10
PROIECT DIDACTIC Profesor: Pop Diana-Andreea Data: 26.04.2010 Clasa : a VII-a Obiectul: Limba şi literatura română Subiectul lecţiei: Subiectul exprimat Tipul lecţiei: de actualizare şi fixare a cunoştinţelor Obiective operaţionale: Cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili: - să definească în mod corect subiectul; - să identifice corect subiectele exprimate din enunţurile date; - să recunoască părţile de vorbire prin care se exprimă subiectul în enunţurile şi textele date; - să analizeze corect subiectele din exemplele date; Afective : - să participe cu interes la activitate ; - să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei ; Strategia didactică : a. Metode şi procedee : conversaţia, învăţarea prin cooperare, ghicitoarea, explicaţia, exerciţiul de recunoaştere, analiza gramaticală b. Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grup şi individuală c. Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timp (50 de minute) d. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, tablă, cretă colorată, caiete, manual Bibliografie: - Limba română, manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2008 1

Proiect didactic clasa a7 a

Embed Size (px)

DESCRIPTION

subiectul, proiect didactic

Citation preview

Page 1: Proiect didactic clasa a7 a

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Pop Diana-AndreeaData: 26.04.2010Clasa : a VII-aObiectul: Limba şi literatura românăSubiectul lecţiei: Subiectul exprimatTipul lecţiei: de actualizare şi fixare a cunoştinţelor

Obiective operaţionale:

Cognitive: La sfârşitul orei, elevii vor fi capabili:- să definească în mod corect subiectul;- să identifice corect subiectele exprimate din enunţurile date;- să recunoască părţile de vorbire prin care se exprimă subiectul în enunţurile şi

textele date;- să analizeze corect subiectele din exemplele date;

Afective :- să participe cu interes la activitate ;- să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei ;

Strategia didactică :

a. Metode şi procedee : conversaţia, învăţarea prin cooperare, ghicitoarea, explicaţia, exerciţiul de recunoaştere, analiza gramaticală

b. Forme de organizare a activităţii: activitate frontală, pe grup şi individualăc. Resurse: capacităţile receptive ale elevilor, cunoştinţele lor anterioare, timp

(50 de minute)d. Mijloace de învăţământ: fişe de lucru, tablă, cretă colorată, caiete, manual

Bibliografie:

- Limba română, manual pentru clasa a VII-a, Editura Humanitas, Bucureşti, 2008

- Gramatică – fişe de lucru, clasa a VII-a, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009- Exerciţii practice de limba română, clasa a VII-a, Editura Paralela 45, Piteşti,

2009

1

Page 2: Proiect didactic clasa a7 a

SCENARIUL DIDACTIC

Moment organizatoric: notarea absenţelor, asigurarea celor necesare lecţiei

I. Actualizarea cunoştinţelor învăţate anterior

Elevii sunt solicitaţi, prin sondaj, să-şi prezinte tema.

II. Captarea atenţiei pentru activitatea didactică ce urmează

Captarea atenţiei se va face cu ajutorul unei ghicitori (ANEXA 1) care are ca răspuns titlul lecţiei.

III. Anunţarea subiectului şi a obiectivelor operaţionale

Profesorul îi anunţă pe elevi că azi vor discuta despre unul dintre tipurile de subiect, cel exprimat, urmând ca la sfârşitul orei...(se anunţă obiectivele).

IV. Conducerea învăţării

Profesorul scrie pe tablă:Maria adoră fructele. Mănâncă multe mere.

Li se cere elevilor să sublinieze predicatele cu o linie şi subiectele cu două linii. Elevii identifică predicatele: adoră şi mănâncă, iar subiectul: Maria.

Profesorul le cere elevilor să identifice subiectul din a doua propoziţie, punând întrebarea corectă la predicat. Elevii întreabă :Cine mănâncă? si răspund, subînţelegând subiectul: Maria.In concluzie, profesorul notează pe tablă, iar elevii în caiete:

Subiectul poate fi: - exprimat - neexprimat

Intrebări : Cine ? Ce ?

Elevii sunt puşi să definească subiectul, pe baza observaţiilor făcute.Elevii răspund: Subiectul este partea principală de propoziţie care arată cine face acţiunea exprimată de un predicat verbal sau cui i se atribuie o însuşire sau o caracteristică exprimată de un predicat nominal.

Profesorul scrie pe tablă:

Alina merge la mare cu părinţii săi.Alina şi Anca merg la mare cu părinţii lor.

Elevilor li se cere să identifice subiectele. Elevii subliniază: Alina, Alina şi Anca. Profesorul îi întreabă care este diferenţa între subiectul din prima propoziţie şi cel din a doua. Elevii observă că primul subiect este alcătuit dintr-un singur element, iar al doilea subiect din două elemente.

2

Page 3: Proiect didactic clasa a7 a

Profesorul notează pe tablă, iar elevii în caiete:

Subiectul : - simplu (un singur element) - multiplu ( două sau mai multe elemente)

Elevii primesc o fişă de lucru pe grupe. (Anexa 2)

Pe baza răspunsurilor de pe fişă, profesorul notează pe tablă, iar elevii în caiete:

Subiectul se exprimă prin:

- substantiv- locuţiune substantivală- pronume- numeral cu valoare substantivală- verb la modul supin, infinitiv sau gerunziu- locuţiune verbală la modul supin, infinitiv sau gerunziu

Câţiva elevi sunt scoşi pe rând la tablă să analizeze subiectele din exemplele de pe fişa de lucru.

V. Evaluare

Elevii rezolvă individual fişa de evaluare (Anexa 3).

VI. Asigurarea retenţiei şi a transferului

Elevii primesc tema de casă: exerciţiile 1 şi 3 din manual, de la pagina 190.

Muncă suplimentară: exerciţiile din culegere de la secţiunea SUBIECTUL.

Elevii primesc o fişă pentru portofoliu cu date despre Subiect. (Anexa 4)

3

Page 4: Proiect didactic clasa a7 a

ANEXA 1

Ghicitoare

Intr-o propoziţieEu pun o condiţie:Să fiu parte principală,Ca să nu dau socoteală.E parte principală-n propoziţieSi asta-i o condiţie.Cine?şi Ce ? sunt întrebărileCu care-ţi spulberă mirările.Hai, ghiceşte, nu mai sta,Acum este vremea ta.

( Subiectul)

4

Page 5: Proiect didactic clasa a7 a

ANEXA 2

Fişă de lucruGrupa I

ExempluPartea de vorbire prin care se exprimă subiectul

Toamna a venit.Părerile de rău sunt inutile.

El nu e înscris la curs.

Al doilea a câştigat concursul.

Se aude tunând.

Fişă de lucruGrupa a II-a

ExempluPartea de vorbire prin care se exprimă subiectul

Acestea sunt ale mele.Cine a venit la noi ?

Trei au întârziat.

A viziona un film e o idee bună.

Nimeni nu m-a ajutat.

Fişă de lucruGrupa a II-a

ExempluPartea de vorbire prin care se exprimă subiectul

A pune pe roate o afacere e greu.De citit e o plăcere.

De băgat de seamă e mai dificil.

A scrie îmi place.

Oricine poate veni.

5

Page 6: Proiect didactic clasa a7 a

ANEXA 3

Nume şi prenume : Data :Clasa :

Fişa de evaluareSubiectul exprimat

1. Identificaţi subiectele din enunţurile următoare şi arătaţi prin ce părţi de vorbire se exprimă:

Cine vine pe alee ?Nimeni n-a lipsit de la aniversarea bunicii.De băgat de seamă e uşor.A tăia frunză la câini este inacceptabil.Băiatul care mi-a făcut fotografia este vărul meu.

2. Subliniaţi cu o linie subiectele simple şi cu doua linii subiectele multiple din enunţurile:

Televizorul nostru s-a stricat.Vântul şi ploaia m-au ţinut în casă.Deşi este ger, bunica şi mama vor merge la piaţă.Frigul care a cuprins întregul oraş, viscolul care s-a pornit de ieri şi stratul gros de zăpadă aşternut pe străzi sunt semne sigure ale iernii.

3. Analizaţi părţile de vorbire prin care se exprimă subiectele din textul de mai jos:

“ Aici îi împresură deodată o linişte adâncă. Cel dintâi omăt moale stă pe brădetul neclintit deasupra, şi pe cărări era numai un pospai subţire. Nu s-auzea niciun sunet: munte şi codru parcă muriseră.”

( Mihail Sadoveanu – Când a căzut moş Calistru pe Deleleu)

6

Page 7: Proiect didactic clasa a7 a

ANEXA 4

SUBIECTUL

1. Definiţie:

Subiectul este partea principală de propoziţie care arată cine face sau suferă acţiunea exprimată de un predicat verbal activ sau pasiv sau cui i se atribuie o însuşire sau o caracteristică exprimată de un predicat nominal.

2. Clasificare:

a) subiect exprimat: - simplu: A venit mama. - mutiplu : Mama şi tata au venit.

b) subiect neexprimat : - inclus ( persoana a II-a si a III-a): M-am gandit să plec. - subinteles (persoana a III-a): A spus că scrie. - nedeterminat : Scrie la ziar.

Subiectul se exprimă prin :

substantiv în nominativ : Cartea era interesantă. locuţiune substantivală: Aducerile-aminte mă întristează. pronume în cazul nominativ: Ea se plimbă prin parc. numeral cu valoare substantivală în cazul nominativ: Doi cântă la pian. verb la modul: a) infinitiv: A învăţa nu e uşor. b) supin: De citit îmi place. c) gerunziu : S-a auzit strigând. locuţiune verbală la modul: a) infinitiv: A-ţi părea rău acum e prea târziu. b) supin: Este uşor de băgat de vină cuiva.

7