5
Тема уроку: Як розрізняють добро і зло. Мета: допомогти учням усвідомити зміст етичних понять «добро» «доброчинність», робити вибір між добром і злом, давати оцінку добру і злу; формувати вміння учнів моделювати ситуації та розв’язувати їх; виховувати в учнів моральні цінності та орієнтири, правила культури поведінки. Обладнання уроку: ілюстрації, малюнки, навчальні тексти, словник. Тип уроку: урок набуття і засвоєння нових знань із моделюванням ситуацій. Основні поняття: добро, доброчинність. Хід уроку: І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Вірш Любові Забашти «Людина починається з добра!» Людина починається з добра, Із ласки і великої любові, Із батьківської хати і двора; З поваги, що звучить у кожнім слові. Людина починається з добра, З умінням співчувати, захистити. Це зрозуміти всім давно пора, Бо ми прийшли у світ добро творити. Людина починається з добра, Із світла, що серця переповняє Ця істина, як світ, така стара,

Конспект уроку "Як розрізняють добро і зло"

Embed Size (px)

Citation preview

Тема уроку: Як розрізняють добро і зло.

Мета: допомогти учням усвідомити зміст етичних понять «добро» «доброчинність», робити вибір між добром і злом, давати оцінку добру і злу; формувати вміння учнів моделювати ситуації та розв’язувати їх; виховувати в учнів моральні цінності та орієнтири, правила культури поведінки.

Обладнання уроку: ілюстрації, малюнки, навчальні тексти, словник.

Тип уроку: урок набуття і засвоєння нових знань із моделюванням ситуацій.

Основні поняття: добро, доброчинність.

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вірш Любові Забашти «Людина починається з добра!»

Людина починається з добра,Із ласки і великої любові,Із батьківської хати і двора;З поваги, що звучить у кожнім слові.

Людина починається з добра, З умінням співчувати, захистити.

Це зрозуміти всім давно пора, Бо ми прийшли у світ добро творити.

Людина починається з добра,Із світла, що серця переповняєЦя істина, як світ, така стара,А й досі на добро нас надихає.

Бесіда:1. Що називаємо добром?2. Як розуміє добро автор вірша?

Вчитель:

Ви вже знаєте, що правила, які допомагають людям жити в мирі й злагоді, називають моральними. В основі цих правил лежить поняття «добро».

А що означає поняття «добро»?

(Робота з тлумачним словником.)

Добро - усе гарне в житті людей, те, що відповідає їх інтересам, бажанням, мріям.

Які почуття може викликати добро? (щастя, задоволення)

Давайте уявимо, що ми з вами у чарівному потягу, яким ми будемо подорожувати на уроці. Запрошую у подорож, яка носить назву «Людина починається з добра».

ІІІ. Організація навчальної діяльності учнів.

Зупинка «Світ добра».

Чи можна поняття «добро» порівняти із Сонечком?

Як ви ставитеся до вислову мудреців «Щоб зрозуміти, що таке добро, треба відчути на собі зло»?

(відповіді учнів)

Вчитель: Впродовж всього існування люди хотіли вберегти себе від зла. Добро в усі часи пов’язували з любов’ю, милосердям, справедливістю, щирістю, а зло – з ненавистю, жорстокістю, підлістю, бездуховністю. Тому дуже важливо навчитися розрізняти добро і зло.

Зупинка «Добро і зло».

Завдання: Інсценуйте ситуації де було б показано добро та зло.

Аналіз ситуацій.

Які дії однокласників є проявом добра та зла?

Робота з навчальним текстом.

Робота учнів за інтерактивним методом «Мікрофон»

Як ви оцінюєте дії Петра?

Чи є вони добрими чи злими? Чому?

Чи можна було б діяти інакше в цій ситуації?

Як в такій ситуації діяли б ви?

Вчитель: Будучи малими вам мами та бабусі розповідали багато казок. В школі ви також їх читали. То ж назвіть, будь ласка, казки де є такі поняття «добро», «зло».

(Учні називають казки.)

А тепер давайте зробимо висновок закінчивши речення.

Доброю вважається та людина, яка в різноманітних життєвих ситуаціях, свідомо вибираючи між добром і злом, здатна …

Зупинка «Як проявляти добро».

Робота в малих групах.

Ситуації.

1. «Ти йдеш по вулиці й бачиш: чоловік притулився до стіни».2. «Твій друг почав товаришувати з дівчинкою, яка тобі дуже подобається».3. «Ти знаєш, що твій однокласник украв гроші в учителя…»4. «Захворіла твоя матуся»5. «Ти дуже поспішаєш, але назустріч тобі йде стара бабуся, яка сама не може

перейти вулицю…»

Вчитель: Ми з вами сьогодні говорили, що таке добро, а що таке зло. А зараз давайте визначимо що таке доброчинність?

(робота з словником)

«Калейдоскоп думок»

Наведіть приклади життєвих ситуацій, які є проявом доброчинства..

ІV. Узагальнення і систематизація знань учнів.

1. Доберіть до поданих малюнків етичні критерії, які б характеризували дії дітей.

( на дошці прикріплюються малюнки, учні витягують із скриньки слова і прикріплюють до малюнків)

2. Перевір себе.

Чому одні вчинки можна оцінити як добрі, інші навпаки?

Що таке доброчинність?

3. Скласти невелику розповідь про когось із своїх знайомих, кого вважаєте дуже доброю людиною. «Про людину, щедру на добро».

Домашнє завдання. §2. Знайти і записати прислів’я, вислови, звороти мови з уживанням поняття «добро».