Upload
dean36
View
402
Download
12
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Citation preview
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Sekolah : S.M Maktab Sabah
Matapelajaran : Teknologi Maklumat dan Komunikasi
Tarikh : 17 Oktober 2012 Tingkatan : 5 Makmur
Masa : 9.00 pagi – 10.20 pagi (1 jam 20minit)
Jumlah Pelajar : 30 orang Kehadiran : 30 orang
Topik/Tajuk : 5.2. Pembangunan Atur Cara
Hasil Pembelajaran : i. Pelajar dapat mengetahui berapa fasa dalam pembangunan atur
cara.
ii. Pelajar dapat menerangkan secara bertulis 5 fasa pembangunan
atur cara dengan jelas dan betul.
iii. Pelajar dapat mengaplikasikan 5 fasa pembangunan atur cara
dalam menyelesaikan masalah.
Objektif Pembelajaran : i. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat menyatakan secara
lisan dan menyenaraikan secara bertulis 5 fasa pembangunan atur
cara mengikut kitar hayat yang betul.
ii. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat menerangkan secara
bertulis 5 fasa pembangunan atur cara dengan jelas dan betul.
iii. Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat mengaplikasikan 5
fasa pembangunan atur cara dalam menyelesaikan masalah.
Pengetahuan Sedia Ada : Mengetahui pembelajaran dalam tajuk
5.1 Konsep Asas Pengaturcaraan
Bahan Pengajaran : i. Nota handout
ii. Buku Teknologi Komputer halaman 128
iii. Buku Discovering Computer 2010 halaman 440
iv. Buku Computer Programming halaman 47 hingga 168
v. Sumber Internet url :-
http://rmmict.files.wordpress.com/2012/09/bidang-pembelajaran-5-2.pdf
http://panitiaict-semekar.blogspot.com/2011/06/memahami-pengaturcaraan-komputer dengan.html
Langkah Pengajaran :-
Langkah Kandungan/Kemahiran Aktiviti Pengajaran Bahan / Nota
Set Induksi
(10 minit)
(9.00-9.10)
- Guru bersoal jawab
dengan pelajar bagi
mengetahui pengetahuan
sedia ada pelajar tentang
konsep asas
pengaturcaraan.
Apakah perbezaan atur
cara dan bahasa
pengaturcaraan?
Jawapan :
Atur cara-Arahan-arahan
tersusun yang
mengarahkan computer
melakukan tugasan
tertentu.
Bahasa Pengaturcaraan-
Bahasa buatan yang
-Pelajar mengangkat tangan
untuk menjawab soalan guru
dengan menggunakan ayat
sendiri.
- Pelajar mendengar
penjelasan guru tentang tajuk
yang akan diajar berkaitan
dalam kehidupan harian.
- Pelajar menulis jawapan
peringkat umur tersebut di
papan putih.
Buku Discovering
Computer 2010
halaman
440
digunakan untuk menulis
arahan yang boleh
diterjemahkan ke dalam
bahasa mesin dan
kemudian dilaksanakan
oleh komputer,
- Guru mengaitkan tentang
salah satu fasa
pembangunan atur cara
dengan kehidupan harian.
Fasa pembangunan atur
cara yang pertama ialah
Analisis masalah yang
memerlukan input,proses
dan output bagi membuat
analisis seperti seorang
pengguna yang
menggunakan ATM mesin
perlu memasukkan input
iaitu no pin dan berlakunya
proses untuk pengguna
membuat permintaan iaitu
untuk melihat baki akaun
atau mengeluarkan wang
tunai. Selepas pilihan
dilakukan output akan
keluar iaitu wang tunai dan
resit akaun.
Atau
- Penggunaan tangga oleh
manusia bagi menunjukkan
setiap langkah menaiki
tangga merupakan berlaku
fasa-fasa peringkat umur
manusia disamakan dengan
fasa-fasa peringkat
pembangunan aturcara.
Guru melukis tangga
seperti di bawah :
Guru meminta pelajar
memberi jawapan bagi
peringkat umur tersebut.
Langkah 1
(15 minit)
(9.10-9.25)
- Guru memaparkan slaid
tentang fasa-fasa
pembangunan atur cara.
- Guru menjelaskan secara
lisan kepada pelajar 5 fasa
pembangunan atur cara
secara berperingkat.
Atur cara komputer boleh
dibangunkan melalui kitar
hayat pembangunan atur
1-Pelajar membaca objektif
pembelajaran.
2-Pelajar mencari maklumat
dari pelbagai sumber yang
sesuai iaitu nota handout,
buku Teknologi Komputer
halaman 128 dan Buku
Computer Programming
halaman 47 hingga 168 serta
laman web di url
http://rmmict.files.wordpress.
-Buku Teknologi
Komputer halaman
128.
- Buku Computer
Programming
halaman 47 hingga
168.
-Buku Discovering
Computer 2010
cara. Kitar hayat terbahagi
kepada lima fasa iaitu :
a. Analisis Masalah
b. Rekabentuk Aturcara
c. Pengekodan
d. Pengujian dan Penyahpepijatan
e. Dokumentasi
(Berpusatkan Guru)
com/2012/09/bidang-
pembelajaran-5-2.pdf
3-Pelajar menulis 5 fasa
pembangunan atur cara
dengan mengikut kitar hayat
yang betul.
4-
5-Pelajar menulis penerangan
lima fasa pembangunan atur
cara dengan menggunakan
perkataan sendiri dalam peta
minda/soalan kuiz yang diberi
oleh guru.
halaman 440
-URL
http://rmmict.files.wo
rdpress.com/2012/09/
bidang-pembelajaran-
5-2.pdf
http://panitiaict-
semekar.blogspot.com/
2011/06/memahami-
pengaturcaraan-
komputer dengan.html
Langkah 2
(20 minit)
(9.25-9.45)
- Guru memaparkan slaid
tentang tugas pengaturcara
dalam melaksanakan 5 fasa
pembangunan atur cara.
- Guru menjelaskan secara
lisan kepada pelajar
tentang tugas pengaturcara
dalam melaksanakan 5 fasa
pembangunan atur cara.
(Berpusatkan Guru)
- Guru memberi peta
minda kepada semua
pelajar untuk menulis isi
pembelajaran dan membuat
soal jawab dengan pelajar
bagi mengetahui
kefahaman pelajar tentang
5 fasa pembangunan atur
1-Pelajar membaca objektif
pembelajaran.
2-Pelajar mencari maklumat
dari pelbagai sumber yang
sesuai iaitu nota handout,
buku Teknologi Komputer
halaman 128 dan Buku
Computer Programming
halaman 47 hingga 168 serta
laman web di url
http://rmmict.files.wordpress.
com/2012/09/bidang-
pembelajaran-5-2.pdf
3-Pelajar menulis 5 fasa
pembangunan atur cara
dengan mengikut kitar hayat
yang betul.
cara dari satu peringkat ke
peringkat seterusnya.
(Teori Masteri)
4-
5-Pelajar menulis penerangan
lima fasa pembangunan atur
cara dengan menggunakan
perkataan sendiri dalam peta
minda/soalan kuiz yang diberi
oleh guru.
Langkah 3
(30 minit)
(9.45-10.15)
- Guru memaparkan slaid
tentang pembangunan atur
cara mengikut fasa.
-Guru menjelaskan secara
lisan kepada pelajar untuk
mengaplikasikasikan 5 fasa
pembangunan atur cara
bagi menyelesaikan
masalah.
-Guru memberi soalan di
papan putih dan meminta
pelajar mencari jawapan.
(Pembelajaran Inkuiri)
1-Pelajar membaca objektif
pembelajaran.
2- Pelajar mencari maklumat
dari pelbagai sumber yang
sesuai iaitu nota handout,
buku Teknologi Komputer
halaman 128 dan Buku
Computer Programming
halaman 47 hingga 168 serta
laman web di url
http://rmmict.files.wordpress.
com/2012/09/bidang-
pembelajaran-5-2.pdf
3-Pelajar menulis jawapan di
papan putih.
4-Pelajar membina program
atau sistem menggunakan
perisian Visual Basic atau
Access.
5-Pelajar mempersembahkan
program atau sistem yang
menggunakan perisian Visual
Basic atau Access dengan
mengikut dan melaksanakan
kelima-lima fasa
pembangunan atur cara bagi
menyelesaikan masalah.
Penutup
(5 minit)
(10.15-10.20)
-Guru bertanya soalan
kepada pelajar bagi
merumuskan pembelajaran
hari ini.
- Guru meminta pelajar
untuk menulis 5 fasa dalam
pembangunan atur cara di
hadapan papan putih.
Berapakah fasa dalam
pembangunan atur cara?
Jawapan : 5 fasa
Apakah 5 fasa
pembangunan atur cara
mengikut kitar hayat yang
betul?
Jawapan:a. Analisis Masalah
b. Rekabentuk Aturcara
c. Pengekodan
d. Pengujian dan Penyahpepijatan
e. Dokumentasi
- Guru meminta pelajar
untuk menulis 5 fasa dalam
pembangunan atur cara di
- Pelajar mengangkat tangan
dan menjawab soalan guru.
-Pelajar mendengar dan
memahami dalam atur cara
komputer boleh dibangunkan
melalui kitar hayat
pembangunan atur cara yang
terbahagi kepada lima fasa.
papan putih dan memberi
hadiah kepada pelajar yang
menulis dengan betul .
(Teori behavior)
Atau
-Guru memberi pujian
kepada pelajar yang dapat
menjawab soalan kuiz
dengan betul. (Teori
behavior)
-Guru memberi nasihat
agar mengingat topik yang
diajar agar dapat
mengaplikasikan dalam
topik yang akan diajar
seterusnya.