2
SCENARIUSZ ZAJĘĆ POLONISTYCZNYCH Temat: ,, SEGREGUJEMY ŚMIECI” Temat dnia: ,, Wszystkie dzieci segregują śmieci ‘’ Cel główny: - Ukształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody- zachęcenie dzieci do segregacji śmieci. Cele operacyjne: - dziecko rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, - dziecko zna kształt i kolory pojemników do segregacji, - segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik, metal), - będzie czuło się odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego, - chętnie uczestniczy w zabawach, - potrafi skupić uwagę na utworze - dziecko potrafi zapamiętać treść wierszyka Metody: - sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz. Materiały: -plakat- ,,Jak poprawnie segregować odpady’’ -pojemniki do segregacji śmieci (niebieski – makulatura, żółty - plastik, zielony – szkło kolorowe, biały – szkło białe, czerwony – metal) - różne odpady plastikowe, szklane, papierowe, metalowe -obrazki przedstawiające różne odpady ( słoik ,szklana butelka, gazeta, zeszyt, puszka po napoju, kapsel, butelka po wodzie, opakowanie po szamponie) Przebieg zajęć: 1. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Przeczytanie dzieciom przez nauczyciela wiersza pt. ,, ODPADY’’. Po wysłuchaniu utworu dzieci zastanawiają się nad treścią i odpowiadają na pytanie postawione w tekście. Wyjaśnienie pojęcia śmieci, odpady , segregacja. Pomyśl już teraz o naszej planecie, zanim się stanie jednym wielkim śmieciem. Byłby to problem nie lada - zatem już teraz pomyślmy o odpadach. Bo śmieci i odpady nie są jednakowe - są szklane, papierowe, także plastikowe. Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady. I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci! Osobno plastik, osobno szkło, osobno papier- przyrodę chroń !

Scenariusz zajęć polonistycznych

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Scenariusz zajęć polonistycznych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POLONISTYCZNYCH

Temat: ,, SEGREGUJEMY ŚMIECI”

Temat dnia: ,, Wszystkie dzieci segregują śmieci ‘’

Cel główny: - Ukształtowanie czynnej postawy wobec ochrony przyrody- zachęcenie dzieci do segregacji

śmieci.

Cele operacyjne:- dziecko rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja,- dziecko zna kształt i kolory pojemników do segregacji,- segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik, metal),- będzie czuło się odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego,- chętnie uczestniczy w zabawach,- potrafi skupić uwagę na utworze - dziecko potrafi zapamiętać treść wierszyka

Metody:- sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz.

Materiały:-plakat- ,,Jak poprawnie segregować odpady’’-pojemniki do segregacji śmieci (niebieski – makulatura, żółty -plastik, zielony – szkło kolorowe, biały – szkło białe, czerwony – metal)- różne odpady plastikowe, szklane, papierowe, metalowe-obrazki przedstawiające różne odpady ( słoik ,szklana butelka, gazeta, zeszyt, puszka po napoju, kapsel, butelka po wodzie, opakowanie po szamponie)

Przebieg zajęć:

1. Zapoznanie dzieci z tematem zajęć. Przeczytanie dzieciom przez nauczyciela wiersza pt. ,, ODPADY’’. Po wysłuchaniu utworu dzieci zastanawiają się nad treścią i odpowiadają na pytanie postawione w tekście. Wyjaśnienie pojęcia śmieci, odpady , segregacja.

Pomyśl już teraz o naszej planecie,zanim się stanie jednym wielkim śmieciem.Byłby to problem nie lada -zatem już teraz pomyślmy o odpadach.Bo śmieci i odpady nie są jednakowe -są szklane, papierowe, także plastikowe.Więc posłuchaj dobrej rady i segreguj odpady.I od dzisiaj swych śmieci nie wyrzucaj jak leci!Osobno plastik,osobno szkło,osobno papier- przyrodę chroń !

Page 2: Scenariusz zajęć polonistycznych

Mieszkamy na planecie, która nazywa się Ziemia. Aby żyć musimy jeść i pić. Jedzeniekupujemy w sklepach. Jest ono pięknie zapakowane (np.; jogurty, serki, herbaty). Piciekupujemy w butelkach i kartonikach. Rodzice kupują gazety, kremy, szampony itp.Gdy zjemy, wypijemy, przeczytamy gazety – to co robimy z opakowaniami ?

Wniosek :Najlepszym sposobem na walkę ze śmieciami jest segregacja odpadów.

2. Pokazanie i omówienie do czego służą pojemniki. Dlaczego mają różne kolory (każdy kolor oznacza inny rodzaj odpadów). Wyjaśnienie do którego pojemnika, jakie odpady wrzucamy.

3. Segregujemy śmieci – ćwiczenia w segregowaniu. Nauczycielka rozsypuje na dywanie śmieci wykonane z różnego rodzaju materiału. Zadaniem dzieci jest ich zgniatanie i segregowanie do poszczególnych pojemników( niebieski- makulatura , żółty- plastik, zielony-szkło kolorowe, biały- szkło białe, czerwony – metal). Zwrócenie uwagi na to, że niektóre pozostałe odpady nie pasujące do pojemników takie jak baterie, lekarstwa, zepsute urządzenia elektryczne trzeba specjalnie przetwarzać bo są bardzo szkodliwe dla środowiska. Nauczycielka zachęca dzieci do segregowania odpadów razem z rodzicami w domu.

4. Nauka wierszyka ,, Odpadki”. Nauczyciel czyta dzieciom wiersz, dzieci uważnie słuchają. Następnie dzieci razem z nauczycielem głośno wypowiadają wiersz . Nauczyciel prosi o powtórzenie wierszyka dziewczynki następnie chłopców. Dzieci jeszcze raz wspólnie powtarzają wierszyk.

Papier, puszki, szkło, plastiki,posprzątamy w pojemniki.Posprzątamy sprawnie, pięknie,bo nam świat przez śmieci pęknie.

5. Zabawa ruchowa ,, Tworzymy pary’’Ochotnicy otrzymują obrazki przedstawiające różne odpady . Dzieci biegają swobodnie po sali, na umówiony sygnał muszą utworzyć pary (np. gazeta - zeszyt, szklana butelka - słoik, puszka po napoju – kapsel , butelka po wodzie-opakowanie po szamponie). Po sprawdzeniu poprawności utworzonych par - zmiana uczestników zabawy.

6. Zakończenie , nauczyciel dziękuje za udział w zabawie.