Upload
enhuii-gracez-
View
9
Download
3
Embed Size (px)
DESCRIPTION
...
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun : 4 Arif
Tarikh : 14 Ogos 2012
Bidang : Menggambar
Tajuk : Ikan
Teknik : Mozek
Masa : 9:50am – 10:50am (60 Minit)
Objektif P&P : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
(i) Memilih bahan, bentuk dan warna mozek yang sesuai untuk menghasilkan mozek kapal
laut.
(ii) Membuat gambar ikan dengan teknik mozek dengan betul.
(iii) Menghargai hasil kerja yang telah dilakukan.
1
Pengetahuan Sedia Ada :
i. Murid telah sedia ada mengetahui jenis-jenis ikan.
ii. Murid telah mempelajari teknik mozek.
iii. Murid telah mempelajari kemahiran membentuk,menampal, menyusun dan memadankan warna.
Penerapan Nilai :
i. Menghargai makhluk ciptaan Tuhan.
ii. Kekemasan dan ketekunan dalam mengaplikasikan unsur seni.
iii. Berfikir secara kritis dan kreatif.
Kemahiran Berfikir Kritis Dan Kreatif :
i. Dapat membentuk, menyusun dan menampal dengan kemas.
ii. Dapat menggunakan pelbagai warna dan bentuk mozek untuk menghasilkan kapal laut.
Bahan Bantu Mengajar : Kertas lukisan, pensel, kertas pelbagai warna, gam dan gunting.
Alat Bantu Mengajar :
i. gambar jenis-jenis ikan melalui tayangan power point.
ii. Carta langkah menghasilkan gambar ikan menggunakan teknik mozek.
iii. Hasil gambar kapal laut menggunakan teknik mozek dan pelbagai produk lain.
2
Langkah / masa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan / Strategi
Pembelajaran
Set Induksi
(5 minit)
Guru membuat rangsangan
pelajaran untuk menarik minat
murid agar memberikan
penumpuan terhadap P&P.
Soal-jawab :
a) Apakah gambar yang
sedang ditayangkan ?
b) Dimana pernah kamu
melihatnya?
c) Apakah fungsinya
kepada manusia?
Jawapan :
a) Gambar jenis-jenis
ikan.
b) Di pasar ikan, di
dalam aquarium dan
ketika memancing.
c) Ikan merupakan
makanan yang
membekalkan sumber
(i) Guru menunjukkan
pelbagai gambar ikan
melalui slaid power point.
(ii) Guru menyoal murid
secara rawak.
(iii) Murid bangun dan
menjawab soalan guru.
Teori Kontekstual
BBM : LCD, projector,
slaid jenis-jenis ikan
3
protein kepada tubuh.
Langkah 1
(5 minit)
1. Pengenalan kepada teknik
mozek.
2. Alat dan Bahan
3. Menentukan gambar lakaran
bagi ciri-ciri seekor ikan
1. Guru memperkenalkan
teknik mozek sebagai tajuk
pelajaran pada hari ini.
a) Guru menunjukkan
hasil menggambar
ikan menggunakan
teknik mozek.
b) Memberi kefahaman
kepada murid tentang
teknik mozek yang
betul.
a) Guru menunjukkan alat
dan bahan yang
diperlukan dalam
teknik mozek seperti
kertas lukisan, kertas
warna, pensil,
pembaris, gam dan
gunting
2. Murid di bimbing untuk
BBM
Slaid power point, LCD,
projector dan
Hasil karya yang telah
siap.
Teori Kecerdasan
Pelbagai
Visual Ruang
Nilai
Ketekunan
Kesabaran
Teliti bekerjasama
.
4
Rupa ikan
Sirip
Ekor
melukis ikan.
Langkah 2
(15 minit)
1. Penerangan langkah –
langkah dalam
menghasilkan lakaran ikan
menggunakan teknik mozek.
Murid memulakan aktiviti
menggambar menggunakan
teknik mozek dengan
bimbingan guru.
i) guru melukis gambar
ikan menggunakan
pensil di atas sekeping
kertas lukisan
ii) Guru menunjukkan langkah
Teori Kecerdasan
Pelbagai
Visual Ruang
Belajar cara
Belajar
Nilai
Tekun
Teliti
Kerjasama
Sabar
5
2. Memberi kefahaman kepada
murid tentang cara
memotong kertas warna
dengan anggaran ukuran
1cm x 1cm.
2 iaitu cara memotong
kertas warna.
6
iii) Murid memahami cara
memotong kertas
warna.
iv) menampal ikan
menggunakan teknik
mozek.
7
Langkah 3
(10 minit)
Memberi kefahaman kepada murid
tentang menampal potongan kertas
warna pada badan ikan
menggunakan teknik mozek yang
betul.
Guru menunjukkan langkah 3
iaitu cara menampal dan
menyusun kertas warna yang
telah dipotong tadi.
8
Murid memahami cara menampal
dan menyusun kertas warna pada
badan ikan.
Langkah 4
(15 minit)
Mengaplikasikan prinsip
menggambar menggunakan teknik
mozek.
Guru menunjukkan langkah 4 dan
5.
Teori Pembelajaran
Masteri
Nilai
Sabar
Prihatin
Kesungguhan
9
10
Guru menekankan kehalusan
kerja dan kesesuaian
penggunaan warna.
Penilaian
(5 minit)
Guru mengambil kerja murid yang
telah siap secara rawak dan
dipamerkan di hadapan kelas.
Murid diminta membuat kritikan.
Penambahbaikan / Pemulihan
Guru menyoal murid :
1. Apakah komen kamu
terhadap hasil karya ini?
2. Apakah yang patut
dilakukan untuk
menghasilkan gambar
menggunakan corak
mozek agar ia kemas dan
menarik ?
11
3.
Penutup
(5 minit)
Merumus P&P Guru merumus hasil karya
menggunakan teknik mozek.
12
SUMBER RUJUKAN:
Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Pendidikan Seni Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia.
Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.
Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni Visual (Tahun 4), Penerbitan Mega
Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.
13