Upload
trinhkien
View
231
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
1
Testnevelés óratervezet
Tanít: Szakvezető tanár:
Dátum: Helyszín:
Osztály: 8. Létszám:
Az óra témája: A röplabdázás támadó érintését (leütés) előkészítő felugrás oktatása.
Az óra cél és feladatrendszere: a tanóra a röplabdázásban előforduló leütés minél hatékonyabb
végrehajtását lehetővé tevő, a játékra speciálisan jellemző páros lábról történő felugrás jártasság szintű
elsajátítását tűzi ki elsődleges célul. Emellett cél a tanulók önálló feladattudatának és kooperatív, szabályok
betartásán alapuló viselkedésének fejlesztése.
Az óra didaktikai feladatai: felugrást megelőző lendületszerzés, légmunka, talajfogás mozgásmintájának
kialakítása. Alapérintések pontosítása. Szabályszerű játék.
Előképzettség: a röplabdázás alapvető technikai elemeinek és a játék egyszerűsített szabályainak ismerete.
Szükséges szerek: röplabdák, röplabda háló, bóják
Tantárgyi kapcsolatok: matematika
Felhasznált források: 1. Rétsági E. (szerk., 2004): Kézikönyv a testnevelés tanításához az 5-8. osztályok
részére. Dialóg Campus Kiadó, Budapest-Pécs / 2. Walter Bucher (2000): 1005 röplabda játék és gyakorlat.
Dialóg Campus Kiadó, Budapest-Pécs
Az óra felépítése
Tartalom Időtartam
I. Bevezető rész 14’ 1. Sorakozó, jelentés, célkitűzések 1’
2. Keringésfokozás: futás közbeni feladatok labdával 4’
3. Általános bemelegítés: gimnasztikai gyakorlatok labdával 7’
4. Fő rész megszervezése 2’
II. Fő rész 25’
1. Oktatási anyag: leütést megelőző felugrás 8’
2. Gyakorlás: alapérintések csapatfoglalkoztatás 8’
3. Játék: röplabdázás 8’
4. Szervezés, cserék lebonyolítása 1’
III. Befejező rész 6’
1. Szerek elpakolása 1’
2. Levezetés 4’
3. Értékelés 1’
2
Célok, követelmények Az óra tananyaga, szervezése A tananyag-feldolgozás
módszere
Idő
Cél: rendre, fegyelemre szoktatás,
rendgyakorlatok elsajátítása.
Feladat: alakzat kialakítása.
Követelmény: gyors, pontos
végrehajtás.
Cél: létszámellenőrzés,
adminisztráció.
Cél: tanulási kedv megalapozása
Bevezető Rész
1.Sorakozó, jelentés, célkitűzések
Jelentésadás
Motiválás
Előttem kétsoros vonalban sorakozó!
Osztály vigyázz! Jó napot tanulók!
Erőt, egészséget!
Jelentést kérek!
Tanár úrnak tisztelettel jelentem...
Köszönöm, lépj vissza! Pihenj!
A mai órán a röplabdás leütésre jellemző
lendületszerzést és felugrást fogjátok
elsajátítani.
Mivel három gyakorlási helyen fogunk
dolgozni, ezért fegyelmezett végrehajtást és
figyelmes munkavégzést várok mindenkitől!
Az óra egészében figyelni fogom, kik azok,
akik a legügyesebben, legaktívabban hajtják
végre a gyakorlatokat. Kíváncsi vagyok, kiket
dicsérhetek meg óra végén.
14’
1’
3
Cél: Alakzat kialakítása futás közbeni
feladatokhoz
Cél: keringésfokozás, az izmok
hőmérsékletének növelése.
Labdás ügyesség fejlesztése.
2. Keringésfokozás, futás közbeni
feladatok labdával
Futás megindítása.
Futás közbeni feladatok labdával:
a. feladat:
Labdával körzés csípő körül.
b. feladat:
Futás saroklendítéssel, közben folyamatos
labdaérintéssel.
Az alakzatot rendgyakorlati elemekkel
alakítom ki.
Osztály vigyázz! Jobbra át! A fiúk vezetésével
kétszer balra kanyarodással járás körbe
indulj! Egymás után vegyetek fel egy-egy
labdát! Labdával mélytartásban lassú futás
indulj!
Hibajavítás:
- Emeld a térded!
- Ne telitalppal fuss! Karok könyökben
hajlítottak legyenek!
Módszer: utasítás
Körözz a labdával a csípőd körül! Ügyelj
arra, hogy ne essen le!
Tartsátok a labdát hátul mélytartásban és a
sarkatokkal érintsétek meg folyamatosan!
4’
4
Követelmény: térdlendítés legalább
vízszintesig történjen.
Követelmény: helyezkedés a
labdához
Követelmény: Aktivitás,
folyamatosságra törekvés.
c. feladat:
Futás térdemeléssel, közben folyamatos
labdaérintéssel.
d. feladat:
Labda feldobása, talajról történő felpattanás után
kosárérintés.
e. feladat:
Kosárérintés a fej felett.
Labdát fogjátok rézsútos mélytartásban és a
térdetekkel érintsétek meg folyamatosan!
Sípra álljatok meg és forduljatok a kör közepe
felé!
Síp!
Dobjátok magasra a labdát és a talajról való
felpattanás után kosárérintéssel játsszátok a
fejetek fölé, majd fogjátok meg!
Sípra fussatok tovább!
Hibajavítás:
Nyisd ki a tenyered, kísérd be a labdát,
homlokod fölött érintsd!
Síp!
Játsszátok a labdát a fejetek fölé és
igyekezzetek kosárérintéssel minél tovább
levegőben tartani! Sípra futás tovább.
5
Követelmény: helyes érintőfelület
begyakorlása
Cél: bemelegítés fokozása, a szervezet
legfontosabb izomcsoportjainak
nyújtása és erősítése
Követelmény: precíz és gyors
végrehajtás
f. feladat:
Labda feldobása, majd talajra érkezés után
alkarérintés.
g. feladat:
Alkarérintés fej felett.
3. Általános bemelegítés: gimnasztikai
gyakorlatok labdával
Alakzat kialakítása
Síp!
Dobjátok magasra a labdát és a talajról való
felpattanás után alkarérintéssel játsszátok a
fejetek fölé, majd fogjátok meg! Sípra fussatok
tovább!
Hibajavítás:
Nyújtsd ki a könyököd, feszítsd le a csuklód,
széles harántterpeszben térdrugózz!
Síp!
Alkarérintéssel tartsátok a labdát a fejetek
felett, minél tovább levegőben!
Sípra futás tovább.
Rendgyakorlati elemekkel alakítom ki.
- Járás!
- Középre kanyarodj!
- Balra előre négyes oszlopba fejlődj! Él rövid
lépés! Helyben járás! Bal! Jobb! Bal! Osztály
állj, 1-2! Bal széltől egész kartávolságra
nyitódj! Balra át! Bal széltől ismét egész
kartávolságra nyitódj! 2. és 4. sor egy lépést
jobbra lépj!
7’
6
Cél: pulzusszám fokozása
Cél: pulzusszám fokozása
X o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o
1. gyakorlat.
Kh.: guggolótámasz, labda mélytartásban.
1-3. ütem: rugózás 3x;
4. ütem: ugrás terpeszállásba, labda lendítéssel
magastartásba.
2. gyakorlat.
A gyakorlatvezetés szóban közléssel és
utasítással történik. Az utolsó ütem helyett
„Elég” vezényszóval állítom meg a
gyakorlatokat.
Élénk ütemű gyakorlat
Gyakorlat ismertetése: szóban közléssel
M-GY
Kiindulóhelyzet: guggolótámasz, labda
mélytartásban. Rugózás 3x, majd ugrás
terpeszállásba labdalendítéssel
magastartásba.
Bemutatom a gyakorlatot.
Kiindulóhelyzetbe le! Gyakorlat rajta!
Hibajavítás:
- Ne a fejedre tedd a labdát!
- Nyújtsd ki a karod!
Élénk ütemű gyakorlat
Gyakorlat ismertetése: szóban közlés
bemutatással
M-B-GY
Kiinduló helyzet: szögállás, labda
mélytartásban. Ugrás terpeszállásba, labda
lendítése mellső középtartásban, majd vissza
kh-be. Aztán ugrás terpeszállásba,
labdalendítéssel magastartásba, majd ugrás
7
Cél: : kar-, váll-, és törzsizmok
nyújtása
Követelmény: nyújtott könyök
Cél: : hát- és combhajlító izmok
nyújtása
Kh.: szögállás, labda mélytartásban.
1. ütem: ugrás terpeszállásba, labdalendítéssel
mellső középtartásba;
2. ütem: ugrás kh-be;
3. ütem:ugrás terpeszállásba, labdalendítéssel
magastartásba;
4. ütem: mint a 2. ütem.
3. gyakorlat
Kh.: terpeszállás, labda magastartásban.
1-2. ütem: labdakörzés 2x balra;
3-4. ütem: törzshajlítás 2x balra;
5-8. ütem:1-4 ütem ellenkezőleg.
4. gyakorlat
vissza kh.-be.
Bemutatom.
Kiinduló helyzetbe állj! Gyakorlat rajta!
Hibajavítás:
- Nyújtott karral történjen a labdalendítés!
Ütemcsoportonként megállítható gyakorlat
Gyakorlat ismertetése: utasítással
Kiindulóhelyzet: terpeszállás, labda
magastartásban. Kh-be emelj! Végezzetek
labdakörzést balra 2x, 1,2; majd törzshajlítást
balra 2x, 3,4; végezzétek a körzést
ellenkezőleg 5,6, majd a hajlítást ellenkezőleg
7,8!
Gyakorlat folyamatosan rajta!
Hibajavítás:
- Nyújtsd ki a könyököd!
Ütemcsoportonként megállítható gyakorlat
Gyakorlat ismertetése: utasítással
Álljatok terpeszállásba, labdát emeljétek
magastartásba! (Ez a kh.) Végezzetek
törzshajlítást előre bal boka érintésével 2x
1,2; érintsétek a talajt labdával 2x 3,4;
érintsétek meg a jobb bokátokat labdával 2x
5,6; majd hajlítsátok hátra a törzseteket labda
8
Cél: : hasizmok erősítése
Követelmény: nyújtott végtagok,
ütemtartás
Kh.: terpeszállás, labda magastartásban.
1-2. ütem: törzshajlítás előre labdával bal boka
érintéssel 2x;
3-4. ütem: törzshajlítás előre labdával talaj
érintéssel 2x;
5-6. ütem: 1-2. ütem ellenkezőleg;
7-8. ütem: törzshajlítás hátra 2x.
5. gyakorlat
Kh.: hanyattfekvés magastartás, labda a boka
között.
1-2. ütem: labdaemelés a fej mögé, labdaátvétel
kézzel;
3-4. ütem: labda és lábleengedés;
5-6. ütem: labdaemelés törzshajlítással előre,
labda a boka között;
7-8. ütem: törzsleengedés kh-be.
emelésével magastartásba 2x, 7,8!
Gyakorlat folyamatosan rajta!
Hibajavítás:
- Nyújtva legyen a térd!
- Tartsd az ütemet!
Lassítható ütemű gyakorlat
Gyakorlat ismertetése: utasítás
bemutattatással.
Géza, gyere ki, állj mellém és mutasd be a
gyakorlatot!
Kiindulóhelyzet: hanyattfekvés, magastartás,
labda a boka között. Kiindulóhelyzetbe le!
Emeld a lábadat a fejed fölé és vedd ki a
labdát a boka közül két ütemen át 1,2; engedd
le a lábadat a talajra két ütemen át 3,4;
végezz törzsemelést és helyezd vissza a labdát
a bokád közé két ütemen át 5,6; ereszkedj
lassan kh-be két ütemen át 7,8!
Osztály kiindulóhelyzetbe le!
Gyakorlat rajta!
Hibajavítás:
- Nyújtott lábbal emeld a labdát!
9
Cél: : hátizmok erősítése
Cél: lábizmok erősítése
6. gyakorlat
Kh.: hasonfekvés, labda magastartásban.
1. ütem: labdaemelés tarkóra;
2. ütem: törzsemelés;
3. ütem: törzs leengedés;
4. ütem: labda nyújtása kh.-be.
7. gyakorlat
Kh.: szögállás, labda mellheztartásban.
1-2. ütem: szökdelés bal lábon 2x;
3-4. ütem: 1-2. ü. ellenkezőleg;
5-6 ütem: szökdelés terpeszben 2x;
7-8. ütem: szökdelés kh-ben 2x.
Ütemenként megállítható gyakorlat
Gyakorlatvezetés: utasítással
Forduljatok át hasonfekvésbe, labdát
emeljétek magastartásba! (Ez a kh.)
Emeljétek a labdát a tarkótokra, 1; emeljétek
a törzseteket, 2; engedjétek le, 3; nyújtsátok a
labdát kh-be, 4!
Gyakorlat folyamatosan rajta!
Hibajavítás:
- Emeld a törzsed!
Élénk ütemű gyakorlat
Gyakorlatvezetés: szóban közlés bemutatással
M-B-GY
Kiindulóhelyzet: szögállás, labda
mellheztartásban. Szökdelés bal lábon 2x,
majd jobb lábon 2x, terpeszben 2x, aztán
páros lábon 2x.
Bemutatom a gyakorlatot.
Kh-be emelj!
Gyakorlat rajta!
10
Cél: Csapatok kialakítása, fő rész
feladatainak megismertetése és a
feladatvégzés gyors megszervezése.
Cél: Figyelem felkeltése, technika
pontos megismertetése
4. Fő rész megszervezése
A gimnasztikai alakzatból kialakítom a
csapatokat.
Gyakorlási helyek gyakorlatainak ismertetése
II. Fő rész 1. Oktatási anyag Röplabdás leütésre jellemző lendületszerzés-
felugrás oktatása
Forduljatok jobbra, majd élhez zárkózzatok!
A bal szélső oszlopból x tanuló az egyik, x a
másik, illetve x a harmadik oszlopba állj!
Leültetem a tanulókat.
Oktatási anyagot megelőző tanári közlés,
megfigyelési szempont adása, bemutatás.
Gyakorlási anyag bemutatása megfigyelési
szemponttal - visszakérdezés
Megbízok két tanulót a csapatalakításra a
játéknál, ismertetem a szabályokat.
A. gyakorlási hely: oktatási anyag
B. gyakorlási hely: gyakorlás
C. gyakorlási hely: játék
Csapatok állásba fel! A kijelölt foglalkozási
helyre vonulj!
A tanulók egy soros vonalban dolgoznak
utasításra.
Hibajavítás:
2’
25’
8’
11
Követelmény: a mozgás dinamikai
jegyeinek megértése és minél
pontosabb kivitelezése.
A technika leírása:
A lendületszerzés során a vízszintesen indított
sebesség a kitámasztással függőlegessé alakul. A
páros lábról történő felugrást beszökkenés előzi
meg. A beszökkenést bal lábbal történő kilépés
kezdi, majd a jobb láb vezeti, amivel szinte
egyidőben a bal láb kissé elé-mellé zár (jobb
kezes támadó esetén). A térdek hajlítottak. A
könyökben nyújtott karok a test mögé kerülnek
akár vízszintest is meghaladó helyzetbe. Ebből a
helyzetből történik a felugrás, amit a hátulról
előre irányuló dinamikus karlendítés segít.
A felugrást nem a labda alatt, hanem lendülettől
függően kissé a labda mögött kell elvégezni.
Az ütőkar lendítése a test előtt történik
magastartásba, a labda megütésének
előkészítéséhez. Talajra érkezés páros lábon
történik.
Az oktatás menete:
a. helyből felugrás hátulról előre irányuló
karlendítéssel;
b. kilépés-beszökkenés-térdhajlítás, majd
felugrás karlendítés nélkül
c. ugyanaz, de induláskor a kar mellső
- Hátralépéssel indul.
- A beszökkenést követően nagyon szűk a
terpesz, szinte zárt állásból rugaszkodik.
- A beszökkenést követően nagyon széles a
terpesz.
- Nem zár mellé, egy lábról rugaszkodik, a
másik csak lóg a levegőben.
- Nyújtott lábbal terpeszt a levegőben az
elugrás után.
- Térdet felrántja a levegőben.
- Egy lábra érkezik le.
Egy tanuló a feladatot bemutatja
12
Követelmény: kitartó gyakorlás,
pontos érintésekre való törekvés
Cél: csapatok kialakítása tanulói
középtartásból lassan hátra lendül, majd
onnan a felugrást támogatva előre;
d. magasban tartott labda kézből történő
kiütése ezzel megegyező felugrást
követően.
2. Alapérintések gyakorlása falnál - egyénileg
a. kosár- és alkarérintés folyamatosan,
tetszőleges sorrendben – 20x
b. falra dobott és onnan visszapattanó labda
feljátszása alkarérintéssel, majd falhoz
továbbítása kosárérintéssel – 10x
c. előző gyakorlat a dobás hátul lévő társ
általi indításával, majd az alkarérintéssel
fej fölé játszott labda kosárérintéssel
hátra, azaz társhoz történő továbbításával
- 10x
3. Röplabdázás
Két csapat egymás ellen. Nyitni kosárérintéssel
Kitekintek a további feladat helyekre is.
Az érintéseket önállóan számolják, majd
önállóan cserélnek
Felmentett figyel az elpattanó és mást a
feladatvégzésben zavaró labdákra
Felmentett pontot számol.
8’
8’
13
választással, valamint a röplabdázás
szabályos, célszerű együttműködésen
alapuló játéka
Cél: terem rendezése
is szabad. Nyitás jogának átvételekor forgás
történik. Győz a több pontot szerző csapat.
4. Szervezés, cserék lebonyolítása
III. Befejező rész
1. Szerek elpakolása
2a. Levezetés: kiütő játék gumilabdával.
A tanulók egymás ellen játszanak. A labdát
feldobást követően egykezes felsővel üthetik.
Találati terület a fej kivételével az egész
testfelület. Védekezni alkarérintéssel lehet,
ebben az esetben a találat nem érvényes.
Labdával a kézben egy lépés engedélyezett. Akit
találat ér az játékban marad, ugyanakkor
találatait számolja. Győznek azok a tanulók,
akiket a játék folyamán a legkevesebb találat ér.
Igyekezzetek összjátékra, a három érintés
kijátszására törekedni. Amennyiben ez győztes
labdamenetben sikerül, abban az esetben két
pontot számoljatok.
Síp!
Gyakorlási helyeken üljetek le!
Oktatási anyagnál az elsajátítás fokának
esetleges bemutattatása, eredmény
megkérdezése.
Cserék megindítása: oktatásról játékra, onnan
gyakorlásra
Síp!
Minden csapat a saját munkahelyén pakolja
el a szereket! Fiúk segítsetek a lányoknak!
Irányítom a munkát.
Levezetésként kiütő játékot játszunk.
Fejjel nem, de alkarérintéssel védekezni
szabályos.
Kieső nincs, a találatot kapó folytathatja a
játékot – egymás után többször is kiüthető.
Találatok számolása egyénileg, becsületesen
történjen.
A labdák számát a játék intenzitásának
függvényében növelem.
1’
6’
1’
3’
14
Cél: legfontosabb izomcsoportok
nyújtása és ellazítása
Cél: játékok eredményének
kihirdetése, órai munka értékelése
2b. Nyújtó és lazító gyakorlatok
alapállásban törzshajlítás előre
terpeszállás, magastartás helyzetében
törzshajlítás hátra
alapállásban karok lábak lazító jellegű
lerázása
3. Értékelés, elköszönés
Óra előtti helyen sorakozó! Éltől minden
második tanuló előre lépj!
Nyújtás során tartsátok meg 10-15 mp-ig a
kívánt testhelyzetet!
Először az egész órát értékelem, majd külön-
külön az egyes órarészeket. Megdicsérem a
legügyesebb, legaktívabb tanulókat.
Osztály vigyázz! Egészségetekre!
T: Köszönjük!
1’