13
ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ Випускна творча робота «План-конспект уроку №4 з технічної праці в 7 класі на тему: Ознайомлення з технологією токарної обробки (чорнове та чистове точіння, шліфування та лощіння, відрізання заготовок)»

урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

  • Upload
    -

  • View
    59

  • Download
    4

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

ДЕПАРТАМЕНТ ОСВІТИ І НАУКИ

Випускна творча робота

«План-конспект уроку №4 з технічної праці в 7 класі

на тему:

Ознайомлення з технологією токарної обробки (чорнове

та чистове точіння, шліфування та лощіння, відрізання

заготовок)»

Дніпро -2017

Page 2: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

2

Урок №4Тема уроку: Ознайомлення з технологією токарної обробки (чорнове та

чистове точіння, шліфування та лощіння, відрізання заготовок).

Мета уроку:

навчальна: формувати навички роботи на токарному верстаті під час

чорнового та чистового точіння, шліфування та лощіння, відрізання

заготовок;

виховна: виховувати культуру праці, бережливе ставлення до

інструментів та матеріалів;

розвиваюча: розвивати навички токарних прийомів.

Обладнання: Токарний верстат СТД – 120М, стамески – реєр, мейсель,

лінійка,кутник,олівець, коловорот , свердло, молоток, пилка,шерхебель, набір

ключів, брусок 330 × 55мм.

Тип уроку: урок набуття вмінь і навичок.

План проведення уроку

І. Організаційна частина (2 хв.)

ІІ. Актуалізація опорних знань (4 хв.)

ІІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності (3 хв.)

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку (1 хв.)

V. Практична робота (32хв.)

VІ. Підсумок уроку (3 хв.)

Page 3: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

3

Хід уроку

1. Організаційна частина

Учні одягають спецодяг,перевіряють робочі місця. Вчитель відмічає

відсутніх,призначає чергових.

2. Актуалізація опорних знань

2.1. Для чого застосовують токарні верстати? (токарні верстати з обробки

деревини використовують для виготовлення деталей, що містять

циліндричну або фасонну форму ).

2.2. На верстаті показати і розповісти про призначення основних вузлів

токарного верстата СТД-120М? (токарний верстат складається з таких

основних вузлів:станина,передня бабка,задня бабка,підручник,електродвигун,

клинопасова передача).

2.3. Яку будову токарного верстата має передня бабка? (передня бабка

складається з корпусу, в якому на двох підшипниках установлено

шпиндель,він має вигляд ступінчатого вала на одному з кінців нарізана різьба

для нагвинчування патрона,план шайби та інших пристосувань для кріплення

заготовок).

3. Мотивація навчально-трудової діяльності учнів

У побуті людина використовує багато речей: столи,стільці,шафи,полиці.

Їх ніжки та оздоблення, ручки можна виготовляти вручну, але це займатиме

багато часу. Набагато швидше і якісніше всі ці речі виготовляють на

токарному верстаті з обробки деревини. Щоб оволодіти технікою роботи на

токарному верстаті,треба освоїти основні токарні операції, які входять у

процес виготовлення виробу.

Вчитель демонструє кращі роботи школярів.

Page 4: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

4

4. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Вчитель пише на дощі тему та мету уроку. Повідомляє завдання заняття.

5. Практична робота

Виготовлення картоплем’ялки.

5.1. Вступний інструктаж

(Демонстрація виконання роботи з поясненням прийомів роботи, вивчення

теоретичного матеріалу).

1. Чорнове та чистове точіння.

Обточування зовнішніх циліндричних поверхонь починають з грубої

обробки деревини. Така обробка є чорновою і виконується півкруглою

стамескою – реєром . Реєр під час роботи тримають правою рукою за

рукоятку, а лівою, натискають на нього зверху, щільно притискаючи до

підручника (мал..1.).

Мал.1.

Page 5: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

5

Під час роботи долото переміщують по підручнику, знімаючи стружку

товщиною 1-2 мм.

Першу стружку, другу і третю знімають серединою різальної кромки

реєра. Поки заготовка не набере круглої форми. При дальшому обточуванні

реєр переміщують, починаючи від середини підручника, зліва направо і

справа наліво. Переміщуючи реєр справа наліво, його нахиляють так щоб

працювала ліва частина різальної кромкою; коли його переміщують зліва

направо, то треба, що б працювала права частина. Під час такої роботи

менше затуплюється реєр, і поверхня виходить чистішою.

При чорновому обточуванні слід намагатися, що б оброблені поверхні були

якомога рівнішими , без виїмок, виривів деревини. При зніманні останньої

стружки плавно і обережно ведуть реєр по поверхні підручника. Остання

стружка має бути завтовшки 0,5 – 1мм.

Для чистового обточування користуються плоскою стамескою – косяк.

Припуск на чистову обробку повинен дорівнювати 1,5 – 2мм. За радіусом

заготовки. Під час роботи плоску стамеску – мейсель треба тримати так

само, як і півкруглу при зніманні основної стружки і спрямовувати її так,

щоб різальна кромка розміщувалась відповідно осі центрів під кутом 40°.

Тупий кут стамески повинен бути завжди повернутим догори, а гострий –

донизу.

Page 6: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

6

Мал.2.

Якщо цього правила не додержувати, стамеска дрижатиме і задиратиме

волокна деревини.

При обробці деревини шершава поверхня з нерівностями на ній

виходить і тоді, коли заготовка недостатньо висушена, та коли неправильний

кут. Цей кут є кутом різання (мал..2.), що дорівнює 40°.

Працюючи стамескою - косяком треба особливо уважно. Зрізують

стружку не всім лезом, а лише його середньою та нижньою частиною.

2. Шліфування та лощіння.

Після чистового обточування виріб старанно оглядають і коли

пошкоджень немає його шліфують. Для шліфування твердих порід деревини

користуються дрібними шкурками – під лакування. Грубіші шкурки

застосовують для підготовки деревини під фарбування олійною фарбою.

Page 7: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

7

Налагодивши токарний верстат на велике число обертів, шкурку

притискають до виробу, що обертається. При цьому знімається дуже тонкий

шар деревини, і вона стає гладенькою.

Після операції шліфування проводять лощіння виробу, з метою зміни

кольору шляхом натирання.

3. Відрізання заготовок.

Перед відрізуванням заготовки необхідно підрізати торці. Для цього

спочатку проводять граничну риску (мал.3.), по якій потім торцюють кінець

виробу. Для цього плоску стамеску ставлять на ребро гострим кутом донизу і

злегка притискають його до оброблювальної поверхні. Потім треба трохи

відступити від граничної риски в бік припуску і прорізати торець. Щоб грань

стамески не робила фаски на торці виробу, стамеску встановлюють похило

(мал.4.), а щоб воно вільно входило в тіло заготовки частину припуску

зрізують на конус.

Мал.3.

Page 8: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

8

Мал. 4.

Послідовно повторюючи ці прийоми, торцюють доти, поки діаметр

зрізуваної шийки не становитиме 8 -10 мм. Потім знімають виріб з верстата і

відрізають торцьовані краї з подальшим їх зачищенням.

5.2. Інструктаж з охорони праці

До початку роботи:

1. Перевірити якість заготовки, щоб не було сучків, тріщин, червоточини.

2. Правильно встановити заготовку та підручник.

3. Перевірити робоче місце, щоб не було зайвих речей.

4. Вмикати верстат з дозволу вчителя.

Під час роботи:

1. Технологічні операції виконувати згідно інструкційної карти.

2. Працювати лише з захисним екраном.

3. Не зупиняти заготовку руками.

4. Не покидати робочого місця під час роботи верстата.

5. Про виявлені неполадки повідомляти вчителя.

Після завершення роботи:

Page 9: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

9

1. Прибрати робоче місце.

2. Здати інструмент та виріб вчителю.

5.3. Самостійна робота учнів

Вчитель слідкує за дотриманням учнями правил безпечної праці та

правильністю виконання ними операцій на токарному верстаті.

5.4. Поточний інструктаж

Виготовлення картоплем’ялки за інструкційною карткою (Додаток 1.).

5.5. Заключний інструктаж

Вчитель аналізує помилки які були допущені учнями під час виконання

практичної роботи.

6. Підсумок уроку

Аналіз якості учнівських виробів, демонстрація кращих робіт.

6.1. Виставлення та мотивація оцінок

6.2. Рефлексія

1. Чи можна використовувати даний виріб?

Page 10: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

10

2. Чи достатньо отриманих навичок для виконання інших токарних робіт з

складнішою будовою?

6.3. Домашнє завдання

Вивчити §

6.4. Прибирання робочих місць

Перевірити справність робочого місця

Використані джерела

1. Б.М. Терещук. Трудове навчання. Підручник для 7 класу

загальноосвітніх навчальних закладів. Київ. «Генеза».2007 рік.

Page 11: урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки

11

ДОДАТКИ ДО УРОКУ (Креслення, ескізи, інструкційні картки, …)

Додаток 1

Картоплем’ялка

Технологічна карта