29

Click here to load reader

SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

  • Upload
    hakien

  • View
    215

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

SCENARIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

TEMAT: Zakładanie własnej firmy – biznesplan firmy.

Czas zajęć: 2 godziny lekcyjne + praca domowa ( praca indywidualna ucznia

poza lekcjami - 2 godziny + 2 godziny uzgodnień i konsultacji ).

CELE OPERACYJNE:

Uczeń powinien:

- poznać zasady planowania biznesowego,

- zrozumieć znaczenie planowania działań gospodarczych i prognozowania

zjawisk ekonomicznych,

- przekonać się do systematycznego kontrolowania, jak przebiega realizacja

zamierzeń,

- nabyć umiejętności postępowania według planu, systematycznej kontroli

przebiegu zjawisk, planowania nad sytuacją,

- opracować prosty biznesplan.

METODY:

- studium przypadku,

- metoda projektów

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

- podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu,

foliogramy z pytaniami wstępnymi o przedsięwzięciu, foliogramy ze

stronami biznesplanu.

1

Page 2: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

SKRÓCONY OPIS LEKCJI

Uczniowie poznają zasady konstruowania biznesplanu, zapoznają się z

przykładami prostych biznesplanów na przykładzie firmy – „ Młody turysta” –

Biuro Podróży poznają kolejne etapy konstruowania planów przedsięwzięć,

przeprowadzają ćwiczenia konstruowania przykładowych biznesplanów.

MATERIAŁY:

- ankieta z pytaniami wstępnymi o przedsięwzięciu,

- strony biznesplanu,

- tabela punktu pojawienia się zysku,

- przykłady przedsięwzięć do analizy.

WSTĘP MERYTORYCZNY

Definicja – biznesplan jest zestawem dokumentów – analiz i programów, w

których na podstawie oceny sytuacji w firmie i analizy otoczenia zawarte są cele

i sposoby ich osiągania, przy uwzględnieniu uwarunkowań finansowych,

rynkowych, organizacyjnych, kadrowych i technologicznych.

Podstawowe cechy biznesplanu:

- forma pisemna,

- obejmuje działalność bieżącą na okres od 3 do 5 lat i więcej,

- atrakcyjny ( przejrzysty, staranny ),

- realny ( szanse i zagrożenia, mocne strony i trudności, wielowariantowy ).

Sytuacje sporządzania bizesplanu:

- przed założeniem nowego przedsiębiorstwa,

- podczas łączenia lub podziału przedsiębiorstwa,

- w celu uzyskania zewnętrznych środków finansowych,

- w krytycznym momencie ( zmian form własności, zmiana profilu

działalności, nowe rynki zbytu, duże inwestycje, modernizacje ).

2

Page 3: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

Zasady planowania:

- nie planować dla samego planowania,

- planować pod cele a nie procedury,

- planować przyszłość a nie teraźniejszość,

- zaspokajać potrzeby rynku lub je tworzyć,

- zawsze plonować strategicznie.

Biznesplan odnosi się do samodzielnych podmiotów gospodarczych ( a nie np.

jednostek budżetowych). Spośród nieskończenie wielu czynników zewnętrznych

wybiera się ich ograniczoną ilość i konsekwentnie opiera się na nich plan.

Planowanie rozumiane jest jako selektywny sposób zdobywania i przetwarzania

informacji. Rezultatem planowania powinno być ograniczenie niepewności

podejmowania decyzji i zmniejszenia ryzyka podejmowania błędnych decyzji.

Kontrola służy do sprawdzania działań by osiągnąć zamierzone cele.

Uwaga:

Trzeba jednak pamiętać, że definicji biznesplanu jest wiele. Każdy może

wykorzystać takie składniki, które uważa za przydatne, ale nie powinien

zapomnieć, po co tworzymy biznesplan. Najważniejszy jest jego efekt końcowy.

BIZNESPLAN DLA MAŁYCH FIRM

Fazy planowania:

I. Wstępna - sformułowanie celów, założeń i strategii firmy:

Odpowiedz sobie na pytania

1. Dlaczego mam zamiar prowadzić własną działalność gospodarczą?

2. Jaki rodzaj działalności gospodarczej mam zamiar przeprowadzić?

3. Gdzie zlokalizuję swoją firmę?

4. Jak zdobędę klientów?

5. Kim są moi konkurenci?

3

Page 4: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

6. Jaki stworzysz wizerunek swojej firmy – jak będę wyglądać za 5 lat?

7. Jaki będzie docelowy rynek twojej firmy – segmentacja rynku?

8. Jakie koszty należy ponieść celem uruchomienia firmy?

9. Jak zdobędziesz środki finansowe na uruchomienie firmy?

10.Jakie przewidujesz przychody swojej firmy, o ile będą wyższe od

ponoszonych kosztów?

11.Jak zorganizuję swoją firmę ( jak prowadzić będę politykę personalną )?

12.Jaka procedurę kontroli przyjmiesz celem oceny prowadzonej działalności

gospodarczej i marketingowej?

WŁAŚCIWY BIZNESPLAN

Struktura – konieczne części składające się na biznesplan ( jedna z wielu

proponowanych w opracowaniu na temat biznesplanu.

1. Spis treści, streszczenie projektu przedsięwzięcia.

2. Informacje o firmie, firma prawna, przedmiot działalności, zasięg

działania, wielkość i struktura kapitału, lokalizacja.

3. Informacje o przedsiębiorcy ( doświadczenie zawodowe, kwalifikacje ).

4. Założenia planu strategicznego przedsięwzięcia – opis przedsięwzięcia.

5. Plan techniczny.

6. Plan marketingowy.

7. Plan organizacyjny – plan funkcjonowania firmy.

8. Plan finansowy.

9. Dane niezbędne do wypełnienia wniosku kredytowego.

10.Wnioski i podsumowania.

11.Załączniki.

Przygotować na osobnych kartkach ( tyle kart, ile jest grup ) część biznesplanu,

uczniowie wybierają sobie te części, które będą opracowywali jako

indywidualną prace domową.

4

Page 5: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

Streszczenie

Przeważnie wykonuje się po napisaniu zasadniczych części biznesplanu,

powinno mieć od 1 do 2 stron. Powinno być napisane tak, by zainteresować i

zachęcić inwestorów i zawierać informacje o stanie wyjściowym i

zamierzeniach za przyszłość, zestawienie najważniejszych elementów planu

finansowego ( sprzedaż, zysk ), opis kadry menedżerskiej.

Informacje o firmie

Historia firmy ( data założenia, forma, najbardziej znaczące osiągnięcia z

przeszłości, obecny stan prawny, finansowy, organizacyjny, opis

produktów )

zamierzenia na przyszłość.

Dane o przedsiębiorcy

doświadczenie zawodowe, kwalifikacje formalne i faktyczne, ocena

własnych predyspozycji i umiejętności do prowadzenia firmy,

dotychczasowy dorobek, osiągnięcia

Opis przedsięwzięcia

analiza otoczenia, analiza czynników będących w zasobach firmy,

wybór strategii działania,

wdrożenie strategii.

5

Page 6: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

Plan techniczny

opis wyrobu lub usługi wraz z opisem technologii produkcji,

opis niezbędnego majątku produkcyjnego,

sposób zorganizowania dostaw surowców i materiałów,

program produkcji,

specyfika kosztów produkcji.

Plan marketingowy

opis strategii marketingowej,

wyniki analizy rynku,

opis polityki kształtowania cen,

dystrybucja wyrobów i usług,

działania na rzecz reklamy i promocji sprzedaży,

koszty działań marketingowych.

Plan organizacyjny

organizacja pracy i posiadane zasoby ludzkie,

kalendarz organizacji przedsięwzięcia,

koszty zatrudnienia.

Plan finansowy ( w planach grup uczniów, w zależności od szczegółowości

nauczania w szkole, uwzględnienie różnych wskaźników – w wersji minimalnej

analiza wskaźników rentowności np. obliczanie progu rentowności

dane wejściowe,

programy finansowe,

rachunek wyników,

bilans,

zestawienie przepływy środków pieniężnych,

analiza wskaźników,

6

Page 7: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

ocena efektywności przedsięwzięcia

Dane dotyczące wypełnienia wniosku kredytowego

Biznesplan bardzo często powstaje na potrzeby wniosku kredytowego, dlatego

trzeba zamieścić w takim przypadku przeznaczenie kredytu.

Podsumowanie

We wnioskach i podsumowaniach trzeba wykazać zagrożenia, jakie mogą

wystąpić w trakcie realizacji planu:

niekorzystne trendy w branży,

braki kadrowe,

przekroczenie kosztów,

złe oszacowania dotyczące sprzedaży, wyniku finansowego,

złe zaplanowanie terminów

Załączniki słownik używanych zwrotów i terminów,

harmonogram realizacji planu,

dane techniczne,

badania rynku,

stan zamówień,

lista akcjonariuszy, udziałowców,

schemat organizacyjny,

życiorysy kadry kierowniczej,

dane finansowe nie zamieszczone w planie finansowym.

7

Page 8: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

OPIS PRZEBIEGU LEKCJI

1. Po czynnościach wstępnych i podziale na grupy, uczniowie indywidualnie

poznają podstawowe pojęcia związane z biznesplanem ( wykład lub praca

z materiałem pisemnym ).

2. Rozdaj przykłady działalności firm oraz pytania wstępne dotyczące

przedsięwzięcia. Uczniowie, analizując przykłady zastanawiają się nad

odpowiedziami na pytania wstępne – to pozwoli uczniom zapoznać się z

zakresem zagadnienia.

3. Uczniowie losują przedsięwzięcia do opracowania biznesplanów.

4. Podaj uproszczony biznesplan „ Młody turysta” – Biuro Podróży.

5. Na podstawie analizy wstępnej przedsięwzięć oraz rozdanego biznesplanu

biura podróży uczniowie dzielą między siebie zadania do opracowania.

6. opracowania poszczególnych części wykonują indywidualnie jako pracę

domową, konsultując między sobą szczegóły.

7. Na kolejnych zajęciach koordynują poszczególne części biznesplanu.

W grupie jedna osoba powinna być odpowiedzialna za opracowanie graficzne

i wydrukowanie biznesplau, może mieć inne osoby do pomocy.

8. Opracowanie powinno być zachowane jako dokumentacja pracy grupy

i stanowić podstawę do kolejnych symulacji związanych z nauczaniem

przedsiębiorczości.

Uwagi dla prowadzącego:

Zakres tematyczny lekcji wykracza poza tematykę „ podstaw

przedsiębiorczości”, ale za względu na znaczenie planowania w

przeprowadzaniu jakiegokolwiek przedsięwzięcia – nawet szkolnego, trzeba

temu tematowi poświęcić przynajmniej 2 godziny lekcyjne; a gdyby było

można, to nawet 4. Wtedy na 2 godzinach uczniowie poznają teorię biznesplanu,

8

Page 9: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

ćwiczą na „ślepym” biznesplanie rozpisanie przykładów działalności

gospodarczej i porównują propozycje. W domu przygotowują biznesplan

swojego przedsięwzięcia. Na kolejnych 2 godzinach koordynują przedsięwzięcie

grupowe, a mając dostęp do komputera wykonują opracowanie graficzne.

Opracowanie graficzne grup, można potem wykorzystać do prezentacji części

przygotowanego biznesplanu lub inne biznesplany na lekcjach

przedsiębiorczości ( prezentacje ).

Materiał pomocniczy:

Opis przedsięwzięcia – przykładowy biznesplan „Młody turysta”- Biuro

Podróży.

1. Streszczenie

„Młody turysta” – Biuro Podróży będzie zajmowało się organizowaniem

wycieczek jednodniowych, kilkudniowych dla młodzieży szkół oraz organizacją

różnych form wypoczynku dla młodzieży zimą i latem.

„Młody turysta” – Biuro Podróży będzie zapewniać fachową opiekę nad

dziećmi i młodzieżą poprzez zatrudnianie wykwalifikowanej kadry

instruktorskiej – przewodników górskich, instruktorów żeglarskich i

instruktorów od zajęć sportowych. Oferować będzie również sprzedaż biletów

na imprezy kulturalno – rozrywkowe.

Dla uczestników, poza wypoczynkiem, będą możliwości zdobycia różnych

uprawnień np. pilotów wycieczek lub patentu sternika i innych.

1. Dane właściciela.

2. Forma prawno – organizacyjna – przedsiębiorstwo jednoosobowego

właściciela – osoby fizycznej.

3. Rodzaj działalności: turystyczno – usługowa.

9

Page 10: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

Biuro Podróży – „Młody turysta” – organizowanie wycieczek dla młodzieży

szkolnej – jednodniowych, wielodniowych, dłuższych form wypoczynku,

zielonych szkół, miejscowych i zamiejscowych, pośrednictwo w sprzedaży

biletów do kina, teatrów i innych imprez rozrywkowych.

Właściciel posiada wyższe wykształcenie – ukończył kierunek Turystyka i

Rekreacja na WF w Warszawie i posiada uprawnienia pilota wycieczek

krajowych i zagranicznych. Pracował jako pilot wycieczek i Biurze Podróży w

Warszawie przez ostatnie 5 lat , i posiada doświadczenie w tym zakresie.

Biuro podróży umiejscowione byłoby na terenie jednej za szkół w naszym

mieście. Jest to blok mieszkalny, gdzie jest pomieszczenie do wynajęcia i

obsługiwałoby przede wszystkim młodzież szkół w mieście i okolicy.

W szkole, na której terenie mieści się Biuro Podróż – „Młody turysta”

Uczy się około 800 uczniów, ale oprócz tej szkoły, w mieście funkcjonują

jeszcze dwie szkoły gimnazjalne i 2 szkoły podstawowe.

Jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego rodzaju działalność, ponieważ bardzo

często organizowane są wycieczki jednodniowe, wyjazdy do teatrów oraz

wycieczki kilkudniowe w ramach zielonej szkoły. Kilka razy do roku są

organizowane dla wszystkich szkół wyjścia do kina oraz wyjścia, czy wyjazdy

na inne imprezy kulturalno – rozrywkowe.

Umiejscowienie Bura Podróży – „Młody turysta” przy szkole pozwoli ułatwić

organizację wyjazdów młodzieży i nauczycielom oraz dostosować tematykę

wycieczek do potrzeb realizacji programu nauczania w szkołach. Ponieważ w

danej miejscowości brak takiego Biura Podróży, gwarantowałoby ono obsługę

szkół w tym zakresie, jak również zapewniałoby ofertę na wypoczynek dla

dzieci i młodzieży o okresie ferii i wakacji.

Rodzice chętniej wysyłają dzieci na wyjazdy organizowane przez sprawdzone

już Biuro Podróży, które gwarantują właściwą opiekę a jednocześnie mogą

10

Page 11: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

zaoferować tańszą obsługę niż inne konkurencyjne firmy zlokalizowane w

sąsiednich miejscowościach.

PLAN MARKETINGOWY BIURA PODRÓŻY – „MŁODY TURYSTA”

Działania marketingowe:

1. Powiadomienie nauczycieli szkół na Radach Pedagogicznych o powstaniu

Biura Podróży – „Młody turysta” i przedstawienie oferty.

2. Przeprowadzenie wśród nauczycieli ankiet i zebranie od nich

zapotrzebowania na organizowanie wycieczek tematycznie związanych z

realizacją programu nauczania i dopasowanie do tego zapotrzebowania –

oferty.

3. Wywieszenie na tablicach ogłoszeń w szkołach oferty Biura Podróży –

„Młody turysta”.

4. Wydrukowanie ulotek z ofertą wycieczek jednodniowych, kilkudniowych

i rozdanie ich uczniom w szkołach o poza nią.

5. Rozdanie ulotek rodzicom na zebraniach rodzicielskich.

6. Wydrukowanie plakatów z nazwą firmy i szczególnie atrakcyjnym

wyjazdami.

7. Organizowanie konkursów dla młodzieży z wiedzy zdobytej w trakcie

wycieczek np. na najładniejszą kronikę wycieczki, wystawy fotograficzne

z wycieczki

8. Własna strona internetowa.

11

Page 12: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

Charakterystyka klientów

1. Nauczyciele zamawiający wycieczki szkolne oraz korzystający z oferty

przygotowanej przez Biuro Podróży – „Młody turysta”.

2. Rodzice dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół w naszym mieście.

3. Dyrekcje szkół zamawiające szkolne wycieczki dla młodzieży z różnych

klas np. jako nagrody za dobre wyniki, zbiorowo organizowane wyjścia

np. do kina dla całej szkoły, organizowanie wyjazdowych rad

pedagogicznych oraz wycieczek dla nauczycieli.

4. Samorząd Szkolny zamawiający wycieczki dla dzieci z Domu Dziecka.

5. Gmina oraz starostwo, które prowadzą szkoły, zamawiające usługi biura

dla swoich pracowników.

Konkurencja

Inne biura spoza naszego miasta, które mają w swoich ofertach organizacje

wycieczek dla dzieci i młodzieży.

Cena

Cena: konkurencyjna wobec oferty innych biur. Ze względu na niskie koszty

wynajmu powierzchni, niskie koszty osobowe firmy, niskie koszty

marketingowe oraz wejście na specyficzny rynek „szkół” cena powinna być

niższa o około 15 % od analogicznej ceny innych firm konkurencyjnych.

ORGANIZACJA FIRMY

1. Lokal: wynajęte pomieszczenie na terenie szkoły – kawalerka na parterze

– 28 m2 . Cena wynajmu – 2500 zł (w tym korzystanie z mediów tj.

woda, energia elektryczna, telefon i połączenie internetowe).

12

Page 13: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

2. Wyposażenie: wyposażenie meblowe biura, komputer za stałym łączem

internetowym, telefon, fax, kserokopiarka i materiały biurowe – koszt ok.

12 000 złotych.

3. Pracownicy – właściciel i 2 osoby zatrudnione na pełnym etacie (w

pełnym wymiarze godzin) – wykształcenie co najmniej średnie policealne

w kierunku administracyjno – ekonomicznym z umiejętnością obsługi

komputera i urządzeń biurowych, za znajomością przynajmniej jednego

języka obcego, komunikatywnych – koszt zatrudnienia jednego

pracownika – 2 tys. Złotych.

PLAN FINANSOWY

Jaką kwotą należy dysponować, by rozpocząć działalność gospodarczą?

Jaka suma jest potrzebna do rozpoczęcia działalności?

a) wersja minimalna

(np. co pozwoli funkcjonować: stare w dobrym stanie – biurko, samochód,

np. stary Fiat 125),

b) wersja średnia rozsądna (czego prawdopodobnie będziesz używał np.: nowe

biurko, ale tanie, samochód za ok. 20 tys.),

c) wersja optymalna (co mógłbyś, gdybyś na to miał pieniądze: projektowane

meble, nowy sprzęt komputerowy z wyposażeniem, nowy samochód średniej

klasy).

WERSJA ŚREDNIA ROZSĄDNA

Koszty uruchomienia firmy:

1. Koszty uruchomienia działalności gospodarczej:

- wpis do rejestru działalności gospodarczej w gminie-100 zł.,

- opłaty skarbowe: NIP i REGON, odpowiednie rejestracje w urzędach –

100 zł.,

13

Page 14: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

- opłata za otwarcie rachunku bankowego – 20 zł.,

- wyrabianie potrzebnych pieczątek – 100 zł.

Razem ok. 400 zł.

2. Wyposażanie biura – meble, wyposażenie, materiały biurowe,

zabezpieczenia, sprzęt komputerowy, telefon, drukarka, oprogramowanie,

instalacje – 20 tys. zł.

3. Odnawianie biura, kraty w oknach, żaluzje – 2 tys. zł.

4. Ubezpieczenie majątkowe – 8 tys. zł.

5. Samochód (własny, używany).

6. Czynsz za lokal i opłaty związane z użytkowaniem za pierwszy miesiąc

biura – 3 tys. zł.

7. Reklama na początek działalności – 800 zł.

8. Płace z narzutami za pierwszy miesiąc działalności – 6 tys. zł.

Razem: 33 tys. zł.

Koszty miesięczne prowadzenia działalności:

1. Czynsz i opłaty związane z wynajmowaniem lokali -3000 zł.

2. Płace i narzuty na płace -6000 zł.

3. Koszty materiałów biurowych -1000 zł.

4. Telefon i Internet -4000 zł.

5. Koszty reklamy, opłaty pocztowe -800 zł.

6. Amortyzacja -400 zł.

7. Koszty utrzymania samochodu -400 zł.

Razem: 16400 zł

14

Page 15: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

Koszty 1 osobodnia wycieczkowego:

1. Wynajem kwater - 18 zł. od osoby za dobę

2. Wyżywienie - 18 zł. od osoby

3. Koszt opieki - 9 zł. na uczestniku od osoby

4. Inne koszty - 10 zł.

Razem - 55 zł.

Koszty przejazdu liczone osobno w/g. Stawki za kilometr rozłożone na

wszystkich uczestników wycieczki.

Sprzedaż 1 osobodnia wycieczki - 80 zł.

Zysk na 1 osobodniu - 25 zł.

Np.: wycieczka 2 dniowa:

2 noclegi, 2 pełne wyżywiania będą sprzedawane w cenie 160 zł. + koszty

podróży rozłożone na wszystkich uczestników będących w autokarze, czyli za

ok. 180 zł,

- obóz 10 dniowy: - 800 zł. + koszty przejazdu.

Wyliczanie punktu pojawienia się zysku:

Aby pokryć miesięczne koszty działalności biura należy sprzedać:

16400/25 = 656 zł osobodni wycieczek

to oznacza – przy średnich 40 osobowych wycieczkach 17 dni wycieczkowych

w miesiącu.

Aby pokryć koszty rozpoczęcia działalności:

3300/25 = 1320 osobodni wycieczek

a to oznacza – przy 40 osobowych wycieczkach 33 dni wycieczkowe na

początku działalności turystycznej.

15

Page 16: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

ANALIZA RYZYKA I POWODZENIA: ANALIZA SWOT

Mocne strony przedsięwzięcia:

oryginalność oferty,

niewysokie koszty,

brak biur podróży w mieście,

dobra znajomość branży przez właściciela,

wysoko wykwalifikowana kadra, potrafiąca organizować wycieczki,

zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Szanse:

reforma oświaty wymusza prowadzenie zajęć poza szkołą,

nauczycielom trudno jest organizować samodzielnie wycieczki

tematyczne,

zubożenie społeczeństwa, rodzice sami nie wyjeżdżają na wakacje, ale

chcą wysłać przynajmniej dzieci.

moda na aktywne spędzanie wolnego czasu.

Słabe strony przedsięwzięcia:

niedoświadczenie organizatorów w prowadzeniu działalności

gospodarczej,

niewielkie zabezpieczenie finansowe w razie nieprzewidzianych

okoliczności,

mała obsada kadrowa

Zagrożenia:

możliwa niechętna postawa dyrekcji szkól i nauczycieli,

niepewna sytuacja polityczna, która nie sprzyja turystyce,

zubożenie społeczeństwa – brak chętnych na wyjazdy turystyczne,

16

Page 17: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

ewentualny nieszczęśliwy wypadek na wycieczce podważa zaufanie

firmy.

HARMONOGRAM

w pierwszych miesiącach działalności załatwianie formalności

związanych z zakładaniem firmy, reklamowaniem Biura Podróży –

„Młody turysta” w szkołach, podpisywanie umów za szkołami,

w drugim miesiącu działalności zamawianie miejsc wycieczkowych,

zbieranie zamówień,

w drugim miesiącu rozpoczęcie systematycznej obsługi grup

wycieczkowych,

marzec – kwiecień: organizacja wyjazdów wakacyjnych,

maj – czerwiec: nasilenie sprzedaży dłuższych wyjazdów wakacyjnych,

lipiec – sierpień: obsługa wyjazdów wakacyjnych,

sierpień – wrzesień: przygotowanie i sprzedaż „zielonych szkół”,

październik – listopad, grudzień – styczeń: przygotowanie i sprzedaż

wyjazdów zimowych.

Załączniki

1. Uprawnienia właściciela.

2. Rekomendacja kadry.

3. Zezwolenie z kuratorium.

4. Rejestracja w Polskiej Izbie Turystyki

Materiał pomocniczy

17

Page 18: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

Przykłady innych pomysłów do konstrukcji biznesplanów lub do rozlosowania

między grupy uczniów:

- pizzeria – „niebieska laguna”

- agencja sprzątania mieszkań

- biuro pisania podań

- dostarczanie zakupów do domu

- punkt wykonywania kserokopii

BIBLIOGRAFIA

18

Page 19: SCENSRIUSZ LEKCJI Z PODSTAW PRZEDSIĘBIORCZOŚCI2016-3-14 · metoda projektów ŚRODKI DYDAKTYCZNE: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, komputer z dostępem do Internetu, ... tabela

1. E. Filar, J. Skrzypek, Biznesplan Poltext Warszawa 2002

2. E. Stawosz, Opracowanie BUSSINESS PLANÓW – Materiały

Podyplomowanego Studium Kształcenia w Zakresie

Przedsiębiorczości 2001

3. A. Mikina, M. Sienna – „Przedsiębiorczość” dla Szkół

Zasadniczych

4. S. Gregorczyk, M. Romanowska, A. Sopińska, P. Wachowiak –

„Przedsiębiorczość bez tajemnic” WSiP 2002

5. NBPortal.pl.

19