8
PROIECT DIDACTIC Data: Şcoala: Clasa: a XI-a A (Profil: Ecologie şi protecţia mediului) Disciplina: Biologie Tema: Ventilaţia pulmonară. Volume şi capacităţi pulmonare Tipul de lecţie: Mixtă Scopul lecţiei: Înţelegerea de către elevi a modului de realizare a respiraţiei şi cunoaşterea volumelor şi capacităţile pulmonare Obiective operaţionale: O 1 să explice mecanica ventilaţiei pulmonare O 2 să identifice volumele pulmonare şi capacităţile pulmonare O 3 să stabilească legătura dintre volumele pulmonare şi capacităţile pulmonare O 4 să rezolve probleme care implică determinarea volumelor şi capacităţilor pulmonare Metode şi procedee: explicaţia conversaţia problematizarea învăţarea prin descoperire demonstraţia observaţia învăţarea asistată de calculator metoda: Ştiu/ Vreau să ştiu/ Am învăţat modelarea Resurse materiale: fişe de lucru lecţie creată în AEL calculator manuale planşa: Sistemul respirator la om caiete tabla creta Forme de activitate: activitate individuală, frontală, practică şi în perechi Locul de desfăşurare: laborator AEL Bibliografie: Biologie, Manual pentru clasa a XI-a, Dan Cristescu, Carmen Sălăvăstru, Bogdan Voiculescu, Cezar Th Niculescu, Radu Cârmaciu, Ed. Corint, Bucureşti, 2006 Metodica predării biologiei, Naela Costică, Ed. Graphys, Iaşi, 2008 Propunător: prof. Nan Mirela

Tema2proiect Didactic Ventilatia Pulmonara

Embed Size (px)

DESCRIPTION

ventilatie pulmonara

Citation preview

  • PROIECT DIDACTIC

    Data:

    coala:

    Clasa: a XI-a A (Profil: Ecologie i protecia mediului)

    Disciplina: Biologie

    Tema: Ventilaia pulmonar. Volume i capaciti pulmonare

    Tipul de lecie: Mixt

    Scopul leciei: nelegerea de ctre elevi a modului de realizare a respiraiei i cunoaterea

    volumelor i capacitile pulmonare

    Obiective operaionale:

    O1 s explice mecanica ventilaiei pulmonare

    O2 s identifice volumele pulmonare i capacitile pulmonare

    O3 s stabileasc legtura dintre volumele pulmonare i capacitile pulmonare

    O4 s rezolve probleme care implic determinarea volumelor i capacitilor pulmonare

    Metode i procedee:

    explicaia

    conversaia

    problematizarea

    nvarea prin descoperire

    demonstraia

    observaia

    nvarea asistat de calculator

    metoda: tiu/ Vreau s tiu/ Am

    nvat

    modelarea

    Resurse materiale:

    fie de lucru

    lecie creat n AEL

    calculator

    manuale

    plana: Sistemul respirator la om

    caiete

    tabla

    creta

    Forme de activitate: activitate individual, frontal, practic i n perechi

    Locul de desfurare: laborator AEL

    Bibliografie: Biologie, Manual pentru clasa a XI-a, Dan Cristescu, Carmen Slvstru, Bogdan

    Voiculescu, Cezar Th Niculescu, Radu Crmaciu, Ed. Corint, Bucureti, 2006

    Metodica predrii biologiei, Naela Costic, Ed. Graphys, Iai, 2008

    Propuntor: prof. Nan Mirela

  • Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse

    materiale

    Resurse

    procedurale Evaluare

    1.

    Moment

    organizatoric

    (2min.)

    - stabilirea disciplinei - notarea absenelor - organizarea clasei i pregtirea pentru lecie - se verific buna funcionare a calculatoarelor

    - catalog

    - calculatoare

    - conversaia

    2.

    Captarea ateniei i trezirea interesului

    (2 min.)

    - pentru a strni curiozitatea i interesul elevilor pentru tema care se va pune n discuie, elevii grupai cte doi, sunt pui s i msoare reciproc circumferina cutiei toracice n respiraie. - dup realizarea msurtorilor i notarea acestora, se ncep discuiile pe marginea valorilor obinute: : Cte valori putei msura n timpul respiraiei? R: Dou valori. : Cum sunt cele dou valori obinute? De ce? R: Cele dou valori sunt diferite, deoarece una a fost luat n timpul inspiraiei (valoarea mai mare), iar cealalt n expiraie.

    - metru de

    croitorie

    - caiete

    - conversaia - observaia - demonstraia - explicaia - activitatea n perechi

    -evaluare frontal

    3.

    Enunarea temei i obiectivelor

    operaionale (2 min.)

    - pornind de la activitatea fcut de elevi, profesorul anun titlul leciei: Ventilaia pulmonar. Volume i capaciti pulmonare, care va fi scris pe tabl, i obiectivele urmrite, explicnd c la finalul leciei ei vor fi capabili s explice modul de realizare a respiraiei i s identifice volumele i capacitile pulmonare. - elevii noteaz titlul n caiete

    - tabla

    - creta

    - caiete

    - conversaia - explicaia

    4.

    Reactualizarea

    cunotinelor (10 min)

    - profesorul anun elevii c noua lecie va fi predat folosind metoda tiu/Vreau s tiu/Am nvat i face tabelul acestei metode pe tabl. - pentru a reactualiza cunotinele elevilor legate de anatomia sistemului respirator, profesorul cere elevilor s noteze n rubrica tiu, tot ceea ce cunosc legat de respiraie, anunndu-i c au la dispoziie 5 min. - elevii reactualizeaz i noteaz n caiete noiunile pe care le cunosc despre sistemul respirator

    - tabla

    - creta

    - caiete

    - plana

    - observaia - conversaia - explicaia - activitatea

    individual - metoda tiu/ Vreau s tiu/ Am nvat

    - autoevaluarea

    - observarea

    sistematic a elevilor

  • Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse

    materiale

    Resurse

    procedurale Evaluare

    - dup expirarea timpului, profesorul verific frontal noiunile notate de elevi n rubrica tiu a tabelului. Pentru aceasta sunt puse urmtoarele ntrebri: : Din ce este alctuit sistemul respirator la om? R: Sistemul respirator este alctuit din plmni i ci respiratorii.

    : Care sunt cile respiratorii extrapulmonare? R: Cile respiratorii extrapulmonare sunt: cavitatea nazal, faringe, laringe, trahee, bronhii.

    : Unde sunt localizai plmnii i din ce sunt alctuii? R: Plmnii sunt localizai n cavitatea toracic i sunt alctuii din lobi, segmente i lobuli. : Ce se observ n structura plmnilor? R: n structura plmnilor se observ arborele bronic format prin ramificarea bronhiilor n plmni. : Din ce este alctuit arborele bronic? R: Arborele bronsic este format prin ramificaia bronhiilor n plmni fiind alctuit din: bronhii lobare, bronhii segmentare, bronhiole lobulare, bronhiole terminale,

    bronhiole respiratorii, ducte alveolare, alveole pulmonar

    : Ce sunt alveolele pulmonare? R: Alveolele pulmonare sunt sculei cu rol n schimbul de gaze respiratorii, deoarece membrana alveolei mpreun cu peretele capilarului formeaz membrana alveolo - capilar. - elevii vin la tabl i noteaz informaiile n rubrica tiu a tabelului.

    - profesorul cere elevilor s noteze n rubrica Vreau s tiu, ce ar dori s cunoasc despre respiraie. - elevii emit ntrebri, care sunt notate n a doua rubric a tabelului:

    Ce modificri au loc n timpul inspiraiei i

    - caiete

    - tabla

    - creta

    - conversaia

    - explicaia

    - activitate

    frontal

    -evaluare frontal

  • Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse

    materiale

    Resurse

    procedurale Evaluare

    expiraiei?

    Ct aer intr n plmn n timpul inspiraiei?

    Ct aer intr maxim n plmni?

    Care este frecvena respiratorie la o persoan?

    -evaluare frontal

    5.

    Prezentarea

    coninutului sarcinilor de

    nvare i dirijarea nvrii (15 min.)

    - profesorul explic elevilor c n lecia care va fi predat vor primi rspunsuri la toate ntrebrile notate n rubrica Vreau s tiu i i anun c lecia va fi predat cu ajutorul calculatorului, folosind sistemul AEL

    - profesorul mparte elevilor fiele de lucru (anexa 1) pentru conectarea acestora la noua lecie i lanseaz sistemul AEL, alegnd materia i lecia care va fi predat i sala unde are loc ora.

    - elevii se conecteaz la sistemul AEL, pe baza indicaiilor din fia de lucru - profesorul verific modul de conectare a elevilor la lecie i pornete lecia, lansnd prima component a leciei. - dup lansarea primei pri a leciei, elevii sunt anunai de profesor c trebuie s completeze urmtoarele sarcini din fia de lucru primit. - elevii urmresc aceast component i rezolv sarcinile din fia de lucru. - profesorul verific modul de realizare a sarcinii din fia de lucru, n paralel cu prezentarea materialului programat: : Ce este ventilaia pulmonar? R: Ventilaia pulmonar reprezint circulaia aerului ntre mediul extern i alveolele pulmonare. : Care sunt procesele prin care se realizeaz ventilaia pulmonar? R: Ventilaia pulmonar se realizeaz prin succesiunea a dou procese: inspiraia i expiraia : Ce este inspiraia? R: Inspiraia presupune ptrunderea aerului ncrcat cu O2

    - caiete

    - tabla, creta

    - calculatorul

    - fie de lucru

    - conversaia - explicaia

    - conversaia - explicaia - activitate

    individual

    - modelarea

    - activitatea

    individual - observaia - nvarea prin descoperire

    - demonstraia - conversaia - explicaia

    - observarea

    sistematic a elevilor

    - tema de lucru n clas

  • Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse

    materiale

    Resurse

    procedurale

    Evaluare

    n plmni. : Ce modificri au loc n timpul inspiraiei? R: n timpul inspiraiei au loc urmtoarele modificri:

    coborrea diafragmei

    crete volumul cutiei toracice

    crete volumul plmnilor

    sternul se deprteaz de coloana vertebral

    coastele se ridic prin contracia muchilor inspiratori

    : Ce este expiraia? R: n timpul expiraiei aerul ncrcat cu CO2 iese din plmni. : Ce schimbri se observ n timpul expiraiei? R: n expiraie au loc urmtoarele modificri:

    ridicarea diafragmei

    scderea diametrului (volumului) cutiei toracice

    coborrea coastelor

    sternul se apropie de coloana vertebral - aceste informaii sunt notate n rubrica Am nvat a tabelului, ncepnd schia leciei. - profesorul lanseaz a doua component a leciei i cere elevilor s rezolve urmtoarele sarcini din fia de lucru. - elevii urmresc componenta lansat de profesor i completeaz fiele de lucru - dup completarea fiei de lucru, profesorul discut mpreun cu elevii volumele i capacitile pulmonare i explic aceste informaii: : Care este primul volum prezentat n grafic? Ce valoare are?

    R: Primul volum este volumul curent (VC) i are o valoare de aproximativ 500 ml aer.

    : Ce alt volum este reprezentat n grafic?

    - calculator

    - fie de lucru completate

    - tabla, creta

    - caiete

    - fie de lucru - calculator

    - conversaia - explicaia - observaia - nvarea prin descoperire

    - problematizarea

    - activitatea

    frontal

    - modelarea

    - problematizare

    - observaia - nvarea prin descoperire

    - conversaia

    -evaluare frontal

    - observarea

    sistematic a elevilor

    -evaluare frontal

  • Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse

    materiale

    Resurse

    procedurale

    Evaluare

    R: Un alt volum reprezentat n grafic este volumul inspirator de rezerv (VIR), cu o valoare de 3000 ml (1500 ml)

    : Cum ai defini volumul inspirator de rezerv, avnd n vedere reprezentarea din grafic?

    R: VIR - reprezint volumul suplimentar de aer introdus n plmni peste volumul curent n inspiraia forat. : Ce se ntmpl ntr-o expiraie forat, ct aer se elimin? R: Volumul expirator de rezerv de aproximativ 1500 ml aer reprezint volumul de are eliminat din plmni n expiraia forat. : Dup expiraia forat mai rmne aer n plmni? R: Dup expiraia forat n plmni mai rmne un volum de aer de aproximativ 1000 ml, numit volum rezidual.

    - volumele pulmonare i valorile lor sunt notate n rubrica Am nvat a tabelului continuarea schiei leciei. - dup notarea i discutarea volumelor pulmonare se trece la discutarea capacitilor pulmonare: : Ce capacitate pulmonar este reprezentat n graficul observat pe calculator i cum se poate calcula? R: Capacitatea inspiratorie: C.I = VC + VIR

    : Ce cantitate de aer rmne n plmn la sfritul unei expiraii normale? R: n plmn rmn aproximativ 3000 ml aer, reprezentat de volumul rezidual funcional: VRF = VR + VER : Ce alt capacitate pulmonar ai identificat? R: Capacitatea vital: CV = VER + VIR + VC : Ct aer va intra maxim n plmni, dac la capacitatea vital se adaug volumul rezidual? R: n plmn va intra aproximativ 5000 ml de aer capacitatea pulmonar total (CPT): CPT = CV+VR - elevii noteaz aceste capaciti n rubrica Am nvat

    - calculator

    - fie de lucru completate

    - caiete

    - tabla

    - creta

    - calculator

    - fie de lucru completate

    - conversaia - problematizarea

    - explicaia - demonstraia

    - conversaia

    - explicaia - observaia - problematizarea

    - demonstraia - conversaia

    -evaluare frontal

    -evaluare frontal

  • Etapele leciei Activitatea profesorului i elevului Resurse

    materiale

    Resurse

    procedurale

    Evaluare

    - profesorul continu schia tablei i cere elevilor s numere cte respiraii au ntr-un minut, adic frecvena respiratorie R: Frecvena respiratorie la femei este de 18 respiraii/min Frecvena respiratorie la brbai este de 16 respiraii/min - profesorul introduce noiunea de debit respirator:

    DR= FR x VC

    - se finalizeaz schia leciei, notnd valorile frecvenei respiratorii, iar elevii o noteaz n caiete. - avnd n vedere valorile diferite ale volumului cutiei toracice msurate la nceputul orei i valorile diferite ale frecvenei respiratorii, profesorul cere elevilor s enumere i s explice ce factori ar putea modifica frecvena respiratorie i capacitatea vital - elevii enumer civa factori care pot modifica valorile frecvenei reduse, debitului respirator i a capacitii vitale: - vrsta - efort fizic - sexul - nlime - starea de sntate

    - tabla

    - creta

    - caiete

    - caiete

    - explicaia

    - problematizarea

    - exerciiul

    - autoevaluarea

    6.

    Fixarea i asigurarea

    posibilitilor de transfer al

    cunotinelor (5 min)

    - profesorul d elevilor o problem, pentru a observa modul n care elevii pot realiza corelaii ntre volumul i capacitatea pulmonar - elevii rezolv problema propus de profesor

    - caiete

    - problematizarea

    - tema de lucru n clas - observarea

    sistematic a elevilor

    7.

    Asigurarea

    feed-back

    (10 min)

    - pentru a vedea corectitudinea rezolvrii problemei, unul dintre elevi va rezolva problema la tabl - profesorul apreciaz rspunsurile elevilor i subliniaz ce trebuie nvat

    - caiete

    - tabla

    - creta

    - problematizarea

    - conversaia - explicaia

    -evaluare frontal

    8.

    Tema pentru acas

    - elevii primesc o problem ca tem pentru acas: Care este VIR al unei femei care are CPT = 4800 ml aer, VR = 1500

    ml aer, iar prin expiraie forat elimin 1500 ml aer. - caiete

    - exerciiul - problematizarea

    - tema pentru

    acas

  • SCHIA TABLEI Ventilaia pulmonar. Volume i capaciti pulmonare

    TIU VREAU S TIU AM NVAT

    - respiraia transportul O2 din mediul extern la celule i a CO2 n sens invers - sistemul respirator este alctuit din: ci respiratorii i plmni

    1) Cile respiratorii - cavitatea nazal faringe laringe trahee bronhii

    2) Plmnii lobi, segmente, lobuli

    arborele respirator: bronhii lobare bronhii segmentare bronhiole lobulare bronhiole terminale bronhiole respiratorii ducte alveolare alveole pulmonare

    - alveolele pulmonare schimbul de gaze respiratorii

    - Ce modificri au loc n timpul inspiraiei?

    - Ce modificri au loc n timpul expiraiei?

    - Ct aer ptrunde n plmni ntr-o respiraie normal?

    - Ct aer poate s intre maxim n plmni?

    Ventilaia pulmonar asigur circulaia aerului ntre mediul extern i alveolele pulmonare, avnd 2 procese: a) Inspiraia - activ contracia muchilor inspiratori - crete volumul cutiei toracice - crete volumul plmnilor - sternul se ndeprteaz de coloana vertebral - ridicarea coastelor

    b) Expiraia - pasiv relaxarea muchilor inspiratori - scade volumul cutiei toracice

    - scade volumul plmnilor - sternul se apropie de coloana vertebral - coborrea coastelor Volume pulmonare

    VC 500 ml aer VIR 1500 ml aer VER 1000-1500 ml aer VR 1500 ml aer Capaciti pulmonare CI = VC+VIR CRF= VR+VER

    CV = VC+VIR+VER CPT= VR+CV

    Aplicaie: CPT = 6000 ml aer

    VR = 1500 ml aer CPT = CV + VR CV = CPT VR = 6000 1500 = 4500 ml aer VIR = 2000 ml aer CV = VC + VIR + VER VER = CV VC VIR = 4500 500 - 2000 = 2000 ml aer VC = 500 ml aer

    VER = ?