15
Ime i prezime: Marko Marić Skupina:starija Nadnevak: 15.05.2018. Mjesto rada: dvorana za tjelesno vježbanje PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE Vrtić – Osnovna škola: Dječji vrtić „Sunčica“ Skupina - Razred: starija Mentor:Marica Maričić Broj djece - učenika: 12 Teme Nastavne teme: Skakanje u dalj sa zaletom Vučenje i potiskivanje u parovima Struktura sata nastavna jedinica: 1. Uvodni dio: Prirodni oblici kretanja sa zadacima 2. Pripremni dio: Općepripremne vježbe u paru 3. Glavni dio: a) Glavni „A“ dio sata: skakanje u dalj sa zaletom vučenje i potiskivanje palica u parovima b) Glavni „B“ dio: Štafetna igra trčanje u paru 4. Završni dio Hvatanje, podizanje i ispuštanje komadića spužve stopalom u kutiju

PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

  • Upload
    dinhbao

  • View
    236

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

Ime i prezime: Marko Marić

Skupina:starija

Nadnevak: 15.05.2018.

Mjesto rada: dvorana za tjelesno vježbanje

PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE

Vrtić – Osnovna škola: Dječji vrtić „Sunčica“

Skupina - Razred: starija

Mentor:Marica Maričić

Broj djece - učenika: 12

Teme – Nastavne teme: Skakanje u dalj sa zaletom

Vučenje i potiskivanje u parovima

Struktura sata – nastavna jedinica:

1. Uvodni dio:

Prirodni oblici kretanja sa zadacima

2. Pripremni dio:

Općepripremne vježbe u paru

3. Glavni dio:

a) Glavni „A“ dio sata:

skakanje u dalj sa zaletom

vučenje i potiskivanje palica u parovima

b) Glavni „B“ dio:

Štafetna igra trčanje u paru

4. Završni dio

Hvatanje, podizanje i ispuštanje komadića spužve stopalom u kutiju

Page 2: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

I. CILJ:

Podizanje opće sposobnosti dječjeg organizma učenje novih motoričkih

gibanja, ponavljanje postojećih s posebnim naglaskom na održavanju pravilnog

stava.

II. ZADACI:

1. ANTROPOLOŠKI

a) antropometrijske karakteristike:

Stimulirati skladan rast i razvoj povećanjem mišićne mase, posebice one

odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne tjelesne

mase.

b) motoričke sposobnosti:

Podići razinu opće motorike s naglaskom na eksplozivnosti, dinamogene

sposobnosti izdržljivosti u očitovanju snage što omogućuje održavanje posture.

c) funkcionalne sposobnosti:

Utjecati na povećanje funkcija dišnog i srčanožilnog sustava izabranim

sadržajima u pretežno aerobnom režimu rada.

2. OBRAZOVNI

Učenje elementarne tehnike skoka u dalj, usavršavanje biotičkih motoričkih

znanja vučenja i potiskivanja, usavršavanje sadržaja vezanih za pravilno

držanje tijela, stjecanje teorijskih znanja o potrebi održavanja pravilnog stava.

3. ODGOJNI

Formirati kod djece pozitivan stav prema tjelesnom vježbanju, razviti upornost,

osjećaj zajedništva te pozitivan odnos prema zajednici, formirati higijenske

navike vezane za vježbanje i nakon vježbanja.

III. NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:

12 kutija, komadići spužve, 2 kutije, 12 palica, 2 stalka

IV. METODE RADA:

Metoda usmenog izlaganja, metoda demonstracije, metoda postavljanja i

rhješavanja motorikih zdataka, kombinirana metoda vježbanja, sintetička

metoda učenja.

V. METODIČKI ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA:

Rad u parovima, paralelno odjeljenjski oblik rada.

VI. TIP SATA:

Učenje novih motoričkih gibanja.

VII: STRUKTURA I TRAJANJE:

1. Uvodni dio sata: 3,5 '

2. Pripremni dio sata: 7'

3. Glavni dio sata: 21'

4. Završni dio sata: 3,5'

Page 3: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

TIJEK RADA:

1. UVODNI DIO SATA(trajanje 3,5' ili 10% sata)

Prirodni oblici kretanja sa zadacima

1. Hodanje u smjeru kazaljke na satu

2. Lagano trčanje u smjeru suprotnom od kazaljke na satu

3. Hodanje s lagano odignutom petomu smjeru kazaljke na satu

4. Lagano trčanje u smjeru suprotnom od kazaljke na satu

5. Hodanje na prstima u smjeru kazaljke na satu

6. Lagano trčanje u smjeru suprotnom od kazaljke na satu

7. Hodanje na petama u smjeru kazaljke na satu

8. Sunožni skokovi u smjeru suprotnom od kazaljke na satu

9. Dječji poskoci u smjeru kazaljke na satu

Organizacija: Nakon pozdrav i pregleda opreme djeca primjenom metode imitacije

kreću obavljati zadatke od a) do i), krećući se u koloni.

2. PRIPREMNI DIO SATA (trajanje 20% sata ili 7')

Opće pripremne vježbe u parovima

I. Kompleksna vježba: Početni položaj: Vježbači su jedan nasuprot drugom u stavu

spojenom s rukama niz tijelo. Tijek: čučanj prsti i šake su na tlu, skok u vis sa što višom

točkom dohvata u odnosu na suvježbača, doskok u stav spojeni.

Utjecaj: Jačanje opružača nogu i trupa.

II. Rotacija tijela: Početni položaj: Vježabači su u stavu spojenom okrenuti jedan

prema drugom držeći se za vrhove prstiju. Tijek: Na znak se rotiraju oko uzdužne osi držeći

se za vrhove prstiju, po dva puta u jednu pa u drugu stranu, sljedeći put se kreće u drugu

stranu.

Utjecaj: Povećanje pokretljivosti u ramenom zglobu.

III. Pretklon u paru: Početni položaj: Stav raskoračni vježbači jedan naspram drugom

rukama ispruženim na ramenima partnera. Tijek pretklon uz opružanje vrata.

Utjecaj: Smanjenje torakalne kifoze, povećanje pokretljivosti kralježnice u grudnom i

vratnom dijelu, utjecaj na pravilno držanje tijela.

IV. Pumpanje vode: Početni položaj: jedan vježbač je u uspravnom položaju drugi u

čučnju. Tijek: Naizmjeničan dolazak u uspravan položaj i čučanj kao kod pumpanja vode

(Findak, 1994).

Utjecaj: Jačanje opružača nogu

V. Podizanje ruku i trupa sa suvježbačem: Početni položaj vježbači leže potrbušno

okrenuti jedan prema drugom i dodirujući se vrhovima prstiju. Tijek: podizanje trupa i

ispruženih ruku pokušavajući dostići i prestići suvježbača.

Page 4: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

Utjecaj: Jačanje leđne muskulature odgovorne za opružanje trupa i održavanje posture.

VI. Podizanje nogu sa suvježbačem: Početni položaj suvježbači leže na leđima

dodirujući se opruženim nogama. Tijek: Podizanje opruženih nogu i spuštanje naizmejenično .

Utjecaj: Jačanje pregibača zgloba kuka, a naročito trbušne muskulature suodgovorne

za pravilno držanje trupa.

VII. Borba pjetlića: Početni položaj: Čučanj. Tijek u skoku odgurati partnera do sjeda:

Utjecaj: Jačanje opružača stopala i nogu, povećanje funkcije krvožilnog susutava.

Opće pripremne vježbe se provode koristeći metodu imitacije, gdje djeca oponašaju

pojave iz okoline. Vježbe se provode u slobodnoj formaciji.

3. GLAVNI DIO SATA(60 % sata ili 21')

GLAVNI „A“ DIO SATA (40% SATA ILI 14')

a) skakanje u dalj sa zaletom

Djeca su raspoređena u 2 kolone, a metodički organizacijski oblik rada je paraleno

odjeljenski. Metoda učenja je sintetička. Po izvršenom skoku dijete se vraća na začelje svoje

kolone.

b) vučenje i potiskivanje palica u parovima

Djeca naizmjenično guraju i povlače palicu na znak odgojitelja. Rad se odvija u parovima.

GLAVNI „B“ DIO SATA (20% SATA ILI 7')

Štafetna igra trčanje u paru.

Djeca su raspoređena u 2 x 2 kolone, prvi iz kolona se drže za ruku i trče oko postavljenog

stalka. Sljedeći par kreće tek nakon što prethodni pređe ciljnu oznaku. Nakon što djeca iz

kolona prođu zadatak proglašava se pobjednik.

4. ZAVRŠNI DIO SATA(10% sata ili 3,5')

Hvatanje, podizanje i ispuštanje komadića spužve stopalom u kutiju

Metodički organizacijski oblik rada je frontalni, djeca su bosa i raspoređena u dvije nasuprot

postavljene vrste pred svakom vrstom je ista količina nasječene spužve. Potrebno je što prije

hvatajući stopalima spužvu unijeti u kutiju. Pobjednik je ekipa koja to prva napravi.

Page 5: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

PLAN IGRALIŠTA – DVORANE:

UVODNI DIO SATA:

PRIPREMNI DIO SATA:

Page 6: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

GLAVNI „A” DIO SATA: 1.

2.

GLAVNI „B” DIO SATA:

Page 7: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

ZAVRŠNI DIO SATA:

Legenda: Dijete Odgojitelj Literatura:

1. Findak, V. (1994). Tjelesna i zdravstvena kultura u osnovnoj školi. Zagreb: Školska knjiga.

2. Findak, V. i Delija, K. (2001). Tjelesna i zdravstvena kultura u predškolskom odgoju.

Zagreb: Edip.

3. Lorger, M., Prskalo, I. i Findak, V. (2012). Kineziološka metodika vježbe. Priručnik za

praćenje vježbi. Studij ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja 3. godina. Zagreb:

Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

Page 8: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

Ime i prezime: Jelica Kvaternik

Razred: IV.

Nadnevak: 15.05.2018.

Mjesto rada: dvorana za tjelesno vježbanje

PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE

Vrtić – Osnovna škola: 1. osnovna škola

Skupina - Razred: IV.

Mentor: Marijan Jozić

Broj djece - učenika: 25

Teme – Nastavne teme: Vaganje zanoženjem na tlu

Penjanje po mornarskim ljestvama

Kombinacije koluta naprijed i natrag na različite načine

Bacanje medicinke do 1 kg objema rukama - suvanjem

Struktura sata – nastavna jedinica:

1. Uvodni dio:

Prirodni oblici kretanja sa zadacima

2. Pripremni dio:

Općepripremne vježbe s medicinkom do 1 kg

1. Glavni dio:

a) Glavni „A“ dio sata:

Vaganje zanoženjem na tlu

Penjanje po mornarskim ljestvama

Kombinacije koluta naprijed i natrag na različite načine

Bacanje medicinke do 1 kg objema rukama – suvanjem

b) Glavni „B“ dio:

Štafetna igra savladavanjem prepreka uz prijenos medicinke

2. Završni dio

Hodanje po niskoj gredi na prstima s „propadanjem“ suprotne noge.

Page 9: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

I. CILJ:

Podizanje opće sposobnosti dječjeg organizma usavršavanje i uvježbavanje

poznatih motoričkih strukturas posebnim naglaskom na održavanju posture.

II. ZADACI:

1. ANTROPOLOŠKI

a) antropometrijske karakteristike:

Stimulirati skladan rast i razvoj povećanjem mišićne mase, posebice one

odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne tjelesne

mase.

b) motoričke sposobnosti:

Podići razinu motoričkih sposobnosti uopće s naglaskom na eksplozivnost u

pokretima bacanja, dinamogene sposobnosti izdržljivosti u očitovanju snage,

koordinacije.

c) funkcionalne sposobnosti:

Utjecati na povećanje funkcija dišnog i srčanožilnog sustava.

2. OBRAZOVNI

Usavršavanje i ponavljanje motoričkih gibanja: vaganje zanoženjem na tlu,

penjanje po mornarskim ljestvama, kolut naprijed i natrag te bacanje suvanjem,

stjecanje teorijskih znanja o potrebi održavanja pravilnog položaja tijela.

3. ODGOJNI

Razviti pozitivan stav i naviku svakodnevnog tjelesnog vježbanja, steći

upornost, osječaj zajedničkog vježbanja, steći higijenske navike vezane za

svakodnevno samostalno vježbanje te nakon vježbanja.

III. NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:

10 strunjača, mornarske ljestve 2, 8 medicinki od 1 kg, 5 stalaka, 5 okvira sanduka

IV. METODE RADA:

Metoda usmenog izlaganja, metoda demonstracije, metoda postavljanja i

rješavanja motorikih zadataka, standardno ponavljajuća metoda vježbanja,

sintetička metoda učenja.

V. METODIČKI ORGANIZACIJSKI OBLICI RADA:

Izmjenično odjeljenjski oblik rada s dopunskim vježbama.

VI. TIP SATA:

Sat ponavljanja.

VII: STRUKTURA I TRAJANJE:

a. Uvodni dio sata: 4,5 '

b. Pripremni dio sata: 9'

c. Glavni dio sata: 27'

d. Završni dio sata: 4,5'

Page 10: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

TIJEK RADA:

1. UVODNI DIO SATA (trajanje 4,5' ili 10% sata)

Prirodni oblici kretanja sa zadacima

a) Lagano trčanje

b) Trčanje unatrag

c) Skokovi na jednoj nozi

d) Skokovi na drugoj nozi

e) Hodanje na prstima

f) Lagano trčanje

g) Hodanje na petama

h) Sunožni skokovi

i) Zečji poskoci poskoci u smjeru kazaljke na satu

Organizacija: Nakon pozdrav i pregleda opreme učenici kreću obavljati zadatke od a)

do i) krećući se u koloni.

2. PRIPREMNI DIO SATA(trajanje 20% sata ili 9')

Opće pripremne vježbe s medicinkom do 1 kg

I. Kompleksna vježba: Početni položaj: Stav spojeni s opruženim rukama ispred s

medicnkom Tijek: čučanj lopta u rukama na tlu, skok u vis sa što višom točkom dohvata, a

doskok u stav spojeni.

Utjecaj: Jačanje opružača nogu, ruku i trupa.

II. Bacanje i hvatanje medicinke: Početni položaj: Vježbač u stavu spojenom

medicinka u rukama na prsima. Tijek: Izbačaj, pljesak i hvatanje medicinke (Findak, i Delija

2001).

Utjecaj: Jačanje opriužača ruku i muskulature bramenog pojasa.

III. Pretklon s medicinkom: Početni položaj: Stav raskoračni vježbač drži medicinku u

predručenju. Tijek pretklon uz zadržavanje opruženih ruku što više ispred sebe i u konačnoj

točki pokreta zaklon do izdržaja.

Utjecaj: Smanjenje torakalne kifoze, povećanje pokretljivosti kralježnice u grudnom i

vratnom dijelu, utjecaj na pravilno držanje tijela.

IV. Dizanje medicinke i nogu naizmjenično: Početni položaj: vježbač leži na leđima

opruženih ruku drži medicinkui. Tijek: Naizmjenično podizanje medicinke i trupa potom

spuštanje te podizanje nogu do 45o.

Utjecaj: Jačanje pregibača kuka.

Page 11: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

V. Podizanje ruku i trupa: Početni položaj vježbač leži potrbušno s ispruženim rukama

koje drže medicinku. Tijek: podizanje trupa i ispruženih ruku pokušavajući dostići što višu

točku.

Utjecaj: Jačanje leđne muskulature odgovorne za opružanje trupa i održavanje posture.

VI. Rotacija trupa u sjedećem stavu: Početni položaj vježbač sjedi u raskoračnom

stavu s medicinkom u ispruženim rukama. Tijek: Podizanje medicinke opruženih ruku,

suvanje unatrag spuštanje medicinke na tlo uz rotaciju trupa, noge ostaju opružene u

raskoračnom stavu.

Utjecaj: Jačanje mišića ruku i ramenog pojasa te povećanje pokretljivosti kralježnice.

VII. Pretklon s medicinkom: Početni položaj: vježbač sjedi u raskoračnom stavu s

medicinkom u ispruženim rukama. Tijek: guranje medicinke ispred sebe uz zadržavanje

opruženih nogu u raskoračnom stavu do maksimalne amplitude.

Utjecaj: Istezanje leđne muskulature i zadnje lože nogu.

VIII. Skok preko medicinke: Početni položaj: vježbač u stavu spojenom pored

medicinke. Tijek: Skok preko medicinke bočno, naizmjenično u desnu i lijevu stranu

Utjecaj: Jačanje opružača nogu i stopala.

Opće pripremne vježbe se provode u frontalnom metodičkom organizacijskom obliku

rada, u vrstama.

5. GLAVNI DIO SATA (60 % sata ili 27')

GLAVNI „A“ DIO SATA (40% SATA ILI 18')

a) Vaganje zanoženjem na tlu

Učenici su raspoređeni u 2 poluodjeljenja postavljena u dvije vrste. Metoda učenja je

sintetička. Po izvršenom zadatku učenik se vraća na začelje svoje vrste.

b) Penjanje po mornarskim ljestvama.

Učenici su raspoređeni u 2 poluodjeljenja postavljena u dvije kolone. Metoda učenja je

sintetička. Po izvršenom zadatku učenik se vraća na začelje svoje kolone.

c) Kombinacije koluta naprijed i natrag na različite načine s dopunskom vježbom

valjanje na prsima

Učenici su u 1 vrsti izvode kolut naprijed pa kolut natrag i obrnuto, kod svakog

ponavljanja u drugačijoj kombinaciji, a potom dopunsku vježbu ljuljanje u ležanju na

prsima, na osnovi djelovanja leđne muskulature. Dopunska vježba se izvodi na tri

radna mjesta. Potrebno jje napraviti najmanje 5 njihova utjecaj dopunske vježbe je

kompenzirajući te utječe na pravilnost posture.

Page 12: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

d) Bacanje medicinke do 1 kg objema rukama – suvanjem

Učenici izvode vježbu istodobno bacajući suvanjem medicinku u zid.

Rad se odvija u izmjenično odjeljenskom obliku rada s dopunskom vježbom na trećem

zadatku.

GLAVNI „B“ DIO SATA (20% SATA ILI 7')

Štafetna igra savladavanjem prepreka uz prijenos medicinke.

Djeca su raspoređena u 5 kolona, a zadaci štafetne igre su da učenik, skače sunožno s

medicinkom 3 m te doskoči na strunjaču, preskoči okvir švedskog sanduka, 3 metra potom do

stalka gura medicinku lijevom rukom, a okrečući se od stalka desnom rukom, prolazi kroz

okvir sanduka s medicinkom te trči do prvog u svojoj koloni kojemu predaje medicinku.

6. ZAVRŠNI DIO SATA (10% sata ili 3,5')

Hodanje po niskoj gredi na prstima s „propadanjem“ suprotne noge.

Metodički organizacijski oblik rada je paralelno izmjenični u 4 kolone. Učenik se penje na

nisku gredu bos hodajući na vrhovima prstiju jednom nogom, a druga noga propada pored

grede uz opterećenje opružača nogu.

Page 13: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

PLAN IGRALIŠTA - DVORANE:

UVODNI DIO SATA:

PRIPREMNI DIO SATA:

Page 14: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

GLAVNI „A” DIO SATA:

GLAVNI „B” DIO SATA:

Page 15: PRIPREMA ZA SAT TJELESNE I ZDRAVSTVENE KULTURE2co2.ufzg.hr/e-knjiga/Kinezioloska-stimulacija/primjer_priprema.pdf · odgovorne za pravilno držanje tijela te smanjenjem udjela balastne

ZAVRŠNI DIO SATA:

Legenda: -učitelj

učenik

Literatura

1. Findak, V. (1994). Tjelesna i zdravstvena kultura u osnovnoj školi. Zagreb: Školska

knjiga. 2. Findak, V. i Delija, K. (2001). Tjelesna i zdravstvena kultura u predškolskom

odgoju. Zagreb: Edip.

2. Findak, V., Prskalo, I., Babin, J. (2011): Sat tjelesne i zdravstvene kulture u primarnoj

edukaciji. Zagreb: Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

3. Findak, V., Prskalo, I. (2004): Kineziološki leksikon za učitelje. Petrinja: Visoka

učiteljska škola.

4. Lorger, M., Findak, V. i Prskalo, I. (2013). Kineziološka metodika vježbe. Priručnik za

praćenje vježbi. Učiteljski studij. Zagreb: Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.

5. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa (2006). Nastavni plan i program za osb+novnu

školu. Zagreb, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.