PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BIRDA
CLASA a VII-a
DISCIPLINA Biologie
SUBIECTUL: Boli ale sistemului digestiv
TIPUL LECŢIEI: predare-învătare-evaluare
SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea afecţiunilor sistemului digestiv precum şi a modalităţilor de prevenire ale acestora
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1: să enumere factorii interni care determină boli ale sistemului digestiv
O2: să precizeze factorii externi care afectează integritatea sistemului digestiv
O3: să identifice modalităţile de transmitere a bolilor digestive
O4: să descrie măsurile de prevenire a bolilor sistemului digestiv
METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia, demonstraţia,explicaţia, brainstorming,problematizarea,observaţia
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, planşă, tabla, creta, chestionar, calculator electronic, CD
ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, pe grupe, individuală
BIBLIOGRAFIE: Marcu-Lapadat M., Macovei F., Dobran F., Biologie-Manual pentru clasa a VII-a, Ed. Teora, Bucureşti 2001
Ţibea F., Biologie-Manual pentru clasa a VII-a, EDP, R.A., Bucureşti, 2002
Ţibea F., Atlas şcolar de biologie- EDP, R.A., Bucureşti, 2005
DESFĂŞURAREA LECŢIEINR.CRT
ETAPELELECŢIEI
OB.OP.
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE RESURSEACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Moment organizatoric
•face prezenţa •se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei
conversaţia timp: 2 min.
2. Verificarea realizării obiectivelor din lecţia anterioară
•adresează elevilor întrebări referitoare la lecţia „Raţia alimentară”:-Ce este raţia alimentară?-Care sunt factorii care influenţează raţia alimentară?-Câte tipuri de raţii alimentare cunoaşteţi?-Enumeraţi regulile alimentaţiei sănătoase!
•răspund la întrebările adresate de profesor;
conversaţia timp:10 min.
3. Trecerea la lecţia nouă
•anunţă obiectivele lecţiei noi;•notează titlul lecţiei la tablă;
•urmăresc obiectivele lecţiei;•notează titlul lecţiei în caiete;
explicaţia timp: 3 min.creta,tabla
4. Comunicarea noilor conţinuturi O1
O2
•precizează că sistemul digestiv poate fi afectat de factori interni şi externi;•prezintă pe ecran imaginea reprezentând un dinte sănătos şi unul cariat;1)dinţii cariaţi, netrataţi2)ulcerul gastric determinat de sucul gastric secretat în cantităţi mari;•distribuie elevilor chestionare despre factorii externi care acţionează asupra sistemului digestiv;•expune pe ecran imagini reprezentând paraziţi ai sistemului digestiv;
•notează în caiete;•urmăresc imaginile prezentate;•participă la discuţii despre consecinţele cariilor dentare netratate;
•răspund la întrebările din chestionar;
•urmăresc imaginile prezentate;
demonstraţiaobservaţiaconversaţiaexplicaţia
timp:20 min.planşăcalculator, CD, creta,tabla
O2
O3
O4
•descrie factorii externi:1)viermii paraziţi-trăiesc în intestin;se înmulţesc prin ouă;se transmit prin mâini contaminate, alimente infestate;2)Giardia-protozoar parazit în căile biliare şi intestinul subţire;-se transmite prin apa contaminată;3)Bacterii-determină dizenterie4) Hepatita-determinată de virusuri care atacă ficatul.•solicită elevilor să propună măsuri pentru a preveni bolile sistemului digestiv;•organizează grafic măsurile propuse de elevi; completează, dacă este necesar.
•notează în caiete;•pe baza noţiunilor însuşite în clasa a VI-a, vor descrie viermii paraziţi ai tubului digestiv;
•enumeră măsuri de prevenire ale îmbolnăvirilor sistemului digestiv.
conversaţia
brainstorming
5. Fixarea cunoştinţelor
•prezintă elevilor exerciţii referitoare la conţinuturile predate.
•comunică răspunsurile exerciţiilor prezentate.
problematizarea calculator,CD
SCHEMA TABLEI
BOLI ALE SISTEMULUI DIGESTIV
Bolile sistemului digestiv pot fi determinate de: •factori interni
•factori externi
A. Factori interni
1) dinţi cariaţi, netrataţi; lipsa unor dinţi;
2) ulcerul gastric determinat de sucul gastric secretat în cantităţi mari;
B. Factori externi
1) Viermii paraziţi-trăiesc în intestin;
-se înmulţesc prin ouă;
-se transmit prin mâini contaminate, alimente infestate;
exemple: tenia, limbricul, oxiurul
2) Giardia-protozoar parazit în căile biliare şi intestinul subţire;
-se transmite prin apa contaminată;
3)Bacterii-determină dizenterie
4) Hepatita-determinată de virusuri care atacă ficatul.
MĂSURI PREVENTIVE
NU CONSUMĂM HRANĂ FIERBINTE
ŞI FOARTE RECE
ALIMENTAŢIE VARIATĂ ŞI ECHILIBRATĂ
MASA LA ORE FIXE
SPĂLAREA DINŢILOR CU PASTA PENTRU DINŢI ŞI PERIUŢA
SPĂLAREA MÂINILOR CU APĂ CALDĂ ŞI SĂPUN SPĂLAREA FRUCTELOR
ŞI A LEGUMELOR
FERIREA ALIMENTELOR DE INSECTE
ORGANIZATOR GRAFIC
CLASA a VII-aBOLI ALE SISTEMULUI DIGESTIV
CHESTIONAR
Alegeţi răspunsul corect pentru fiecare din următoarele întrebări:
Unde trăiesc viermii paraziţi? a)în intestine b) în vezica urinară
Cum se înmulţesc viermii? a) prin diviziune b) prin ouă
Ce este Giardia? a) vierme parazit b) protozoar parazit
Unde trăieşte Giardia? a) în căile biliare şi intestine b) în esofag şi pancreas
Dizenteria este provocată de: a) bacterii b) virusuri
Hepatita este cauzată de: a) viermi paraziţi b) virusuri
Recommended