16
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH NAMA GURU BALQIS BINTI AHMAD SEKOLAH MATA PELAJARAN SEJARAH TINGKATAN 2 ZETA MASA 40 MINIT TAJUK BAB 5 KEKAYAAN EKONOMI SABAH MENARIK MINAT SYARIKAT BORNEO UTARA BRITISH (SBUB) SUB TAJUK 5.1 SBUB Bertapak di Sabah 5.2 SBUB Mengukuhkan Kuasa di Sabah 5.3 SBUB Mengeksploitasi Hasil Bumi Sabah 5.4 Perubahan Sosial SBUB di Sabah PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah mempelajari dan

Rph sejarah t2 pp

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Rph sejarah t2 pp

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAHNAMA GURU BALQIS BINTI AHMAD

SEKOLAH

MATA PELAJARAN SEJARAH

TINGKATAN 2 ZETA

MASA 40 MINIT

TAJUK BAB 5 KEKAYAAN EKONOMI SABAH MENARIK MINAT SYARIKAT BORNEO UTARA BRITISH (SBUB)

SUB TAJUK 5.1 SBUB Bertapak di Sabah5.2 SBUB Mengukuhkan Kuasa di Sabah5.3 SBUB Mengeksploitasi Hasil Bumi Sabah5.4 Perubahan Sosial SBUB di Sabah

PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah mempelajari dan mengetahui tokoh-tokoh penting dalam pertapakan SBUB di Sabah

Page 2: Rph sejarah t2 pp

HASIL PEMBELAJARAN

Murid dapat:1. Menyenaraikan syarikat-syarikat asing

yang bertapak di Sabah2. Menamakan organisasi SBUB di Sabah3. Membincangkan lima hasil bumi Sabah

yang dieksploitasi oleh SBUB4. Menjana idea kesan perubahan sosial

SBUB di Sabah

KONSEP DAN ISTILAH

Residensi, Piagam Diraja. Orang Tua, Ketua Anak Negeri, Mahkamah Anak Negeri, Mahkamah Majistret, Majlis Penasihat

AKTIVITI P&P kaji peta, visualisasi dan lakaran

BBM Peta dan visual mengenai ekonomi Sabah dan SBUB, laptop dan LCD, lembaran kerja

PENERAPAN UNSUR TINGKAH LAKU PATRIOTISME

1. Kebijaksanaan dalam membuat keputusan yang menguntungkan negara.

2. Berfikiran strategik dalam perancangan.3. Memanfaatkan aset negara.4. Berwaspada terhadap unsur-unsur luar.

Page 3: Rph sejarah t2 pp

STRATEGI PELAKSANAAN RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

AKTIVITI PERKEMBANGAN AKTIVITI NILAI/BBM

SET INDUKSI( 5 minit)

1. Setiap kumpulan diberi kertas edaran berkaitan dengan SBUB bertapak di Sabah.

2. Murid bertindak sebagai Baron Von Overbeck dan Alfred Dent dan membuat penilaian terhadap kekayaan ekonomi Sabah.

3. Guru mengaitkan Syarikat Borneo Utara British (SBUB)

- kertas edaran pertapakan SBUB di Sabah- Peta

negeri Sabah

- LCD dan komputer

Page 4: Rph sejarah t2 pp

AKTIVITI 1( 15 minit)

1.Guru memaparkan peta/ visual SBUB bertapak di Sabah sehingga perubahan sosial SBUB di Sabah2. Murid-murid dalam kumpulan dikehendaki mengkaji peta/ visual paparan skrin dan membentangkan :a.SBUB

mengukuhkan kuasa di Sabah

b.Hasil bumi Sabah yang dieksploitasi oleh SBUB

c.Perubahan sosial di Sabah hasil SBUB

-LCD dan Komputer

Page 5: Rph sejarah t2 pp

AKTIVITI 2( 15 minit )

1. Aktiviti kumpulan dan pembentangan kekayaan ekonomi Sabah menarik minat Syarikat Borneo Utara British melalui persembahan power point/lakonan/mahjong

2. Setiap kumpulan disediakan bahan edaran

3. Penilaian guru terhadap pembentangan oleh pelajar

- Kertas lukisan- Pensil warna- Kertas mahjong/LCD dan komputer- Kreatif

AKTIVITI 3PENGUKUHAN(3 minit )

1. Menanda dan melabel residensi- residensi pentadbiran di Sabah menjawab soalan-soalan aktiviti pengukuhan.

- Peta dan lembaran kerja

PENUTUP( 2 minit )

Pelajar membuat rumusan P&P

Page 6: Rph sejarah t2 pp

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAHNAMA GURU BALQIS BINTI AHMAD

SEKOLAH

MATA PELAJARAN SEJARAH

TINGKATAN 2 ZETA

MASA 40 MINIT

TAJUK BAB 6 BRITISH MENGEKSPLOITASI EKONOMI

SUB TAJUK 6.1 Kegiatan Pertanian Dagangan6.2 Tanaman Baru Memantapkan Ekonomi British6.3 Perkembangan Perusahaan Getah6.4 Perkembangan Perusahaan Perlombongan6.5 Pengeluaran Hasil Hutan6.6 Perkembangan Ekonomi Membawa Perubahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid telah mempelajari perkembangan ekonomi pada zaman British

Page 7: Rph sejarah t2 pp

HASIL PEMBELAJARAN

Murid dapat:1. Menyenaraikan kegiatan pertanian

dagangan di Tanah Melayu2. Menjelaskan jenis-jenis tanaman baru yang

diperkenalkan di Tanah Melayu3. Memerihalkan perkembangan perusahaan

getah di Tanah Melayu4. Menghuraikan perkembangan perusahaan

perlombongan di Tanah Melayu5. Menerangkan pengeluran hasil hutan di Tanah Melayu6. Menganalisis perubahan yang berlaku kesan daripada perkembangan ekonomi

KONSEP DAN ISTILAH

Sara Diri, Ekonomi Tradisional, Ekonomi Dagangan, Dwi Ekonomi, Modal, Cari Gali Minyak, Kemudahan Kredit, Masyarakat Berbilang Kaum, Imigran, Sistem Kangani, Sistem Kontrak, Infrastruktur, Sekolah Vernakular, Sekolah Mubaligh

Page 8: Rph sejarah t2 pp

AKTIVITI P&P Projek membuat buku skrap, mengumpul bahan, kajian peta, perbincangan, pengurusan grafik

BBM Gambar dan visual mengenai penguasaan ekonomi oleh British, komputer, peta

PENERAPAN UNSUR TINGKAH LAKU PATRIOTISME

1. Memelihara dan memanfaatkan khazanah negara.

2. Memperkasa diri untuk memajukan negara.3. Bertoleransi antara kaum asas kekuatan

negara Malaysia.

Page 9: Rph sejarah t2 pp

AKTIVITI 1( 15 minit)

1.Menyatakan bentuk pertanian yang dijalankan di negara kita2.Mengklasifikasikan kegiatan-kegiatan ekonomi yang terdapat di negara kita 3.Kajian peta mengenai:a.Kawasan pertanian dan

perlombonganb.Rangkaian jalan kereta

api dan jalan rayac.Kemunculan bandar

baru4. Projek membuat buku skrap mengenai kegiatan ekonomi perdagangan

-LCD dan Komputer

Page 10: Rph sejarah t2 pp

AKTIVITI 2( 15 minit )

1. Aktiviti kumpulan dan pembentangan keberkesanan Rancangan Sekatan Stevenson dan Rancangan Peraturan Getah Antarabangsa dalam menstabilkan harga getah.

2. Setiap kumpulan disediakan bahan edaran

3. Penilaian guru terhadap pembentangan oleh pelajar

- Kertas lukisan- Pensil warna- Kertas mahjong/LCD dan komputer- Kreatif

AKTIVITI 3PENGUKUHAN(3 minit )

1. Menjawab soalan aktiviti pengukuhan seperti lampiran 1

- Lembaran kerja

PENUTUP( 2 minit )

Pelajar membuat rumusan P&P

Page 11: Rph sejarah t2 pp

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAHNAMA GURU BALQIS BINTI AHMAD

MATA PELAJARAN SEJARAH

TINGKATAN 2 ZETA

MASA 40 MINIT

TAJUK BAB 7 PERJUANGAN RAKYAT TEMPATAN MENGEMBALIKAN KEDAULATAN BANGSA

SUB TAJUK 7.1 Perjuangan Mengembalikan Kedaulatan Kedah 7.2 Dol Said Pahlawan Naning7.3 Rentap Wira Sarawak: Agi Idup, Agi Ngelaban7.4 Sharif Masahor Wira Sarawak7.5 Dato’ Maharaja Lela Pejuang Kebanggaan Perak7.6 Yamtuan Antah Mempertahankan Kedaulatan Seri Menanti7.7 Dato’ Bahaman Pahlawan Pahang7.8 Mat Salleh Menyanggah SBUB7.9 Antanom Pahlawan Anak Rimba Berjiwa Besar7.10 Tok Janggut Pejuang Jihad7.11 Haji Abdul Rahman Limbong Pejuang Tani

Page 12: Rph sejarah t2 pp

HASIL PEMBELAJARAN

Murid dapat:1. Memerihalkan perjuangan mengembalikan

kedaulatan Kedah dan kebangkitan Dol Said

2. Menggalurkan perjuangan Sharif Masahor sebagai wira Sarawak3. Menjelaskan kebangkitan Dato’ Maharaja Lela sebagai pejuang kebanggaan Perak4. Memerihalkan perjuangan Yamtuan Antah memperta- hankan kedaulatan Seri Menanti5. Menceritakan dan membincangkan perjuangan Dato’ Bahaman dan Mat Salleh6. Menerangkan perjuangan Antanom sebagai pahlawan anak rimba berjiwa besar7. Menilai kebangkitan Tok Janggut sebagi pejuang jihad8. Menganalisis kebangkitan Haji Abdul Rahman Limbong sebagai pejuang tani9. Tujuan perjuangan tokoh-tokoh

KONSEP DAN ISTILAH

Pejuang, Pemimpin setempat dan Hak tradisi

Page 13: Rph sejarah t2 pp

AKTIVITI P&P Lakonan, membuat buku skrap, lawatan

BBM Gambar dan visual/video mengenai perjuangan tokoh, LCD, komputer, lembaran kerja

PENERAPAN UNSUR TINGKAH LAKU PATRIOTISME

1. Sanggup berjuang mempertahankan negara.2. Bersemangat patriotik.3. Mendaulatkan hak dan kewibawaan bangsa.4. Kejituan misi dan visi menjamin matlamat

perjuangan.5. Memartabatkan perjuangan pejuang-pejuang

negara.6. Kepimpinan cemerlang dan berkarisma. 7. Menghargai jasa tokoh-tokoh negara.

Page 14: Rph sejarah t2 pp

STRATEGI PELAKSANAAN RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

AKTIVITI PERKEMBANGAN AKTIVITI NILAI/BBM

SET INDUKSI( 5 minit)

1. Guru mencirikan secara ringkas keistimewaan perjuangan tokoh-tokoh setempat.

2. Setiap kumpulan diberi kertas edaran untuk menulis tokoh-tokoh yang telah memperjuangkan tanahair.

3. Menyenaraikan sebab pemimpin setempat menentang British.

-kertas edaran

Page 15: Rph sejarah t2 pp

AKTIVITI 1( 15 minit)

1.Pelajar dikehendaki menonton video perjuangan tokoh-tokoh contohnya keberanian Tok Janggut di Pasir Putih, Kelantan .2. Murid-murid dalam kumpulan dikehendaki mengkaji video yang dipaparkan dengan :a.mengklasifikasi

mengikut lokasi, sebab, tujuan, cara dan kesan perjuangan

b.Menjana idea tentang strategi perjuangan yang berkesan

-LCD dan Komputer-kertas mahjong

Page 16: Rph sejarah t2 pp

AKTIVITI 2( 15 minit )

1. Aktiviti kumpulan dan pembentangan persembahan sama ada menggunakan power point/lakonan/mahjong mengikut kreativiti pelajar

2. Setiap kumpulan disediakan bahan edaran

3. Penilaian guru terhadap pembentangan oleh pelajar

- Kertas lukisan- Pensil warna- Kertas mahjong/LCD dan komputer- Kreatif

AKTIVITI 3PENGUKUHAN(3 minit )

1. Menjawab silang kata berkaitan tokoh-tokoh perjuangan.

- Lembaran kerja

PENUTUP( 2 minit )

Pelajar membuat kesimpulan mngenai keistimewaan tokoh-tokoh setempat yang menentang British.