9
Rancangan Pengajaran Harian Pertama Dunia Sains dan Teknologi Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Kelas : Tahun 2 Melor Tarikh : 13 March 2015 Masa : 9.30 pagi 10.30 tengahari (60 minit) Bilangan murid : 25 orang Bidang pelajaran : Sains Hayat/ Haiwan Hasil pembelajaran : 2.1.1 : Mengenal pasti keperluan asas haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat perlindungan. 2.1.2 : Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan. Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat : 1. Menyatakan keperluan asas haiwan 2. Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan A.Menguasai isi kandungan : 1.Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu makanan ,air ,udara dan tempat perlindungan .

RPH Sains Complete

Embed Size (px)

DESCRIPTION

a

Citation preview

Rancangan Pengajaran Harian PertamaDunia Sains dan Teknologi

Mata pelajaran: Dunia Sains dan TeknologiKelas: Tahun 2 MelorTarikh: 13 March 2015Masa: 9.30 pagi 10.30 tengahari (60 minit)Bilangan murid: 25 orangBidang pelajaran: Sains Hayat/ HaiwanHasil pembelajaran: 2.1.1 : Mengenal pasti keperluan asas haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat perlindungan. 2.1.2 : Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat :1. Menyatakan keperluan asas haiwan2. Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwanA.Menguasai isi kandungan :1.Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu makanan ,air ,udara dan tempat perlindungan .2.Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan .3.Memberikan contoh keperluan asas haiwan .B.Membina kemahiran saintifik 1.Memerhati .2.Berkomunikasi 3.Meramal .4.mengelaskan5.Mensintesis C.Mengamalkan sifat sainstifik dan nilai murni .1.Mengamalkan sikap bekerjasama didalam pasukan semasa menjalankan aktiviti kumpulan .Bahan /peralatan /bahan sumber 1. Tayangan Video 2.Tayangan Slaid MS Power Point3.Kad Keperluan Asas5.Lembaran kerja

Pengetahuan sedia ada :Murid mengetahui tanpa makanan ,air ,udara ,haiwan tidak dapat hidup.Murid mungkin beranggapan bahawa haiwan tidak memerlukan tempat tinggal untuk hidup

FasaIsi kandunganNota

Set induksi (5 minit )

Langkah 1(10 minit )

Langkah 2 (15 minit )

Langkah 3 (10 minit )

Penutup /refleksi (5 minit )

Haiwan memerlukan ,makanan ,air ,udara dan tempat perlindungan .

Mengenapasti keperluan asas haiwan terbahagi kepada makanan, air, udara dan tempat tinggal.

Mengelaskan keperluan asas haiwan kepada empat perkara iaitu makanan ,air ,udara dan tempat perlindungan .

Memadankan gambar dengan keperluan asas yang sesuai dan murid perlu memadankan haiwan dengan makanan yang sesuai.

Keperluan asas haiwan adalah sama manusia iaitu perlukan makanan ,air ,udara dan tempat perlindungan .

1. Guru menayangkan video Keperluan asas haiwan.

2. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai haiwan- haiwan yang terdapat di dalam video.

SOALAN 1: Harimau buat apa ?SOALAN 2: Apakah makanan lembu? SOALAN 3: Dimanakah singa berada ?

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi pelajaran (haiwan dan keperluan asas) pada hari ini.

1. Guru menunjukkan persembahan Course Lab.

2. Guru memberi peluang kepada murid untuk memerhati haiwan-haiwan tersebut dalam bentuk gambar.

3. Guru menyoal murid tentang apa yang telah diperhatikan.

4. Guru meminta murid melakar peta buih untuk keperluan asas haiwan.

5. Guru menerangkan tentang kepentingan makanan, air, udara dan tempat perlindungan kepada haiwan.

1. Guru mengagihkan 4 kumpulan.

2. Guru memberi arahan bahawa terdapat 4 stesen yang melibatkan aktiviti.

Guru menyediakan kad keperluan- keperluan asas seperti berikut bagi setiap kumpulan :Makanan

UdaraAir

Tempat Perlindungan

Gambar gambar pada stesen.

3. Aktiviti ini diiringi dengan irama lagu.

1. Guru memaparkan soalan di course lab.2. Murid akan mengenal pasti apakah keperluan asas yang sesuai dan amat diperlukan oleh haiwan yang dipaparkan.

1. Guru meminta murid mengimbas kembali.

2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang apa yang telah dipelajari pada hari ini.

3. Guru memberikan peneguhan kepada murid.1. Murid memerhatikan tayangan tersebut.

2. Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru.

JAWAPAN 1: makan

JAWAPAN 2 : rumputJAWAPAN 3: gua

1. Murid tertanya- tanya apakah haiwan yang ditayangkan oleh guru.

2. Murid meneliti dan memerhatikan gambar haiwan- haiwan tersebut.

3. Murid dapat melihat makanan dan air untuk haiwan-haiwan tersebut.

4. Murid melakar peta buih.

5. Murid mendengar dengan teliti penerangan guru.

1. Murid bergerak ke dalam kumpulan masing- masing.

2. Wakil kumpulan mengambil kad- kad keperluan asas yang disediakan.

3. Murid akan melalui keempat empat stesen itu dan menyiapkan aktiviti yang disediakan.

4. Setelah aktiviti siap diselesaikan murid itu akan diberi salah satu kad keperluan asas.

1. Murid menyiapkan lembaran kerja yang diberikan oleh guru.2. Murid menjawab secara lisan.

1. Murid menjawab soalan yang diajukan oleh guru.Strategi 1.kaedah penyoalan .

Kemahiran sainstifik 1.Berkomunikasi

Strategi 1.Pemerhatian terhadap specimen sebenar.

Kemahiran sainstifik 1.Berkomunikasi 2.Memerhati 3.Meramal

Strategi 1.pergerakkan

Kemahiran sainstifik 1.Berkomunikasi 2.Memerhati 3.Mengunakan perhubungan ruang dan masa .

Strategi 1.soal jawab ( kuiz )

Kemahiran sainstifik1.Memerhati 2.Berkomunikasi