9
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BIRDA CLASA a VII-a DISCIPLINA Biologie SUBIECTUL: Boli ale sistemului digestiv TIPUL LECŢIEI: predare-învătare-evaluare SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea afecţiunilor sistemului digestiv precum şi a modalităţilor de prevenire ale acestora OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O1: să enumere factorii interni care determină boli ale sistemului digestiv O2: să precizeze factorii externi care afectează integritatea sistemului digestiv O3: să identifice modalităţile de transmitere a bolilor digestive O4: să descrie măsurile de prevenire a bolilor sistemului digestiv METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, demonstraţia,explicaţia, brainstorming,problematizarea,observaţia

Proiect Didactic Nutritia Sanatoasa

Embed Size (px)

DESCRIPTION

wo

Citation preview

Page 1: Proiect Didactic Nutritia Sanatoasa

PROIECT DIDACTIC

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BIRDA

CLASA a VII-a

DISCIPLINA Biologie

SUBIECTUL: Boli ale sistemului digestiv

TIPUL LECŢIEI: predare-învătare-evaluare

SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea afecţiunilor sistemului digestiv precum şi a modalităţilor de prevenire ale acestora

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1: să enumere factorii interni care determină boli ale sistemului digestiv

O2: să precizeze factorii externi care afectează integritatea sistemului digestiv

O3: să identifice modalităţile de transmitere a bolilor digestive

O4: să descrie măsurile de prevenire a bolilor sistemului digestiv

METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, demonstraţia,explicaţia, brainstorming,problematizarea,observaţia

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, planşă, tabla, creta, chestionar, calculator electronic, CD

ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, pe grupe, individuală

BIBLIOGRAFIE: Marcu-Lapadat M., Macovei F., Dobran F., Biologie-Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Teora, Bucureşti 2001

Ţibea F., Biologie-Manual pentru clasa a VII-a, EDP, R.A., Bucureşti, 2002

Ţibea F., Atlas şcolar de biologie- EDP, R.A., Bucureşti, 2005

Page 2: Proiect Didactic Nutritia Sanatoasa

DESFĂŞURAREA LECŢIEINR.CRT

ETAPELELECŢIEI

OB.OP.

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE RESURSEACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

1. Moment organizatoric

•face prezenţa •se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei

conversaţia timp: 2 min.

2. Verificarea realizării obiectivelor din lecţia anterioară

•adresează elevilor întrebări referitoare la lecţia „Raţia alimentară”:-Ce este raţia alimentară?-Care sunt factorii care influenţează raţia alimentară?-Câte tipuri de raţii alimentare cunoaşteţi?-Enumeraţi regulile alimentaţiei sănătoase!

•răspund la întrebările adresate de profesor;

conversaţia timp:10 min.

3. Trecerea la lecţia nouă

•anunţă obiectivele lecţiei noi;•notează titlul lecţiei la tablă;

•urmăresc obiectivele lecţiei;•notează titlul lecţiei în caiete;

explicaţia timp: 3 min.creta,tabla

4. Comunicarea noilor conţinuturi O1

O2

•precizează că sistemul digestiv poate fi afectat de factori interni şi externi;•prezintă pe ecran imaginea reprezentând un dinte sănătos şi unul cariat;1)dinţii cariaţi, netrataţi2)ulcerul gastric determinat de sucul gastric secretat în cantităţi mari;•distribuie elevilor chestionare despre factorii externi care acţionează asupra sistemului digestiv;•expune pe ecran imagini reprezentând paraziţi ai sistemului digestiv;

•notează în caiete;•urmăresc imaginile prezentate;•participă la discuţii despre consecinţele cariilor dentare netratate;

•răspund la întrebările din chestionar;

•urmăresc imaginile prezentate;

demonstraţiaobservaţiaconversaţiaexplicaţia

timp:20 min.planşăcalculator, CD, creta,tabla

Page 3: Proiect Didactic Nutritia Sanatoasa

O2

O3

O4

•descrie factorii externi:1)viermii paraziţi-trăiesc în intestin;se înmulţesc prin ouă;se transmit prin mâini contaminate, alimente infestate;2)Giardia-protozoar parazit în căile biliare şi intestinul subţire;-se transmite prin apa contaminată;3)Bacterii-determină dizenterie4) Hepatita-determinată de virusuri care atacă ficatul.•solicită elevilor să propună măsuri pentru a preveni bolile sistemului digestiv;•organizează grafic măsurile propuse de elevi; completează, dacă este necesar.

•notează în caiete;•pe baza noţiunilor însuşite în clasa a VI-a, vor descrie viermii paraziţi ai tubului digestiv;

•enumeră măsuri de prevenire ale îmbolnăvirilor sistemului digestiv.

conversaţia

brainstorming

5. Fixarea cunoştinţelor

•prezintă elevilor exerciţii referitoare la conţinuturile predate.

•comunică răspunsurile exerciţiilor prezentate.

problematizarea calculator,CD

Page 4: Proiect Didactic Nutritia Sanatoasa

SCHEMA TABLEI

BOLI ALE SISTEMULUI DIGESTIV

Bolile sistemului digestiv pot fi determinate de: •factori interni

•factori externi

A. Factori interni

1) dinţi cariaţi, netrataţi; lipsa unor dinţi;

2) ulcerul gastric determinat de sucul gastric secretat în cantităţi mari;

B. Factori externi

1) Viermii paraziţi-trăiesc în intestin;

-se înmulţesc prin ouă;

-se transmit prin mâini contaminate, alimente infestate;

exemple: tenia, limbricul, oxiurul

2) Giardia-protozoar parazit în căile biliare şi intestinul subţire;

-se transmite prin apa contaminată;

3)Bacterii-determină dizenterie

4) Hepatita-determinată de virusuri care atacă ficatul.

Page 5: Proiect Didactic Nutritia Sanatoasa

MĂSURI PREVENTIVE

NU CONSUMĂM HRANĂ FIERBINTE

ŞI FOARTE RECE

ALIMENTAŢIE VARIATĂ ŞI ECHILIBRATĂ

MASA LA ORE FIXE

SPĂLAREA DINŢILOR CU PASTA PENTRU DINŢI ŞI PERIUŢA

SPĂLAREA MÂINILOR CU APĂ CALDĂ ŞI SĂPUN SPĂLAREA FRUCTELOR

ŞI A LEGUMELOR

FERIREA ALIMENTELOR DE INSECTE

ORGANIZATOR GRAFIC

Page 6: Proiect Didactic Nutritia Sanatoasa

CLASA a VII-aBOLI ALE SISTEMULUI DIGESTIV

CHESTIONAR

Alegeţi răspunsul corect pentru fiecare din următoarele întrebări:

Unde trăiesc viermii paraziţi? a)în intestine b) în vezica urinară

Cum se înmulţesc viermii? a) prin diviziune b) prin ouă

Ce este Giardia? a) vierme parazit b) protozoar parazit

Unde trăieşte Giardia? a) în căile biliare şi intestine b) în esofag şi pancreas

Dizenteria este provocată de: a) bacterii b) virusuri

Hepatita este cauzată de: a) viermi paraziţi b) virusuri