View
4
Download
0
Category
Preview:
Citation preview
УРОК ГЕОМЕТРІЇ В 8 КЛАСІ.
Тема: Чотирикутники
Учитель: Шкатула Лариса Павлівна
Мета :
навчальна: підвести учнів до систематизації знань про
чотирикутники: паралелограм, прямокутник, ромб, квадрат і їх
властивостей, перевірити ці знання та вміння застосовувати їх при
розв’язуванні задач, вирішенні практичних завдань;
розвивальна: розвивати творче мислення учнів, створити комфортні
умови для навчання, за яких кожен учень відчуває свою успішність,
інтелектуальну спроможність, шляхом організації взаємодії учнів між
собою, моделювання життєвих ситуацій;
виховна : виховувати розуміння значимості геометрії, як науки серед
інших наук, сприяти створенню атмосфери співробітництва, вчити
спілкуватися з іншими людьми, критично мислити, приймати продумані
рішення, цінувати думку інших.
Тип уроку: підсумковий урок з застосуванням інтерактивних технологій.
Девіз уроку:
Мало мати хороший розум, головне – добре його застосовувати .
Рене Декарт
Обладнання : таблиці з чотирикутниками, реферати та презентація учнів,
роздатковий матеріал, завдання для індивідуального тестування.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Вчитель. Добрий день , діти! Я, сподіваюсь, що цей урок у нас з вами
пройде цікаво з великою користю для всіх. Бажаю, щоб ви вийшли після
уроку з переконанням - що геометрія цікавий і необхідний предмет. Отже
1
тема нашого сьогоднішнього уроку «Чотирикутники». (Слайд 1 з темою
уроку. Слайд 2 – девіз уроку).
Відкрили зошити, записали число і тему уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами повторимо і систематизуємо знання з
теми «Чотирикутники», види чотирикутників їх властивості та ознаки;
вдосконалимо навички при розв’язуванні задач; з’ясуємо, як на практиці
можна застосувати наші знання.
( Слайд 3: Мета уроку:1.Повторити і узагальнити знання про види,
властивості, ознаки чотирикутників;2.Вдосконалювати навички
розв’язування задач; 3. Застосування на практиці властивостей.)
На уроці будьте уважними та активними, бо від цього буде
залежати ваша оцінка.
II. Актуалізація опорних знань.
Девіз « Будь – яка теорія важлива для практики» Ч. Колтон. ( Слайд 4 ).
1. Яку тему ми закінчуємо вивчати?
2. Назвати опорні слова цієї теми.
3. Яка з теорем на вашу думку була цікавою? (Запропонувати одному
учневі довести цю теорему).
4. На початку вивчення теми учні отримали довгострокові домашні
завдання і працювали в групах над дослідженням властивостей
чотирикутників і їх використання на практиці.
Група учнів – теоретиків пропонують вам дати усно відповіді на
запитання математичного бліц опитування. ( Слайд 5 ).
Закінчи речення.
• Чотирикутник, у якого кожні дві протилежні сторони паралельні
називають…
• У паралелограма протилежні сторони….
• У паралелограма протилежні кути ….
• Перпендикуляр опущений з будь-якої точки прямої, яка містить
сторону паралелограма, на пряму, що містить протилежну сторону,
називається….
2
• Сума будь-яких двох сусідніх кутів паралелограма дорівнює…
• Якщо в чотирикутнику діагоналі точкою перетину діляться пополам, то
цей чотирикутник називається….
• Прямокутником називається паралелограм, у якого ….
• В прямокутника діагоналі ….
• Якщо один з кутів паралелограма прямий, то цей паралелограм
називається….
• Паралелограм у якого всі сторони рівні називається….
• Діагоналі ромба….
• Прямокутник у якого всі сторони рівні називається ….
• Паралелограм у якого діагональ є бісектрисою його кута називають….
• Діагоналі в квадрата ….
III. Перевірка знань кожного учня. Самостійна робота.
Девіз: „Живи своїм розумом, але звіряйся з чужим”.
Вчитель. Ви гарно дуже згадали всі означення і зараз ми закріпимо їх
за допомогою математичного диктанту. Кожному з вас необхідно письмово
дати коротку відповідь до 11 задач.
Після виконання, на екрані з’являються правильні відповіді, учні
самостійно перевіряють свої відповіді, та виставляють бали. ( Слайд 7, 8).
За кожні 2 правильні відповіді - 1 бал.
МАТЕМАТИЧНИЙ ДИКТАНТ
1. Діагоналі чотирикутника АВКМ перетинаються . Чи обов’язково цей
чотирикутник паралелограм? (Ні)
2. Один з кутів паралелограма дорівнює 350 . Знайти градусні міри інших
кутів. (1450,350, 1450 ).
3. Периметр паралелограма дорівнює 26м, а одна з його сторін – 5м.
Знайти довжини інших сторін.
4. Чи обов’язково чотирикутник, у якого один кут прямий, є
прямокутником? (Ні).
5. Діагоналі прямокутника АЕКМ перетинаються в точці О. Відрізок
АО=3 дм. Знайти довжину діагоналі ЕМ. (6 дм)
3
6. Діагоналі чотирикутника рівні між собою. Чи обов’язково цей
чотирикутник – прямокутник? (Ні)
7. Периметр ромба дорівнює 32 см. Знайти його сторону. (8 см)
8. Периметр рівностороннього трикутника АВС дорівнює 84 см. Яка
довжина середньої лінії трикутника ?
9. Сума двох кутів паралелограма дорівнює 760. Знайти його більший
кут. (1420).
10. Периметр трапеції 36см, а її бічні сторони дорівнюють 9см і 7см.
Знайти довжину середньої лінії трапеції. (10 см).
11. Одна з діагоналей ромба утворює зі стороною кут 340. Знайти кути
ромба. (680, 1120, 680, 1120 ).
IV. Систематизація знань.
Девіз: „Знання збираються по краплині, як вода в долині”.
Термін «квадрат» утворився від латинського «quadrates», що означає
– чотирикутник. Квадрат – перший чотирикутник, який вивчали в геометрії
в давнину. Інших чотирикутників не знали, пізніше їх класифікували на
паралелограми, ромби, прямокутники.
Під час виконання тестової роботи, запропонувати групі сильніших
учнів підготувати задачі за готовими малюнками. ( Слайд 11, 12, 13).
1. Дано: АВСД – паралелограм.
Знайти : DC ,
2. Дано: АВСД – прямокутник.
Знайти: <АBF
4
3. Дано: АВСД – ромб.
Знайти: MD + DN
V. Закріплення знань та
застосування їх на практиці.
Девіз : „Не досить оволодіти премудрістю, потрібно також вміти
користуватися нею”.
Ну а зараз ви самі спробуєте застосувати ваші знання про властивості
чотирикутників на практиці. Працюємо в групах по 4 чоловіка (перші парти
повертаються до других, треті парти до четвертих і т.д.). Кожній групі
дається завдання, яке треба розв’язати, та скласти план.
(Слайди 15 – 19, практичні задачі).
1) Щоб вирізати прямокутник з аркушу картону, який має вигляд
чотирикутника неправильної форми, тесля провів його діагоналі і від
точки перетину цих діагоналей в різні сторони по ним відклав відрізки
однакової довжини, а потім послідовно з'єднав кінці цих відрізків. Чи
вірно це?
2) Швачка перегинає кусок матерії в формі чотирикутника по діагоналях і
трикутники збігаються. Чи обов’язково це квадрат? (Ні, він може бути
ромбом.)
3) Рибалки побудували свої будинки на кутах квадратного озера. Як
збільшити поверхню озера в два рази, не чіпаючи будинків?
4) Як з допомогою великого круглого терпуга випиляти квадратний отвір
у листу жерсті ?
5) Із листа сталі вирізали чотирикутник з рівними сторонами. Як
переконатися, що він є квадратом? (Достатньо перевірити рівність
діагоналей)
Додаткові задачі
I. У рівнобічній трапеції один з кутів дорівнює 600, бічна сторона
дорівнює 24 см, а сума основ дорівнює 44 см. Знайти основи трапеції.
(Слайд 21,22)
5
2. Середня лінія прямокутної трапеції дорівнює 12 см, а висота,
проведена з вершини тупого кута трапеції, поділяє її основу на відрізки,
довжини яких відносяться як 3 : 2, рахуючи від вершини прямого кута.
Знайдіть основи трапеції. (Слайд 23,24)
VI. Підсумок уроку. (Слайд 26)
Девіз : „Не кажи чому учився, а чого пізнав”.Учні відповідають на запитання вчителя:- Що цікавого було сьогодні на уроці?- Що сподобалося найбільше?- Які були труднощі?- Над чим треба ще попрацювати вдома?
Виставлення оцінок.
Бали за всі види робіт додаються і виставляється оцінка за урок
кожному учневі.
VII. Домашнє завдання.
Розв’язати задачу 3 способами.
Дано: АВ=СД=10см, АД=30см, <А=600.
Знайти: середню лінію трапеції АВСД
6
А
В С
Д
А
В С
ДН
МN
ДА
В С
.
7
Задачі, які можна розв’язати двома і більше способами
1. У прямокутнику АСВД кут між діагоналями дорівнює 680. Знайти кути трикутника ВОС.
2.
Знайти: середню лінію трапеції АВСД.
3. Дано трапецію АВСД, АД і ВС – основи. З кута В проведено бісектрису, яка перетинає середню лінію трапеції в точці О, а основу АД – у точці Р.
8
Знайти кут АОР. (2 способи розв’язування)
4. У прямокутній трапеції менша основа 3 см, менша бічна сторона 8 см, а тупий кут – 1350. Знайти середню лінію трапеції. (2 способи розв’язування)
1. Практична робота.1. Де в житті ми зустрічаємось з чотирикутниками? (Слайд 11):
ПАРАЛЕЛОГРАМВ фізиці - при вивчені сил, при знаходженні рівнодіючої сили. В житті
– це рами велосипедів, мотоциклів, де для пружності проведена діагональ. ПРЯМОКУТНИК
Несе красоту, чіткість, стрункість. Поглянь навколо себе: стіни, підлога, поверхня столу, зошити І багато іншого. Спробуй побудувати дім або зробити раму для картини, не знаючи властивостей прямокутника.РОМБ, КВАДРАТ
Використовують в мистецтві: на тканях художники, у візерунках на килимах;плиточники укладають плитки у вигляді ромба, квадрата; домкрат для легкових автомобілів має форму ромба.
2Додаткові задачі:
6) На уроці праці хлопчики виготовляли посилкові ящики. Як з найменшою витратою часу перевірити правильність виготовлених заготовок, які повинні мати форми прямокутника і квадрата? Скласти план.
9
А
В С
Д
О
Р
М N
А
В С
Д
ДД
N
Д
7) Заготовлені рейки однакової ширини у вигляді прямокутника. Як не користуючись транспортиром, обрізати кінці рійок під кутом 45о, щоб з них можна було скласти рамку. Скласти план.
8) Трьом шевцям дали завдання: перевірити, чи має кусок тканини форму квадрата. Перший перегнув її по діагоналі і пересвідчився, що протилежні сторони співпали. Другий перегнув її по діагоналі, а потім склав ще раз, щоб співпали кінці цієї діагоналі. Третій перегнув тканину спочатку по одній діагоналі, а потім по іншій і перевірив, щоб в обох випадках сторони співпали. Який спосіб самий надійний?
9) Столяру потрібно виготовити підставку у формі чотирикутника. Які виміри треба мати, щоб підставка мала форму:
a) Паралелограма;b) Прямокутника;c) Ромба;d) Квадрата?
10) Майстер – паркетник хоче переконатися, що випиляні з дуба чотирикутники – квадрати. Чи достатньо для цього рівності:
a) 4-х сторін; (Ні, може бути ромб)b) Рівності діагоналей; (Ні, може бути прямокутник.)c) Рівність 4-х відрізків поділу діагоналей? (Ні, може бути
прямокутник.
11) Як, не вимірюючи кутів чотирикутника земельної ділянки, можна дізнатися, чи вона квадратна? (мають бути рівними діагоналі та сторони)
2. Самостійна робота. Робота в зошитах.Учні самі вибирають складність завдання.Складність 1 - № – 1 бал.Складність 2 - № – 2 бали.Складність 3 - № - 3 бали.Самоперевірка ( вчитель відкриває задачі, розв'язані на закритих дошках ).
Завдання додому:Повторити теоретичний матеріал. Розв'язати задачі з підручника (ст. ):№ , № (обов'язковий рівень), № , № (додаткові).
Девіз: „Один розум добре, а декілька – краще”.
Цікаві факти1) У Китаї ростуть дерева висотою 3-5 м, що мають квадратний зріз
стовбура.
10
2) Ізраїль. Інститут сільськогосподарських досліджень вирощує «квадратні» помідори, які легко пакувати.
3) Книга рекордів Гінеса. У 1985 р. в Шотландії надруковано найменшу в світі книгу «Старий король Коул» . 85 примірників її мають квадратні аркуші 1Х1 мм.
4) У США виростили зерна кукурудзи квадратної форми. Вони не скочуються з тарілок.
5) Леонардо да Вінчі (1452 – 1519рр.) довів, що тіло людини вписується у квадрат.
6) У збірнику творів О. С. Пушкіна є замальовки про форму цифр (за елементами квадрата)
11
Recommended