9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan Kelas : 4 Semangat Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P) Masa : 3.00 – 3.30 petang Tarikh : 29 Januari 2013 Tema : 1- Sayangi diri . Unit : 2 – Pengurusan Diri Tajuk : Mengurus diri sendiri Hasil Pembelajaran : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : 1. Menyenaraikan 5 cara menguruskan diri sendiri. 2. Menyatakan 5 kepentingan mengurus diri dengan bertanggungjawab. 3. Mempamerkan perasaan sayang dan bangga terhadap diri sendiri. Ringkasan Isi Kandungan 1. Cara mengurus diri. 2. Kepentingan urus diri dengan tanggungjawab. Penerapan Nilai-Nilai Murni 1. Berdikari : Bertanggungjawab 2. Hemah tinggi : kesopanan 3. Kesyukuran Unsur Patriotisme 1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri.

Rph psk t4 pengurusan diri

Embed Size (px)

DESCRIPTION

rph psk tahun 4

Citation preview

Page 1: Rph psk t4 pengurusan diri

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

Kelas : 4 Semangat

Bilangan murid : 34 orang (17 L / 17 P)

Masa : 3.00 – 3.30 petang

Tarikh : 29 Januari 2013

Tema : 1- Sayangi diri .

Unit : 2 – Pengurusan Diri

Tajuk : Mengurus diri sendiri

Hasil Pembelajaran :

Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat :

1. Menyenaraikan 5 cara menguruskan diri sendiri.

2. Menyatakan 5 kepentingan mengurus diri dengan bertanggungjawab.

3. Mempamerkan perasaan sayang dan bangga terhadap diri sendiri.

Ringkasan Isi Kandungan

1. Cara mengurus diri.

2. Kepentingan urus diri dengan tanggungjawab.

Penerapan Nilai-Nilai Murni

1. Berdikari : Bertanggungjawab

2. Hemah tinggi : kesopanan

3. Kesyukuran

Unsur Patriotisme

1. Menerapkan nilai-nilai sayang dan bangga terhadap diri sendiri.

Pengetahuan Sedia Ada

1. Pelajar didedahkan dengan cara mengurus diri di rumah dan sekolah.

Page 2: Rph psk t4 pengurusan diri

Bil. Sumber Kuantiti

1. komputer riba 1

2. Kertas mahjong 8

3 Lembaran kerja 17

4. LCD projektor 1

Kemahiran Generik

Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestatik, visual, interpersonal, verbal linguistik.

KB : Kemahiran memerhati, kemahiran komunikasi,

menghubungkait, membanding beza

KBF : Membuat keputusan, menyelesaikan masalah, menjana idea.

Pembelajaran Koperatif : Rotating review

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan

Pembelajaran Bestari,

Kemahiran Generik

Catatan, Penerapan Nilai Murni,

Nilai Alam Sekitar, Unsur

Patriotisme, dan sumber P&P

Set Induksi

(3 minit)

1. Murid memerhati

tayangan video mengenai

pemakanan tidak

berkhasiat.

2. Guru memilih murid untuk

memberikan ulasan

mengenai video yang

ditayangkan.

3. Guru mengaitkan video

dengan tajuk.

KB :

Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP : Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-

linguistik

Nilai : Kesyukuran

SPP: Tayangan video

Page 3: Rph psk t4 pengurusan diri

Langkah 1 ( 10 minit )

1. Murid-murid

ditayangkan

persembahan

multimedia (Powerpoint)

yang bertajuk

‘Pengurusan Diri’

2. Guru bersoal jawab

dengan murid pada

setiap tayangan slaid

powerpoint yang

ditunjukkan.

Soalan 1:

- Makanan pakah

yang tidak

berkhasiat untuk

tubuh kita?

Jawapan murid:

- Makanan ringan, air

gas, makanan yang

berminyak, makanan

yang diawet, gula-

gula, dan lain-lain.

Soalan 2:

- Apakah cara kita

KB : Membanding

Beza

Menghubungkait

KBF : Menjana idea

Menganalisis

TKP : Interpersonal

Verbal-

linguistik

Nilai : bertanggungjawab

SPP : tayangan PowerPoint

Page 4: Rph psk t4 pengurusan diri

menjaga kebersihan

diri?

Jawapan murid:

- Gosok gigi, mandi,

pakai pakaian yang

bersih, basuh tangan

sebelum makan.

Soalan 3:

- Apakah aktiviti yang

sesuai untuk riadah?

Jawapan murid:

- Bermain basikal,

bermain bola,

berkelah, berkhemah,

siram pokok bunga,

basuh kereta ayah dan

sebagainya.

Soalan 4:

Apakah ciri

penampilan diri yang

positif?

Jawapan murid:

- Berpakaian kemas,

bijak bertutur dengan

berhemah, yakin pada

diri sendiri.

Page 5: Rph psk t4 pengurusan diri

Langkah 2

(10 minit)

1. Murid dibahagikan kepada

6 kumpulan.

2. Setiap kumpulan diberikan

kertas mahjong dan

marker.

3. Setiap kumpulan diberikan

topik yang berbeza.

4. Dalam pasukan,

bincangkan topik tersebut

an catatkan perkara yang

berkaitan dengan tajuk

tersebut.

5. Selesai tugasan, bergerak

secara pasukan ke

kumpulan lain untuk

membuat penilaian di

samping memberi komen

dan idea untuk kumpulan

tersebut.

KB : Menghubungkait

Membanding

Beza

TKP : Ruang/Visual

Interpersonal

Kinestetik

Verbal-linguistik

PK : Rotating Review

Sumber P&P

- Kertas mahjong

- Marker pen

Nilai Murni

- Bertanggungjawab

- Hemah tinggi

Nilai Patriotisme

- Berbangga dengan diri

sendiri dan sayang diri

sendiri.

Penutup

(3 minit)

1. Guru merumuskan

mengenai tajuk

pembelajaran pada hari

tersebut.

KBKK :

menghubungkait.

TKP : kinestatik, visual.

Nilai-nilai:

Menghargai

Berbangga

Page 6: Rph psk t4 pengurusan diri

Refleksi:

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

________________________________________________________________________

_________________________________________________________________________

Tandatangan Pensyarah / Guru Pembimbing :-

………………………………………………………..