12
Припрема за час урађена је по ЕРР стуктури. (Е-евокација, Р-разумевање значења и Р-рефлексија) Тематска целина: Веза између живе и неживе природе Наставна јединица: Сунце-златокоси пријатељ Тип часа: Обрада новог градива Разред: Први Облици рада: Колективни, индивидуални, рад у пару, групни рад Наставне методе: Вербална, рад на тексту, илустративна, демонстративна Наставна средства: Power Point презентација, аудио ЦД, текст Техничка помагала: Рачунар, видео бим Корелација: Музичка култура, Српски језик, Ликовна култура Наставник: Јелена Мандић Школа: ОШ „Никола Тесла“, Бан. Карађорђево ПРЕ ОБРАДЕ НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

Sunce - Pismena Priprema Za Cas

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Sunce - Pismena Priprema Za Cas

Припрема за час урађена је по ЕРР стуктури.

(Е-евокација, Р-разумевање значења и Р-рефлексија)

Тематска целина: Веза између живе и неживе природе

Наставна јединица: Сунце-златокоси пријатељ

Тип часа: Обрада новог градива

Разред: Први

Облици рада: Колективни, индивидуални, рад у пару, групни рад

Наставне методе: Вербална, рад на тексту, илустративна, демонстративна

Наставна средства: Power Point презентација, аудио ЦД, текст

Техничка помагала: Рачунар, видео бим

Корелација: Музичка култура, Српски језик, Ликовна култура

Наставник: Јелена Мандић

Школа: ОШ „Никола Тесла“, Бан. Карађорђево

ПРЕ ОБРАДЕ НАСТАВНЕ ЈЕДИНИЦЕ

1) Мотивација:

а) У чему је значај ове наставне јединице?

Page 2: Sunce - Pismena Priprema Za Cas

Значај је у томе да ученици схвате зашто нам је сунце важно. Да уоче значај сунца за сва жива бића на Земљи. Информисање о заштити од штетног деловања сунца.

б) У каквој је вези са већ обрађеним градивом, као и оним које ће се тек обрађивати?

Наставна јединица је у вези са претходно обрађеном наставном темом Нежива природа. Кроз обраду ове теме ученици су упознали основне услове живота на Земљи: вода, ваздух и земљиште. Основни услови живота на Земљи су такође светлост и топлота и обраду ове наставне јединице надовезујемо на претходно знање.

в) Које могућности ова наставна јединица пружа за развој критичког мишљења?

Ученици ће вежбати слободно изражавање свог мишљења, навикаваће се на другачије мишљење других и на аргументовану расправу која подстиче на размишљање и на развијање критичке свести.

2) Циљеви:

а) На који начин ће се нове идеје истражити и пренети ученицима?

Усвајање нових знања вршиће се кроз осмишљене задатке који захтевају више активног интелектуалног рада, а мање пуког памћења.

б) Шта ће ученици учинити са тим новим сазнањима?

Ученици ће знати да је сунчева светлост и топлота услов за живот људи, биљака и животиња.

Уочиће везу између живе и неживе природе.

Биће упознати са начинима заштите од штетног деловања сунца.

Упознаће различите могућности коришћења сунчеве енергије.

Page 3: Sunce - Pismena Priprema Za Cas

3) Предуслови:

Шта ученици морају да знају да би успешно савладали садржај ове наставне јединице?

Ученици треба да разликују живу и неживу природу. Да знају да читају и разумеју прочитано. Осим знања, потребна им је способност логичког закључивања и повезивања различитих информација.

4) Оцењивање:

Који докази наученог ће се тражити од ученика?

Активно суделовање у разговору и раду групе. Јасно изражавање властитог мишљења и закључака.

5) Груписање:

Како груписати ученике? У којим деловима активности?

Евокација/ уводни део часа: Ученици ће формирати парове помоћу картица са истим знаком.

Разумевање значења/ централни део часа: Ученици на почетку часа формирају кооперативне групе према сличици која се налази на картици на столу, а они исту такву картицу добијају на улазу у учионицу. (Проналазе сто на којем је картица са њиховим знаком и седају на своје место. На овај начин формирају кооперативне групе; група се састоји од четири члана).

Експертске групе формирају се помоћу беџева на којима се налазе бројеви од 1 до 4. Док се ученици налазе у коопераивним групама, деле им се беџеви са бројевима. Проналазе сто на којем се налази број који су добили и на тај начин формирају групе са истим бројевима, односно истим задацима.

Page 4: Sunce - Pismena Priprema Za Cas

6) Ресурси и управљање временом:

Евокација 20 минута, разумевање значења 50 минута и рефлексија 20 минута.

АРТИКУЛАЦИЈА НАСТАВНОГ ЧАСА

Уводни део / Евокација

Задатак овог дела часа је да мишљење ученика усмерим на тему. Другим речима, делотворном стратегијом евокације ученици се мотивишу на активно учење.

Слушање песме Сваки дан се сунце рађа- Драгана Лаковића. Разговор о песми:

О чему говори ова песма? (О сунцу) Шта сунце ради? (Рађа се, излази, залази...) Зашто је сунце важно за нас? (Даје нам светлост и топлоту, а без тога жива бића не могу да опстану)

Формирање парова (Објашњено у делу Груписање) Техника Мозгање у пару

Ученици у пару записују оно што већ знају о сунцу. Сваки пар добиће папир на коме се налази нацртано сунце. Њихов задатак је да напишу што више речи које их асоцирају на сунце. Подстичем их да слободно запишу све што им у том тренутку падне на памет, јер погрешних одговора нема.)Након завршене активности, парови који желе читају шта су записали. (Сунце- топлота, светлост, лето, море, излази, залази, жуто, сунчане наочаре...)

Централни део / Разумевање значења

Page 5: Sunce - Pismena Priprema Za Cas

Ученици се још увек налазе у кооперативним групама.

Делим им беџеве са бројевима од 1 до 4. Сваки члан групе добиће одговарајући број.

Техника СлагалицаСви ученици добијају примерке чланка са текстом о сунцу. Објаснићу им да имају задатак да прочитају део чланка који је обележен бројем који су добили на беџу, а касније ће своје другаре упознати са тим делом текста. Сваки ученик постаће експерт за један део текста и о њему ће подучавати друге.

Када су се упознали са текстом, чланови одлазе у експертске групе. (Групе формирају према упутству које је детаљно објашњено у делу Груписање) Експертске групе имају исти задатак, а то је да што боље науче део текста који су добили како би у својој кооперативној групи упознали другаре са тим што су научили. Скрећем им пажњу да су они сада у улози учитеља и да је њихов задатак да науче своје другаре када се врате у кооперативну групу.Чланови експертске групе се договарају о начину рада. Заједно читају и проучавају материјал који су добили, планирају делотворан начин на који ће презентовати свој материјал. (Неке групе су цртале, скицирале, друге писале...)

Ученици се враћају у своје кооперативне групе и наизменично презентују свој материјал. Чланови групе пажљиво слушају, постављају питања и уче једни од других. Циљ групе је да сви чланови савладају презентовани материјал.

Помоћу Power Point презентације понављамо целокупан садржај наставне јединице и утврђујемо да ли су групе одговорно извршиле своје задатке.

Page 6: Sunce - Pismena Priprema Za Cas

Ток презентације пратим питањима. Тражим да ученици одговарају на питања и покажу да су савладали материјал.

1) Зашто је сунце важно? (Без сунчеве светлости и топлоте не би било живота на Земљи. Светлост и топлота су услови живота).2) Како би изгледала планета Земља да нема сунца? (Била би тамна и хладна)3) Да ли је количина сунчеве светлости и топлоте увек иста у нашим крајевима? (Није, највећа је лети, а најмања зими)4) Какав значај сунце има за живу природу? (Светлост и топлота омогућавају биљкама стварање хране, а биљке су храна људима и животињама)5) Да ли сунце може штетно да делује на људе? ( Да, претерано излагање сунцу може да оштети кожу, а гледање у сунце може оштетити вид).6) Како можемо да се заштитимо од штетног дејства сунца? (Заштитне креме за сунчање, сунчане наочаре, одећа, шешири, сунцобрани...)7) Како можемо да искористимо сунчеву енергију? (Соларни аутомобил, соларно грејање у кућама и становима...)

Завршни део / Рефлексија

Враћам ученике на задатак из Уводног дела часа. Ревидирање мозгалице – Допунити мозгалицу новим сазнањима. Сваки ученик има задатак да направи насмејано сунце. Изложба цртежа.

СВАКО СВОЈЕ СУНЦЕ ИМА! Домаћи задатак: Упутство за прављење сунчаног сата:

Сунчани сат

На картону нацртајте круг. У центар круга поставите комад пластелина. У пластелин забодите оловку или штапић. Ставите сат на сунце и означавајте оловком места на која пада сенка оловке, и одмах погледајте колико је сати,

Page 7: Sunce - Pismena Priprema Za Cas

па упишите време изнад места на које пада сенка. Гледајте и бележите сваког сата, докле год сунце обасјава место на које је сат постављен. Напомена: Сунчани сат ради само по сунчаном дану!

ПРИЛОГЧланак који је коришћен за рад у кооперативним и експертским групама:

СУНЦЕУСЛОВ ЖИВОТА

1.

Услови живота су:

светлост

топлота

вода

ваздух

земљиште

Сунце је звезда. Оно нас осветљава и греје.

Да нема сунчеве светлости и топлоте, не би било живота на планети Земљи.

Током године, количина сунчеве светлости и топлотe није увек иста у нашим крајевима.

Највећа је лети,

Page 8: Sunce - Pismena Priprema Za Cas

a најмања зими.

2.

ЗАШТО ЈЕ СУНЦЕ ТАКО ЗНАЧАЈНО?

Његова светлост и топлота омогућавају биљкама стварање хране потребне за живот,

а биљке су храна људима и животињама.

3.

ШТЕТНОСТ СУНЦА

Претерано излагање сунцу штетно је за нашу кожу.

Гледање у сунце може оштетити вид.

Како се заштитити?

Page 9: Sunce - Pismena Priprema Za Cas

4.

КОРИШЋЕЊЕ СУНЧЕВЕ ЕНЕРГИЈЕ

Како можемо да искористимо сунчеву енергију?

ПОСЕБНО МОЖЕМО УЖИВАТИ У ЛЕПОТИ КОЈУ НАМ ПРУЖА ИЗЛАЗАК И ЗАЛАЗАК СУНЦА .

СОЛАРНО ГРЕЈАЊЕ

СОЛАРНИ АУТОМОБИЛ

Page 10: Sunce - Pismena Priprema Za Cas