11
Zināšanu sabiedrības nedēļa 12. – 16. oktobris, 2009 Stundas tēma: Renesanse: priekšstatu maiņa par pasauli un cilvēku Priekšmets: Kultūras vēsture Klase: 11 Autors: Liene Jurgelāne Rīgas Teikas vidusskolas kultūras vēstures skolotāja

Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Stundas mērķis: Skolēni prot raksturot humānisma ideju un salīdzināt humānisma izvirzītās vērtības ar mūsdienu vērtībām; prot ar atslēgas vārdiem raksturot priekšstatus par pasauli antīkajā laikmetā, viduslaikos un renesansē. Ir iepazinuši renesanses laika mūziku.

Citation preview

Page 1: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Zināšanu sabiedrības nedēļa 12. – 16. oktobris, 2009

Stundas tēma: Renesanse: priekšstatu maiņa par pasauli un cilvēku

Priekšmets: Kultūras vēstureKlase: 11Autors: Liene Jurgelāne

Rīgas Teikas vidusskolas kultūras vēstures skolotāja

Page 2: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Stundas mērķis: Skolēni prot raksturot humānisma ideju un salīdzināt humānisma izvirzītās vērtības ar mūsdienu vērtībām; prot ar atslēgas vārdiem raksturot priekšstatus par pasauli antīkajā laikmetā, viduslaikos un renesansē. Ir iepazinuši renesanses laika mūziku.

Page 3: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Stundas gaita:

• Stundas sākumā skolēniem tiek parādīts īss video par renesansi kopumā. Video atrodams http://www.youtube.com/watch?v=4mgSPiAiBjU(video tiek rādīts ar mērķi ieinteresēt skolēnus par tēmu, kā arī kā atsauce uz video minēto sasniegumu atkarību no priekšstatu maiņas par pasauli un cilvēku renesansē)

• Seko 15 minūšu skolotāja prezentācija, kuras laikā skolēni klausās un pieraksta jauno informāciju.

• Skolēni izmanto izdales tekstus, prezentācijas laikā iegūto informāciju un uz ekrāna projicēto mākslas darbu reprodukcijas, lai aizpildītu darba lapu par humānismu. Fonā tiek atskaņots renesanses laika skaņdarbs.

• Tiek veidota domu karte uz tāfeles, kuras tapšanai skolēni, izmanto darba lapās ierakstīto.

• Stundas beigās skolēni uz mazām lapiņām atslēgas vārdos raksturo priekšstatus par pasauli antīkajā kultūrā, viduslaikos un renesansē.

Page 4: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Priekšstatu maiņa par pasauli un cilvēku renesanses laikā.

Viduslaiku cilvēks

orientējas uz dvēseles

glābšanu pastarāstiesas dienā

Renesansē cilvēks

pievēršas reālajaidzīvei, savu laimi

meklējot šajā pasaulē.

Pasaule kļuva par darbības lauku,kurā cilvēkam izpausties, unviņš daudz intensīvāk sākainteresēties par dzīvi, tās

iespējām, par cilvēka anatomiju,mākslu un zinātni.

Page 5: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Atšķirības antīkā laikmeta, viduslaiku un renesanses cilvēku

pasaules skatījumāAntīkais laikmets Viduslaiki Renesanse

Kosmocentriskais pasaules skatījums

Teocentriskais pasaules skatījums

Antropocentriskais pasaules skatījums

Atskaites pamats - kosmoss un tajā valdošā harmonija.

Dievs un cilvēki – vienā pasaulē.

Cilvēks kā dabas daļa. Izpratne par ciklisko

laiku.

Atskaites pamats – Dievs.

Dievs – visa radītājs. Atrodas ārpus pasaules. Cilvēks dzīvo cerībā uz atpestīšanu un dievišķo

žēlastību, ko var nodrošināt vienīgi

paļaušanās uz Dievu.

Atskaites pamats – cilvēks,

caur kuru aplūko jebkuru pasaules izpratnes problēmu. Unikāls

indivīds, ko Dievs radījis paša cilvēka dēļ.

Orientēts uz šīs pasaules dzīvi.

Z

Page 6: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Renesanses humānisms.

• Pamatvērtība - cilvēks, kam vairs nevajadzēja noliegt savu iekšējo pasauli, patiesās jūtas un intereses.

• Cilvēks drīkstēja atļauties būt individualitāte ar savu skaistuma izjūtu un pasaules izpratni.

• Veidojās tās iezīmes, kas raksturo mūsdienu moderno cilvēku. Šī parādība laika gaitā ieguva apzīmējumu renesanses humānisms.

Page 7: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Humānisms.

Antīkais humānisms

Renesanses humānisms

20.gs. humānisms

Saistīts ar izglītību, jo tikai tā paver ceļu uz augstāko cilvēcību.

Dieva cilvēkmīlestība – paraugs cilvēku savstarpējai mīlestībai.

Humānisms ietver sevī to būtību, ar ko cilvēks atšķiras no dzīvnieka.

Jēdziens ar plašāku nozīmi.

Humānisms kā pasaules skatījums, kas par augstāko vērtību pasludina cilvēku un pārējo pasauli aplūko caur cilvēka vajadzības prizmu.

Page 8: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Renesanses humānisms

• Aizsākumi Itālijā (Florencē) 14.-15.gs., rezultāts - sistēma, kura pārstāvēja jaunus priekšstatus par pasauli, cilvēku, sabiedrību, vēsturi, zinātni un mākslu.

• Jēdziens “humānisms” sākotnēji tika dots cilvēkiem, kas nodarbojās ar humanitārajām studijām.

• Humānisti atzina cilvēku kā unikālu indivīdu, kas pats spēj veidot un neierobežoti attīstīt savu personību.

• Humānisma principi vērsās pret baznīcas garīgo diktatūru un garīdznieku morālo degradāciju.

• Politiskās kultūras jomā centās risināt taisnīgas valsts iekārtas problēmu.

• Vērsās pret kārtu ierobežojumiem.

• Humānisti - sava laikmeta garīgā inteliģence.

Page 9: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

UzdevumsIzmanto dotos literatūras avotus un attēlus nākamajā

slīdā,lai aizpildītu darba lapu.

Fonā – Džeikoba Obrehta (1457 – 1505) skaņdarbs, izpilda ansamblis Piffaro.

Page 10: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Mikelandželo. “Siksta kapelas griestu gleznojums, 1508. – 1512.

Donatello. “Dāvids”, ap 1440.gadu

Avots: www.google.com

Page 11: Renesanse priekšstati par pasauli un cilvēku

Antīkais laikmets Viduslaiki RenesanseKosmocentriskais pasaules skatījums

Teocentriskais pasaules skatījums

Antropocentriskais pasaules skatījums

Z

Uzdevums – atslēgas vārdos raksturo priekšstatus par pasauli

antīkajā laikmetā, viduslaikos, renesansē.