Starbucks Fund

Embed Size (px)

Text of Starbucks Fund

UNIVERSITETI AAB-RIINVEST Lnda: Teoria dhe praktika e Menaxhmentit Prof. Muhamet Mustafa

Master viti i par drejtimi: Menaxhment dhe Informatike (detyr pr zbatimin e koncepteve menaxheriale n Starbucks )

PUNOI: Albulena Avdija dhe Albiana Avdija

Prishtin 2012

PRMBAJTJA

Hyrje...............................................................................................1 Funksionet menaxheriale................................................................2 Cka sht Organizata.....................................................................3 Prmbledhje e shkurtr mbi organizatn Starbucks.....................4 Kafeja e prdorur nga kompania Starbucks....................................5 Llogot e Starbucks...........................................................................6 Kultura organizacionale dhe aftesit menaxhuese..........................6 Misioni dhe motoja e Starbucks.......................................................7 Vendimarrja n Organizat............................................................8 Principet e organizats....................................................................9 Qasja e burimeve njerzore dhe menaxheriale.............................10 Qeverisja korporative.....................................................................11 Menaxhimi i Inovacioneve............................................................12 Roli i komunikimit n organizat................................................13 Sjellja e komunikimit n Starbucks..............................................14 Planifikimi strategjik i Starbucks ndr vite...................................15 Literatura........................................................................................16

HYRJE

PARATHENIEDetyra n vijim sht punim seminarik pr lndn Teoria dhe praktika e menaxhmentit e ligjruar nga prof. i nderuar Muhamet Mustafa. Punimi n vijim i referohet Zbatimit t koncepteve menaxheriale n lndn e siprprmendur me qllimin pr ti prpunuar e poashtu duke i zbatuar, orientuar, nxjerrur, sqaruar dhe duke i shtjelluar ato, n nj rast studimor t cilin e kemi zgjedhur. T gjith e dim q detyrat menaxheriale jan t larmishme dhe poashtu ndonjher din t jen edhe komplekse, mirpo esenciale e ktij punimi sht ti shfaqim ato me prpikshmri dhe shpjegim t kapshm. Ndrkaq lidhur me kt punim profesori Muhamet Mustafa na ka mundsuar q t zgjedhim punimin apo detyrn n lidhje me ndonj organizat duke i dhn nj vshtrim t posam: strukturs menaxheriale, kulturs organizacionale, komunikimit dhe burimeve njerzore, dhe n ann tjetr, alternatives CONTINUEING CASE STUDY: STARBUCKS, duke u prgjigjur n pyetjet e parashtruara n faqet: 54, 151, 261, 383, 522, 587, dhe ajo q kemi zgjedhur si detyr n kt lnd, sht pikrisht rasti i STARBUCKSit. Arsyeja pse e kemi zgjedhur rastin e STARBUCKS-it, sht bindja jon se me leximin e materialit, analizn, shtjellimin, dhe ndrlidhjen e rastit me konceptet menaxheriale t cilat i cekm m lart, na ndihmojn m tepr n kapjen dhe prvetsimin e ktyre koncepteve. Gjat ktij punimi do t keni mundsin t kuptoni m qart t gjitha konceptet menaxheriale t cilat i kemi paraqitur n detaje. Poashtu vlen t cekim q ky punim sht i ndrtuar n baz t fuksioneve themelore menaxheriale t cilat kan qen baz e ktij rasti studimor. N ktpunim, kemi arritur t prcjellim at se sot zhvillimet ekonomike, teknologjike si dhe konkurenca n tregun ndrkombtar i nxisin ndrmarrjet q ti prkrahin t punsuarit e tyre n ngritje t kapaciteteve t tyr, ndrmjet formave t ndyshme t edukimit dhe trajtimit t tyre, e n ann tjetr, qndron edhe interesi i t punsuarve pr t ngritur kapacitetet e tyre si kusht i prparimit n karrier. Nga kjo gj edhe n t dyja si studente, gjat ktij punimi kemi msuar mjaft shum si nga literatura poashtu edhe nga praktika t cilat kan qen mjaft inspiruese pr t vazhduar edhe m tutje punimin me nj seriozitet dhe prkushtim.

PJESA E / 1

FUNKSIONET MENAXHERIALEMenaxhmenti paraqet planifikimin, organizimin, udhheqjen dhe kontrollin e resurseve, q n mnyr efektive t realizohen qllimet e organizats. Menaxhmenti gjithashtu pretendon n arritjen e efiqnss dhe efektivitetit n realizimin e qllimeve (objektivave). Efienca: Ti bsh punt mir, T krijosh sa m shum outpute (X) e sa m pak impute (Y), Kursimi i burimeve : puna etj. Efektiviteti: T bsh pun t mira, T arrish objektivat e organizats. Menaxhmenti sht nj proces universal i cili gjen vend n t gjitha organizatat. Qllimi i secilit menaxher n organizat sht q me pun dhe shrbime ti plotsoj nevojat e klientve. Menaxhmenti dhe funksionet e tij shtrihen n tr strukturn e organizats. Ai sht i pranishm n t gjitha organizatat. Vlen t prmendet se menaxhmenti sot cilsohet her si shkathtsi e her-her edhe si shkenc. Katr funksionet e menaxhimit t cilat i kemi prmendur dhe m lart jan: Planifikimi, Kontrolli, Organizimi dhe Udhheqja.

MENAXHMENTI

PLANIFIKIMI

ORGANIZIMI

UDHHEQJA

KONTROLLITOP MNX H

Cka duhet t bjn menaxhert: 1. 2. 3. 4. 5. 6. Ta shohin trsin e organizats. Koncentrim T mnduarit paralel pr shum qshtje Aftsia pr t vrejtur ndrmarsit Sensi pr humor Gjersia.Mena xhm enti

Menaxhmenti I mesem

Menaxhmenti dhe funksionet e tij shtrihen n

Menaxhmenti I ulet

Tr strukturn menaxheriale. Sipas vendit t menaxherve n strukturn Piramidale dhe sipas qasjes vertikale dallojm Tri nivele menaxheriale: a) Menaxher t nivelit t lart (top mnxh) b) Menaxher t nivelit t mesm. c) Menaxher t linjs s ult.

Menaxheri i suksesshm sht ai i cili krijon vizion, zhvillon strategji, motivon antart e grupit pr realizimin e qllimeve t vendosura pr organizatn. Sfid tjetr e zhvillimit t teoris s menaxhmentit sht se si ti kontrollojn menaxhert lidhjet e organizats dhe rrethinn e organizats.

CKA SHT ORGANIZATA? Nj organizat prkufizohet si nj strukturim t vetdijshm t njerzve pr t arritur qllime t prkufizuara apo specifike. Disa nga karakteristikat e organizats jan: ka nj synim apo nj qllim t veqant, prbhet nga njerzit dhe ka nj struktur prkatse. Organizata i ndajm n ato tradicionale dhe ato moderne Organizatat tradicionale karakterizohen me kto veqori : Stabile dhe jo fleksibile Profesionet dhe vendi i puns Individuale.

Organizatat moderne karakterizohen me kto veqori: Dinamike dhe fleksibile Shkathtsi dhe detyra Ekipi

Duhet t dijm nj gj se menaxhmenti i mir nevojitet n t gjitha organizatat.

1.

I. Zeqiri, fq. 4.

PJESA E / 2

PRMBLEDHJE E SHKURTR MBI ORGANIZATN STARBUCKSdo dit, ne do t shkojm pr t punuar duke shpresuar q t bjm dy gjra: kafe pr pjesn m t madhe t miqve tan dhe ti bjm ata q t ndihen m mir. Kjo ishte motoja e vrtet kur Starbucks u hap pr her t par n vitin 1971, dhe q vazhdon t jet i hapur dhe t punoj edhe n ditt e sotme.

( Disa nga dyqanet e STARBUCKS ) Kjo organizat, aso kohe kishte vetm nj dyqan t kafes n Seattle-SHBA. Organizata ishte themeluar nga tre partner : Gordon Bowker, Zev Siegl dhe Jerry Baldwin. Sot, kjo organizat ka miliona konsumator dhe numron mbi 17 mij dyqane n 55 vende t ndryshme t bots duke prfshir mbi 12.500 n Shtetet e Bashkuara, mbi 1,200 n Kanada mbi 700 n Mbretrin e Bashkuar dhe 54 n Rusi. Misioni i Starbucks sht te frymzoj dhe ushqej shpirtin e njeriut nj person, nj filgjan kafeje dhe nj shoqeri njkohsisht. Starbucks i trajton puntort e organizats me respekt t vecant dhe me shum dinjitet. Ata nuk i quajn puntor por i quajn partner dhe cilsohen si zemra e prvojs s organizats. Starbucks puntorve t tyre iu ka mundsuar pjesmarrjen n kapitalin e organizats prmes aksioneve n bean-stock. Aksionet e organizats Starbucks jan t listuara n NASDAQ, nn shenjn tregtare SBUX. Korporata e Starbucks kryesisht sht e fokusuar tek kafeja mirpo prvec shrbimit t kafese t cils i kushtojn rndsi te vecant duke e sjell prej saj brendet dhe shijet m cilsore e me kualitetin m t lart prej 30 sosh ata poashtu ofrojn pr konsumatort edhe produkte t tjera si: pije t nxehta e t ftohta, paisje, cd, ushqime t freskta dhe te shpejta, aj, etj. E vecanta e Starbucks sht: prodhimi i filxhanve t kafes, aparatet pr prodhimin dhe prpunimin e kafes, pajisjeve t ndryshme pr kafe dhe kartela starbucks. Organizata Starbucks sht e angazhuar pr t br biznes me prgjegjsi n mnyr q t fitojn besimin dhe respektin e klientve, partnerve dhe fqinjve. N ndrkoh jan zhvilluar mardhnie afatgjate me fermert n t gjith botn n mnyr q t jet n gjendje t blej kafen m cilsore pr klientt e tyre.

Nj ndr qllimet e shumta t ksaj organizate sht edhe ajo q deri n vitin 2015, kafeja e prdorur t jet prodhuar duke prdorur etik tregtare dhe poashtu praktikat e prgjithshme n kultivimin e kafes. Organizata Starbucks i ka kushtuar dhe vazhdon ti kushtoj edhe n ditt e sotme nj kujdes t veqant ruajtjes se ambientit. Pr kt sht parapar q deri n vitin 2015, 100% t paisjes pr kafe t jen ricikluese ose t riprdorshme.

KAFEJA E PERDORUR NGA KOMPANIA STARBUCKS Pr t menaxhuar me sukses organizatat e biznesit dhe pr t mos u prballur vazhdimisht me gabime etike, si dhe pr t siguruar nj imazh t plqyeshm publik, ato duhet ta sensibilizojn nivelin e prgjegjsis prmes marrjes s masave dhe aktiviteteve pr sjellje etike. Ne gjithmon besojm se ofrojm kafen m t mir t mundshme Ne kemi punuar gjithmon pr t bler kafen ton n nj mnyr q respekton njerzit dhe vendet q prodhojn at. sht e thjesht se far n besojm q t jet e drejt. Qllimi yn kryesor sht q kafeja t kultivohet n standardet m t larta t kualitetit, duke shfrytzuar burimet n mnyr etike. Pra qellimi i organizats Starbucks sht q kafeja t jet e prodhuar nn kushte sa m cilsore. Pr kt arsye blersit tan udhtojn prsonalisht n plantacionet e kafes n Amerikn Latine, Afrik dhe Azi pr ta zgjedhur kualitetin m t lart t fares arabeske. Dhe kur t mbrrijn n vendet tona t prpunimit ajo shnjohet me markn e Starbucks-it. Dyqanet e Starbucks jan piktakimet pr shoqri e familjar t shumt. Konsumatort prher shijojn kafe t mir poashtu shrbim ci