27
PROIECT DE LECŢIE Învăţătoare: Arion Simina - Carmen Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul” Clasa: a II-a Data: 11.03. 2014 Aria curriculară: Limbă şi Comunicare Disciplina: Limba şi Literatura Română Unitatea de învăţare: Cartea cu poveşti Subiectul: Grupurile de litere che, chi, ghe, ghi Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare Obiective de referinţă: formarea deprinderilor de a recunoaşte şi de a reproduce grupurile de litere che, chi, ghe, ghi, atât izolate, cât şi în cuvinte; utilizarea corectă în scris a grupurilor de litere che, chi, ghe, ghi, formarea deprinderii de scriere corectă şi caligrafică. Obiective operaţionale: O 1 – să enumere literele din care sunt alcătuite grupurile de litere; O 2 – să asocieze corect sunetul cu literele; O 3 – să scrie corect grupurile de litere; O 4 – să deosebească între ele grupurile de litere; O 5 – să scrie corect cuvinte care „încep”, „conţin” şi „se termină” cu aceste grupuri de litere;

proiect de lectie

Embed Size (px)

DESCRIPTION

clasa a-II-a

Citation preview

Page 1: proiect de lectie

PROIECT DE LECŢIE

Învăţătoare: Arion Simina - Carmen

Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială „Mihai Viteazul”

Clasa: a II-a

Data: 11.03. 2014

Aria curriculară: Limbă şi Comunicare

Disciplina: Limba şi Literatura Română

Unitatea de învăţare: Cartea cu poveşti

Subiectul: Grupurile de litere che, chi, ghe, ghi

Tipul lecţiei: consolidare şi sistematizare

Obiective de referinţă:

formarea deprinderilor de a recunoaşte şi de a reproduce grupurile de litere che, chi,

ghe, ghi, atât izolate, cât şi în cuvinte;

utilizarea corectă în scris a grupurilor de litere che, chi, ghe, ghi,

formarea deprinderii de scriere corectă şi caligrafică.

Obiective operaţionale:

O1 – să enumere literele din care sunt alcătuite grupurile de litere;

O2 – să asocieze corect sunetul cu literele;

O3 – să scrie corect grupurile de litere;

O4 – să deosebească între ele grupurile de litere;

O5 – să scrie corect cuvinte care „încep”, „conţin” şi „se termină” cu aceste grupuri de

litere;

O6 – să scrie caligrafic respectând cerinţele referitoare la distanţa dintre litere, precum şi

a celor legate de elementele componente ale literelor;

O7 – să respecte regulile grafice şi tehnice ale scrisului;

Strategia didactică:

Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic,

munca independentă

Mijloace de învăţământ: manual, culegere, fişe de evaluare

Forme de organizare: frontală, individuală, în perechi, în lanţ

Resurse materiale:

a) pentru învăţător:

Page 2: proiect de lectie

calculator; CD;

planşe cu grupurile de litere;

plicuri cu cuvinte;

cărţi de lectură;

b) pentru elevi:

fişe cu cuvinte ,,alintate”;

fişa „Rezolvaţi rebusul!”;

fişă cu ghicitori;

fişa ,,Recunoaşteţi intrusul!”

fişă de lucru pentru alcătuirea unor propoziţii;

plicuri cu propoziţiile tăiate;

recompense: floricele pentru Albă-ca-Zăpada

c) temporale: 50 minute

d) umane: 25 elevi

e) spaţiale: sala de clasă

Forme şi tehnici de evaluare:

observaţia sistematică

evaluarea muncii individuale

autoevaluare

evaluarea de către colegi

Material bibliografic:

1. „Limba şi literatura română – manual pentru clasa a-II-a” – Marcela Peneş, Ed. Ana,

Bucureşti, 2000

2. Elena Miţoi, Mariana Volintiru, Metodica predării limbii şi literaturii române în

învăţământul primar, Editura Fundaţiei Humanitas, Bucureşti, 2001

3. Marcela Peneş: Limba română. Gramatică. Elemente de construcţie a

comunicării,conform noului curriculum şcolar, clasele I-IV , Editura Ana, Bucureşti,

2000;

Page 3: proiect de lectie

Scenariul didactic

Etapele lecţiei Conţinut instructiv - educativStrategii didactice

Evaluare

Metode Mijloace didactice

Forme de organizare

I. Moment

organizatoric

• Asigurarea condiţiilor necesare pentru buna desfăşurare a lecţiei• Pregătirea materialelor necesare • Crearea unei atmosfere plăcute

planşe cu grupurile de

litere

frontal capacitatea dea pregăti cele necesare orei

II. Captarea

şi orientarea

atenţiei

-„Spargerea gheţii” - activitate de ,,încălzire” ▪ Ştiu că vouă vă plac foarte mult poveştile, tocmai de aceea ne aflăm în ,,săptămâna poveştilor”,

▪ Vă voi citi fragmente din poveşti pentru ca voi să le recunoaşteţi. (,,Neghiniţă”, ,,Povestea lui Chichibio”, „Pinocchio”,”Albă ca Zăpada”,”Degeţica”). ▪ Ghicitoare: ,,În casa cu lucruri mici Locuiau şapte............. (pitici) Aţi ghicit, piticilor!

conversaţia euristică

observaţiadirijată

explicaţia

problematizarea

fişe cu fragmente din

lecturi

frontal

capacitatea de a recunoaşte

poveştile

capacitatea de a dezlega corect

ghicitoarea

III.Anunţarea

titlului lecţiei şi a

obiectivelor

- Pentru ca voi să puteţi citi mai bine orice poveste, azi vom desfăşura o lecţie de recapitulare la limba română.- Se precizează titlul lecţiei: ,,Recapitularea grupurilor de litere: che, chi, ghe, ghi” şi obiectivele urmărite.- Planşele cu grupurile de litere vor fi expuse în faţa clasei.

conversaţia

expunerea

planşe cugrupurile de

litere

frontal

Page 4: proiect de lectie

IV.Consolidarea

şi sistematizarea cunoştinţelor

Organizarea jocului-concurs Stabilirea regulilor : ▪ Ora de limba română se va desfăşura sub formă de joc-concurs. Fiecare dintre voi e un pitic. Piticii au de rezolvat exerciţiile aduse în plicuri de fiecare pitic din poveste. Cine termină repede şi bine sarcina de lucru va primi o floare. Trebuie să strângeţi cât mai multe flori pentru Albă-ca-Zăpada până la sfârşitul lecţiei. ▪ Pe tablă sunt aşezaţi cei şapte pitici din poveste. ▪ Elevii vor primi câte o fişă de lucru ce cuprinde sarcinile din fiecare plic.

Să vedem ce ne-a adus primul pitic.(Anexa1)Toţi elevii vor urmări:

1. Prezentarea Power Point Grupurile de litere: che, chi, ghe, ghi

Toţi elevii vor primi:Al doilea plic de la al doilea pitic (Anexa2)

2. Fişa de lucru – cuvinte ,, alintate”buchet – bucheţel cheie - cheiţărochie – rochiţă urechi - urechiuşeghete – ghetuţe ghem - ghemuleţghiozdan – ghiozdănel unghii - unghiuţe

Munca pe grupe:▪ Clasa va fi împărţită în 4 grupe de câte 6 elevi. Fiecare grupă va primi câte o fişă de lucru.

Grupa IAl treilea plic de la al treilea pitic (Anexa 3)

Completarea unui rebus: AŞCHIUŢĂ(1.ochelari; 2.castel; 3.chitară; 4.ghete;

5.ghindă; 6.chibrituri; 7.îngheţată; 8.rachetă)

instructajul verbal

jocul didactic

explicaţia

exerciţiul

munca independentă

careul cu litere

prezentare în Power Point

fişe de lucru

fişa de lucru

frontal

individual

pe grupe

capacitatea de a respecta

regulile unui joc

capacitatea de a recepta

mesajul oral

capacitatea de receptare a

mesajului scris

capacitatea de a recepta

mesajul oral

capacitatea de receptare a

mesajului scris

Page 5: proiect de lectie

Grupa a II-aAl patrulea plic de la al patrulea pitic (Anexa 4)

4. Fişa de lucru – ghicitori

,,Bicicletă cu proptele Stă pe nas, nu pe şosele”. (ochelarii)

,,Ea închide şi deschide Şi când pleacă şi când vine”. (cheia)

,,Voinicel cu haina albă Iese primul din zăpadă”. (ghiocelul)

,,Mărgeluţe arămii Poartă-n cap nişte tichii”. (ghindele)

Grupa a III-aAl cincilea plic de la al cincilea pitic (Anexa 5)

5. Recunoaşteţi ,,intrusul”!

Grupa a IV-aAl şaselea plic de la al şaselea pitic (Anexa 6) 6. Propoziţii

▪ Scrie câte două propoziţii în care următoarele cuvinte să aibă înţelesuri diferite: ,,rachetă”, ,,ochi”.

▪ Cele patru fişe de lucru de la munca pe grupe vor fi afişate pe polistiren, în faţa clasei.

problematizarea

lectura în lanţ

problematizarea

activitatea creativă

turul galeriei

fişa de lucru

fişa de lucru

fişa de lucru

polistiren

pe grupe

pe grupe

frontal

capacitatea de a dezlega corect

ghicitorile

capacitatea de receptare a

mesajului scris

capacitatea de comunicare

în scris

capacitatea de evaluare şi de autoevaluare

Page 6: proiect de lectie

▪ După ce diferitele sarcini de lucru au fost rezolvate, grupele se rotesc la panou pentru a citi şi a aproba sau pentru a corecta eventualele greşeli.

Munca în perechi:Al şaptelea plic de la al şaptelea pitic (Anexa 7)

7. Reconstituirea propoziţiilor, aflate în plicuri, pe bancă ▪ Elevii vor ordona cuvintele în propoziţii cu înţeles, le vor citi, apoi le vor transcrie. Cuvintele vor fi numerotate.

▪ Se vor ordona zece propoziţii:

1. unchiul ochelari Costache poartă(Unchiul Costache poartă ochelari.) 2. Neghiniţă despre Voichiţa citeşte (Voichiţa citeşte despre Neghiniţă.)

3. cu Gheruţă se ghemul joacă(Gheruţă se joacă cu ghemul.)

4. Enache un caută şi ghid Ghiţă(Enache şi Ghiţă caută un ghid.)

5. are liliachie o Aşchiuţă jachetă(Aşchiuţă are o jachetă liliachie.)

6. delicioasă Vasilache o mănâncă îngheţată Vasilache mănâncă o îngheţată delicioasă.)

7. ghiveci îngrijeşte Chira din floarea(Chira îngrijeşte floarea din ghiveci.)

gândiţi/lucraţi în perechi/

comunicaţi

mâna oarbă

problematizarea

lectura în lanţ

activitate creativă

gândiţi/lucraţi în perechi/

comunicaţi

problematizarea

lectura în lanţ

fişe de lucru

fişa de lucru

în perechi

în perechi

capacitatea de receptare a

mesajului scris

Page 7: proiect de lectie

V.Evaluarea

8. Anghelinei ghetele vechi sunt (Ghetele Anghelinei sunt vechi.)

9. stejarului este fructul ghinda(Fructul stejarului este ghinda.)

10. în echipă Achim cu lucrează Gheorghe(Achim lucrează în echipă cu Gheorghe.)

▪ Elevii care au rezolvat corect cerinţa vor primi ca recompensă câte o floare pentru Albă-ca-Zăpada.

Munca pe grupe: Citirea textelor (Anexa 8)

▪ Fiecare grupă va citi câte un text.

- Prima grupă - cheLa concert

- A doua grupă - chiLa teatru

- A treia grupă - ghe Privighetoarea

- A patra grupă - ghi La bibliotecă

▪ După citirea fiecărui text se va evidenţia aspectul educativ.

lectura în lanţ

citirea selectivă

povestirea

discuţia colectivă

conversaţia

recompense(floricele)

textele din manual

în perechi

pe grupe

în lanţ

frontal

capacitatea de receptare a

mesajului scris

capacitatea de comunicare orală

capacitatea de evaluare şi de autoevaluare

Page 8: proiect de lectie

VI.Încheierea

lecţiei

▪ V-am anunţat la începutul lecţiei despre un personaj din poveşti care va veni la noi în clasă. Îl veţi colora acasă. Se prezintă fişa.

▪ Centralizez numărul de floricele adunat de fiecare elev în parte şi declar care sunt „piticii” cei mai harnici.

▪ Fac aprecieri generale şi individuale asupra întregii activităţi.

Tema pentru acasă

conversaţia de încheiere

desen de colorat

frontalcapacitatea de evaluare şi de autoevaluare

Page 9: proiect de lectie

ANEXA 1

Grupurile de litere che, chi, ghe, ghi

1. Identifică grupul de litere chi în cuvânt:

Ochi, chibrit, rechin, schi

2. Desparte cuvintele în silabe şi spune câte silabe are fiecare cuvânt:

ghete …………………………….………….

Îngheţată …………………….………………

privighetoare………………………………….

veghe…………………………………………

3. Completează cuvântul cu grupul de litere ghi, apoi formează propoziţii cu fiecare în

parte:

Page 10: proiect de lectie

_____- o – cei

___n – de

_____- ţă

un - _____- e

bur - ____u

4. Citeşte, apoi subliniază grupurile de litere che, chi, ghe, ghi: Chiar voi primi o pereche de ghete pentru schi. Tatăl lui Gheorghiţă este pădurar. Ai ghicit tu cine, eşti chiar tu. Ochii cei mai dragi din lume

5. Completează cuvintele cu che, chi, ghe, ghi

la început la mijloc la sfârşit

__ie o __lari ure__

__n re__n o__

__orghe, E-van__lie genun__,

__ ocei în__ţată,

Gheor__,

__ citoare Ghior__ţă

6. Desparte în silabe cuvintele:

cheltuieli -…………………………….…… chem-……………….……..……...

rinichi -...................................................... chitară -.............................................

ghem - …………………………………… Gheorghe -...........................................

ghiocel- .......................................................... Ghiţă - ................................................

7. Completează în coloana I, II, sau III cuvintele după numărul de silabe:

Baschet, banchet, Chiriţa, Ghiţă , ghete, cheltuieli, chit, chenar, genunchi, chin, ghicitori, ghem, chitară.

I II III

Page 11: proiect de lectie

ANEXA 2

Găsiţi cuvintele ,, alintate” pentru:

buchet –………................... cheie - …………………………..

rochie – …………………. urechi - …………………………..

ghete – ……………………… ghem - ……………………….

ghiozdan – …………………… unghii - ……………………………

Page 13: proiect de lectie

ANEXA 4

Ghicitori

Bicicletă cu proptele Ea închide şi deschideStă pe nas, nu pe şosele. Şi când pleacă şi când vine.

______________________ ____________________

Voinicel cu haina albă Mărgeluţe arămiiIese primul din zăpadă. Poartă-n cap nişte tichii.

_____________________________ ____________________________

Page 14: proiect de lectie

ANEXA 5Recunoaşte ,,intrusul”!

chenar, cerneală, etichetă, Costache pitici, Chiriac, schimbare, genunchi

Gheorghe, baghetă, veghe, Angela ghicitoare, Sighişoara, regină, triunghi

Page 15: proiect de lectie

ANEXA 6

Scrie propoziţii în care următoarele cuvinte să aibă înţelesuri diferite: ,,rachetă”, ,,ochi”.

........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________........................................................................................................................................................................................................................................

Page 16: proiect de lectie

ANEXA 7

unchiul ochelari Costache poartă

Neghiniţă despre Voichiţa citeşte

cu Gheruţă se ghemul joacă

Enache un caută şi ghid Ghiţă

are liliachie o Aşchiuţă jachetă

delicioasă Vasilache o mănâncă îngheţată

ghiveci îngrijeşte Chira din floarea

Anghelinei ghetele vechi sunt

stejarului este fructul ghinda

în echipă Achim cu lucrează Gheorghe

Page 17: proiect de lectie

ANEXA 8La concert

Enache merge la concert. El îndrăgeşte muzica. Acolo se întâlneşte cu Vasilache. Acesta poartă o jachetă neagră.

Intră în sală. Începe concertul. O pereche de tineri cântă la vioară.. Orchestra îi acompaniază. Dirijorul este Chelaru Costache.

Spectacolul se încheie. Dirijorul primeşte un buchet mare de narcise.

La teatru

Chiriac şi Chira merg la teatru.Se deschide cortina. Toată sala aplaudă. Apare o păpuşă. Ea se numeşte

Aşchiuţă. Păpuşa are un chip vesel şi gura larg deschisă. Ea are nişte ochi jucăuşi. Pe cap poartă o tichie. Jacheta ei este liliachie.

Aşchiuţă spune o poveste.

Privighetoarea

Se înserează. Gheorghe şi Anghelina stau ghemuiţi lângă bunica. Bătrâna lucrează la gherghef. Are multe gheme colorate. Ea spune nepoţilor o poveste despre privighetoare.

Privighetoarea este o pasăre micuţă. Ea are un glas fermecător. E măiastră în triluri.

Gheorghe şi Anghelina sunt vrăjiţi de poveste.

La bibliotecă

Gherghina şi Ghiţă sunt fraţi. Gherghina este elevă în clasa a doua. Ghiţă e mai mare. Ei se duc la bibliotecă. Gherghina cere o carte cu ghicitori. Ghiţă citeşte despre stejar. El află că fructul stejarului este ghinda. Băiatul caută un ghid turistic.

Doamna bibliotecară îi ajută cu plăcere.