Rph Haiwan Dan Alam

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    1/16

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5.

    Kelas : Tahun 5 Terbilang.

    Tempoh : 60 Minit

    Bilangan murid : 40 orang

    Mata pelajaran : SainsTema : Rantai Makanan

    Liputan Kurikulum : Mengetahui jenis tumbuhan dan haiwan yang terlibat dalam

    Rantai Makanan.

    Memperkenalkan istilah pengeluar, pengguna pertama (primer),

    pengguna kedua (sekunder), dan pengguna ketiga (Tertiar).

    Memperkenalkan simbol yang bermaksud dimakan oleh.

    Membentuk Rantai Makanan.

    Hasil Pembelajaran : Memahami Rantai Makanan sebagai hubungan makanan antara

    hidupan

    ObjektifPembelajaran

    : Di akhir pengajaran ini, murid dapat:Matapelajaran

    Membina sekurang-kurangnya tiga contoh rantai makanan.

    Memberi secara lisan sekurang-kurangnya tiga contoh

    pengeluar, pengguna primer, pengguna sekunder dan pengguna

    tertiar.

    b. Kemahiran saintifik (Kemahiran Proses Sains)

    Membuat ramalan terhadap situasi yang diberikan oleh guru

    mengenai rantai makanan.

    Berkomunikasi dengan rakan sebaya dan guru di dalam keadaan

    terkawal semasa aktiviti sedang dijalankan.

    Sikap saintifik dan nilai murni

    Hormat-menghormati dan bekerja sama antara guru dan rakan

    sebaya di dalam aktiviti pembelajaran.

    Menghargai rukun alam bahawa sesuatu yang hidup boleh

    menjadi makanan kepada benda hidup yang lain.

    Pengetahuan Perlu

    Ada

    : Murid perlu tahu tabiat makan haiwan herbivor, karnivor dan

    omnivor.

    Murid perlu tahu bahawa tumbuhan hijau boleh membina

    makanannya sendiri.

    Keperluan Khas : Sebuah komputer dan satu projektor LCD untuk keperluan guru.

    Persediaan Guru : Persembahan Perisian Pembelajaran yang menunjukkan

    gambaran perkaitan Rantai Makanan.

    Roll up White Board yang mengandungi ruangan untuk

    menayangkan lagu Bangau Oh Bangau hidupan dan

    makanannya.

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    2/16

    Kad Gambar yang menunjukkan simbol

    Kad Gambar yang menunjukkan contoh-contoh hidupan

    pengeluar, pengguna primer, pengguna skunder dan pengguna

    tertiar.

    Lembaran kerja yang meminta murid membina rantai makanan.

    Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan

    Permulaan Arahkan murid membaca doa belajar.

    Guru sediakan alat-alat yang akandigunakan dalam pengajaran dan

    pembelajaran.

    Set induksi Pengenalan

    kepada tajuk:

    Rantai Makanan

    berlaku apabila

    suatu benda hidupdimakan oleh

    benda hidup yang

    lain.

    Istilah:

    Herbivor

    Karnivor

    Omnivor

    Pasangkan lagu Bangau Oh Bangau

    dari youtube dan minta murid

    mendengar dengan teliti.

    Minta murid jawab soalan berikut:

    1)Haiwan apakah yang makan

    rumput?2)Apakah makanan bangau?

    3)Apakah istilah haiwan yang

    makan daging sahaja?

    Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini.

    Strategi P&P:

    Kaedah:Kelas

    Teknik :Soal Jawab

    Alat:

    Lagu dari youtube

    Komputer.Kemahiran berfikir:

    Kritis & Kreatif

    Nilai:

    Hormat menghormati

    Langkah 1 Penerangan

    mengenai

    hidupan yangterlibat dalam

    Rantai Makanan.

    Buat perkaitan tentang lagu tadi

    dengan tajuk bagi menjelaskan

    tumbuhan hijau (rumput)yangdimakan olehhaiwan herbivor

    (kerbau).

    Minta murid pula memberi contoh

    haiwan yang makan herbivor (kerbau)

    secara lisan.

    Strategi P&P:

    Kaedah:KelasTeknik :Penerangan

    Alat:Roll up White

    Board

    Kemahiran berfikir:

    Kritis & Kreatif

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    3/16

    Minta berbincang dalam kumpulan

    satu jenis tumbuhan dan haiwan

    mengikut tabiat makan yang terlibat

    dalam lagu.

    Nilai:

    Yakin Diri

    Langkah 2 Mengenalkanistilah yang

    terdapat dalam

    Rantai Makanan.

    Arahkan murid teliti kandunganperisian pembelajaran Rantai

    Makanan yang menunjukkan

    perkaitan antara istilah pengeluar,

    primer ,skunder dan tertiar.

    Perkenalkan istilah berdasarkan

    contoh tumbuhan dan haiwan sepertidalam

    1)Padi - pengeluar

    2)Tikuspengguna pertama (primer)

    3)Ularpengguna kedua (sekunder)4)Helang-pengguna ketiga (tertiar)

    Minta murid beri contoh hidupan lain

    secara lisan dan membina perkaitan

    antara pengeluar, pengguna primer,

    pengguna skunder dan pengguna

    tertiar

    Strategi P&P:Pemerhatian

    Kaedah:Kelas

    Teknik :

    Penerangan

    Perbincangan

    Alat:

    Perisian Pembelajaran

    Komputer.

    Kemahiran berfikir:

    Kritis & Kreatif

    Nilai:

    Hormat-menghormati

    Langkah 3 Menerangkan

    konsep:

    bermaksud

    dimakan

    oleh

    Tunjuk simbol anak panah melalui

    kad imbasan dan jelaskan konsep arah

    anak panah dan maksudnya .

    Minta murid lekatkan arah simbol

    anak panah pada contoh yang mereka

    berikan di White Board dalam

    langkah 1 menggantikan perkataan

    dimakan oleh.

    Strategi P&P:

    Kaedah:

    elas

    dividu.

    Teknik :Penerangan

    Alat:

    Kad Gambar

    Papan putih

    Kemahiran berfikir:

    Kritis & Kreatif

    Nilai:Yakin

    Langkah 4 Perbincangan

    dalam kumpulan:

    Membina Rantai

    Makanan

    Bentuk lima kumpulan dan lantik

    ketua.

    Arahkan setiap kumpulan bina tiga

    Rantai Makanan pada lembaran kerja

    yang diberi.

    Strategi P&P:

    Kaedah:Kumpulan

    Teknik :

    Perbincangan

    Bimbingan

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    4/16

    Guru bertindak sebagai fasilitator dan

    beredar dari satu kumpulan ke satu

    kumpulan lain.

    Alat:

    Lembaran kerja

    Kemahiran berfikir:

    Kritis & Kreatif

    Nilai:Tolong Menolong

    Langkah 5 Pembentangan Minta ketua membentangkan hasil

    perbincangan yang dijalankan dalam

    kumpulan.

    Buat ramalan berdasarkan situasi yang

    diberi hasil pembentangan kumpulan.

    Contoh situasi:

    Apa akan jadi pada kambing jikarumput berkurangan?

    Apa pula akan terjadi jika bilangan

    harimau bertambah?

    Minta murid buat ramalan berdasarkan

    situasi yang diberi guru hasil dari

    pembentangan kumpulan.

    Strategi P&P:

    Hipotesis

    Kaedah:Kelas

    Teknik :

    erangan

    bangsaran

    Alat:

    baran kerja

    Kemahiran

    Belajar:Kritis &

    Kreatif

    Nilai:

    Hormat Menghormati

    Rumusan Kesimpulan Edarkan lembaran kerja 2 dan minta

    murid menjawab soalan dalamLembaran Kerja dengan bimbingan

    guru.

    Guru membincangkan kembali apa

    yang dipelajari hari ini.

    Strategi P&P:

    Kaedah:Kelas

    Teknik :Bimbingan

    Alat:

    Lembaran Kerja

    Kemahiran

    Belajar:Kritis &

    Kreatif

    Nilai:

    Bersyukur

    Penutup Membina Buku

    Skrap

    Murid diarahkan membuat BukuSkrap dengan membina tujuh rantai

    makanan menggunakan gambar yang

    diambil dari majalah secaraberkumpulan sebagai tugasan di

    rumah.

    Minta murid membaca tasbih kifarah

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    5/16

    dan surah al Asr.

    2.

    Rantai makanan adalah hubunganmakanan antara beberapaorganisma hidup secara linear.

    3. Gabungan beberapa rantaimakanan disebut siratan makanan.

    4. Contoh rantai makanan.

    5. Semua rantai makanan bermuladengan pengeluar (tumbuhan).

    6. Pengeluar membina makanan

    secara fotosintesis.

    7. Tikus, ular dan helang ialahcontoh pengguna.

    8. Pengguna yang memakanpengeluar disebut penggunaprimer. Biasanya haiwan herbivor

    atau omnivor.

    9. Pengguna yang memakanpengguna primer disebutpengguna sekunder. Biasanya

    http://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5463834361741281116&pageID=9197782450309578596&target=email
  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    6/16

    haiwan karnivor atau omnivor.10.

    Tenaga dipindahkan di sepanjang

    rantai makanan.

    11. Tenaga berasal daripadaMatahari.

    12. Dalam kehidupan sebenar,hubungan yang lebih kompleksakan membentuk siratan

    makanan.

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    7/16

    http://4.bp.blogspot.com/-xEptOJkZ0WQ/T4vqzWbnutI/AAAAAAAAADs/CbCxtXRzgf8/s1600/rantai+makanan+2.pnghttp://4.bp.blogspot.com/-xEptOJkZ0WQ/T4vqzWbnutI/AAAAAAAAADs/CbCxtXRzgf8/s1600/rantai+makanan+2.png
  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    8/16

    Rantai makanan adalahhubungan makanan antarabeberapa organisma hidup

    secara linear.

    Gabungan beberapa rantai

    makanan disebut siratanmakanan.

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    9/16

    http://mayyaclassic.files.wordpress.com/2009/12/dsc01809.jpg
  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    10/16

    http://www.google.com.my/url?sa=i&source=images&cd=&docid=FEVqpA5yUssjWM&tbnid=8AbymIHHwphAwM:&ved=0CAgQjRwwAA&url=http://kumbangjingga.blogspot.com/2012/06/asal-usul-khinzir-tikus-dan-kucing.html&ei=79NrUc7KB4njrAe0mIGQBg&psig=AFQjCNEO1DSD7iNoOpDTvnABnj0JpNhnhw&ust=1366107503209315
  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    11/16

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    12/16

    https://www.google.com.my/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&docid=KTYM4YkDeVnUjM&tbnid=sLRLk4mR5y-UmM:&ved=&url=http://zulqifli777.wordpress.com/2010/06/27/naga-fakta-atau-fiktif/&ei=L9RrUaWsN4W_rgex-YGACQ&bvm=bv.45175338,d.bmk&psig=AFQjCNF_ALkgfOHtICKNhbFZRm9i5ciziw&ust=1366107568212971
  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    13/16

    Rumput

    BurungUlarBelalangRumputBurung

    UlarUlat beluncasrumputkatakularbelalangrumputkatakular

    Ulat beluncas

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    14/16

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    15/16

    Soalan

    Habitat : Sawah padi

    Dalam contoh siratan makanan di atas terdapatberapa rantai makanan? Senaraikan

    Apa akan jadi pada ayam jika belalangberkurangan?

    Apa pula akan terjadi jika bilangan burung helangbertambah?

  • 8/11/2019 Rph Haiwan Dan Alam

    16/16