26
Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Дієприкметник». Морфологічний розбір дієприкметників Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про дієприкметник як особливу форму дієслова, удосконалити навички визначення граматичних ознак дієприкметників,правопису ,морфологічного розбору дієприкметника з метою структурування вивченого матеріалу; розвивати творчі вміння вживати дієприкметники у власних висловлюваннях, використовуючи мовленнєво-комунікативний дидактичний матеріал, виховувати любов до рідного слова. Тип уроку: урок узагальнення й систематизація вивченого. Модель (жанр): урок-ділова гра «Виграй тендер» Обладнання: комп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами в середовищі Microsoft Office Word, Power Point : опорні схеми «Матриці», «Морфологічна лабораторія», «Картка оцінювання», «Картка експертизи», тексти для роботи в мовній лабораторії. Міжпредметні зв’язки: використання дієприкметників для точного опису предметів, явищ (історія України, біології, географії, українська література, інформатика). І. Організаційний момент 1. З’ясування емоційного стану учнів (графічно), 1

uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

  • Upload
    others

  • View
    3

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Дієприкметник». Морфологічний розбір дієприкметників

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів про дієприкметник як особливу форму дієслова, удосконалити навички визначення граматичних ознак дієприкметників,правопису ,морфологічного розбору дієприкметника з метою структурування вивченого матеріалу; розвивати творчі вміння вживати дієприкметники у власних висловлюваннях, використовуючи мовленнєво-комунікативний дидактичний матеріал, виховувати любов до рідного слова.

Тип уроку: урок узагальнення й систематизація вивченого.

Модель (жанр): урок-ділова гра «Виграй тендер»

Обладнання: комп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами в середовищі Microsoft Office Word, Power Point : опорні схеми «Матриці», «Морфологічна лабораторія», «Картка оцінювання», «Картка експертизи», тексти для роботи в мовній лабораторії.

Міжпредметні зв’язки: використання дієприкметників для точного опису предметів, явищ (історія України, біології, географії, українська література, інформатика).

І. Організаційний момент

1. З’ясування емоційного стану учнів (графічно),

готовності до уроку,

готовності до співпраці в групі.

1

Page 2: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

2. Розподіл ролей у групі (спікер, секретар, доповідач, посередник, експерт з оцінювання роботи групи). Для кращої організації кожна група заздалегідь обирає свій колір (червоний, зелений, синій, жовтий).

Члени групи мають бейджики відповідного кольору.

Хід уроку

ІІ Мотивація навчальної діяльності

1. Організація і спрямування діяльності учнів на передбачення теми і цілевизначення

Методична стратегія передбачення

На окремих аркушах паперу записані слова, які закривають записану на дошці тему уроку: написаний, захищений,згасаючий, зраділий.

Питання стратегії

• До якої частини мови належать ці слова?• Які терміни, слова ви пов’язуєте, асоціюєте з цим поняттям?• Як ви гадаєте, яка тему уроку?

Учні записують тему уроку, роблять цілевизначення.

Формула цілевизначення:

Сьогодні на уроці я хочу дізнатися…, навчитися…

Вступне слово вчителя

Спробуємо разом досягти поставлених вами цілей, провівши урок у формі ділової гри «Тендер». Кожна група протягом уроку буде змагатися за право одержати у «власність» тему «Дієприкметник», пройшовши 5 випробувань і показавши повну готовність до перевірки цієї мовної теми. Переможці отримають бонуси. Експерти груп будуть вести підрахунки тендера, щоб оголосити результати.

Вчитель оголошує назви випробувань.

2

Page 3: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

Картка – експертиза

Результатів випробувань «Тендера»

№ Назва випробування

Мовний матеріал

К-ть балів

Труднощі в роботі

1 «Матриця»

2 «Займи позицію»

3 «Коректор»

4 «Пазли»

5 «Фразеологічне бюро»

6 «Лабораторія»

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Вашими помічниками в отриманні тендера будуть комп’ютери.

Застосувуючи операції з об’єктами в середовищі Microsoft Office Word, Power Point, виконати наступні завдання:

Випробування №1 «Матриця»

Групи працюють над заповненням матриць. Доповідачі звітують про виконане завдання, захищаючи опору-схему. Респонденти з інших груп перевіряють правильність виконаного завдання.

3

Page 4: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

1група«Матриця»( Схема «Ієрархія»)

1. За допомогою операцій:«копіювати», «вставити» заповнити матрицю.ДІЄПРИКМЕТНИК

Об’єкти для операцій

Дієслівні

Прикметникові

Який?яка?який?які?

Вид

Зміна за родами, числами, відмінками

Час

4

ГРАМАТИЧНІ

ОЗНАКИ

Page 5: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

Залежить від іменника,означенням

Може мати залежні слова

2 група« Матриця» (Таблиця)

1. За допомогою операцій:«копіювати», «вставити» закінчити заповнення таблиці.

Дієприкметники

Активні Пасивні

утворюються

Виражає ознаку за дією, яку виконує сам предмет

Виражає ознаку за дією, яку виконує інший предмет

1) Від основи дієслова теперішнього часу + -уч, -юч,-ач, -яч.2) Від неозначеної форми діслова+ -л-3) Від основи неозначеної форми+ -н-4) Від перехідних дієслів + -ен-, -т-.

5

Page 6: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

3 група

3. «Матриця» (Фігурна схема)

1.За допомогою операцій:«копіювати», «вставити» закінчити заповнення

схеми.

1. Є означенням і не має пояснюваних слів.2. Префікс недо-3. Є пояснювальні слова4. Є протиставлення5. Є присудком

6

Не з

дієприкметниками

пишетьсяРАЗОМ ОКРЕМО

Page 7: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

4 група

«Матриця»(Фігури)

1.Поставте у схемах ,де потрібно, розділові знаки. Переміщувати курсор за допомогою клавіши «Таб». В разі неохідності змініть положення фігур за допомогою лівої клавіши мишки.

.

.

.

7

О.С....

Дієприкметниковий зворот

О.С....

Дієприкметниковий зворот О.С....

Дієприкметниковий зворот

Продовження речення

Page 8: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

ІV. Удосконалення умінь і навичок

Випробування №2

«Займи позицію»

Всі групи працюють над завданням , звіряючи результати.

1.Займіть позицію, розподіливши у дві колонки дієприкметники активного і пасивного стані в(за допомогою операцій: «копіювати», «вставити»). Виділіть червоним кольором суфікси ,за допомогою яких утворилися дієприкметники. Використовуючи опору, обґрунтуйте позицію групи.

Активні Пасивні

Вплетений, сяючий , прочитаний,

лежачий, вишитий, згорілий,

стертий, потемнілий, вмираючий,

подарований, розв’язаний, зломлений.

Творчий центр групи складає 2 речення

8

Page 9: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

Випробування №3

«Коректор»

І група

1.За допомогою клавіш: «Delete»або «Пробіл» виправте помилки у написанні дієприкметників.

2. Свою думку обґрунтуйте. (Метод «ПРЕС»: «Я вважаю…,бо…)

Написання НЕ з дієприкметниками ПеревіркаНезарослі чагарником береги Не заросліНезатоплений острівець НезатопленийНіким неторкана роса Не торканаНе завершена робота НезавершенаНе дочутий спів Недочутий

Випробування №3

«Коректор»

ІІ група

1.За допомогою клавіш: «Delete»або «Пробіл» виправте помилки у написанні дієприкметників.

2. Свою думку обґрунтуйте. (Метод «ПРЕС»: «Я вважаю…,бо…)

Написання НЕ з дієприкметниками ПеревіркаНепочорнілий від часу паркан Не почорнілийЩе не скошена пшениця не скошенаНе просохла земля НепросохлаНевідзначений,а прихований твір Не відзначенийНерозсідланий кінь Нерозсідланий

9

Page 10: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

Випробування №3

«Коректор»

ІІІ група

1.За допомогою клавіш: «Delete»або «Пробіл» виправте помилки у написанні дієприкметників.

2. Свою думку обґрунтуйте. (Метод «ПРЕС»: «Я вважаю…,бо…)

Написання НЕ з дієприкметниками ПеревіркаНе виконане учнем завдання Не виконанеНе завершена книга НезавершенаНепідбілена верба НепідбіленаРанні груші були незірвані Не зірваніНезмолочений вчора хліб Не змолочений

Випробування №3

«Коректор»

ІV група

1.За допомогою клавіш: «Delete»або «Пробіл» виправте помилки у написанні дієприкметників.

2. Свою думку обґрунтуйте. (Метод «ПРЕС»: «Я вважаю…,бо…)

Написання НЕ з дієприкметниками ПеревіркаНічим незахищений порт Не захищенийНеприв’язаний звечора човен Не прив’язанийЩе не забута образа не забутаНенаписана художником картина НенаписанаНедіючий банк Недіючий

Методична ремарка

10

Page 11: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

Після закінчення випробування №3 вчитель пропонує кожній групі виділити праву колонку таблиці («Перевірка») чорним шрифтом для проведення самоперевірки.

Випробування №4

Лінгвістична гра «Пазли»(Техніка номінальних груп)

1.Користуючись орфографічним словником, утворіть якомога більше дієприкметників з поданими початками.

2.Зверніть увагу на правопис дієприкметників на –ний.

1 група

За...

Від...

Випробування №4

Лінгвістична гра «Пазли»(Техніка номінальних груп)

1 Користуючись орфографічним словником, утворіть якомога більше дієприкметників з поданими початками.

2.Зверніть увагу на правопис дієприкметників на –ний.

2 група

Пере...

Під...

Випробування №4

Лінгвістична гра «Пазли»(Техніка номінальних груп)

11

ий

ий

Page 12: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

1. Користуючись орфографічним словником, утворіть якомога більше дієприкметників з поданими початками.

2.Зверніть увагу на правопис дієприкметників на –ний.

3 група

Сп...

При...

Випробування №4

Лінгвістична гра «Пазли»(Техніка номінальних груп)

1. Користуючись орфографічним словником, утворіть якомога більше дієприкметників з поданими початками.

2.Зверніть увагу на правопис дієприкметників на –ний.

4 група

Зн...

По...

12

ий

ий

Page 13: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

Робота з об’єктами в програмі Power Point

Випробування №5

«Фразеологічне бюро»

1 група

1.Прочитайте фразеологізм . За допомогою малюнку з’ясуйте його значення.Складіть із фразеологізмом речення.

Спав мов убитий(Дуже міцно)

Стріляна птиця

(досвідчений)

Випробування №5

«Фразеологічне бюро»

2 група

1.Прочитайте фразеологізм . За допомогою малюнку з’ясуйте його значення.Складіть із фразеологізмом речення.

Знати як облупленого

(Знати дуже добре)

Як у воду опущений

13

Page 14: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

(Душевно пригнічений)

Випробування №5

«Фразеологічне бюро»

3 група

1.Прочитайте фразеологізм . За допомогою малюнку з’ясуйте його значення.Складіть із фразеологізмом речення.

Одним миром мазані

(однакові, схожі за характером)

Як з хреста знятий

(змучений)

Випробування №5

«Фразеологічне бюро»

4 група

1.Прчитайте фразеологізм . За допомогою малюнку з’ясуйте його значення.Складіть із фразеологізмом речення.

Як опечений

(дуже швидко)

З натоптаною головою

( розумний)

Випробування №6

«Морфологічна лабораторія»

(метод міжпредметної інтеграції)

1 група (географія)

14

Page 15: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

1.Прочитайте текст.Визначте до якого навчального предмету він належить.

2.Знайдіть дієприкметникові звороти,виділіть червоним кольором. Поставте в реченнях, де потрібно, розділові знаки.

3.Виконайте індивідуальне завдання на картках.

Збудований наприкінці ХІХ ст. Суецький канал з’єднав Індійський океан із Середземним морем.

Повітряні маси, сформовані над океаном, проходять суходолом і змінюють свої властивості.

Випробування №6

«Морфологічна лабораторія»

(метод міжпредметної інтеграції)

2 група (біологія)

1.Прочитайте текст. Визначте до якого навчального предмету він належить.

2.Знайдіть дієприкметникові звороти,виділіть червоним кольором. Поставте в реченнях, де потрібно, розділові знаки.

3.Виконайте індивідуальне завдання на картках.

Чашолистки – це зелені листочки, розміщені навколо різнокольорових яскравих пелюсток.

Зустрічається серед рослин і суцвіття , складене з простих щитків або кошиків.

Випробування №6

«Морфологічна лабораторія»15

Page 16: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

(метод міжпредметної інтеграції)

3 група (історія України)

1.Прочитайте текст. Визначте до якого навчального предмету він належить.

2.Знайдіть дієприкметникові звороти,виділіть червоним кольором. Поставте в реченнях, де потрібно, розділові знаки.

3.Виконайте індивідуальне завдання на картках.

Давньоруська культура, представлена багатьма тисячами писемних пам’яток, збереглася до нашого часу.

Бояри і купці, перелякані подіями у Києві, зібрали спеціальне віче із заможних громадян.

Випробування №6

«Морфологічна лабораторія»

(метод міжпредметної інтеграції)

4 група (література)

1.Прочитайте текст. Визначте до якого навчального предмету він належить.

2.Знайдіть дієприкметникові звороти,виділіть червоним кольором. Поставте в реченнях, де потрібно, розділові знаки.

3.Виконайте індивідуальне завдання на картках.

«Морфологічна лабораторія»

Предмет_________________

Дієприкметник

дослід

Дієслово, від якого утворився дієприкметник

Стан(акт.,пас.,)

Вид

16

Page 17: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

Час

Рід

Число

Відмінок

Синт.роль

П.І. учня_______________ Оцінка_______________

VІ. Підсумки уроку

1.Заповнення картки оцінювання роботи в групі.

Картка

оцінювання роботи учня в групі

Дата_____________

П.І. учня__________

Критерії оцінювання Самооцінка Оцінка членів групи

Підсумкова оцінка

вчителя

Я спільно з іншими працював(ла) над досягненням цілей

Я ретельно сам(а) працював(ла) над завданням

Я підбадьорював(ла) інших

2.Виступ експертів з груп (результати випробувань «Тендера»).

3.Рефлексія (особисті вислови щодо вражень відносно уроку).

Метод «Мікрофон»

- Що нового я дізнався(лася) на уроці?

- Який мій найбільший успіх?

- Які труднощі траплялися, як я їх долав(ла)?17

Page 18: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

- Чого я раніше не знав(ла), не вмів(ла), а тепер знаю, вмію?

- Чи потрібно це мені і для чого?

- Які завдання я ставлю перед собою надалі?

VІ. Домашнє завдання (на вибір)

1.Повторити тему «Дієприкметник» (питання після теми)-для всіх

2. Морфологічна лабораторія (предмет)- 1-8 балів (інтернет-ресурси)

3.Твір-мініатюра про будь-яку пору року із використанням дієприкметників

(в програмі Power Point)-9-12

Методичні поради

1.Всі завдання для роботи на комп’ютерах, підготовлені для кожної групи окремо (група №1, 2, 3, 4.), знаходяться в додатках до уроку. Необхідно перенести їх на всі чотири комп’ютери окремо, аби учні могли працювати в групах.

2.Заповнені матриці можна роздрукувати на аркуші з метою швидкої перевірки та допомоги під час виконання вправ.

3. Під час виконання завдання у випробуванні №3 («Коректор» ) учні заповнюють ліву колонку, а вчитель робить перевірку в правій. В колонці «Перевірка» всі слова надруковані білим кольором. Необхідно виділити праву колонку лівою клавішою мишки, змінивши колір тексту на чорний.

18

Page 19: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

ДОДАТКИЛабораторні картки для роздрукування.

«Морфологічна лабораторія»

Предмет_________________

Дієприкметник

дослід

Дієслово, від якого утворився

Стан(акт.,пас.,)

Вид

Час

Рід

Число

Відмінок

Синт.роль

П.І. учня_______________ Оцінка_______________

19

Page 20: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

БЛОК-СХЕМА УРОКУ

УКРАЇНСЬКА МОВА 7 клас

Тема. Узагальнення й систематизація вивченого з теми «Дієприкметник». Морфологічний розбір дієприкметників

Тип уроку: урок узагальнення й систематизація вивченого..

Модель (жанр): урок-ділова гра «Виграй тендер» Учитель – Касьяненко Наталія Олександрівна

Етапи уроку Мета, завдання етапу уроку Методи і прийоми Діяльність

учителя Діяльність учнів

Організаційний момент • з’ясування емоційного стану, готовності до уроку, співпраці в групах,

• розподіл ролей.

Графічне позначення, Підбадьорювання • вчитель учень, • учень учень

З’ясовує Забезпечує

• Позначення графічно

• підбадьорювання один одного, залучення до співпраці в групах

• розподіл ролей

Мотивація навчальної діяльності

Організувати й спрямувати діяльність учнів на передбачення мети, цілепокладання

Метод. стратегія передбачення, цілепокладання

Питання, націлені на з’ясування теми, мети

Відповідають на питання, з’ясовують тему, ставлять цілі.

Акт

уалі

заці

я оп

орни

х зн

ань

Випробування 1

• установити правильність і усвідомленість виконання завдання,

• прослідкувати за логічністю відповіді за допомогою символів, ґрунтовна перевірка знань усіх учнів

Опорні схеми,

доповідач респондент

Учитель – спостерігач, організатор, консультант

Фасилітатор

Операції з об’єктами в середовищі Microsoft Office Word.

Заповнюють матрицю

Доповідачі з груп захищають опорну схему

• Респонденти «своєї» групи слідкують, «чужої» -ставлять запитання.

20

Page 21: uchitel9.webnode.com.ua · Web viewкомп’ютери, електронний додаток до уроку із застосуванням операцій з об’єктами

Уза

галь

ненн

я і с

исте

мати

заці

я ви

вчен

ого

Випробування 2

Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання практичних завдань

«Займи позицію»

Тьютор

Операції з об’єктами в середовищі Microsoft Office Word, Power Point

• Записують, • взаємоперевіряють, • допомагають

Самостійне виконання вправ

Випробування 3

Гра «Коректор» із застосуванням методу «Я так думаю»»

Корекція виконаних вправ і її обґрунтування

Випробування 4

Усвідомлення теоретичного матеріалу в процесі виконання творчих завдань

Метод «Пазли»

Техніка номінальних груп

Пошукова робота (робота з орфографічним словником)

Випробування 5

«Фразеологічне бюро» ( зорова уява) Робота з фразеологізмами

Підсумок уроку

ґрунтовна перевірка знань усіх учнів Лабораторна робота

Робота над текстом

Заповнення таблиці

Рефлексія

Мікрофон

Фасилітатор Особисті вислови щодо вражень відносно теми уроку

Оцінювання НДУ Заповнення картки оцінювання

21