17
Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI Školska godina: 2007/08. razred: 5. broj časa: 1-2. Datum: NASTAVNA PRIPREMA Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE Nastavna celina: Nastavna tema: Uvod u predmet Nastavna jedinica-: Prirodni resursi na zemlji: materija, energija, prostor i vreme. Pojam tehnike i tehnologije, uticaj razvoja tehnike na život na zemlji Tip nastavnog časa: kombinovani CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični): - upoznavanje učenika s planom i programom nastavnog predmeta tehnička kultura za 5. razred - upoznavanje učenika s organizacijom rada u školskoj radionici i informatičkoj učionici - razvijanje interesa za bavljenje tehnikom OBLICI RADA: - frontalni - grupni rad - rad u parovima - individualni - - NASTAVNE METODE: - usmeno izlaganje - razgovor - rad na tekstu - praktični rad - grafički radovi - demonstracija - - NASTAVNA SREDSTVA - udžbenik, - pribor za crtanje - materijal za praktičan rad - alati - računar - Korelacija s drugim nastavnim predmetima: 1

PRIPREME 5 RAZRED

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: PRIPREME 5 RAZRED

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

razred: 5. broj časa: 1-2.

Datum:

NASTAVNA PRIPREMA

Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE

Nastavna celina:

Nastavna tema: Uvod u predmet

Nastavna jedinica-: Prirodni resursi na zemlji: materija, energija, prostor i vreme. Pojam tehnike i tehnologije, uticaj razvoja tehnike na život na zemlji

Tip nastavnog časa: kombinovani

CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični):

- upoznavanje učenika s planom i programom nastavnog predmeta tehnička kultura za 5. razred

- upoznavanje učenika s organizacijom rada u školskoj radionici i informatičkoj učionici

- razvijanje interesa za bavljenje tehnikom

OBLICI RADA:

- frontalni- grupni rad- rad u parovima- individualni- -

NASTAVNE METODE:

- usmeno izlaganje- razgovor- rad na tekstu- praktični rad- grafički radovi- demonstracija- -

NASTAVNA SREDSTVA

- udžbenik, - pribor za crtanje- materijal za praktičan rad- alati- računar-

Korelacija s drugim nastavnim predmetima:

Izvori za pripremanje: 1.2.3.

1

Page 2: PRIPREME 5 RAZRED

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

Tok nastavnog časa:

UVODNI DEO (15 min)

Predstavljanje i upoznavanje s učenicima.

GLAVNI DEO ( 70 min)

Upoznavanje učenika s planom i programom nastavnog predmeta tehnička obrazovanje za 5.

razred.

Organizacija rada u školskoj radionici – učionici

Upoznavanje učenika s načinom korišćenja udžbenika, radne sveske i drugih radnih materijala.

Upoznavanje učenika s Pravilnikom o načinu praćenja i ocenjivanja učenika.

Upoznavanje učenika sa razvojem tehnike kroz vekove, diskusija.

Ukazati na značaj razvoja tehnike: točak, struja,... svemirski brod... i njen uticaj na čovekov život

Dodatni izvori znanja (Internet, ABC-tehnike, Drvo znanja i drugi časopisi, enciklopedije…).

ZAVRŠNI DEO ( 5 min )

Najava nastavne teme za sledeći čas.

PLAN TABLE

TEHNIČKO OBRAZOVANJE Nastavne teme u 5. razredu

1. Uvod u predmet

2. Grafičke komunikacije

3. Informatička tehnologija

4. Od ideje do realizacije

5. Materijali i tehnologije

6. Energetika

7. Konstruktorsko modelovanje-moduli

8. Saobraćaj

Napomene / zapažanja:

*

Predmetni nastavnik:

Boško Simeunović

2

Pribor za rad

1. Udžbenik za 5. razred2. Radna sveska3. Pribor za tehničko crtanje:

- dva trougla- šestar- olovka- gumica

Page 3: PRIPREME 5 RAZRED

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

razred: 5. broj sata: 3-4.

Datum:

NASTAVNA PRIPREMA

Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE

Nastavna tema:

Nastavna jedinica: Predmet i značaj tehničkog i informatičkog obrazovanja. Organizacija rada u

kabinetu, zaštita na radu

Tip nastavnog časa: obrada novog gradiva / utvrđivanje

CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični):

- upoznati učenike s vrstama životnog okruženja i zadacima tehnike

- osposobiti učenike da mogu prepoznati prirodne, društvene i tehničke elemente sopstvenog

okruženja

- osposobiti učenike da upoznaju vrste tehničkih tvorevina, njihovu upotrebu, uticaj na okolinu i

potrebu redovnog održavanja

OBLICI RADA:

- frontalni- skupni rad- rad u parovima- individualni- -

NASTAVNE METODE:

- usmeno izlaganje- razgovor- rad na tekstu- praktični rad- grafički radovi- demonstracija- -

NASTAVNA SREDSTVA:

- udžbenik, - pribor za crtanje- materijal za praktičan rad- alati- računar--

Korelacija s drugim nastavnim predmetima:

Istorija , fokusirana na tehničko-tehnološki razvoj čovečanstvaIzvori za pripremanje

1.

3

Page 4: PRIPREME 5 RAZRED

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

Tok nastavnog časa:

UVODNI DEO ( 10 min )Razmislite i pokušajte odgovoriti:Uporedite način života i rada čoveka (društva) nekad i danas!Kakva je povezanost prirode, čoveka i tehnike?Najava nove nastavne jedinice: Predmet i značaj tehničkog i informatičkog obrazovanja. Organizacija rada u kabinetu, zaštita na radu

GLAVNI DEO ( 70 min )

Razgovorom, primerima i ilustracijama objasniti učenicima šta je životno okruženje čoveka.

Podstaknuti učenike da navedu primere povezanosti prirode, čoveka i tehnike. Nabrojiti najvažnije zadatke tehnike u savremenom društvu. Naglasiti potrebu ekološkog ponašanja svakog pojedinca društva. Objasniti učenicima gde i kako se odvija nastava TO Nabrojati potrebnu oprema i alat Šta je potrebno pripremiti i kakva pravila poštovati da bi rad u kabinetu bio uspešan Ukazati na važnost pravilnog korišćenja alata, urednost radnog mesta pojedinca i svih

učenika, vraćanje na mesto alata i pribora po završenom poslu, kako se zaštititi na radu.

ZAVRŠNI DEO ( 10 min )

Kratko ponavljanje ključnih pojmova. Pohvaliti i nagraditi najuspješnije i najaktivnije – podsticanje na rad.

Najava teme za sledeći nastavni čas

PLAN PLOČE

Predmet i značaj tehničkog i informatičkog obrazovanja

Priroda - sve ono što nas okružuje i što nastaje bez čovekova rada.Društvo - organizovana zajednica ljudi s propisanim pravima i dužnostima građana.Tehnika - veština ili umeće izrađivanja i građenja Tehnologija -

Napomene / zapažanja:

Prilog: prozirnica za vježbu – Prepoznavanje elemenata čovjekovog životnog okruženje.

Predmetni nastavnik:

Boško Simeunović

4

Page 5: PRIPREME 5 RAZRED

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

5-6

5

Page 6: PRIPREME 5 RAZRED

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

razred: 5. broj časa: 7. -8.

Datum:

NASTAVNA PRIPREMA

Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE

Nastavna tema: Grafičke komunikacije

Nastavna jedinica-tema: Modelovanje od ideje do realizacije. Tehničko crtanje kao osnov grafičke komunikacije

Tip nastavnog sata: kombinovani

CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični):

- osposobiti učenike da mogu prepoznati, imenovati i pravilno koristiti pribor za tehničko crtanje; razlikuju

papir po formatu

- tehničko crtanje i norme kao internacionalni jezik sporazumevanja među ljudima koji se bave tehnikom

- razvijanje tačnosti, urednosti i sistematičnosti u radu

OBLICI RADA:

- frontalni- skupni rad- rad u parovima- individualni- - -

NASTAVNE METODE:

- usmeno izlaganje- razgovor- rad na tekstu- praktični rad- grafički radovi- demonstracija-

NASTAVNA SREDSTVA:

- udžbenik, - pribor za crtanje- materijal za praktičan rad- alati- računar--

Korelacija s drugim nastavnim predmetima:

MatematikaIzvori za pripremanje:

1.

6

Page 7: PRIPREME 5 RAZRED

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

Tok nastavnog časa:

UVODNI DEO ( 5 min )

Kratkim razgovorom učenicima najaviti potrebu poznavanja i primene normi u tehničkom crtanju.

GLAVNI DEO ( 75 min ) Pravila i norme u tehničkom crtanju.Demonstrirati pravilnu uporabu pribora za tehničko crtanje.Uz pomoć primera i uputstva iz udžbenika realizovati vežbe:

- izvlačenje paralelnih linija uz pomoć 2 trougla- pravilno rukovanje šestarom

Uputiti učenike da nacrtaju tabelu iz udžbenika: vrste linija i objasniti njihovu upotrebu u tehničkom crtanjuVežba iz udžbenika: od svih vrsta linija nactajte po 3 linije dužine 150mm

Pohvaliti i nagraditi najuspješnije i najaktivnije – podsticanje na rad. Formati papira u tehničkom crtanju, objasniti formu od A0-A5 i uputiti ih da nacrtaju tabelu

iz udžbenika Prostorno prikazivanje predmeta: Objasniti i demonstrirati načine projektovanja predmeta Objasniti pojam triedra, trodimenzionalno prikazivanje predmeta, propuštanje snopa

svetlosti ...

ZAVRŠNI DEO ( 10 min )Kratko ponavljanje ključnih pojmova i novih naziva i najava sledećeg časa

PLAN TABLE

PRIBOR I NORME U TEHNIČKOM CRTANJU.

Tehničko crtanje - univerzalni način sporazumijevanja među ljudima koji se bave tehnikom

Norme – strogo dogovorena pravila u tehničkom crtanju.

Formati – određuju veličinu i kvalitetu papira na kojem se izrađuju tehnički crteži

Skica – crtež izrađen slobodnom rukom, bez pribora za tehničko crtanje.

Tehnički crtež - precizan i uredan crtež izrađen priborom za tehničko crtanje ili na računaru po važećim normama.

Pribor za tehničko crtanje: dva različita trougla, šestar, meka gumica i olovke različite tvrdoće: H –tvrda, B – meka i HB –oznaka za olovku srednje tvrdoće.Formati papira: A0 = 1m2; A1=1/2 A0; A2=1/2A1...A5=1/2A4, Projekcija- kosa i normalna(ortogonalna)Triedar – nacrtati

Napomene / zapažanja:

Predmetni nastavnik:

Boško Simeunović

7

Page 8: PRIPREME 5 RAZRED

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

razred: 5. broj časa: 9-10

Datum:

NASTAVNA PRIPREMA

Nastavni predmet: TEHNIČKO OBRAZOVANJE

Nastavna tema: Grafičke komunikacije

Nastavna jedinica: Tehničko pismo

Tip nastavnog sata: obrada novog gradiva / vežba)

CILJEVI NASTAVNOG ČASA (obrazovni, vaspitni, praktični):

- osposobiti učenike da primenom tehničkog pisma precizno i uredno opisuju tehničke

crteže

- razvijati kod učenika preciznost, urednost, sistematičnost u radu i pridržavanje

uputstva

- prepoznavanje posebnosti tehničkog pisma kao sredstva za prenos informacija

OBLICI RADA:

- frontalni- skupni rad- rad u parovima- individualni- -

NASTAVNE METODE:

- usmeno izlaganje- razgovor- rad na tekstu- praktični rad- grafički radovi- demonstracija- -

NASTAVNA SREDSTVA:

- udžbenik, - pribor za tehničko crtanje- materijal za praktičan rad- alati- računar-

Korelacija s drugim nastavnim predmetima:

Srpskii jezikLikovna kultura

Izvori za pripremanje: 1.4.

8

Page 9: PRIPREME 5 RAZRED

Osnovna škola: „Tatomir Anđelić“ MRČAJEVCI

Školska godina: 2007/08.

TOK ČASA:

UVODNI DEO ( 5 min )Uvodne napomene za izvođenje vežbe pisanja tehničkog pisma u svesci.

GLAVNI DEO ( 75 min )

Demonstrirati na tabli konstruisanje slova i brojeva po normama za tehničko pismo.

Objasniti ugao nagiba, širinu i visinu slova kod kosog tehničkog pisma.

Učenici popunjavaju u svesci prostore predviđene za pisanje slova i brojeva(crtaju prostor ako

nemaju radnu vesku).

Uz pomoć primera i uputstva iz udžbenika realizovati vežbu:- tehničko pismo (pisanje slova)

Analiza izvedene vežbe.

Pohvaliti najuspješnije– podsticanje na rad.

ZAVRŠNI DEO ( 10 min )

Kratko ponavljanje gradiva i najava nastavne teme za sledeći čas.

PLAN TABLE

TEHNIČKO PISMO

Tehničko pismo – slova i brojevi pisani su po određenim pravilima – normama.Norme za tehničko pismo– skup pravila i standarda koji prema visini slova određuje širinu, razmak između reči, debljinu linije i ugao nagiba slova.

Napomene / zapažanja:

Predmetni nastavnik:

Boško Simeunović

9