PROIECT DIDACTIC
PROIECT DIDACTIC
Obiect: Biologie vegetala
Clasa :a-V-a
Tema: Bioritmul plantelor
Profesor : Engsli Helga
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Unitatea de invatare : Varietatea lumii vegetale
Tipul de lecţie: elaborarea de cunoştinţe şi dezvoltarea strategiilor cognitive, varianta bazata pe observarea de lunga durata si invatarea prin descoperire
Scopul lecţiei: completarea sistemului de cunostinte referitoare referitoare la varietatea lumii vegetale cu cele legate de bioritmul plantelor ; consolidarea deprinderilor de analiza si utilizare a observatiilor de lunga durata, de transpunere a lor in ,, Calendarul naturii’’
Competente : 1. distingerea bioritmului diurn al plantelor de cel anual pe baza observatiilor de lunga durata realizate in decursul anului
2. compararea conditiilor meteo-climaterice ale anotimpurilor urmarind prezentarile in power-point ale unor gradini botanice din lume (Butchart Gardens Vancouver, etc)
3. exemplificarea activitatilor umane legate de modificarile vegetatiei in fiecare anotimp, completand schema la tabla, pe grupe
STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia,
comparaţia, învăţarea prin descoperire, modelarea, problematizarea, informatizarea, comparatia,
Mijloace de învăţământ: a. pentru activitatea frontală: laptop, CD cu imagini din gradini botanice in
anotimpuri diferite , plante din diferite increngaturi, imagini cu diferiteflori , fotografii.
b. pentru activitatea pe grupe: flori naturale, flori presate, plante din diferiteincrengaturi, imagini cu diferite flori , fotografii, foi albe pentru realizareaceasului floral, fise de lucru, rebusuri, ghicitori despre plante, pasteluri deVasile Alecsandri
FORME DE ORGANIZARE: Individual-la rezolvarea rebusului
Obiect: Biologie vegetala
Clasa :a-V-a
Tema: Bioritmul plantelor
Profesor : Engsli Helga
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Unitatea de invatare : Varietatea lumii vegetale
Tipul de lecţie: elaborarea de cunoştinţe şi dezvoltarea strategiilor cognitive, varianta bazata pe observarea de lunga durata si invatarea prin descoperire
Scopul lecţiei: completarea sistemului de cunostinte referitoare referitoare la varietatea lumii vegetale cu cele legate de bioritmul plantelor ; consolidarea deprinderilor de analiza si utilizare a observatiilor de lunga durata, de transpunere a lor in ,, Calendarul naturii’’
Competente : 1. distingerea bioritmului diurn al plantelor de cel anual pe baza observatiilor de lunga durata realizate in decursul anului
2. compararea conditiilor meteo-climaterice ale anotimpurilor urmarind prezentarile in power-point ale unor gradini botanice din lume (Butchart Gardens Vancouver, etc)
3. exemplificarea activitatilor umane legate de modificarile vegetatiei in fiecare anotimp, completand schema la tabla, pe grupe
STRATEGIA DIDACTICĂMetode şi procedee didactice: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia,
comparaţia, învăţarea prin descoperire, modelarea, problematizarea, informatizarea, comparatia, metoda RAI
Mijloace de învăţământ: a. pentru activitatea frontală: laptop, CD cu imagini din gradini botanice in
anotimpuri diferite , plante din diferite increngaturi, imagini cu diferite flori , fotografii.
b. pentru activitatea pe grupe: flori naturale, flori presate, plante din diferite increngaturi, imagini cu diferite flori , fotografii, foi albe pentru realizarea ceasului floral, fise de lucru, rebusuri, ghicitori despre plante, pasteluri de Vasile Alecsandri
FORME DE ORGANIZARE: Individual-la rezolvarea rebusului Pe grupe- la completarea fiselor de lucru Frontal.-la completarea schemei la tabla
Locul de desfasurare: laboratorul de biologie
Evaluare : pe parcursul întregii ore, cât şi prin test finalBibliografie : Gheorghe Mohan – Biologie, manual pentru clasa a V-a, Ed. Corint.
MEN – programa scolară, vol. 5, aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii. Viorel Lazăr, Mariana Nicolae – Lecţia formă de bază a organizării procesului de
predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Ed Arves 2007.
SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentele lecţiei
Situaţii şi sarcini de învăţareActivitatea profesorului Activitatea elevilor
MOMENT ORGANIZATORIC
Profesorul verifică prezenţa elevilor, asigurarea materială a lecţiei
Elevii isi pregatesc manualele, caietele, instrumentele de scris, poeziile si plantele aduse.(material viu si imagini)
REACTUALIZAREA UNOR CUNOŞTINŢE ÎNSUŞITE ANTERIOR
- solicită elevii să-şi amintească ca la studiul ‘’Stiintelor’’ din clasele primare au analizat modificarile plantelor de la zi la noapte, aspectul lor diferit de la un anotimp la altul-solicita elevii sa analizeze mediul de viata al plantelor-solicita elevii sa clasifice diferite plante in principalele grupe
Elevii mentioneaza date din ‘Calendarul naturii’ prin care au concretizat observatiile despre plante si animale de-alungul unui an.-exemplifica factorii abiotici si biotici- clasifica plantele in principalele grupe prin metoda RAI
CAPTAREA ATENŢIEI ŞI ENUNŢAREA OBIECTIVELOR
- solicita elevii sa rezolve rebusul si sa gaseasca titlul lectiei- prezinta obiectivele lecţiei care se regasesc in versurile poeziei
- elevii deduc titlul lectiei din rebus-citesc versurile selectate din poezia ‘Pasteluri” de Vasile Alecsandri si le comenteaza succint
PREZENTAREA NOILOR CUNOŞTINŢE ŞI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
-conduce elevii spre formularea corecta a definitiei bioritmului plantelor-noteaza la tabla data, titlul lectiei, primele idei legate de bioritmul plantelor
-solicita elevii sa prezinte schimbarile observate in lumea vegetala urmarind prezentarile in power-point ale unor gradini botanice din lume (Butchart Gardens Vancouver, etc)
-noteaza schema lectiei la tabla cu ajutorul elevilor
-definesc bioritmul-noteaza in caiete data, titlul lectiei, primele idei legate de bioritmul plantelor-privesc si comenteaza, caracterizeaza meteorologic fiecare anotimp al anului, compara diferiti factori abiotici, in timpul zilei si al noptii, respectiv din timpul celor patru anotimpuri, descriu vegetatia de-a lungul unui an, modificarile acesteia -arata implicatiile pe care le au in legatura cu activitatea omului-noteaza schema lectiei la tabla si in caiete
CONEXIUNE INVERSĂFeed-back
-imparte elevii în patru grupe primind sarcinile de lucru specifice grupei
-Grupurile de elevi isi completeaza fisele de lucru utilizand manualul
EXPERIMENTUL - solicita elevii sa realizeze un ceas floral -realizeaza un ceas floral cu ajutorul manualului
ASIGURAREA FIXĂRII CUNOŞTINŢELOR
-solicita elevii să realizeze un calendar al unei plante şi apreciaza cele mai frumoase ceasuri florale-prezinta ghicitori despre plante
- corectează dacă au greşit
-deduc plantele descrise
Problematizare
-Exista ritmuri sezoniere in padurile ecuatoriale ? Motiveaza raspunsul!-indruma elevii sa citeasca curriozitatile din manual. (pag. 158)
-Nu, pentru ca nu sunt anotimpuri.-Elevii citesc curiozitatile din manual
EVALUARE- apreciez participarea elevilor la oră, modul în care au lucrat în cadrul grupei, modul în care au desenat, au răspuns şi notez în catalog
-Elevii sunt multumiti.
Schema la tabla
"A intelege natura inseamna a intelege viitorul, dar a face ceva pentru salvarea naturii atat de amenintata azi, inseamna a contribui la fericirea omenirii" Eugen A. Pora
Bioritmul plantelor
= modificarile vegetatiei datorita factorilor abiotici (lumina, T, U), determinate de alternanta - zi/noapte= modificari circadiene
- anotimpurilor = -//- sezoniere
Fiecare planta are un ceas floral ce cuprinde stadiile: - germinatie,- inmugurire, - inflorire,- infrunzire, - formarea si coacerea fructelor si semintelor.
Anotimpul Primavara Vara Toamna IarnaCaracteristici - infloresc
arborii(liliac, mesteacan, salcie, cires, cais, piersic )- infloresc plante ierboase de primavara (ghiocei,lalele, zambile, narcise, toporasi,deditei)
-maxima activitate a plantelor:imbobocire, inflorire, coacerea unor fructe si seminte
-schimbarea coloritului vegetatiei-coacerea fructelor si semintelor
- lipseste vegetatia ierboasa- arborii, arbustii fara frunze(exceptie Conifere)
Activitatile omului
-curatirea parcurilor, gradinilor-taierea ramurilor uscate in livezi-semanarea unor legume, etc.
-intretinerea culturilor-distrugerea daunatorilor-irigatii-culegerea unor fructe
-recoltarea plantelor cultivate- insamantarea unor plante de cultura in camp sau rasadnite
- protectia plantelor contra inghetului
RebusA
1 B A C T E R I I
2 P R I M A V A R A
3 T O A M N A
C I U P E R C I
5 L I C H E N I
6 T E X T I L E
7 M U G U R E
B1. Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat2. anotimpul in care apar primele flori3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei4. plante cu palarie5. simbioza dintre alge si ciuperci6. inul, canepa si bumbacul sunt plante..................7. apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor
Ceas floral
A1
23
56
7B
1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat2.anotimpul in care apar primele flori3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei4.plante cu palarie5.simbioza dintre alge si ciuperci6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor
A1
23
56
7B
1.Cel mai primitiv, inferior grup de plante studiat2.anotimpul in care apar primele flori3. -//- are loc schimbarea coloritului vegetatiei4.plante cu palarie5.simbioza dintre alge si ciuperci6.inul, canepa si bumbacul sunt plante..................7.apare in varful tulpinii si la subsuoara ramurilor
Ceas floral
Ceas floral
Fisa de lucru
1. Subliniaza plantele ce infloresc vara!cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul, conopida, mazarea, nucul
2. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpul respectiv:
Primavara Vara Toamna
Fisa de lucru
3. Subliniaza plantele ce infloresc vara!cartoful, salcia, teiul, vita de vie, ghiocelul, trandafirul,laleaua, graul, fasolea, ciresul, conopida, mazarea, nucul
4. Completeaza urmatorul tabel cu exemple de plante care se recolteaza in anotimpul respectiv:
Primavara Vara Toamna
Calcea calului Luşca laurul porcesc(Caltha laeta) (Leucojum vernum), (Datura stramonium)
opăţelul de noapte (Lychnis vespertina)Papadie Regina noptii (Nicotiana allata) (Nicotiana affinis)