16
Тема уроку. Василь Симоненко. Казка «Цар Плаксій та Лоскотон». Різні життєві позиції царя Плаксія і Локотрна. Казкова історія і сучасне життя Мета: визначити основні риси характеру дійових осіб твору; простежити різні способи життя і поведінки персонажів; розвивати вміння висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогії із сучасним життям; виховувати морально-етичні якості п’ятикласників. Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок. Обладнання: портрет В. Симоненка, учнівські ілюстрації Хід уроку І. Забезпечення емоційної готовності до уроку Визначте власний настрій за допомогою дієслів хвилююся, сподіваюся, тривожуся, радію, очікую. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів Експрес-опитування. Василь Симоненко народився на Лубенщині в селі … . Першим другом і наставником, а пізніше – натхненником майбутнього поета був … . Перша збірка поезій Симоненка «Тиша і грім» вийшла у світ … . Казку «Цар Плаксій та Лоскотон» поет написав для … . Симоненко похований у місті … . Четверта частина казки має назву … . Столицею країни Сльозолий було місто … Капітан Макака став царським зятем, тому що … . Лоскотон зберігав сміх у … . Казка Василя Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон» відрізняється від інших казок тим, що …. Рима – це … . Група віршованих рядків, об’єднаних однією думкою і сталим для певного твору порядком римування, називається … . ІІІ. Оголошення теми й мети уроку ІV. Опрацювання навчального матеріалу Учитель. Казки обожнюють усі: і дорослі, й діти. Бо саме казка вселяє в наші душі дихання чарів та магії, відчуття, що добро завжди перемагає зло. Казки живуть поряд із нашими мріями. Вони випромінюють тепло і поліпшують настрій, вчать нас розпізнавати хороших людей, стерегтися поганих, прищеплюють нам людяність, відкритість і доброзичливість, дають уроки позитивного погляду на світ. Саме до таких казок належить «Цар Плаксій та Лоскотон» Василя Симоненка. На сьогоднішньому уроці ми визначимо основні риси характеру дійових осіб твору, схарактеризуємо їхні спосіб життя, поведінку, різні життєві позиції – оптимістичну й песимістичну. Словничок Оптимізм – погляд на життя з позитивної точки зору, впевненість у кращому майбутньому. Песимізм – світосприйняття, сповнене безнадії, зневіри у краще майбутнє; схильність в усьому вбачати найгірші, темні сторони. - Як ви думаєте, хто вміє сміятися: оптиміст чи песиміст?

Цар Плаксій та Лоскотон

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Цар Плаксій та Лоскотон

Тема уроку. Василь Симоненко. Казка «Цар Плаксій та Лоскотон». Різні життєві позиції царя Плаксія і Локотрна. Казкова історія і сучасне життя

Мета: визначити основні риси характеру дійових осіб твору; простежити різні способи життя і поведінки персонажів; розвивати вміння висловлювати особисте ставлення до зображуваного, проводити аналогії із сучасним життям; виховувати морально-етичні якості п’ятикласників.

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.Обладнання: портрет В. Симоненка, учнівські ілюстрації

Хід урокуІ. Забезпечення емоційної готовності до урокуВизначте власний настрій за допомогою дієслів хвилююся, сподіваюся, тривожуся, радію,

очікую.ІІ. Актуалізація опорних знань учнівЕкспрес-опитування. Василь Симоненко народився на Лубенщині в селі … . Першим другом і наставником, а пізніше – натхненником майбутнього поета був … . Перша збірка поезій Симоненка «Тиша і грім» вийшла у світ … . Казку «Цар Плаксій та Лоскотон» поет написав для … . Симоненко похований у місті … . Четверта частина казки має назву … . Столицею країни Сльозолий було місто … Капітан Макака став царським зятем, тому що … . Лоскотон зберігав сміх у … . Казка Василя Симоненка «Цар Плаксій та Лоскотон» відрізняється від інших казок тим,

що …. Рима – це … . Група віршованих рядків, об’єднаних однією думкою і сталим для певного твору

порядком римування, називається … .ІІІ. Оголошення теми й мети урокуІV. Опрацювання навчального матеріалуУчитель. Казки обожнюють усі: і дорослі, й діти. Бо саме казка вселяє в наші душі дихання чарів

та магії, відчуття, що добро завжди перемагає зло. Казки живуть поряд із нашими мріями. Вони випромінюють тепло і поліпшують настрій, вчать нас розпізнавати хороших людей, стерегтися поганих, прищеплюють нам людяність, відкритість і доброзичливість, дають уроки позитивного погляду на світ. Саме до таких казок належить «Цар Плаксій та Лоскотон» Василя Симоненка. На сьогоднішньому уроці ми визначимо основні риси характеру дійових осіб твору, схарактеризуємо їхні спосіб життя, поведінку, різні життєві позиції – оптимістичну й песимістичну.

СловничокОптимізм – погляд на життя з позитивної точки зору, впевненість у кращому майбутньому.Песимізм – світосприйняття, сповнене безнадії, зневіри у краще майбутнє; схильність в усьому

вбачати найгірші, темні сторони.- Як ви думаєте, хто вміє сміятися: оптиміст чи песиміст?Кажуть, що сміх – це здоров’я, і він продовжує людям життя. Вивченням сміху та його впливу на

організм людини займається розділ психіатрії – гелотологія. Учені-гелотологи зафіксували доволі цікаві факти:

- до 3-місячного віку діти не вміють сміятися;- на 40% частіше страждають від серцевих захворювань похмурі люди порівняно із

веселими;- 100 км/год – з такою швидкістю повітря виривається з легенів під час сміху;- 17 хв. Сміху за добу продовжують життя на 1 рік;- 300 разів на день сміється звичайна дитина у віці 6 років; дорослі ж усміхаються в

середньому 15 разів на добу;- людина може сміятися безперервно максимум годину;- 17 м’язів обличчя працюють, коли ми усміхаємося, а коли похмурі – 43;- Найвеселіші люди живуть у Бразилії й Кубі, а найпохмуріші – у Скандинавських країнах.Важко повірити, що зумовити сміх може навіть квітка. Але це так. На Аравійському півострові і

в Південно-Західній Азії є рослина, яку називають «квіткою сміху». Її насіння розміром з горошину

Page 2: Цар Плаксій та Лоскотон

здатне викликати у людини сміх протягом 30 -35 хв., після чого вона спокійно й безтурботно засинає. Місцеве населення використовує «зерна сміху» для потакування зубного болю, а лікарі-стоматологи дають їх хворим з алергією на новокаїн.

«Сміх – це сонце: воно проганяє зиму з людського обличчя», - так висловився про сміх французький письменник Віктор Ґюґо. Чи погоджуєтеся з цим твердженням?

Проблемне питання. Кого, на вашу думку, більше серед людей: плаксіїв чи лоскотонів? Чому? “Чарівна  скринька”(у скриньці найцікавіші дитячі запитання по казці, наприклад:Скільки дітей мав цар? (6)Як називалась країна, якою правив цар Плаксій? (Сльозолий)Як називалась столиця країни Сльозолий? (Плаксоград)Чому цар Плаксій хотів, щоб усі діти плакали?Чому цар Плаксій не любив Лоскотона?Як дядько Лоскотон смішив дітей?Порівняльна характеристика Плаксія й ЛоскотонаІз поданих характеристик оберіть риси, які , на вашу думку, відповідають образу. Свою думку

проілюструйте цитатами з твору.- Автор його не любить, зображує непривабливу, потворну зовнішність.- Жорстокий деспот, знущається з людей своєї країни, і за це народ не любить його.- Нікчемний боягуз.- Злий песимістВисновок. Цар Плаксій є втіленням суму, скарг на життя – всього, що зазвичай називають

песимізмом. Та сум і сльози його безпідставні, тож у читачів він викликає хіба що іронію, аж ніяк не співчуття.

- Автор захоплюється ним, малює привабливу зовнішність.- Добрий душевний чоловік, який дарує людям сміх і радість, розраджує у їхньому

нелегкому житті.- Сміливець і відчайдух.- Його люблять люди, переховують від охоронців, а коли він потрапляє до в’язниці,

визволяють, піклуються про нього, як про рідного брата.Висновок. Лоскотон протиставляється Плаксію, він несе дітям сміх і радість, звеселяє й

розважає їх. Теплом і впевненістю, що добро завжди переможе, віє від сміливого дядька Лоскотона. І вже не хочеться рюмсати через якусь дрібницю, щоб навіть у самого себе не викликати порівняння з відповідним персонажем.

Словесне малювання (Учням пропонується усно намалювати  Лоскотона і Плаксія та пояснити лексичне значення

цих слів. Діти висловлюють думку, малюють головних персонажів. Учитель пропонує словесні малюнки порівняти із зображеннями)

Слово «лоскотон» у словнику не зафіксоване, його створив сам автор від слова «лоскотати», що означає – м’якими дотиками до шкіри викликати легке нервове збудження, зазвичай супроводжуване сміхом; викликати легке подразнення у горлі, носі тощо.

Плаксій – людина, що часто плаче без всякої причини. Робота в зошитах.- Діти, хто із цих персонажів є уособленням добра, а хто – зла? Запишіть у зошити.

(учні записують у 2 колонки інформацію про Плаксія і Лоскотона).Добро                                            Зло

Лоскотон                                    Плаксійдядько                                           цар

живий і досі                                 помер од сміху                 - Який висновок можна зробити?  Висновок: добро – вічне, а зло гине.- Чому Лоскотона В.Симоненко показав у образі дядька, а не хлопчика, дідуся?        

- Чому веселий Лоскотон «носить дітям сміх у розмальованій торбині ?»               V Системно-узагальнюючий етап           1. Повторення основних відомостей з теорії літератури

Page 3: Цар Плаксій та Лоскотон

          - Доведіть, що “Цар Плаксій та Лоскотон” є казкою.  (Казка – від слова “казати”. В основу покладено вигадані, фантастичні події.

Починається словами:  “Там, де гори і долини”.Властиві триразові повтори: 3 сини, 3 дочки. Засуджується жалібність, бездушність, жорстокість, тупість і, навпаки,

прославляється працьовитість, чесність, мудрість, сміливість, доброта, … Добро перемагає зло.)-         Як називаються  казки, складені  письменникам? (літературними)         - Якою мовою написана казка “Цар Плаксій та Лоскотон”: прозовою чи віршованою? VІІ Підсумок уроку- Чи є у житті поряд з вами люди, схожі на цих двох персонажів?- Чи схожа історія, описана у казці, на сучасне життя? Чим? - То кого, на вашу думку, більше серед людей: плаксіїв чи лоскотонів? Чому?Домашнє завдання.Підготуватися до уроку виразного читання уривків казки, які найбільше сподобалися. Чи могли б

цар Плаксій та Лоскотон дійти злагоди і просто побалакати, жити по-сусідські в одному царстві? Свої міркування записати.

            

             

Page 4: Цар Плаксій та Лоскотон
Page 5: Цар Плаксій та Лоскотон
Page 6: Цар Плаксій та Лоскотон
Page 7: Цар Плаксій та Лоскотон
Page 8: Цар Плаксій та Лоскотон

Бірківський навчально-виховний комплекс

Page 9: Цар Плаксій та Лоскотон

Відкрита виховна година,

проведена у 9 класі.

Класний керівник Вікторенко Н.А.

2015 рік

Page 10: Цар Плаксій та Лоскотон
Page 11: Цар Плаксій та Лоскотон
Page 12: Цар Плаксій та Лоскотон
Page 13: Цар Плаксій та Лоскотон

Оптимізм – погляд на життя з

позитивної точки зору, впевненість у кращому

майбутньому.

Песимізм – світосприйняття,

Page 14: Цар Плаксій та Лоскотон

сповнене безнадії, зневіри у краще

майбутнє; схильність в усьому вбачати найгірші,

темні сторони.

Вивченням сміху та його впливу на організм

Page 15: Цар Плаксій та Лоскотон

людини займається розділ психіатрії –

гелотологія.

Скільки дітей мав цар? Як називалась країна, якою правив цар Плаксій? Як називалась столиця країни Сльозолий? Чому цар Плаксій хотів, щоб усі діти плакали?

Page 16: Цар Плаксій та Лоскотон

Чому цар Плаксій не любив Лоскотона?Як дядько Лоскотон смішив дітей?