5
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W KLASACH 0 - 3 W RAMACH PROGRAMU ,,OWOCE W SZKOLE” W DNIU 4 KWIETNIA 2017R. Blok tematyczny: Dbam o zdrowie Temat dnia: Wiem, jak się odżywiam. Zapis w dzienniku: Szukanie odpowiedzi na pytanie: ,,Czy wszystkie smakołyki są zdrowe?” na podstawie filmu dydaktycznego pt. ,,Dlaczego jedzenie jest ważne?”, pokazu i doświadczenia uczniów. Cele ogólne: Kształcenie umiejętności odpowiedzi na pytania: - Co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych? - Znaczenie składników odżywczych dla organizmu. - Ile energii i składników odżywczych potrzebują dzieci w wieku 8-10 lat? - Ćwiczenia w wyszukiwaniu na etykietach produktów spożywczych informacji o składnikach odżywczych. Cele szczegółowe – Uczeń: - Wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych. - Wie, jakie jest znaczenie składników odżywczych dla organizmu. - Wie, ile energii i składników odżywczych potrzebują dzieci w wieku 8-10 lat. - Wyszukuje na etykietach produktów spożywczych informacji dotyczących składników odżywczych. Środki dydaktyczne: Film dydaktyczny pt. ,,Dlaczego jedzenie jest ważne?” dr inż. Danuty Figurskiej, opakowania po różnych produktach spożywczych, napojach, ciastkach, batonach czekoladowych, jogurtach, nutelli, maśle, serkach, dżemach, płatkach, makaronach itp. , kolorowe karty symbolizujące jeden składnik odżywczy w kolorach: białym (białka), żółtym (tłuszcze), czerwonym (cukry) w różnych wielkościach: małych, średnich i dużych – do przedstawiania wartości gramów podanych przy składnikach odżywczych na opakowaniach.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH … · - Wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych. - Wie, jakie jest znaczenie składników odżywczych

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH … · - Wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych. - Wie, jakie jest znaczenie składników odżywczych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH

W KLASACH 0 - 3

W RAMACH PROGRAMU ,,OWOCE W SZKOLE”

W DNIU 4 KWIETNIA 2017R.

Blok tematyczny: Dbam o zdrowie

Temat dnia: Wiem, jak się odżywiam.

Zapis w dzienniku: Szukanie odpowiedzi na pytanie: ,,Czy wszystkie smakołyki są zdrowe?”

na podstawie filmu dydaktycznego pt. ,,Dlaczego jedzenie jest ważne?”, pokazu i

doświadczenia uczniów.

Cele ogólne: Kształcenie umiejętności odpowiedzi na pytania:

- Co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych?

- Znaczenie składników odżywczych dla organizmu.

- Ile energii i składników odżywczych potrzebują dzieci w wieku 8-10 lat?

- Ćwiczenia w wyszukiwaniu na etykietach produktów spożywczych informacji o

składnikach odżywczych.

Cele szczegółowe – Uczeń:

- Wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych.

- Wie, jakie jest znaczenie składników odżywczych dla organizmu.

- Wie, ile energii i składników odżywczych potrzebują dzieci w wieku 8-10 lat.

- Wyszukuje na etykietach produktów spożywczych informacji dotyczących składników

odżywczych.

Środki dydaktyczne:

Film dydaktyczny pt. ,,Dlaczego jedzenie jest ważne?” dr inż. Danuty Figurskiej, opakowania

po różnych produktach spożywczych, napojach, ciastkach, batonach czekoladowych,

jogurtach, nutelli, maśle, serkach, dżemach, płatkach, makaronach itp. , kolorowe karty

symbolizujące jeden składnik odżywczy w kolorach: białym (białka), żółtym (tłuszcze),

czerwonym (cukry) w różnych wielkościach: małych, średnich i dużych – do przedstawiania

wartości gramów podanych przy składnikach odżywczych na opakowaniach.

Page 2: SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH … · - Wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych. - Wie, jakie jest znaczenie składników odżywczych

Metody:

-praca z tekstem, rozmowa kierowana, pogadanka (słowne)

- pokaz, obserwacja, prezentacja (poglądowe)

- elementy metody problemowej, eksperyment badawczy

Formy pracy:

- zbiorowa jednolita

- indywidualna jednolita i zróżnicowana

- grupowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Powitanie uczniów i przedstawienie tematyki zajęć.

2. Odtworzenie filmu edukacyjnego pt. „Dlaczego jedzenie jest ważne”

Page 3: SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH … · - Wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych. - Wie, jakie jest znaczenie składników odżywczych

3. Po filmie: Rozmowa kierowana pytaniami:

- O czym była mowa w filmie?

- Co jest paliwem dla organizmu?

- Po co jest nam potrzebna energia?

- Czego potrzebuje nasz organizm?

- Jakie są składniki odżywcze?

- Ile składników odżywczych potrzebujemy?

- Dlaczego składniki odżywcze są potrzebne?

- Jaki składnik daje nam najwięcej energii?

4. Nawiązanie do zadania domowego: - Jaki produkt jest Twoją ulubioną przekąską? –

rozmowa z uczniami na temat przyniesionych przez nich różnych opakowań po produktach

spożywczych.

5. Skąd wiemy, jakie składniki odżywcze znajdują się w produktach spożywczych?-

rozmowa na temat informacji znalezionych na etykietach - kierowana pytaniami:

- Jakie informacje znaleźliście na etykietach?

- Jakie składniki odżywcze są w waszych produktach?

- Czy wszystkich składników jest tyle samo?

- Jakie miary znajdują się przy składnikach odżywczych produktów?

Page 4: SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH … · - Wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych. - Wie, jakie jest znaczenie składników odżywczych

6. Praca zespołowa – badanie: Jakie składniki zawierają produkty spożywcze?

Kl. 0 i 1 – bada: batonik czekoladowy i jogurt owocowy

Kl. 2a i2b – bada: nutellę i masło

Kl. 3a – bada: serek wiejski i dżem

Kl. 3b – bada: płatki owsiane i makaron

Przedstawianie z kolorowych kart (czerwonych, żółtych i białych) składu badanych przez

grypy produktów (ile cukru, ile tłuszczu, ile białka?)

Przedstawienie przez każdą z grup efektów swojej pracy.

Podsumowanie: wszystkie produkty zawierają te same składniki, ale w różnych proporcjach i

dlatego jest ważne to, co jemy i jak dużo jemy. Węglowodany np. znajdują się nie tylko w

batonach, ale również w makaronie czy w chlebie.

7. Podsumowanie zajęć, ocena pracy uczniów.

Page 5: SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH … · - Wie, co to są składniki odżywcze i jaka jest ich rola w produktach spożywczych. - Wie, jakie jest znaczenie składników odżywczych