Upload
monkhgerel0318
View
107
Download
1
Embed Size (px)
Citation preview
МАТЕМАТИК
5-р анги
ГЭРИЙН ДААЛГАВАР ШАЛГАХ
1. (10-8,36)+(3,75+2,13)+3,6+9,43=20,55
• 10 - 8,36 = 1,64
• 3,75 + 2,13 = 5,88
• 1,64 + 5,88 = 7,52
• 7,52 + 3,6 = 11,12
• 11,12 + 9,43 = 20,55
2. 27,3 БА 46,7-ЫН НИЙЛБЭРИЙГ 26,3 БА 20,7 –ИЙН
НИЙЛБЭРЭЭР ХОРОГДУУЛ.
(27,3 + 46,7) – (26,3 + 20,7) = 27
27,3 + 46,7 = 74,0
26,3 + 20,7 = 47,0
74 – 47 = 27
3. Тэгш өнцөгт хэлбэртэй ногооны газрын урт нь
132,6м ба өргөн нь түүнээс 8,6см бага бол түүний
эргэн тойрны уртыг олоорой.
а=132,6м
в= ?
в = 132,6 – 8,6 = 124,0
P = 132,6+124+132,6+124=513,2
132,6м
?
Аравтын бутархайг
нэмэхдээ:
1. Таслалын дор
таслалыг
харгалзуулан тавина.
2. Бүхэл тооны нэмэх
үйлдэлтэй адил
аргаар гүйцэтгэнэ.
3. Бүхэл тоон дээр
бутархай тоог
нэмэхдээ бүхэл
тооны ард таслал
тавьж, дутуу оронг
гүйцээн тэг /0/ бичээд
үйлдлийг гүйцэтгэнэ.
Аравтын бутархайг
хасахдаа:
1. Таслалын дор
таслалыг
харгалзуулан тавина.
2. Бүхэл тооны хасах
үйлдэлтэй адил
аргаар гүйцэтгэнэ.
3. Бүхэл тооноос
бутархай тоог
хасахдаа бүхэл тооны
ард таслал тавьж,
дутуу оронг гүйцээн
тэг /0/ бичээд
үйлдлийг гүйцэтгэнэ.
ШИРЭЭНИЙ
НАЙЗУУДТАЙГАА
УРАЛДАЖ БОДООРОЙ.
КВАДРАТ ХЭЛБЭРТЭЙ ГАЗРЫН НЭГ
ТАЛЫН УРТ 1,5М БОЛ ТҮҮНИЙ ХҮРЭЭНИЙ
УРТЫГ ОЛООРОЙ.
2,5м Р = ?
Р = 2,5+2,5+2,5+2,5=10м
ЭЭЖ 3 ҮНЭЭ СААВ. ҮНЭЭ ТУС БҮРЭЭС 1,5
ЛИТР СҮҮ СААВ. НИЙТ ХЭДЭН ЛИТР СҮҮ
СААСАН БЭ?
+ +
1,5 1,5 1,5
1,5 + 1,5 + 1,5 = 4,5л
1л0,5л
1л0,5л
1л0,5л
АРАВТЫН БУТАРХАЙГ
БҮХЭЛ ТООГООР
ҮРЖҮҮЛЭХ
ЗОРИЛГО
Аравтын бутархайг
бүхэл тоогоор үржүүлэх
Сэтгэн бодох үйл
ажиллагаагаа хөгжүүлэх
2,5+2,5+2,5+2,5=10
4 ∙ 2,5 = 10
1,5 + 1,5 + 1,5 = 4,5
3 ∙ 1,5 = 4,5
БАГАНАН БИЧИГЛЭЛЭЭР БОДЪЁ.
3,7 2,64 2,109 5,3
5 6 3 7
¯ðæâýðèéã îëîîðîé
3,7 2,64 2,109 5,3
5 6 3 7
18,5 15,84 6,327 37,1
АРАВТЫН БУТАРХАЙГ БҮХЭЛ ТООГООР
ҮРЖҮҮЛЭХДЭЭ:
1. Натурал тоог натурал тоогоор үржүүлдгийн адил үржүүлнэ.
2. Үржигдэхүүний таслалаас хойш нийт хэчнээн орон байна төчнөөн оронг, гарсан үржвэрийн баруун гар талаас тоолж таслал тавина.
3. Хэрэв таслал тавих үед бутархайн орон дутвал үржвэрийн өмнө тэг /0/ нэгж бичээд таслал тавина.
ҮРЖВЭРИЙГ ОЛООРОЙ.
Үржигдэхүүн 0,15 12,5 0,014 2,56 6,79
Үржигдэхүүн 3 8 9 12 6
Үржвэр
0,15 12,5 0,014 2,56 6,79
3 8 9 12 6
0,45 100,0 0,126 30,72 40,74
Дугуйтай хүн цагт 10,5 км
хурдтай , машинтай хүн цагт
түүнээс 4 дахин их хурдтай
явжээ. Машинтай хүн
дугуйтай хүнээс хэдэн км
илүү хурдтай явсан вэ?
Д
10,5 ?
М
10,5
4
42,0 км /машины хурд/
42,0
10,5
31,5 км /илүү хурдтай/
ҮЙЛДЛИЙГ ГҮЙЦЭТГЭЭД ХАРИУНЫ ӨГӨГДСӨН
ӨНГӨӨР ДҮРСЭЭ БУДНА УУ?
1. 6,2 + 7,49
2. 2,9 ∙ 9
3. 2,638 – 1,956
4. 6,02 ∙ 11
5. 5,4 ∙ 7
6. 6,52 + 1,41
7. 7,56 ∙ 6
0,682 37,8 13,69 7,93 26,1 45,36 66,22
1. 6,2 + 7,49 = 13,69
2. 2,9 ∙ 9 = 26,1
3. 2,638 – 1,956 = 0,682
4. 6,02 ∙ 11 = 66,22
5. 5,4 ∙ 7 = 37,8
6. 6,52 + 1,41= 7,93
7. 7,56 ∙ 6 = 45,36
ГЭРИЙН ДААЛГАВАР
Сурах бичиг 71 хуудас
№ 403 , 404 , 405
Õè÷ýýëä èäýâõòýé îðîëöñîí
õ¿¿õä¿¿ä òà íàðòàà
áàÿðëàëàà.