PROIECT DE LECIE
PROIECT DE LECTIESCOALA :Scoala cu clasele I-IV Peninsula NavodariCLASA :a IV-aDATA :11.03. 2009INSTITUTOR:Grecu IonelaARIA CURRICULARA:Om si societateDISCIPLINA:GeografieTITLUL LECTIEI:CampiileTIPUL LECTIEI: transmitere si insusire de noi cunostinteDURATA: 45 min.
OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.1 sa se situeze in spatiul imediat, apropiat si local; 2.3-sa identifice in diferite surse de informare( texte,harti,imagini,etc.) caracteristici ale realitatii inconjuratoare; 3.2.-sa descrie in enunturi simple elemente reprezentate pe suporturi cartografice;
OBIECTIVE OPERATIONALE:a)Obiective cognitive O1.- sa localizeze corect pe harta fizica a Romaniei campiile , orientandu-se
dupa culoarea conventionala; O2.- sa prezinte anumite caracteristici ale reliefului de campie; O3.- sa compare caracteristicile geografice ale campiilor cu cele ale formelor de
relief studiate anterior; O4.- sa denumeasca raurile care strabat Campia Romana si Campia de Vest; O5.- sa argumenteze importanta campiilor de la noi din tara; O6.-sa enumere cateva din bogatiile campiilor;b) Obiective psihomotorii
OPm.-sa adopte o pozitie corecta in banca in timpul scrisului;c) Obiective afective
OA.-sa-si dezvolte sentimentul de dragoste si admiratie fata de tara si bogatiile ei;STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: lucru cu harta, conversatie, explicatia, observatia, invatarea prin
descoperire, investigatia, exercitiul,metoda cubului;Materiale si mijloace: imagini, atlas, harta, caiete, CD-prezentare power point,
calculator , fise,cub;Forme de organizare: lucru frontal , lucru individual , lucru in echipa;BIBLIOGRAFIE:
*** Curriculum National-Programa scolara pentru clasa aII- a , Bucuresti, 2004.Manuela Popescu, Stefan Pacearca-Geografie-manual pentru clasa a IV-a ,
Ed.Aramis,Iasi,2006Al. Vlahu- Romnia pitoreasc, Ed. Cartex 2000, 2005.Nicolae Ilinca-Didactica geografie, Ed.Corint, Bucureti, 2008.
Momentele lectieiOb.D. Elemente de continutMetode si procedreeMateriale si mijloaceForme de organizare
Evaluare
1. Pregatirea pentru activitate
2.Captarea atentiei
3.Reactualizarea cunostintelor Momentele lectiei
4.Anuntarea temei si a obiectivelor
5.Dirijarea invatarii
Momentele lectiei
Momentele
lectiei
6.Fixarea cunostintelor
Momentele
lectiei
7.Evaluarea activitatii
8.Tema pentu acasa
Ob.O1Ob.
O2O3O4Ob.
O5O6O1O2
O3
Ob.O4
O5
O6
1
2
7
D.122D.
D.
10D.1
1Asigurarea conditiilor optime pentru buna desfasurarea a lectiei.Pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii.Se afiseaza la tabla imagini cu diferite forme de relief.(anexa 1)Copiii denumesc formele de relief ilustrate in imaginile prezentate.
Verificarea temei din punct de vedere calitativ si cantitativ. Se vor adresa elevilor intrebari din lectia precedenta ,,Podisurile:
-Ce sunt podisurile?
-Ce inaltimi au?
-Care sunt podisurile din tara noastra?
Copiii localizeaza pe harta din fata clasei podisurile si prezinta cateva caracteristici ale acestora cu privire la: asezare, inaltime, parti componente, rauri care le strabat si bogatiile de sol si subsol.Se citete urmtorul fragment :
,, ncep s se desfoare bogatele holde, nesfritele lanuri din Teleorman, unul dintre cele mai mnoase inuturi ale rii.
Elemente de continutO lin suflare de vnt adie peste grnele
coapte. ntinsa pdure de spice se ndoaie n valuri sclipitoare.(anexa 2) (Al. Vlahu- Romnia pitoreasc)-Ce form de relief descrie autorul?
-Cu ce culore este reprezentata pe hart?
Astazi la ora de geografie vom studia o alta forma de relief, si anume campia. Vom afla o multime de lucruri noi si interesante despre campiile de la noi din tara. Se scrie data si titlul lectiei,, Campiile la tabla.
Elevii scriu in caiete data si titlul lectiei.
Se prezinta continutul lectiei cu ajutorul unei prezentari power point despre campiile din tara noastra (Campia Romana si Campia de Vest). In timpul vizionarii se vor adresa elevilor o serie de intrebari si se vor da explicatiile necesare referitoare la: asezarea, alcatuirea ,aspectul,inaltimea si bogatiile campiilor.
In paralel elevii vor fi solicitati sa localizeze la harta si in atlase cele doua campii si raurile care le strabat.
Se va completa treptat schema lectiei la tabla si in caiete.( anexa 3) Elemente de continut CMPIILE
Cmpiile sunt cele mai joase si netede forme de relief, cu inaltimi cuprinse intre 10 300 m.
Cmpiile Romniei sunt:
1.Cmpia Romn (Cmpia Dunrii)
Asezare -este asezat in sudul tarii, de-a lungul Dunarii ;
Aspect:
-n V este mai ingusta si mai inalta;
-n E este mai lata si mai joasa;
Caracteristici: -cea mai intinsa campie ;
-inaltimi cuprinse intre 10-300m;
-soluri fertile; -este strabatuta de raurile Jiu, Olt, Arge, Ialomia, Buzu , Siret;
-se intalnesc lacuri cu apa dulce, sarata sau amara;
-iarna este geroasa cu vanturi puternice;
-vara este foarte calduroasa si secetoasa;
Pentru a obtine recolte bogate, oamenii iriga campurile folosind apa raurilor din apropiere.
Bogii:
-cereale ( gru , porumb), floarea-soarelui , vi de vie;
-petrol , gaze naturale, -apele sarate sau amare ale unor lacuri, folosite n tratarea unor boli;
-pietre de constructie; Elemente de continut2. Cmpia de Vest
Asezare: -in partea de vest a tarii;
Aspect : -este neteda;
Caracteristici: -a doua regiune agricola a tarii;
-soluri rodnice; -este strabatuta de raurile Some, Barcu, Criul Repede, Criul Alb, Criul Negru, Mure, Timi;
Oamenii au construit diguri pentru a evita inundarea cmpiilor joase de catre raurile care vin din munti.
-iarna este mai blnd (S) si mai aspra (N);
-vantul sufla mai des din vest;
Bogatii:
-cereale ;
-petrol, gaze naturale, ape termale folosite n tratarea unor boli ;
Se realizeaza metoda cubului.Pe fiecare latura a cubului vor fi scrise urmatoarele cerinte:
Spune ce sunt campiile!
Localizeaza pe harta campiile Romaniei! Arata la harta rauri care stabat campiile Romaniei! Spune ce fel de soluri au campiile! Spune ce plante se cultiva in zona de campie! Enumera cateva bogatii intalnite in Campia Romana si Campia de Vest?
Elemente de continut Fiecare elev rostogoleste cubul si indeplineste cerinta scrisa pe latura acestuia. Elevii vor fi impartiti in doua echipe.Echipa 1 trebuie sa noteze pe o fisa orasele care se afla situate in Campia Romana.
Echipa 2- trebuie sa noteze pe fisa orasele care se afla situate in Campia de Vest.(anexa 4) Se face corectarea si aprecierea fiselor frontal . Apoi fiecare elev primeste cate o fisa de lucru individual pe care se afla conturata harta Romaniei.(anexa 5) Elevii trebuie sa coloreze campiile folosind culoarea conventionala si sa scrie denumirea acestora.
Se face corectarea fiselor frontal.
Se vor face aprecieri colective si individuale privind modul de participare in timpul activitatii.
Tema: p. 71 , ex.1, 3 din manual.
conversatia
conversatia
explicatia
observatia
exercitiulconversatiaexplicatia
lucrul cu hartaobservatiaconversatia
explicatia
Metode si procedreeconversatia
explicatia
conversatia
explicatia
conversatia
explicatia
observatia
invatarea prin descoperire Metode si procedree
conversatia
explicatia
observatia
invatarea prin descoperire
Metode si procedree
conversatia
explicatia
observatia
metodacubului
conversatia
explicatia
observatia
Metode si procedree
observatia
exercitiu
lucrul cu hartainvestigatiaconversatia
explicatia
observatia
exercitiu
conversatia
explicatia
imagini harta
atlasefragment dinRomnia pitoreasc- Al. VlahuMateriale si mijloacecaieteCD-prezentare power pointcalculator
harta
atlase
Materiale si mijloacefrontal
frontal
frontal
Forme de organizare
frontalfrontalForme de organizare
frontalForme de organizarefrontalfrontalForme de organizarelucru in echipa
lucru individual
frontalchestionare
orala
evaluarea raspunsurilor la intrebariEvaluareevaluare
raspunsurilor
evaluare raspunsurilor la intrebariEvaluare
evaluarea raspunsurilorobservare
sistematica
Evaluare
observare sistematicaevaluare raspunsurilor la intrebari
Evaluare
corectarea fiselor
corectarea fiselor
aprecieri verbale
Materiale si mijloaceharta,atlasecubMateriale si mijloaceharta,atlase
fise
fise
Anexa 1
Imagini forme de relief
Munte
Deal
Podis
Campie
Anexa 2
,, ncep s se desfoare bogatele holde, nesfritele lanuri din Teleorman, unul dintre cele mai mnoase inuturi ale rii.
O lin suflare de vnt adie peste grnele
coapte. ntinsa pdure de spice se ndoaie n valuri sclipitoare.
(Al. Vlahu- Romnia pitoreasc)Anexa 3
SCHEMA LECTIEICMPIILECmpiile sunt cele mai joase si netede forme de relief, cu inaltimi cuprinse intre 10 300 m.
Cmpiile Romniei sunt:1. Cmpia Romn
2. Cmpia de Vest
1.Cmpia Romn (Cmpia Dunrii) Asezare -este situata in sudul tarii, de-a lungul Dunarii ; Aspect: -n V este mai ingusta si mai inalta;
-n E este mai lata si mai joasa;
Caracteristici: -cea mai intinsa campie;
-cea mai importanta zona agricola a tarii( considerata granarul tarii) -inaltimi cuprinse intre 10-300m; -soluri fertile;
-se cultiva cereale ,floarea-soarelui , vi de vie;
-este strabatuta de raurile Jiu, Olt, Arge, Ialomia, Buzu , Siret;
-se intalnesc lacuri cu apa dulce, sarata sau amara; Clima:
-iarna este geroasa cu vanturi puternice;
-vara este foarte calduroasa si secetoasa;
Bogii:
-petrol , gaze naturale; -apele sarate sau amare a unor lacuri, folosite n tratarea unor boli;
-pietre de constructie; 2. Cmpia de Vest
Asezare: -in partea de vest a tarii;Aspect : -este neteda;Caracteristici: -a doua mare regiune agricola a tarii;
-soluri rodnice; -se cultiva cereale ,floarea-soarelui , vi de vie; -este strabatuta de raurile Some, Barcu, Criul Repede, Criul Alb, Criul Negru, Mure, Timi;
Clima
-iarna este mai blnd (S) i mai aspra (N);
-vantul sufla mai des din vest;
Bogatii:
-petrol, gaze naturale;
- ape termale folosite n tratarea unor boli ;Anexa 4
LUCRU IN ECHIPA
Echipa 1 Observ pe hart , apoi scrie cel puin patru orae situate n Cmpia Romn.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Echipa 2
Observ pe hart , apoi scrie cel puin patru orae situate n Cmpia de Vest.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Anexa 5.
FISA
LUCRU INDIVIDUAL1.Coloreaz cmpiile folosind culoarea corespunztoare i scrie denumirea lor.