Upload
others
View
7
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Ogledni nastavni sat savjeti pri pripremi
Bojana Domjanović, prof.
Stručni ispit
1. Pisani rad
2. Napisana priprema za nastavni sat
3. Izvođenje nastavnog sata
4. Usmeni ispit
Gimnazija Lucijana Vranjanina, Zagreb, Trg hrvatskih pavlina 1
učionica
• stolovi u 5 radnih skupina, katedra i demonstracijski stol
• (bijela) ploča, projekcijsko platno, projektor, osobno računalo, grafoskop
• kemikalije i kemijsko posuđe i pribor, modeli kristala, modeli molekula
razredni odjeli
• opća i prirodoslovno-matematička gimnazija
• do 28 učenika
• niti jedan ili mali broj učenika s potrebama prilagodbe nastavnih
metoda
• suradljivi, motivirani, zainteresirani, UVIJEK NAKLONJENI
PRISTUPNIKU
Priprema za nastavni sat
Temeljne odrednice
• nastavni program opće gimnazije (4 godine x 2 sata/tjedan)
http://dokumenti.ncvvo.hr/Nastavni_plan/gimnazije/obvezni/kemija.pdf
• Predmetni kurikulum Kemije
https://mzo.hr/hr/rubrike/predmetni-kurikulumi
• Ispitni katalog za državnu maturu iz predmeta Kemija
https://mk0ncvvow8xj1dauw2r.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2018/10/KEMIJA-2019b.pdf
Nastavna jedinica
• CILJ nastavnog sata
• očekivana učenička postignuća – ISHODI POUČAVANJA – kognitivna, afektivna i psihomotorička domena
• artikulacija nastavnog sata
• prethodne i sljedeće nastavne jedinice – neophodna predznanja i određivanje opsega i dubine nastavnih sadržaja
Priprema nastavnog sata
STRUČNA PRIPREMA - Što?
• vlastite primarne asocijacije na nastavnu temu
• sadržaj koji je predviđen dokumentima (program, kurikulum, katalog)
• prilagodba sadržaja izvedbenom planu (u dogovoru s nastavnikom –
mentorom)
• upoznavanje s literaturom za učenike – udžbenici (Profil-Klett, Školska
knjiga, Alfa)
• stručna literatura za nastavnika (prema području)
Priprema nastavnog sataMETODIČKA PRIPREMA - Kako?
• učenik – subjekt nastavnog procesa
• nastavnik – moderator, upravitelj, organizator nastavnog procesa
• odabir nastavnih metoda koje maksimiziraju AKTIVNOST UČENIKA -
minimizirati „predavanje” nastavnika
• sociološki oblici rada
• poštivanje didaktičkih načela
• suradnja s kolegom mentorom pri stažiranju
Priprema nastavnog sata
specifičnost nastavnog predmeta Kemija - EKSPERIMENT
• učenički ili demonstracijski?
• problemski ili ilustracijski?
• precizna uputa, mjere opreza i znakovi opasnosti, jasni zadaci – listić
• kontrola rada tijekom izvođenja pokusa
• načelo zornosti i apstrakcije
• makroskopska razina, atomsko- molekulska razina, zapis promjena kemijskom
simbolikom i jednadžbama kemijskih reakcija
preporučena dodatna literatura za pripremu pokusa
EDUTORIJ https://edutorij.e-skole.hr/share/page/home-page
• digitalni obrazovni sadržaji
• scenariji poučavanja
• računalne simulacije, alati za izradu računalnih modela molekula
završne napomene
• Fokusirati se na cilj nastavnog sata i osmisliti aktivnosti učenika koje
vode tom cilju
• Primjenjivati didaktička načela, osobito postupnosti i sustavnosti,
zornosti i apstraktnosti te aktivnosti i razvoja
• surađivati i s dosadašnjim mentorom na osmišljavanju i planiranju
nastavnog sata
• „Manje je više!”