37
Aktivita č. 1 Názov aktivity: Košíky plné vitamínov 1. Cieľ, zameranie aktivity: Vedieť pomenovať jednotlivé druhy ovocia a zeleniny. Vedieť ich vymaľovať podľa skutočnosti a správne ich zaradiť Do zeleninového alebo ovocného košíka. 2. Vyučovací predmet: Vecné učenie – 1.ročník Téma: Na jeseň – Zber úrody, V sade a v záhrade - Oboznámiť sa so zberom ovocia a zeleniny, Poznávať a rozlišovať ovocie a zeleninu podľa tvaru, chuti vône, Starostlivosť o zdravie Uprednostňovať zdravé potraviny – ovocie a zelenina 3. Pomôcky: ppt prezentácia o zelenine a ovocí (prípadne obrázky ovocia a zeleniny), omaľovánky jednotlivých druhov ovocia a zeleniny, pastelky, výkres A3, hnedý krepový papier, nožnice, lepidlo 4. Príprava: Teoretická časť- Pripraviť si krátku ppt prezentáciu o ovocí a zelenine, ktorá sa zbiera na jeseň v záhradách a v sadoch, pripraviť si o jednotlivých druhoch ovocia a zeleniny krátke a stručné informácie. Praktická časť- vyhľadať a vytlačiť omaľovánky jednotlivých druhov ovocia a zeleniny. Vystrihnúť z výkresu maketu košíka. 5. Postup / Realizácia: Na úvod vyučovacieho bloku si žiaci prostredníctvom ppt prezentácie zopakovali a pomenovali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny, a do ktorej kategórie patria. Spoločne sme si povedali na čo ich využívame, čo z nich vyrábame a pod. Ak sme k niektorému z nich poznali

 · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

  • Upload
    others

  • View
    1

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 1

Názov aktivity: Košíky plné vitamínov

1. Cieľ, zameranie aktivity: Vedieť pomenovať jednotlivé druhy ovocia a zeleniny. Vedieť ich vymaľovať podľa skutočnosti a správne ich zaradiť Do zeleninového alebo ovocného košíka.

2. Vyučovací predmet: Vecné učenie – 1.ročníkTéma: Na jeseň – Zber úrody, V sade a v záhrade - Oboznámiť sa so zberom ovocia a zeleniny, Poznávať a rozlišovať ovocie a zeleninu podľa tvaru, chuti vône, Starostlivosť o zdravie – Uprednostňovať zdravé potraviny – ovocie a zelenina

3. Pomôcky: ppt prezentácia o zelenine a ovocí (prípadne obrázky ovocia a zeleniny),omaľovánky jednotlivých druhov ovocia a zeleniny, pastelky, výkres A3, hnedý krepový papier, nožnice, lepidlo

4. Príprava: Teoretická časť- Pripraviť si krátku ppt prezentáciu o ovocí a zelenine, ktorá sa zbiera na jeseň v záhradách a v sadoch, pripraviť si o jednotlivých druhoch ovocia a zeleniny krátke a stručné informácie. 

Praktická časť- vyhľadať a vytlačiť omaľovánky jednotlivých druhov ovocia a zeleniny. Vystrihnúť z výkresu maketu košíka.

5. Postup / Realizácia: Na úvod vyučovacieho bloku si žiaci prostredníctvom ppt prezentácie zopakovali a pomenovali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny, a doktorej kategórie patria. Spoločne sme si povedali na čo ich využívame, čo z nich vyrábame a pod. Ak sme k niektorému z nich poznali básničku alebo pesničku, spoločne sme si ju zarecitovali, či zaspievali (napr. Spadla hruška zelená, Čerešničky...). Potom dostali deti Omaľovánky, a ich úlohou bolo správne pomenovať ovocie a zeleninu na obrázkoch a zadeliť ich do správnej kategórie. Žiaci na vyfarbení obrázkov pracovali samostatne a nakoniec si ich vystrihli. Následne na to, naliepali na maketu košíka guličky z krepového papiera a potom na

ňu nalepili vystrihnuté ovocie a zeleninu, podľa toho, či ide o zeleninový alebo ovocný košík.

6. Zhrnutie: V teoretickej časti aktivity sa žiaci bližšie oboznámia s jednotlivými druhmi ovocia a zeleniny, spoznajú ako v skutočnosti vyzerajú a na čo ich využívame. Pomocou praktickej časti si nadobudnuté vedomosti upevnia, a to tým, že majú spomínané ovocie a zeleninu vymaľovať podľa skutočnosti a samostatne ich zaradiť do prislušnej kategórie.

7. Prílohy: Omaľovánky ovocia zeleniny Maketa koša Obrázok finálneho výtvoru detí

Page 2:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Omaľovánky

Page 3:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím
Page 4:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Maketa koša

Obrázok finálneho výtvoru detí

Page 5:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 2

Page 6:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Názov aktivity: Červené jabĺčko

1. Cieľ, zameranie aktivity: Samostatne vytvoriť papierové jablko pomocou koláže.Vedieť pripraviť jednoduchý jablkový pokrm.

2. Vyučovací predmet: Pracovné vyučovanie – 1.ročníkTéma: Práce s papierom a kartónom, Práce v domácnosti

3. Pomôcky: makety jablka z výkresu, staré časopisy a noviny, nožnice, lepidlo, jablká, Kuchynské strúhadlo na jablká, nôž, kryštálový cukor, mletá škorica, 1 veľká misa, malé misky, polievkové lyžice,

4. Príprava: Na prvú časť bloku je potrebné pripraviť si makety jablka z výkresu pre žiakov a dopredu si zhromaždiť staré časopisy a noviny, z ktorých budú žiaci vyberať červené časti textu a obrázkov. Na druhú časť bloku je potrebné nazbierať si zrelé jablká.

5. Postup / Realizácia: Na úvod vyučovacieho bloku sme si spoločne zaspievali pesničku Červené jabĺčko..... Potom žiaci dostali makety jabĺk, ktoré samostatne vystrihli. Následne na to, vyhľadávali v časopisoch červené časti – texty, obrázky, ktoré si nazhromaždili, a potom nimi vylepili plochu vystrihnutej makety jablka. Takto vyhotovené jabĺčka sme si pripevnili na jesenný strom na nástenke v triede.V druhej časti bloku boli žiaci oboznámení s ingredienciami potrebnými na prípravu jednoduchého pokrmu – jablkový šalát zo strúhaných jabĺk. Potom začali s prípravou samotného pokrmu. Žiaci postupne pomocou strúhadla nastrúhali učiteľkou očistené jablká do veľkej misky. Do jabĺk pridali cukor a škoricu podľa chuti a nakoniec to všetko zamiešali. Napokon každý dostal malú misku s jablkovým šalátom, na ktorom si s radosťou všetci pochutnali.

6. Zhrnutie: Touto aktivitou žiaci ľahšie pochopia význam a využitie ovocia v domácnosti, konkrétne jabĺk. Vďaka pokrmu, ktorý si spoločne pripravili, možno aj tí, ktorí jablká neobľubovali zmenili na toto ovocie názor.

7. Prílohy: recept na šalát zo strúhaných jabĺk, maketa jablka

Recept na šalát zo strúhaných jabĺk

Potrebujeme:

- jablká (podľa počtu žiakov)- mletá škorica- kryštálový cukor

Postup:

Jablká očistíme od šupky a potom ich nastrúhame pomocou strúhadla. Takto spracované jablká ochutíme cukrom a škoricou. Všetko to zamiešame a môžeme podávať.

Page 7:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Maketa jablka

Aktivita č. 3

Page 8:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Téma: Ovocie a zelenina

Predmet: Vecné učenie – 3. ročník

Názov aktivity: Abeceda ovocia a zeleniny

Cieľ: - vedieť povedať na každé písmeno abecedy názov ovocia a zeleniny

- správne zoradiť podľa abecedy ovocie a zeleninu, vedieť nakresliť ovocie a zeleninu

- vedieť povedať význam ovocia a zeleniny pre naše zdravie

Pomôcky: ovocie a zelenina, pastelky, pracovné listy, nožnice, lepidlo

Postup/ Realizácia: rozprávanie na tému ovocie a zelenina, aký má význam pre zdravie človeka,

zopakovanie a vytvorenie abecedy(plagát s písmenami abecedy) a priraďovanie názvov ovocia

a zeleniny k písmenám abecedy. Jednotlivé ovocie a zeleninu žiaci samostatne kreslia a naliepajú na

svoj plagát spoločne.

Niektoré ovocie mali na stole napr. mandarinky, citróny, jablká, banány a zeleninu napr. mrkvu,

zemiaky, cibuľu.

Zhrnutie: Ovocie po vytvorení abecedy si žiaci očistili, nakrájali a ochutnali, spoločne sme si

zopakovali význam vitamínov pre naše zdravie a nezabudli sme aj na správne stolovanie.

Výstup: plagát

Aktivita č. 4

Page 9:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Téma: Ovocie

Názov aktivity: Jednoduché ovocné zákusky

Predmet: Pracovné vyučovanie – 5. ročník

Cieľ: - naučiť sa upiecť jednoduché zákusky z ovocia

- učiť sa správne stolovať

Pomôcky: suroviny na prípravu jablkového koláča – jablká, cukor, vajcia, Hera, múka, prášok

do pečiva

Suroviny na prípravu banánových jednohubiek – banány, piškóty, čokoláda, špáradlá

Postup /Realizácia: stručný popis prípravy zákuskov, rozdelenie sa do skupiniek (jedna skupinka

žiakov robila banánové jednohubky, druhá skupinka pripravovala jablkový koláč)

1. skupina – očistili jablká, potom ich postrúhali na strúhadle, primiešali cukor, hrozienka

- pripravili cesto z vajec, cukru, Hery, múky, prášku do pečiva, primiešali jablká a

upiekli v školskej kuchynke

2. skupina – očistili a pokrájali banány na kolieska, spojili s piškótami, napichli na špáradlo

a omáčali v roztopenej čokoláde.

Zhrnutie: V závere sme si zopakovali postup prípravy oboch ovocných zákuskov. Nasledovalo

spoločné ochutnanie pripravených zákuskov. Zákusky boli chutné a pripravíme si podobné zákusky aj

nabudúce.

Recepty: Suroviny: 3 vajcia

30 dkg práškového cukru

1 Hera

1,5 dcl mlieka

40 dkg polohrubej múky

1 prášok do pečiva

1 kg jabĺk

škoricový cukor

Page 10:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Postup: vajíčka si vymiešame s práškovým cukrom, pridáme Heru, mlieko a dobre premiešame.

Postupne pridávame polohrubú múku do ktorej sme pridali prášok do pečiva. Celú zmes dobre

vymiešame. Polovicu cesta vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech. Pridáme nastrúhané

jablká, do ktorých sme pridali škoricový cukor. Na vrstvu jabĺk vylejeme zvyšnú časť cesta a dáme

upiecť do vyhriatej rúry. Upečený koláč posypeme práškovým cukrom

Page 11:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č.5

Názov aktivity: Priraďovanie obrázkov ovocia a zeleniny k ich názvu

Cieľ aktivity: rozlišovať jednotlivé druhy ovocia a zeleniny, vedieť priradiť obrázok ovocia a zeleniny k jeho názvu, rozširovať slovnú zásobu

Pomôcky: kartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny

Priebeh aktivity:

Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím a zeleninou k ich názvom. Žiaci potom pomenovávali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny na kartičkách.

Zhrnutie: opakovanie jednotlivých názvov ovocia a zeleniny, rozvíjanie slovnej zásoby.

Prílohy: kartičky

Page 12:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím
Page 13:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

BANÁN BROSKYŇA CITRÓN

HROZNO HRUŠKA JABLKO

JAHODA MANDARÍNKA MELÓN

MALINA POMARANČ SLIVKA

Page 14:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím
Page 15:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

BROKOLICA CIBUĽA FAZUĽA

HRACH KALERÁB KAPUSTA

KUKURICA PAPRIKA PARADAJKA

TEKVICA UHORKA ZEMIAK

Page 16:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č.6

Názov aktivity: Rozlišovanie ovocia a zeleniny

Predmet: Vecné učenie – 3. ročník

Cieľ aktivity: rozlišovať ovocie a zeleninu, pomenovať jednotlivé druhy ovocia a zeleniny, poznať jej význam pre zdravý vývin človeka

Pomôcky: pracovné listy s rozličnými druhmi ovocia a zeleniny

Priebeh aktivity:

Žiaci pomenovávali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny na pracovnom liste a rozlišovali ovocie a zeleninu. Vyfarbovali štvorčeky pod ovocím a zeleninou. Červenou pastelkou vyfarbili štvorček pod ovocím a zelenou pastelkou štvorček pod zeleninou. Žiaci pracovali individuálne.

Zhrnutie: vymenovanie jednotlivých druhov ovocia a zeleniny a správne zatriedenie do kategórie.

Prílohy: pracovný list

Page 17:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 7

Názov aktivity: Jabĺčkový strom

Predmet: Pracovné vyučovanie – 2. ročník

Cieľ: vedieť zreprodukovať prečítanú rozprávku, rozvíjať slovnú zásobu, viesť žiakov k zdravému spôsobu stravovania sa, rozvíjať zručnosť a trpezlivosť žiakov pri práci.

Pomôcky: motivačná rozprávka, plagát s nakresleným strom, predkreslené jablká na výkrese, farebný

papier, nožnice, lepidlo, jablká.

Príprava: na motiváciu k práci prečítame žiakom rozprávku Janko a jabĺčka

- máme namaľovaný strom na plagáte, ktorý si upevníme na tabuľu

- predkreslíme deťom jablká na výkres a pripravíme potrebné pomôcky

Postup / Realizácia: žiakov motivujeme rozprávkou Janko a jabĺčka, rozprávame sa o ovocí, ktoré sa

tam spomína, jeho význam, využitie a spôsob spracovania a uskladnenia. Potom žiaci individuálne

pracujú na praktickej úlohe. Najskôr si vystrihnú predkreslené jablko, nastrihajú malé štvorčeky

z pripravených farebných pásikov papiera a postupne naliepajú na maketu. Keď majú výrobok

dokončený, prilepia ho na plagát stromu pripevnený na tabuli.

Výstup: plagát

Page 18:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 8

Názov aktivity: JABLKO - brainstorming

1. Cieľ, zameranie aktivity : Motivovať generovaním nápadov súvisiacich s pojmom jablko.2. Vyučovací predmet: SJL, VLA, BIO, ETV3. Pomôcky : Tabuľa, fixy4. Príprava : Oboznámiť sa s metódou.

Brainstorming v preklade znamená búrku, „vytriasanie“ mozgov (brain – mozog, storm – búrka). Ide o metódu, pri ktorej sa má vyprodukovať čo najviac najrozmanitejších a najoriginálnejších nápadov, nemusí ísť o nájdenie optimálneho riešenia. Pri brainstormingu platia isté zásady: kritika nápadov je nežiaduca, uplatňuje sa slobodná hra myšlienok, očakáva sa množstvo nápadov a ich vzájomné zlepšovanie, predpokladá sa rovnosť účastníkov.

5. Postup / Realizácia : V úvode som na tabuľu nakresliť veľké jablko a opýtať sa žiakov, čo to je. Pomenovali jablko – napísať nad obrázok. Na ukážku a motiváciu som jedno jablko položiť pred nich na stôl. Ďalej vyzvať žiakov: Napíšte do jablka, čo vás napadne, keď počujete slovo jablko, keď vidíte jablko?“ Žiaci striedavo dopisovali do jablka nápady: vitamíny, ovocie, sladké, zdravé, červené, chutné, šťavnaté, výživa, krásne, jeseň.

6. Zhrnutie : Aktivita slúži na motiváciu k téme ovocie. Žiaci sa pokúšajú spomenúť si na pojmy, ktoré súvisia so slovom jablko, čo otvára priestor na ďalšie aktivity.

7. Prílohy :

Page 19:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

C

Aktivita č. 9

Názov aktivity: JABLKOMÁNIA

1. Cieľ, zameranie aktivity : Plniť úlohy z rôznych oblastí, kde hlavnou témou je jablko. Pracovať v tíme. Súťažiť.2. Vyučovací predmet : Jednotlivé úlohy sa môžu používať na rôznych hodinách podľa obsahu úlohy.3. Pomôcky Zadanie úlohy, pero, pastelky4. Príprava Žiaci budú využívať poznatky, ktoré už nadobudli.5. Postup / Realizácia : Žiakov rozdeliť do tímov. Vysvetliť priebeh Jablkománie – žiaci dostanú zadanie úlohy a učiteľ upresní, či je úloha na čas alebo na presnosť. Žiaci v tímoch riešia jednotlivé úlohy, za správne riešenie dostávajú body. Na záver sa body sčítajú a vyhlási sa víťazný tím. Všetci žiaci dostávajú pochvalné listy. 6. Zhrnutie Celkovo - žiaci si precvičia svoje vedomosti, učia sa hrať tímovo, prežívajú radosť zo súťaže. Pri jednotlivých úlohách napr. tvoria rým, lúštia tajničku, riešia príklady.7. Prílohy 

Zadania úloh:

Spočítaj písmená v jablku A- B- C-

Page 20:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Jablko spadlo:

z hrušky z maliny z jablone zo schodov

Z   jabĺk sa vyrába:

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

Vypočítaj:

V sadoch nazbierali za jednu sezónu 789 kg jabĺk. Prvý deň predali 432 kg jabĺk, druhý deň 12kg a tretí deň 100kg. Koľko kg jabĺk im ešte ostalo?

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Ostalo im jabĺk.

Čo obsahuje jablko?

6+9=__ M 8+9=__ I

7+6=__ V 9+9=__ A

4+8=__ C 8+8=__ Í

7+7=__ N 10+9=__ T

13 17 19 18 15 16 14 12

Page 21:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Vytvor rýmy z   týchto slov :

sladúčko stromček

jeseň džem

miláčik báseň

domček zdravá

šťava jabĺčko

polica koláčik

zjem pivnica

mušt kompót

Vymysli báseň o   jablku:

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

_________________________________________________

Vymyslené básničky tímov:

Jablko, jablko Jabĺčko krásne, červené,

krásne červené šupky má. voňavý posol jesene.

Vo vnútri jadierka, Vitamíny v sebe máš,

to má ako srdiečka, zdravie deťom rozdávaš.

Preto jeme jablká.

Page 22:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Uhádni názov rozprávky, v   ktorej má jablko dôležitú úlohu a doplň vhodné slová do textu.  

_______________________________________________

_________________________________________

____________________ bývala so siedmimi _____________________v domčeku hlboko v

lese. Kým boli trpaslíci v lese, Snehulienka im varila a upratovala. Jedného dňa sa však pri

domčeku objavila zlá ______________________ . Snehulienka netušila, že je to prestrojená

_____________________ . Kráľovná jej ponúkla krásne, červené, voňavé

________________, ktoré

však otrávila. Snehulienka jabĺčko______________ a otrávila sa... Ale ako to už v

rozprávkach býva, zachránil ju __________________________ .

Doplň reťazovku.

+8 -4 +9 -17

Nakresli toľko jabĺk, koľko ti vyšlo na konci reťazovky:

Koľko jadierok má jablko?

___________________

6

Page 23:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Doplň, aké môže byť jabĺčko.

J_______________________

A________________________

B ________________________

L ________________________

K ________________________

O ________________________

Janka zjedla 2 jablká každý deň. Koľko jabĺk zjedla za týždeň?

________________________________________

______________________________________

Page 24:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 10

Denná téma: Zelenina a ovocie

Názov aktivity: Kamaráti ovocníčkovia

Predmet: Rozvíjanie komunikačných schopností – prípravný ročník

Cieľ aktivity: Zábavnou formou spoznať jednotlivé druhy ovocia a zeleniny.

Pomôcky: Power Point prezentácia, makety ovocia a zeleniny na tabuli , obrázky ovocia a zeleniny, PL

Priebeh aktivity:

- najmladšie deti sa formou prezentácie presunuli po potulkách za ovocím a zeleninou, pričom si spoločne zopakovali akú farbu jednotlivé druhy ovocia a zeleniny majú, či rastú u nás alebo ich kupujeme, či rastú na strome a ako chutia

- pri niektorých druhoch sme si zaspievali pesničku (červené jabĺčko), povedali básničku (spadla hruška zelená), zatancovali (šošovička, hrášok,...) a i takouto formou ovocie a zeleninu spoznávali

- na záver deti na tabuli delili ovocie a zeleninu- nakoniec jednotlivé druhy ovocia a zeleniny na pracovných listoch vyfarbili podľa

skutočnosti

Výstup:

- fotky pri pozeraní prezentácie- PL s ovocím a zeleninou

Page 25:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 11

Denná téma: Zelenina a ovocie

Názov aktivity: Prvý dojem a ochutnávka

Predmet: Vecné učenie – 2. ročník

Cieľ aktivity: Zapojením zmyslov – zrak a chuť – rozoznať skutočnú chuť ovocia a zeleniny.

Pomôcky: rôzne druhy ovocia a zeleniny

Priebeh aktivity:

Na dvoch tanieroch mali žiaci rozdelené ovocie a zeleninu. Ich úlohou bolo pomenovať ich a povedať, kde sa využívajú, ako chutia. Potom sme jednotlivo žiakom zaväzovali oči a oni mali hádať, čo práve jedia. Išlo im to výborne. Po tejto úlohe žiaci všetko s veľkou chuťou zjedli.

Zhrnutie: zistili sme, že žiakom chutila aj reďkovka, hoci ju pred tým nikdy nejedli a z ovocia im najviac chutil banán. Teraz už vieme, že všetko, čo sme mali na tanieri je plné vitamínov.

Page 26:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 12

Denná téma: Zelenina a ovocie

Názov aktivity: Bolo raz jabĺčko krásne...

Predmet: Pracovné vyučovanie – prípravný ročník

Cieľ aktivity: Vytvoriť technikou otláčania strom s jabĺčkami. Z plastelíny vymodelovať jabĺčko.

Pomôcky: jabĺčko, výkres, farby, štetec, plastelína

Priebeh aktivity:

- v motivačnej časti sme si pozreli a spolu zaspievali pesničku „Bolo raz jabĺčko krásne...“

- potom som deti rozdelila do dvoch skupín, pričom prvá skupina modelovala z plastelíny jabĺčka a druhá skupina na výkres s vopred namaľovaným stromom otláčala jablká, ku ktorým potom dotvorili aj listy z papiera

- potom sa skupiny vymenili, no viacej sa im páčila práca s otláčaním

Výstup:

- fotky pri práci- výkresy

Page 27:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 13

Denná téma: Zelenina a ovocie

Názov aktivity: Malí šikovníci

Predmet: Pracovné vyučovanie – prípravný ročník

Cieľ aktivity: Z odpadového materiálu vytvoriť jabloň.

Pomôcky: toaletné rolky, lepidlo, krepový papier, kartón

Priebeh aktivity:

- so žiakmi sme sa porozprávali o tom, kde a v akom ročnom období rastú jablká, význam konzumácie jabĺk pre človeka

- potom som im vysvetlila podrobný postup, ako si taký strom s jabĺčkami vytvoríme a pustili sme sa do práce

- každý žiak pracoval samostatne s pomocou učiteľky

Výstup:

- fotky - konkrétne výrobky - stromy

Page 28:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 14

Názov aktivity: Originálne jablko

Predmet: Pracovné vyučovanie – 3. ročník

Cieľ: poznávať vlastnosti a využitie prírodných materiálov, rozvíjať kreativitu, manuálnu zručnosť

a vôľové vlastnosti žiakov

Pomôcky: jablká, vetvičky z tuje, tekvicové semienka, nové korenie, šípky, listy zo stromu, nôž

Príprava: deti si mali postupne nosiť jablká, spoločne sme si zhromažďovali prírodný materiál

Postup / Realizácia: spoločne so žiakmi sme si rozložili na lavicu prírodný materiál a rozprávali sme

sa, kde ho môžeme nájsť a pomenovali sme, čo to je. Potom žiaci hovorili svoje predstavy o tom, čo

by sa dalo z jabĺčok vyrobiť. Nápady boli rôzne, no najčastejšie sa objavovali zvieratká. Za pomoci

pani učiteľky si vytvorili kvietky, strašidielka, zvieratká... každý si chcel vyrobiť čo najviac. Deti mali

veľkú radosť z práce.

Výstup: fotky kreatívnych výtvorov z jabĺk a prírodných materiálov.

Page 29:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 15

Názov aktivity: Zdravá desiata

Predmet: Pracovné vyučovanie – 5. ročník variant B

Cieľ: viesť žiakov k zdravému stravovaniu prípravou desiaty s využitím zeleniny, samostatne

pripraviť pokrm.

Pomôcky: potraviny, taniere, nôž

Príprava: príprave desiaty predchádzala príprava potrebných potravín a kuchynských potrieb

Postup / Realizácia: so žiakmi sme sa porozprávali, čo by nemalo chýbať v našom jedálničku, ktoré

potraviny sú pre nás zdravé a ktoré nie. Z pripravených potravín sme si spoločne pripravili desiatu,

ktorú žiaci s chuťou zjedli.

Zhrnutie: naučili sme sa urobiť si chutnú a hlavne zdravú desiatu.

Page 30:  · Web viewkartičky s názvami a obrázkami ovocia a zeleniny Priebeh aktivity: Žiaci pracovali vo dvojiciach a úlohou žiakov bolo správne priradiť jednotlivé obrázky s ovocím

Aktivita č. 16

Názov aktivity: Jablkový kompót

Predmet: Pracovné vyučovanie – 6. ročník variant B

Cieľ: poznávať spôsoby spracovania jabĺk. Naučiť sa uvariť si jablkový kompót.

Pomôcky: jablká, nôž, hrniec, voda, cukor, klinčeky, škorica, sporák, taniere

Príprava: žiaci si priniesli jablká a suroviny na výrobu jablkového kompótu, mali zistiť od rodičov

postup výroby jablkového kompótu.

Postup / Realizácia: v úvode sme si zopakovali bezpečnostné zásady pri práci so spotrebičmi

a správaním sa v kuchynke. Spoločne sme sa rozprávali o využití a spracovaní jabĺk, uviedli sme si

príklady na jedlo z jabĺk, ktoré deti poznajú. Potom sa už žiaci pod vedením pána učiteľa pustili do

práce. Načistili jablká a podľa pripraveného receptu si uvarili vynikajúcu jablkovú pochúťku.

Zhrnutie: zopakovali sme si bezpečnosť pri práci v kuchyni, dodržiavanie hygieny pri varení

a stolovaní, naučili sme sa variť jablkový kompót, na ktorom sme si pochutili a celý ho zjedli.