14
INSTITUTOR: VUG ADELA GRĂD. P.P. NR. 5 LUGOJ PROIECT DIDACTIC DATA: 23.03.2009 GRUPA: MARE TEMA: CÂND/CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? SUBTEMA: „VINE, VINE PRIMĂVARA!” DOMENII EXPERIENŢIALE: DŞ/DEC FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATEA INTEGRATĂ ( lectură după imagini/aplicaţie) TIPUL DE ACTIVITATE: predare – învăţare SCOPUL ACTIVITĂŢII: dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia, precum şi dezvoltarea exprimării orale, formarea şi dezvoltarea unor abilităţi practice. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a) Cognitiv – informaţional: – să recunoască denumind anotimpul despre care este vorba în ghicitoare; – să descrie activităţi specifice anotimpului primăvara; – să recunoască şi să denumească elemente specifice anotimpului, precizând primele semne, primii vestitori ai primăverii; – să adreseze întrebări legate de conţinutul tabloului şi să răspundă la acestea;

proiect

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect gradinita

Citation preview

INSTITUTOR: VUG ADELA

GRD. P.P. NR. 5 LUGOJPROIECT DIDACTIC

DATA: 23.03.2009

GRUPA: MARE

TEMA: CND/CUM I DE CE SE NTMPL?

SUBTEMA: VINE, VINE PRIMVARA!

DOMENII EXPERIENIALE: D/DEC

FORMA DE REALIZARE: ACTIVITATEA INTEGRAT ( lectur dup

imagini/aplicaie)

TIPUL DE ACTIVITATE: predare nvare

SCOPUL ACTIVITII: dezvoltarea capacitii de cunoatere i nelegere a

mediului nconjurtor, stimularea curiozitii pentru

investigarea acestuia, precum i dezvoltarea exprimrii

orale, formarea i dezvoltarea unor abiliti practice.

OBIECTIVE OPERAIONALE:

a) Cognitiv informaional: s recunoasc denumind anotimpul despre care este vorba n ghicitoare;

s descrie activiti specifice anotimpului primvara;

s recunoasc i s denumeasc elemente specifice anotimpului, preciznd primele semne, primii vestitori ai primverii;

s adreseze ntrebri legate de coninutul tabloului i s rspund la acestea;

s precizeze cnd i unde se desfoar anumite activiti;

s utilizeze corect ustensilele i materialele puse la dispoziie;

s combine elemente specifice, ansamblndu-le ntr-un tablou.

b) Socio afective:

s coopereze cu coechipierii pentru realizarea sarcinilor primite;

s-i exprime ideile, atitudinile, sentimentele n anumite situaii date;

s aib o atitudine pozitiv fa de munc.

c) Psiho motrice:

s mearg n coloan unul dup altul, respectnd ritmul;

s-i coordoneze micrile cu ritmul solicitat de educatoare;

s participe activ ( n spiritul jocului) i s-i aduc contribuia la reuita echipei.

STRATEGII DIDACTICE:

a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, explozia stelar, turul galeriei.

b) Materiale didactice: calendarul naturii, plane reprezentnd tabloul de primvar, jetoane, stelue, ecusoane, material mrunt (pnz, buci de piele, flori, fluturai, acibilde etc.), fie de munc individual, hrtie glasat i creponat, carton colorat, lipici, foarfece, creioane colorate, cuburi etc.

c) Forme de organizare: frontal, grupuri mici, individual.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru nvmntul precolar (3-6/7 ani), 2008 M.E.C.T.

Aplicarea noului curriculum, ed. Diana, 2008

Activiti integrate din grdini ghid pentru cadre didactice din nvmntul preuniversitar, 2008. ACTIVITI PE ARII DE STIMULARE

ALA: Art: Colorm i nvm

Sarcini de lucru: s denumeasc aspecte specifice primverii

s coloreze imaginea potrivit anotimpului

s taie cu o linie imaginea care sugereaz toamna.

tiin: Ce tii despre...? rezolvare de fie

Sarcini de lucru: colorm imaginea primverii

ce tim despre primvar?

lipete tot atia fluturai cte flori ai

ncercuiete numrul corespunztor fluturailor

Construcii: Ldie pentru flori

Sarcini de lucru: s utilizeze corect materialele puse la dispoziie;

s mbine armonios formele n scopul realizrii temei;

s gseasc utilitatea potrivit construciei realizate.

ACTIVITI DE DEZVOLTARE PERSONAL

ADP: Joc de micare: Dansul picturilor de ploaie

s execute corect micri n ritmul muzicii

s participe activ la joc

s colaboreze cu colegii de grup

SCENARIUL ZILEI

ntlnirea de dimine: ntlnirea a debutat cu salutul Bine ai venit, dragi copii!, ncepem o nou spmn cu o ghicitoare: Zpada s-a topit Ghiocelul a rsrit

Pomul a nmugurit

Ce anotimp a sosit? (Primvara)Noutatea zilei: reprezint sosirea Znei Primvara n grupa mare, care aduce un coule cu surprize. Educatoarea spune copiilor c Zna nu-i cunoate i ar vrea s fac cunotin cu ei. Fiecare copil salut i se prezint: Bun dimineaa Primvar, eu sunt Denis...

mprtirea cu ceilali: n aceast etap se face prezena copiilor i mpreun cu ei se completeaz calendarul naturii, dup care se poart scurte discuii despre cum i-au petrecut weekend-ul, se fac sesizri la felul cum s-au mbrcat, ce au observat ei zilele acestea. La discuii particip i Zna Primvara care le spune copiilor c azi se va juca cu ei i le va arta multe lucuri interesante.

Activitatea de grup: se va executa jocul cu text i cnt Prin pdure.

Copiilor li s-au prezentat centrele la care urmau s-i desfoare activitatea, prezentndu-li-se sarcinile pe care le aveau de realizat i intuindu-se materialele de la fiecare sector, urmnd ca ei s-i aleag centrul care doresc s lucreze.

La sectorul ART, copiii vor colora imagini despre primvar, vor mototoli hrtie creponat pe car o vor folosi n ansamblarea crenguelor nflorite, flori pentru ca apoi s le aeze n ldie.

La sectorul TIIN, vor rezolva fie de munc individual respectnd sarcinile de lucru.

La sectorul CONSTRUCII, li se vor pune la dispoziia copiilor cuburi, lego, mozaic, pentru a ansambla Ldie pentru flori unde vor aeza florile n suport de plastilin.

Dup o scurt discuie, apreciind munca copiilor la sectoare, se vor afia lucrrile la panou, se va face introducerea n activitatea integrat frontal cu ntreaga grup de copii, urmnd s se lucreze pe grupuri mici i individual. MOMENTELE PROIECTRII DIDACTICE

Introducerea n activitate s-a realizat prin iniierea efectiv a ntlnirii de diminea, n care Zna Primvara le-a promis copiilor c vor afla multe lucruri frumoase despre primvar.

Captarea ateniei se va face printr-o surpiz: descoperirea tabloului de primvar i prezentarea Steluelor de pe panou.

Anunarea temei i a obiectivelor se realizeaz printr-o scurt conversaie ntre educatoare i copii, n care copiii vor fi familiarizai cu modul de a adresa ntrebri n scopul efecturii de noi descoperiri.

Prezentarea noului coninut s-a realizat prin expunerea Tabloului de primvar i a Exploziei stelare care cuprinde 5 stelue avnd ficare cte o ntrebare corespunztoare direciilor de investigare. Se va face citirea tabloului de ctre educatoare mpreun cu copiii.Dirijarea nvrii a fost asigurat n mod integrat prin angajarea copiilor la lucru. Se va proceda la mprirea grupei de copii n 5 subgrupe de 3-4 copii, fiecare grup avnd sarcina de a formula ntrebri specifice determinate de ntrebrile coordonatoare astfel:

CE? Ce vedei n acest tablou?

Ce anotimp este prezentat aici?

Ce fac oamenii n grdini?

CINE? Cine este vestitorul primverii?

Cine lucreaz n grdin?

UNDE? Unde merg cei doi copii?

Unde putem planta flori?

DE CE? De ce se topete zpada?

De ce spunem c a venit primvara?

CND? Cnd apar primii ghiocei?

Cnd se ntorc psrile cltoare?

Cnd se topete zpada?

Copiii extrag dintr-un coule cte un simbol al primverii ( jetoane cu flori, pomi nflorii, psri cltoare etc.) apoi primesc steluele cu cele 5 tipuri de ntrebri; contempl tabloul i formuleaz n grup ct mai multe ntrebri timp de 5 minute. La un semnal se revine n semicerc i fiecare grup comunic ntrebrile elaborate mpreun. Pe rnd fiecare grup adreseaz ntrebrile celorlate grupuri.

Pentru a obine ct mai multe conexiuni ntre ideile descoperite se stabilete ordinea adresrii ntrebrilor ( ce, cine, unde, cnd, de ce). Se va face o sintez parial prin 2-3 ghicitori: Cine aduce iar n ar

Mndre psri cltoare

mbrac grdina-n floare

i-nclzete vremea afar? (Primvara)

Voinicul cu hain alb Iese primul din zpad (Ghiocelul)

Se apreciaz activitatea grupurilor, se evideniaz ntrebrile elaborate de copii.

Obinerea performanelor. Pe msur ce se adreseaz ntrebrile, ceilali copii rspund sau adreseaz ntrebri la ntrebri, astfel nct se descoper cracteristici ale tabloului dar i amnunte, n funcie de spiritul de observaie al grupului sau individului, de gndirea fiecrui membru (capacitatea de anliz, sintez, generalizare).

Se face sinteza parial a rspunsurilor primite de fiecare grup n parte. 1-2 copii realizeaz sinteza prin 2-3 versuri sau un cntecel sau educatoarea iniiaz alte strategii bazate pe alte metode alternative (ghicitori, versuri).

Educatoarea propune copiilor s realizeze un tablou de primvar folosind diferite tehnici de tiere, rupere, decupaj, lipire, mototolire, folosite i n alte activiti, gsind elementele care s corespund tabloului (ghiocei, flori, pomi nflorii, fluturai, soare etc.).

Copiii se mpart n 4 grupe, fiecare trebuind s realizeze un tablou de primvar cu materialele puse la dispoziie, avnd la dispoziie 5 minute dup care se vor roti la alt grup.

Asigurarea reteniei i a transferului. Dup cteva exerciii de nclzire a muchilor mici de la mini (micm degeelele, batem palmele, nchidem-deschidem pumnii, cntm la pian) se va da semnalul de ncepere a lucrului, iar dup 5 minute la btaia din palme a educatoarei grupele se vor roti ntre ele completnd astfel tabloul cu elementele rmase (turul galeriei). Se va da semnalul de ncetare a lucrului iar gruple vor reveni la locul lor.

Evaluarea: dup ncetarea lucrului Zna Primvara va aprecia verbal munca n grup a copiilor i va mpri ecusoane cu ghiocei simbolul primverii, fiecrui copil drept recompens pentru activitatea depus. Tablourile vor fi afiate la panou.

ncheierea activitii: se va realiza o sintez final prin reactualizarea celor nvate, se va da un titlu tabloului nostru, se vor face nc odat aprecieri asupra modului n care s-au comportat i au participat la activiti, i vor mulumi Znei i o vor mai invita i cu alt ocazie, dup care vom cnta cu toii Vine,vine primvara!. Activitatea se ncheie cu un joc de micare.

1. Cine vestete nceputul primverii?2. Cine sunt cei doi copii?

3. Cine ateapt primvara?

4. Cine lucr n grdin?

1.Ce vedei n acest tablou? 1. Unde au plecat

2.Ce elemente sunt specifice primverii? cei doi copii?

3.Ce fac cei doi copii? 2. Unde au rsrit

4.Ce fac oamenii prin grdini? ghioceii?

1. De ce se topete zpada? 1. Cnd apar primii ghiocei?

2. De ce spunem c a venit primvara? 2. Cnd se ntorc berzele i

3. De ce cur oamenii pomii? rndunelele la noi?

4. De ce se vruie copacii? 3. Cnd se topete zpada?

TIIN

ART

Domenii experieniale

tiin i Domeniul estetic i creativ

Creativ: Lectur dup imagini

Vine primvara

Aplicaie: Tablou de primvar

NTLNIREA DE DIMINEA

CONSTRUCII

CINE?

UNDE?

UNDE?

Lectur dup imagini Primvara a venit

(imagine)

CE?

CND?

DE CE?