13
Осипенко Олексій Єфремович Вчитель комунального закладу освіти «Середня загальноосвітня школа № 119» Дніпровської міської ради. Вчитель трудового навчання вищої категорії, вчитель методист. Педагогічний стаж – 44 роки. Кредо: «Як би сильно не дув вітер, гора перед ним не схилиться»

прийоми випилювання лобзиком

  • Upload
    -

  • View
    93

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: прийоми випилювання лобзиком

ОсипенкоОлексійЄфремовичВчитель комунального закладу освіти «Середня загальноосвітня школа № 119» Дніпровської міської ради.Вчитель трудового навчання вищої категорії, вчитель методист.Педагогічний стаж – 44 роки.

Кредо:«Як би сильно не дув вітер, гора перед ним не схилиться»

Page 2: прийоми випилювання лобзиком

Тема уроку. Прийоми випилювання лобзиком. Мета уроку: Компетентності: предметна, здоров'язберігаюча, інформаційна;

комунікативна, соціально-трудова. освітня: закріплення знань про прийоми випилювання ручним лобзиком;

формування умінь і набуття навичок випилювання, підготовки лобзика до роботи, заміни пилочки та використання пристосувань.

розвиваюча: розвиток світогляду, пам'яті, уваги, просторової уяви; виховна: інтересу до праці, акуратності в роботі.  Опорні поняття: деталь, складальна одиниця, розмічання заготовки,

технологічний процес, технологічна документація, технологічна карта. Об’єкт навчальної діяльності: рамка . Обладнання та матеріали: заготовки з фанери, інструменти для

розмічання, лобзики, натяжні пилочки, пристосування для випилювання, кресленик рамки, шаблон рамки, технологічні карти виготовлення рамки.

Міжпредметні (внутрішньо предметні) зв’язки: Математика, Природознавство.

Тип уроку: Засвоєння нових знань, формування умінь та навичок. Очікувані результати: випилює деталі виробу лобзиком, з урахуванням

припуску на подальшу обробку; використовує пристосування для випилювання.

Page 3: прийоми випилювання лобзиком

ХІД УРОКУ I. Організаційна частина 1. Перевірка наявності учнів, підготовленості їх до уроку, наявності робочого

одягу. 2. При необхідності зробити зауваження. 3. Провести загальний інструктаж з правил Б/Ж та правил поведінки в

майстерні, інструкція №____. Слід звернути увагу учнів на те, що вони повинні мати з собою на уроці трудового навчання

II. Актуалізація опорних знань Вправа «Мікрофон» Який процес називають розмічанням деталі? Який спільний елемент мають усі інструменти для різання деревини? Від чого залежить сила, яку треба прикладати до інструмента в процесі

різання деревини? Тестові завдання

Пропоную учням два варіанта тесту 1.Підставте цифри до назв частин лобзика. Рамка Пилочка Ручка Затискач Гвинт Гайка

2.Проставте позиції на малюнку.

Ручка. Пилочка. Затискач. Рамка. Гайка. Гвинт.

Page 4: прийоми випилювання лобзиком

IІІ. Мотивація навчально-трудової діяльності. Учитель нагадує учням властивості фанери та ДВП, На заняттях у майстерні діти навчаються працювати із розмічувальним інструментом, ножівками, лобзиком, виготовляючи різноманітні вироби. Здобуті знання та уміння можуть також стати у нагоді в повсякденному житті. Учитель демонструє предмети праці, виготовлені учнями, і запитує, чи хочуть вони виготовляти такі речі? Якщо так, то цьому необхідно навчатись. Для цього потрібно ознайомитися з загальною технологією та технологічною послідовністю випилювання прямолінійних та криволінійних поверхнею деталей виробу. Правила технології розмічення , обробки та отримані відомості про призначення матеріалів та інструментів допоможуть виконати виріб якісно та гарно.

Page 5: прийоми випилювання лобзиком

Повідомлення теми, мети, завдань уроку Записую на дошці тему уроку, повідомляє завдання уроку: - закріпити знання про технологію випилювання ручним лобзиком,

підготовку його до роботи, заміну пилочки; - набути уміння та навички випилювання ручним лобзиком

прямолінійних криволінійних контурів. Визначення завдань для учнів на урок Учень повинен: випилювати деталі виробу лобзиком, з урахуванням припуску на

подальшу обробку; використовувати пристосування для випилювання VІ. Вивчення нового матеріалу (Пояснюю учням нову тему і демонструє будову лобзика і

принцип роботи ним) Деталі складної форми випилюють лобзиком

Page 6: прийоми випилювання лобзиком

Найчастіше користуються лобзиком з металевою рамкою, на кінцях якої є затискач з гайками-баранцями.

Працюючи лобзиком, необхідно знати такі правила:1. У процесі роботи слід сидіти(стояти) прямо . 2. Лобзик слід тримати перпендикулярно до фанери.3. Пиляти рівномірно, виконуючи рухи вверх-вниз, не натискаючи сильно на пилочку, щоб вона не зламалася.4. Через кожні 10-12 хв. робити перерву.

Page 7: прийоми випилювання лобзиком

Спочатку випилюють внутрішній контур, а потім – зовнішній. Для випилювання по внутрішньому контуру у заготовці роблять отвір шилом.

Вставляють у цей отвір верхній кінець пилочки, а потім закріплюють його. Випилявши внутрішні контури, відкручують верхню гайку, звільняють кінець пилочки і виймають її. Потім знову закріплюють і розпочинають випилювати зовнішні контури.

Завершують обробку випиляних деталей рашпілем, надфілем або шліфувальною шкуркою.

Page 8: прийоми випилювання лобзиком

Практична робота Обладнання і матеріали: верстак столярний, шліфувальна шкурка, щітка-зміталка,

лінійка, кутник, лобзик, різні типи ножівок. Форма роботи: Учні поділені на групи по два чоловіка. Послідовність виконання роботи: 1. Підготуйте альбомні листи з нанесеними на них елементами рухомих іграшок із фанери. 2. Доберіть необхідний інструмент. 3. Виконайте копіювання зображень на листі фанери. 4. Випиляйте заготовку потрібним ріжучим інструментом. 5. Обробіть поверхню шліфувальною шкуркою. Вступний інструктаж Знаючи властивості таких конструкційних матеріалів як фанера та ДВП, правила

розмічання заготовок та прийоми випилювання лобзиком, можна самостійно виготовити корисну річ .

Page 9: прийоми випилювання лобзиком

Прийоми та способи випилювання Після того, як підготовчі роботи виконано, можна пере хо дити до випилювання: закріпити на робочому місці підс тав ку для випилювання, а зверху на ній розмістити заго товку майбутнього виробу так, щоб лінія майбутнього про пи лу проходила між боковими розрізами підставки (як показано на малюнку). Після цього можна починати випилювати. Рухи лоб зика під час випилювання не повинні бути дуже різкими та сильними для запобігання розриву пилочки та утворення заусенців на зворотному боці пропилу. Пропил необхідно виконувати по внутрішній стороні лінії малюнка. Після закінчення роботи пилочку необхідно вийняти з верхнього затискача лобзика; не можна залишати її в натягнутому вигляді. Для різкого повороту ма люн ка необхідно зробити де кіль ка про пилів на одному місці, обер таючи фанеру навколо пил ки. Так утво рю ється невеличке розши рення пропилу, після чого пилку можна повернути під іншим кутом. Для того щоб виконати ви пи лювання малюнка по вну тріш ньому зам кну тому конту ру, не об хідно дрилем зробити невеличкий отвір по руч із лі нією пропилу. Після цього від’єднати один кінець пилочки від лобзика, просунути його в отвір, а потім приєднати до лобзика.

Page 10: прийоми випилювання лобзиком

Правила техніки безпеки під час випилювання. Одягнути спецодяг, застібнути його на усі ґудзики та зав’язати на усі зав’язки. Дістати необхідні речі для виконання практичної роботи. Непотрібні речі слід

прибрати. Працювати тільки справними інструментами. Виконувати тільки ті роботи, які задав учитель на своєму робочому місці. Інструментами працювати обережно та бережливо. Використовувати інструменти та технологічне обладнання лише за призначенням. Не чіпати без дозволу учителя верстати, не натискати кнопки та не крутити

рукоятки. Під час роботи не розмовляти, не заважати іншим, дотримуватись безпечної

відстані. Стружку ні в якому разі не здувати, її слід обережно змітати спеціальною щіткою. Робоче місце залишити після роботи чистим, інструменти складеними. Про всі нестандартні ситуації (травми, вихід з ладу верстатів, поламка

інструментів) відразу доповідати учителю для вжиття необхідних заходів

УВАГА!!!

Page 11: прийоми випилювання лобзиком

Заключна частина Аналіз роботи учнів над практичним завданням: типові помилки

та способи їх усунення, дотримання техніко-технологічних вимог до випилювання, уміння користуватись інструментом та пристосуваннями, правильний вибір інструменту та пристосувань, дотримання правил техніки безпеки тощо.

Мотивація та оголошення оцінок за роботу на уроці під час оцінювання роботи учнів над практичним завданням

Запитання для закріплення: 1. Яка будова лобзика? 2. З чого починають випилювання внутрішнього контуру? 3.Чим відрізняється процес пиляння ножівкою від процесу

випилювання лобзиком?

Прибирання робочого місця Прибирання робочих місць, майстерні. Перевірка прибирання на місця інструменту та заготовок.

Контроль за прибиранням робочих місць учнями класу.

Page 12: прийоми випилювання лобзиком

Тестові завдання

1. Що таке лобзик ? А Пристосування для пиляння матеріалу по кривих лініях;

Б Вид пилки для поділу заготовок на частини; В Пристосування для закріплення заготовок із фанери;

2. Із яких основних частин складений лобзик ? А Рамка, ніжка , затискний гвинт; Б Каркас, ручка , натяжний гвинт; В Рамка, ручка, верхній і нижній затискний гвинт.

3. Яке пристосування застосовують під час випилювання лобзиком ? А Стусло; Б Столик для випилювання; В Рейсмус; Г Ексцентриковий затиск.

4. Який інструмент застосовують для зачистки виробів , випиляних лобзиком? А Надфіль; Б Рашпіль; В Напилок; Г Єрунок.

5. Як нахилені зуби пилки лобзика ? А Від ручки; Б Не мають нахилу; В До ручки. 

Page 13: прийоми випилювання лобзиком

Кросворд:Конструювання та виготовлення виробів із

фанери та ДВП По горизонталі: 1. Шаруватий

матеріал зі склеєних аркушів шпону із взаємно перпендикулярним розташуванням волокон у сусідніх шарах. 4.Металевий загартований брусок із великою кількістю гострих горбиків, насічок у формі клина. 6. Цінний природній матеріал.

По вертикалі: 2.Тонкі листи деревини, які отримують у процесах лущення або стругання. 3.Синтетичний матеріал, діелектрик, що використовують для ізоляції електричних пристроїв та проводів. 5. Один із видів художнього оздоблення деревини. 7. Дерев’яний молоток.