Upload
swjatoslaw-matwijchuk
View
162
Download
4
Embed Size (px)
Citation preview
Урок з читання пейзажної лірики в 2 класі
Тема уроку: Вчитайся, вслухайся у Шевченкове слово.
• Мета уроку: вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, аналізувати ліричні поезії, розкрити красу поетичних-образів, розвивати естетичні почуття, відчуття мелодики Шевченківського слова; виховувати повагу до художнього слова-образу та любов до рідного краю.
• Обладнання уроку: Портрет Т.Г.Шевченка, книжкова виставка (збірка поезій Т. Шевченка для дітей); картки для розвитку артикуляційного апарату.
• Хід уроку.• І. Організаційний етап. Зосередження уваги,
підготовка до участі в процесі співпраці.• 1. Психологічний тренінг:• Я точно знаю, що серед нас не знайдеться жодного
байдужого до золотих зернят поезій Шевченка.
• Сьогодні на уроці:• У світ ліричних поезій вирушаєм • І перешкоди всі здолаєм • А тих, хто буде лінуватись, • З собою просто не візьмем!
• 2. Девіз працюючого учня:
• Я - школяр,• Я -- особистість творча,• Я -- думаю, замислююся• Я -- аналізую, висловлюю свої
судження• Я - хочу знати.
Артикуляційна зарядка.
Гра ..Я тобі, ти мені" (Робота в парі з картками)читання груп споріднених
слів на одному диханні.
• село• селище• сільський• селитися• • письмо• писати• писанка• переписати
• диво • дивина • дивитися • задивлятися• • качка • качечка • качур • качаточка
Вправа на інтонування
Прочитати відповідно до розділових знаків:
Село. Село? Село!!!
ІІІ. Повідомлення завдань уроку. Підготовка до сприйняття нового матеріалу.
2. Розповідь вчителя.
Вікторина "Чи уважно ви читали"• Знайдіть відповідність між назвою твору та
образним висловом.• Защебетав жайворонок вгору летячи.• Сім'я вечеря коло хати, Вечірня зіронька
встає. • Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає.• „Садок вишневий коло хати"• „Вранці" ,;Княжна" „Світає"• Запитання: - Який твір вам зустрівся вперше?• ( «Княжна»)
Читання уривка поеми вчителем
- В поемі Т. Г. Шевченко звертається до зорі.…Зоре моя!
Мій друже єдиний!І хто знає, що діється
В нас на Україні?А я знаю.
І розкажу тобі;Й спать не ляжу.
А ти завтра тихесенькоБогові розкажеш.
IV. Опрацювання вірша Т. Шевченка „Село! І серце одпочине...".Читання вірша кращим учнем.
2. Повторне (мовчазне) читання вірша учнями.• Поділитися враженнями: (парна
форма роботи). - - Що найбільше вразило, що запам'яталось?
3. Аналіз змісту. Робота над порівняннями.
- Які почуття охопили поета при згадці про українське село?
- Як поет описує село? Які краєвиди малює ваша уява?
- Яке порівняння вжив поет? Прочитайте. - Пояснить кожне з них. - Прочитайте останній рядок вірша. - Що ним хотів сказати поет?
4. Робота з ілюстрацією до вірша.• Розгляньте малюнок. Які рядки вірша
зобразив художник?• А що ви ще домалювали б? Які фарби при
цьому використаєте?
5. Виразне читання вірша.
V. Опрацювання вірша Т. Шевченка „І досі сниться".
1. Вступне слово вчителя. 2. Напівголосне самостійне
читання вірша учнями.
3. Словникова робота.4. Повторне читання вірша вголос (за вправою „Буксир").Вказівка: Звертай увагу на межі речень і розділові знаки.- Яку назву ви б придумали до вірша?- Як ви гадаєте, поет описав те, що колись бачив, чи свої мрії?
5. Елементи лексико-стилістичного аналізу змісту
• - Який настрій викликав сон у поета?
Доведіть словами вірша.
VI. Опрацювання вірша Т. Шевченка „Тече вода із-за гаю".
1. Коментар вчителя з елементами аналізу твору.2. Виразне читання вірша вчителем.
Тече вода з під явораЯром на долину.Пишається над водою Червона калинаПишається калинонькаЯвір молодіє,А кругом їх верболози Й лози зеленіють
- Яких птахів поет змалював у вірші? - Де тече вода й куди?
3. Творче завдання:
- Що побачили? (Явір, осоку, качину сім'ю, родину).- Що почули? (Дзюрчання потоку води, плескіт і гомін
качок, пісню дівчини).
Осмислення змісту вірша.- Як зображено природу у вірші?
- Що робить качка? Яка в неї сім'я? З чого видно, що вона дбайлива мати?- Куди прийшло дівча? Про що свідчить поведінка дівчинки?
- Яку розмову ведуть між собою батьки?
• 6. Літературна гра „Знайди рими".• 7. Тестове завдання:• Як називають Шевченка?• а) Бандурист б) Кобзар.
• VІІ. Підсумки уроку.
• Рефлексія - Діалог.• - Я дізнався...• - Мені сподобалось...• - Кажу спасибі...
VІІІ. Домашнє завдання.
• 1. Вивчити напам'ять вірш Т.Г.Шевченка, що найбільше сподобався.
• 2. Скласти малюнковий план до вірша „Тече вода із-за гаю".
• 3. Скласти вірш, присвячений Шевченку.• 4. Дізнатися про місця, пов'язані із життям
Кобзаря.
Тарас Шевченко – патріот рідної землі
• Він був всією душею закоханий в Україну.
Серед розрух, що були на нашій Батьківщині в той час він завжди бачив оте прекрасне і неповторне, справжню красу української природи
Урок підготувала Оксана Іванівна Нестерук, вчитель початкових
класів Малинівського НВК «ДНЗ – ЗОШ І-ІІІ ст.»
Дякую за увагу!