Proiect didactic
Proiect didacticData: 22.11.2012Disciplina: Biologie animala
Clasa : a-VI-a
Profesor : Tema : Nevertebrate pluricelulare- Moluste- Melcul de livadaTipul lectiei: de comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul lectiei: dobandirea de catre elevi a unor cunostinte legate de alcatuirea corpului melcului de livada si legatura acestuia cu mediul in care traieste
Obiective operationaleO1- sa identifice care sunt partile corpului melcului de livada
O2- sa descrie melcul de livada
O3- sa stabileasca legatura dintre alcatuirea corpului melcului si mediul de viata.
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, invatarea prin descoperire- metode: stiu/ vreau sa stiu/ am invatat
Mijloace de invatamant: manual, atlas, cochilii de melciBibliografie: Manual de Biologie clasa a VI-a; Atlas Zoologic
Momentele
lectieiOb.Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorResurse proceduraleResurse materiale
Moment organizatoric(Sergiu)Asigura conditiile necesare bunei desfasurari a lectiei
Captarea atentiei(Razvan)Lectia incepe cu citirea unui fragment din poezia populara Melc melc cotobelc Asculta cu atentie fragmentul
Enuntarea obiectivelor(Sergiu)Anunta faptul ca la sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa recunoasca partile componente ale melcului si legatura acestuia cu mediul in care traieste
Reactualizarea cunostintelor(Razvan)Adreseaza intrebari: - ce animale am mai invatat?
- au ele coloana vertebrala?
- unde traiesc aceste animale?Raspund la intrebariConversatia
Prezentarea noului continut(Sergiu si Razvan)Anunta tema lectiei noi Moluste- Melcul de livada si cere elevilor sa scrie pe fise ce stiu ei despre melc, si ce mai vor sa stie.Traseaza pe tabla 3 rubrici Stiu/ Vreau sa stiu/ Am invatat Noteaza pe foile de lucru ce stiu despre melc si ce vor sa stieExplicatia
Dirijarea invatarii(Sergiu si Razvan)O1O2
O3Arata cochilii elevilor si cere acestora sa se grupeze in 5 grupe, fiecare grupa vorbeste despre mediu de viata si alcatuirea corpului, sensibilitatea,
hranirea, respiratia respectiv inmultirea
. Noteaza pe tabla la rubrica Stiu ceea ce ii dicteaza elevii si la Vreau sa stiu ceea ce nu stiu dar vor sa cunoasca. Cere apoi elevilor sa citeasca din manual lectia si impreuna verifica daca ceea ce au spus la Stiu e adevarat sau nu, iar ce vor sa stie si gasesc in manual trece la Am invatatObserva cochiliile de melc. Se consulta unii cu altii apoi spun profesorului ce au scris in caiet la cele 2 rubriciObservatiaInvatarea prin descoperire
Invatarea prin descoperire CochiliiManual
Fixarea (Sergiu)Face schema lectiei pe tablaScriu in caiete
Asigurarea feed- back(Sergiu si Razvan)Raspunde la intrebarile ale caror raspunsuri elevii nu le-au gasit in manualCiteste curiozitatiCompleteaza si ei lista de curiozitatiConversatia Explicatia
Asigurarea retentiei si a transferului (Sergiu si Razvan)Se revine la schema Stiu/ Vreau sa stiu/ Am invatat si se decide ce au invatat elevii din noua lectie.Imparte elevilor fisele recapitulative care raman ulterior la portofoliu
Aprecieri asupra modului in care elevii au participat la lectieDecid ce au invatat nou despre melcConversatiaFise de lucru recapitula-tive
Schema lectiei la tablaMoluste
Molustele= animale cu corp moale (molluscus= moale) acoperit de o cochilie calcaroasa
Melcul de livada
Traieste in locuri umede, bogate in vegetatie
Alcatuirea corpului- cap- 4 tentacule- 2 lungi ochi
- 2 scurte - 3 buze- limba zimtata - picior
- organe interne cochilie
- intre corp si cochilie mantaLocomotia- se taraste substanta cleioasaSensibilitatea- ganglioni nervosi la cap
Hranirea- cu frunze, fructe hepatopancreas
Respiratia- pulmonara camera mantalei
Circulatia- apare inima cu 2 camere
- vase de sange
Inmultirea- oua depuse in pamant - din oua melci mici
Iarna hiberneaza si se inchid
Alti melci- limnea, planorbis, ghioc, murex.Melcul de livad: alctuirea corpului
CuriozitatiMelcii:
Intr-o singura zi se deplaseaza maximum 10 metri. Este folosit in alimentatie. Poate dormi fara intrerupere timp de 3 ani si sa nu moara de foame. Poate urca in timpul zilei pe un copac 3m si aluneca noaptea 2m. Cochilia se supune unor reparatii complete in timpul hibernarii. Ramura zootehniei care se ocupa cu cresterea melcilor se numeste helicicultura. Pentru a strabate un kilometru are nevoie de 10 zile. Maxilarul melcului are in jur de 25.000 de dinti minusculi, repartizati pe 150-200 de randuri. Inima unui melc bate de 100 de ori pe minut. In Africa a fost gasit un melc din rasa gigantilor africani care avea o greutate de apropae un kilogram si o lungime de 39,5 cm
Recommended