11

Click here to load reader

RPH_PK_Thn_2_collin_membersih_tangan_

  • Upload
    collin

  • View
    118

  • Download
    2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: RPH_PK_Thn_2_collin_membersih_tangan_

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KESIHATAN

Tarikh : 30 Julai 2010 (Julai)

Masa : 0915-0945

Tahun : Tahun 4D

Bilangan Murid : 35 orang

Tunjang Pembelajaran : 1. Kesihatan Diri Dan Keluarga

Tajuk : 1.1 Pengurusan Kesihatan Diri – Amalan Asas Kesihatan

Sub - Tajuk : (c) Menjaga Kebersihan Tangan

Objektif Pengajaran dan Pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :

Psikomotor : Mengaplikasikan 7 langkah cara-cara membersihkan tangan dengan menggunakan sabun dengan cara yang betul.

Kognitif : Menyatakan sekurang-kurangnya 5 daripada 7 langkah cara-cara membersihkan tangan

Afektif : Menunjukkan sikap disiplin diri dan bertanggungjawab terhadap kebersihan diri sendiri.

Pengalaman Sedia Ada : Murid telah biasa mengaplikasi mencuci tangan di rumah

Alatan Bahan Mengajar : Laptop, speaker & LCD (sebuah), Carta Bergambar (2 keping), Pencuci Tangan (1 Botol), Tuala kecil

(2 helai), Baldi (1) dan air (3 botol)

Penerapan Nilai : Mengamalkan kebersihan tangan & bertanggungjawab terhadap kebersihan diri

Strategi Utama Pengajaran : 1. Pembelajaran Secara Kontekstual

2. Kemahiran Berfikir Secara Kritis dan Kreatif

Pengintegrasian KKE : Mengaplikasi

Penggabung Jalinan : Sains, Bahasa Inggeris

Page 2: RPH_PK_Thn_2_collin_membersih_tangan_

BAHAGIAN /

MASA

AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/

STRATEGI

CATATAN/

ALATAN

Set Induksi( 3 minit)

Tayangan video:“7 Langkah Membasuh Tangan”

Soal jawab Soalan 1:Murid-murid, kamu faham atau tidak cerita di dalam video tadi?

Hubungkait video yang ditayangkan dengan tajuk yang akan diajar.

Murid dapat menyaksikan satu

video yang bertajuk “7 Langkah Membasuh Tangan” yang memberi penerangan terhadap kebersihan tangan.

Video ini memberi gambaran awal terhadap tajuk yang akan dipelajari.

Murid dapat menyatakan samada mereka memahami atau tidak penerangan video berkaitan kebersihan tangan.

Memberi penerangan bahawa video yang ditayangkan mempunyai hubungkait dengan kebersihan tangan.

Tangan merupakan salah satu antara anggota badan yang perlu dijaga kebersihannya bagi pencegahan awal kepada timbulnya sesuatu penyakit.

Secara kelas

Memilih 2 orang murid untuk menjawab soalan

Secara kelas

Kemahiran mendengar

Alatan: Laptop, speaker dan LCD.

Page 3: RPH_PK_Thn_2_collin_membersih_tangan_

BAHAGIAN /

MASA

AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/

STRATEGI

CATATAN/

ALATAN

Perkembangan

Langkah 1( 5 minit )

Lihat Tangan Sendiri

Soal jawab: Soalan 1:Murid-murid nampak atau tidak kuman yang ada pada tangan kita?

Tunjuk slide 1: Gambar tangan dan kuman yang melekat pada tangan

Murid melihat tangan masing-masing dan dapat mengenalpasti bahawa tangan merupakan antara anggota badan yang dimiliki oleh mereka.

Murid dapat menyatakan samada mereka nampak atau tidak kuman di tangan mereka.

Murid mendapat rangsangan bahawa tangan mempunyai kuman yang tidak boleh dilihat dengan mata kasar.

Murid diberi pendedahan terhadap gambaran kuman yang ada melekat pada tangan yang kotor.

Secara kelas

Memilih 2 atau 3 orang murid untuk menjawab secara spontan.

Pembelajaran secara kontekstual

Alatan:Laptop dan LCD

Risalah

Page 4: RPH_PK_Thn_2_collin_membersih_tangan_

BAHAGIAN /

MASA

AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/

STRATEGI

CATATAN/

ALATAN

Langkah 2(7 minit)

Soal jawab:Soalan 2:Apa yang kita harus lakukan bagi mengelakkan kuman-kuman ini melekat pada tangan kita?

Tunjuk Carta Gambar 1:Panduan langkah-langkah membersihkan tangan

Langkah 1: Basahkan tangan dan ratakan sabun dengan sempurna

Langkah 2: Gosok kedua-dua tapak tangan

Murid dapat menyatakan bahawa tangan perlu dibersihkan untuk mengelakkan sebarang kotoran dan kuman yang melekat pada tangan.

Murid didedahkan dengan panduan asas langkah-langkah untuk membersihkan tangan dengan betul.

Murid dapat mengetahui langkah pertama bagi membersihkan tangan adalah dengan membasahkan tangan dan ratakan sabun dengan sempurna di tapak tangan.

Murid dapat mengetahui langkah kedua adalah dengan menggosok kedua-dua tapak tangan

Memilih 1 orang murid dan menjawab soalan.

Secara kelas Aktiviti melabel

Pembelajaran secara kontekstual

Alatan:Carta Gambar

Page 5: RPH_PK_Thn_2_collin_membersih_tangan_

BAHAGIAN /

MASA

AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/

STRATEGI

CATATAN/

ALATAN

Langkah 3: Gosok setiap jari dan celah jari

Langkah 4: Gosok kuku di tapak tangan

Langkah 5 :Gosok belakang tangan dan celah jari

Langkah 6 : Basuh tangan dengan air bersih secukupnya

Lankah 7 : Keringkan tangan dengan kain bersih atau tisu

Murid dapat mengetahui langkah ketiga adalah dengan menggosok keseluruhan tangan termasuk di celah-celah jari dan pergelangan tangan

Murid dapat mengetahui langkah ke empat adalah dengan menggosok kuku di tapak tangan.

Murid dapat mengetahui langkah ke lima adalah dengan menggosok belakang tangan dan celah jari.

Murid dapat mengetahui langkah ke enam ialah dengan membasuh tangan dengan air bersih secukupnya

Murid dapat mengetahui langkah yang terakhir ialah dengan mengeringkan tangan dengan kain bersih atau tisu.

Secara kelas Pembelajaran secara kontekstual

Alatan: Carta Gambar / risalah

Page 6: RPH_PK_Thn_2_collin_membersih_tangan_

BAHAGIAN /

MASA

AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/

STRATEGI

CATATAN/

ALATAN

Langkah 3(10 minit)

“Jom Cuci Tangan”

Lembaran Kerja

Murid perlu mempraktikkan setiap 7 langkah di dalam membersihkan tangan yang telah dipelajari.

Murid dapat mengalami sendiri bagaimana mencuci tangan dengan betul menggunakan pembersih tangan yang khusus untuk tangan.

- Murid menyenaraikan 7 langkah mencuci tangan yang betul.

Murid akan dipilih oleh guru untuk melakukan aktiviti mencuci tangan iaitu seorang murid lelaki dan seorang murid perempuan.

2 orang murid yang telah dipilih akan bertanggungjawab untuk membuat setiap 7 langkah membersihkan tangan yang telah dipelajari.

Dilakukan secara bergilir-gilir supaya guru dapat membuat penilaian seorang demi seorang.

Latihan individu(Rujuk Lampiran 1)

Murid dapat mengamalkan cara membersih tangan di rumah

Alatan :1 botol pencuci, tuala kecil, baldi.

Page 7: RPH_PK_Thn_2_collin_membersih_tangan_

BAHAGIAN /

MASA

AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN PENGELOLAAN/

STRATEGI

CATATAN/

ALATAN

Penutup( 5 minit )

Membuat Rumusan dan Pengukuhan- Pengukuhan kognitif- Rumusan isi pelajaran

Pengukuhan Sosial- Nilai- Kesimpulan

Rumusan / Kesimpulan- Perbincangan Kelas

1. Pengukuhan : Meminta murid untuk

menyatakan 7 langkah-langkah membersih tangan yang telah dipelajari dengan betul.

2. Nilai : Mengamalkan kebersihan

tangan Bertanggungjawab terhadap

kebersihan diri

3. Kesimpulan : Kepentingan membasuh

tangan;- Basuhlah tangan dengan sabun untuk mengelakkan keracunan makanan

Memilih 5 orang murid secara rawak untuk menjawab.

Secara kelas bersama-sama dengan guru

Kemahiran Mengingat

Alatan : Laptop dan LCD

REFLEKSI : ______________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

ULASAN PENSYARAH PEMBIMBING: _______________________________________________________________________

________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________________

Page 8: RPH_PK_Thn_2_collin_membersih_tangan_