View
226
Download
0
Category
Preview:
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
- DEZVOLTARE PERSONALĂ –
CLASA a II-a
AN ŞCOLAR: 2014 – 2015
CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA
DATA:13.11.2014
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ……………..
CLASA: a II-a
ÎNVĂŢĂTOR: Căpriță Mirela
ARIA CURRICULARĂ: Dezvoltare Personală
UNITATEA TEMATICĂ: Animalele din jurul nostru
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Dezvoltare personală
SUBIECTUL: Diferențe individuale
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
COMPETENŢE SPECIFICE:
DEZVOLTARE PERSONALĂ
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu
acestea
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute
ARTE VIZUALE
1.1. Identificarea unor mesaje simple, în contexte familiare, exprimate printr-o varietate
de forme artistice.
2.1. Exprimarea liberă a ideilor/experienţelor şi a emoţiilor/sentimentelor prin utilizarea
de materiale,instrumente de lucru şi tehnici simple.
MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive
Să numească animalul preferat, motivând alegerea făcută
Să enumere caracteristici ale animalului preferat pe care și le-ar dori și el
Să evidențieze diferențele existente dintre comportamentul oamenilor
Să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională
Afective
Să manifeste interes pentru lecţie
Să participle activ la jocuri
Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)
Psiho-motrice
Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
Să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca
independentă.
MIJLOACE DIDACTICE: jucării de pluș, imagini cu insecte,animale, păsări
cartoane colorate
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DURATA: 35 min + 10 min activitate complementară
BIBLIOGRAFIE:
*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.
3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru
grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.
ETAPELE LECŢIEI C.S.1
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA
ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
FORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT ORGANIZA-TORIC
MM 2.1
DP 2.2.
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:
Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic
Se anunţă momentul Întâlnirii de dimineaţă prin versurile: „Haideţi să ne adunăm / În cerc să ne aşezăm.”Salutul se realizează prin urarea „Bună dimineaţa!”(însoţită de strângeri de mână) şi prin intonarea cântecului ”Pentru elevi noi cântăm/Pentru invitați noi cântăm”Prezenţa: „După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am salutat / Colegii ne-am întâlnit. / Oare cine n-a venit?” Calendarul naturii: elevul de serviciu este solicitat să completeze calendarul naturii.
Elevii intră în sala de clasă în mod organizat.
Elevii ascultă îndemnul şi formează un cerc în faţa clasei. Elevii îşi dau mâna şi îşi urează bună dimineaţa.Elevii intonează cântecul.
Elevii precizează numele copiilor absenţi.Elevul de serviciu completează calendarul naturii.
Conversaţia
Calendarul naturii
Frontal, în cercObservarea sistematică
Aprecierea imediată a
răspunsurilor
2. REACTUALI-ZAREA CUNOŞTIN-ŢELOR DOBÂNDITE ANTERIOR
Învăţătoarea anunţă:- Ultimele două săptămâni am vorbit despre diferențele existente între noi.Astăzi vom afla că nu numai noi suntem diferiți ci și animalele chiar și anotimpurile.De aceea am o ghicitoare
Elevii ascultă explicaţiile învăţătoarei.
Explicaţia Animale din pluș pe care
se găsesc bilețele
colorate pe care sunt
Frontal, în cerc
1 C.S. = Competenţe Specifice
DP 2.3
pentru voi,iar cel care răspunde corect va putea descoperii micile ajutoare aduse vouă pentru vă ajuta să descoperiți aceste schimbăriPe o planșă scriu tot ce gândesc privitor la toamna.
Răspund la ghicitoriRăspund la întrebări
Conversaţia Brainstormi
ng
scrise ghicitori despre
toamna/animale/ păsări
3. CAPTAREA ATENŢIEI
Dar ce au legat la gât aceste două animale?(o ghicitoare) Învăţătoarea alege doi elevi care vor descoperi personajele diferite alături de care vor învăța lucruri noi
Elevii ascultă mesajul. Explicaţia GhicitoriFabula
Barza și vulpea
(anexa 1)
Frontal Observarea sistematică
4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE
CLR 2.4
Astăzi după cum bine știți vom vorbi despre diferențele existente între noi, având ca exemplu întâmplarea comică dintre Barza și vulpea- fabulă scrisă de La Fontaine.
Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic
Conversaţia euristică
Frontal, în cerc Aprecierea imediată a
răspunsurilor
5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
DP 2.3CLR 2.4
MM.2.1
Citirea de către elevi/ învățătoare a fabulei.Explicarea ei având suport vizual imaginile din poveste.Compararea comportamentului celor două personaje cu ecel al oamenilor.Discuții libere-e bine/nu e bine-Alegerea și scrierea a animalului preferat
Elevii răspund, scriu animalul preferat
Explicația Imaginile, jucăriile aduse de
elevi
Frontal, în cerc, pe covor
Aprecierea imediată şi
orală a răspunsurilor
6. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A
CLR 2.4
DP 2.3
Având în față imagini cu personajele din fabulă, elevii dramatizează textul citit.Ficare elev pe rând va intra în pielea
Elevii răspund la întrebări.
Conversaţia euristică
Jocul de rol
PPTImagini cu personajele
Frontal Aprecierea imediată a
răspunsurilor
TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE CLR
2.4AV1.12.1
personajului ales, motivând în final cum s-a simțit când a făcut o faptă bună/rea.
Elevii devin mici actoriJocul de rol
7. EVALUARE FINALĂ
MM 2.1.
Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.Se recompenează elevii cu o literă (L) din cuvântul ascuns.Învățătoarea și-a ales și ea un animal preferat, iar elevii vor descoperi treptat care este acesta.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm
Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.
Jocul muzical
Frontal Evaluarea activităţii elevilor
8. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL
Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm
Joc muzical Frontal
PROIECT DIDACTIC
- COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ –
CLASA a II- a
AN ŞCOLAR: 2014 – 2015
CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA
DATA: 13.11.2014
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: a II- a
ÎNVĂŢĂTOR: Căpriță Mirela
ARIA CURRICULARĂ: Comunicare în Limba Română
UNITATEA TEMATICĂ: Animalele din jurul nostru
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Comunicare în Limba Română
SUBIECTUL: Comunicarea.Semnele de punctuație
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
COMPETENŢE SPECIFICE:
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare
cunoscute
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut
DEZVOLTARE PERSONALĂ
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
ARTE VIZUALE
2.2. Asocierea unor elemente simple de exprimare prin intermediul artelor vizuale, cu alte
forme de exprimare: muzica, dans,literatura.
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
5.1. Sortarea, clasificarea şi înregistrarea prin desene şi tabele a unor date din mediul cunoscut
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive
Să formuleze corect răspunsuri la întrebări care vizează conţinutul unui text audiat
Să numească personajele din povestea audiată
Să desprindă corect o învăţătură din povestea audiată
Să identifice semnele de punctuație din text
Să enunțe propoziții conform cerințelor date
Să realizeze un dialog
Afective
Să manifeste interes pentru lecţie
Psiho-motrice
Să aibe o poziție corectă în timpul scrisului
să mânuiască materialele puse la dispoziţie
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, lectura predictivă
MIJLOACE DIDACTICE: PPT, videoproiector, personajele, imagini
reprezentând insecte,animale, păsări sălbatice, cartonașe, caiete
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DURATA: 35 min + 10 min activitate complementară
BIBLIOGRAFIE:
*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.
3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012.
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012.
Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru
grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.
*** Poveşti, povestiri, basme şi legende – antologie de texte literare pentru preşcolari şi
şcolari, Editura Arlequin, Bucureşti, 2011.
ETAPELE LECŢIEI C.S.2
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA
ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
FORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT ORGANIZA-TORIC DP 2.2.
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de CLR:
Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic
Elevii intră în sala de clasă
Conversaţia
2. CAPTAREA ATENŢIEI
După cum știți deja ați câștigat o literă din cuvântul secret, însă mai aveți de câștigat încă patru.
Elevii ascultă mesajul. Explicaţia PPT Frontal Observarea sistematică
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE
CLR 1.3.
Vom citi povestea și vom vedea la cine apelăm pentru a da textului culoare, pentru a-l face atractiv.Învățătoarea le citește câteva propoziții fără să țină cont de semnele de punctuație iar elevii sesizează că nu sună bine.Se anunță tema
Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic
Conversaţia euristicăFabula
PPT Frontal, individual
Aprecierea imediată a
răspunsurilor
4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
DP 2.2CLR 1.3.3.1.AV2.2
După ce elevii citesc textul în funcție de anumite criterii- înlănțuit, pe paragrafe,ei răspund la întrebări pe baza textului. Învățătoarea îi anunță că va derula textul iar ei pe fișa de pe masă trebuie să scrie toate semnele de punctuație observate în text.La final ridică toți fișele și sunt răsplătiți cu încă o literă ( U)Se stabilește cu ajutorul PPt-ului când
Elevii răspund la întrebări.
Elevii observă și scriu
Explicația PPTFișe
Frontal, în grupe
Aprecierea imediată şi
orală a răspunsurilor
2 C.S. = Competenţe Specifice
folosim fiecare semn și se rezolvă exercițiile.Transcriu pe caiete câteva propoziții.
Unii elevi ies la tablăElevii scriu pe caiete
Conversaţia euristică
5. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE
CLR 1.3.3.1.
Joc didactic Rezolvarea unui joculeț interactiv în power-point
Elevii răspund la întrebări.
Conversaţia euristică
PPT Frontal Aprecierea imediată a
răspunsurilor
6. EVALUARE FINALĂ
MM 2.1.
Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm
Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.
Jocul muzical
Frontal Evaluarea activităţii elevilor
7. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL
MM 2.1.
Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..
Joc muzical Frontal
A DOUA ORĂETAPELE LECŢIEI C.S.3
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA
ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
FORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT ORGANIZA-TORIC DP 2.2.
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de CLR:
Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic
Elevii intră în sala de clasă
Conversaţia
2. CAPTAREA ATENŢIEI
Elevii sunt anunțați că vor desfășura un concurs pe echipe pentru câștigarea următoarei litere.
Elevii ascultă mesajul. Explicaţia PPT Pe grupe Observarea sistematică
3. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
DP 2.2CLR 1.3.3.1.AV2.2
Eelevii rezolvă fișa colectivă. Echipa câștigătoare descoperă litera L.DictareRezolvarea la tbală a unor exerciții antrenante-distractive.Norișorii plimbărețiTrenulețulElevii sunt recompensați cu încă o litera – U- .pe care o pun la panou.
Copiii ascultă indicațiile cadrului didacticScriuRezolvă exercițiiElevii răspund la întrebări.
Elevii observă și scriu Unii elevi ies la tablăElevii scriu pe caiete
Explicația
Conversaţia euristică
PPTFișe
Frontal, în grupe
Aprecierea imediată şi
orală a răspunsurilor
5. ASIGURA-REA
CLR 1.3.
Joc didactic Dramatizarea unor dialoguri pe baa unor
Elevii răspund la întrebări.
Conversaţia euristică
PPT Frontal Aprecierea imediată a
3 C.S. = Competenţe Specifice
RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE
3.1. imagini suport folosind propoziții enunțiative, interogative, exclamative
DramatizareJoc de rol
răspunsurilor
6. EVALUARE FINALĂ
MM 2.1.
Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm
Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.
Jocul muzical
Frontal Evaluarea activităţii elevilor
7. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL
MM 2.1.
Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..
Joc muzical Frontal
PROIECT DIDACTIC
- MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI–
CLASA a II - a
AN ŞCOLAR: 2014 – 2015
CADRU DIDACTIC: CĂPRIȚĂ MIRELA
DATA: 13.11.2014
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: a II-a
ÎNVĂŢĂTOR: Căpriță Mirela
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: Animalele din jurul nostru
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Matematică și explorarea mediului
SUBIECTUL: Animalele sălbatice.Nevoile lor.
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
COMPETENŢE SPECIFICE:
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea
unor modele sau regularităţi din mediul apropiat
3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relaţie cu mediul natural şi social
4.2. Formularea unor consecinţe rezultate în urma observării unor relaţii, fenomene,
procese simple
MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive
Să recunoască animalele sălbatice de la noi din țară și din alte țări
Să denumească părțile corpului unui animal
Să identifice relația dintre mediu și animale
Să compare animalele în funcție de mărime
Afective
Să manifeste interes pentru lecţie
Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)
Psiho-motrice
Să intoneze corect, din memorie, cântece despre insecte
Să execute mişcări sugerate de textul cântecelor
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca
independentă.
MIJLOACE DIDACTICE: PPT,personaje, măsuri nonstandard, fișă de lucru
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DURATA: 35 min + 10 min activitate complementară
BIBLIOGRAFIE:
*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.
3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru
grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.
ETAPELE LECŢIEI C.S.4
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA
ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
FORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT ORGANIZA-TORIC
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de MEM
Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic
Elevii intră în sala de clasă
Conversaţia
2. CAPTAREA ATENŢIEI
CLR1.1
Toata ziua am vorbit despre animaluțe…e timpul să le cunoaștem…vă rog să vă întoarceți biletelele din piept să vedem ce animal vă place vouă
Elevii ascultă mesajul/răspund
Explicaţia Cartonașe cu exerciții
PPT
Frontal Observarea sistematică
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE
CLR 1.1.
Aleg câțiva elevi să spună de ce le-au ales.Uitându-ne la panoul cu literele câștigate oare ce animal e preferatul meu?Elevii intuiesc lipsa literei P si descoperă că e vorba de LUPUL…Astăzi vom vorbi despre animalele sălbatice
Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic
Conversaţia euristică
PPT Frontal, în cercgrupe
Aprecierea imediată a
răspunsurilor
4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
MEM3.1.3.24.2
Însă dacă vor raspunde la fel de corect vor afla la sfârșitul orei și de ce, îmi place lupul.Vizionarea PPT-ne aducem aminte din ce sunt alcatuite animalutele noastre preferate.Rezolvarea ppt-urilor (przentarilor trimise).Descoperim si alte animale din alte tari.Rezolvarea unei fise
Elevii răspund la întrebări.
Rezolvă exercițiile
Explicația PPT Frontal, grupe Aprecierea imediată şi
orală a răspunsurilor
4 C.S. = Competenţe Specifice
Compară animalele-în funcție de greutateAdună și află câți litri de apă /mâncare consuma
a. girafab. elefantulc. cămila
Rezolva o problema-aranjeaza crescator animalele in functie de greutate.
Elevii răspund la întrebări.Rezolvă fișa de lucru
Conversaţia euristică
5. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE
CLR 1.1
MEM6.16.2
Rezolva o problema-aranjeaza crescator animalele in functie de greutate.Joc micii vanatori….o pusca cu o pioneza in varf va vâna animalele(Baloanelele pe care sunt scrise numele si greutatea lor) in functie de ceea ce scrie pe biletul extrasExemplu- Vaneaza animalele cu greutatea intre 100-150 kgVaneaza animalele de la noi din taraDescoperirea biletului de ce imi place lupul-caci e sanitarul paduriiTema-de realizat o fisa pt portofoliu cu animale salbatice de la noi/ din alte tari
Elevii rezolvă sarcinile. Conversaţia euristică
Minge Frontal Aprecierea imediată a
răspunsurilor
6. EVALUARE FINALĂ
MM 2.1.CLR1.1
Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm
Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.
Jocul muzical
Frontal Evaluarea activităţii elevilor
7. MOMENT ORGANIZA-TORIC
MM 2.1.CLR
Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora
Joc muzical Frontal
FINAL 1.1 noastră s-a încheiat…..
Recommended