natura şi cu el însuşi.
1. Prin căderea în păcat, chipul dumnezeiesc în om slăbeşte dar nu
dispare de tot.
2. O dată cu omul întreaga creaţie a decăzut din comuniunea cu
Dumnezeu.
3. Slăbirea comunicării cu Dumnezeu prin păcat strămoşesc a
determinat nevoia unui efort sporit pentru împlinirea legii lui
Dumnezeu şi înclinarea spre păcat.
Sfinţirea omului este realizată prin botez.
Desăvârşirea este starea de sfinţenie la care poate ajunge creştinul
prin purificare, iluminare şi unire cu Dumnezeu. Treptele desăvârşirii
sunt:
1. Credinţa primită de om la botez trebuie întărită pe parcursul vieţii
prin efort personal şi voinţă proprie.
2. Frica de Dumnezeu – îl ajută pe om să conştientizeze importanţa
mântuirii.
3. Pocăinţa – presupune conştientizarea păcatului, regretul pentru
faptele rele.
4. Înfrânarea – păcatele repetate devin patimi, după eliberarea din
păcat prin spovedanie omul trebuie să îşi înfrâneze faptele rele.
5. Răbdarea
6. Nădejdea
7. Nepătimirea – starea la care ajunge omul după ce parcurge
celelalte trept ale desăvârşirii.