iarnainpadure

Preview:

Citation preview

Proiect didactic

Proiect didactic

Clasa : a IV-a

Propuntor :Alexoae MihaielaAria curricular : Limb i comunicare

Disciplina : Citire-scriere-comunicare

Subiectul : Iarna n pdure

Tipul : mixtScopul instructiv-educativ : exersarea exprimrii orale; mbogirea vocabularului elevilor; cultivarea sentimentului de dragoste fa de anotimpul iarna i fa de animalele slbatice.

Obiective operaionale :

O1-s citeasc fluent, corect, cu accentul corespunztor, n ritm propriu lecia;

O2-s identifice cuvinte noi n text;

O3-s construiasc rspunsuri corecte, complete;

O4-s emit preri personale despre anotimpul iarna i despre animalele din pdure;O5-s-i exprime sentimentele, atitudinea fa de animalele din pdure.Metode i procedee : citirea explicativ, n lant, selectiv, pe roluri, demonstraia, conversaia, exerciiul, observaia, explicaia, munca cu manualul.

Material didactic i bibliografic : Metodica studierii limbii si literaturii romne, Ed. ASS, A.Ungureanu.

Desfurarea leciei

Secvenele lecieiStrategie didactic/unitate de coninutModaliti de evaluare

Activitatea nvtoruluiActivitatea elevilor

Moment organizatoricStabilesc linitea n sala declas; solicit elevii s-i pregteasc caietele si crile necesare pentru lecie.Elevii i pregtesc cele necesare pentru lecie.Verificare;

notarea absenelor.

Verificarea cunotinelor-Ce-am avut de nvat pentru astzi?

(Citirea integral a leciei

Solicit un elev s citeasc lecia.

(Citirea n lan- solicit elevii s citeasc fiecare cte o propoziie din lecie.

(Citirea selectiv:

-Citii propoziia n care apare cuvntul:geroase!

-Citii prop. n care apare cuvntul: ninge !

-Citii prop. n care apare cuvntul: bulgri !

-Citii prop. n care apare cuvntul : decembrie!

-Despre cine este vorba n lecie?

-Cum este acest anotimp?

-Cum este cerul?

-Cum sunt zilele i nopile?

-Care sunt lunile de iarn?

-Ce fac copiii?

-Care sunt jocurile preferate de copii n acest anotimp?Ninge

Elevul solicitat citete lecia iar ceilali urmresc cu atenie.

Elevii citesc lecia n lan.

Elevii caut acest cuvnt

iar elevul solicitat citete ntreaga propoziie.

Elevii rspund la ntrebrile adresate.Urmresc/ascult cu atenie; corectez eventualele greeli .

Apreciez cu calificative verbale rspunsurile.

Captarea ateniei-Copii, eu tiu c iarna este anotimpul vostru preferat i c ai dori s nu se mai termine niciodat, dar v-ai gndit la psrele i la animale?

-Ce fac psrelele iarna?

-Dar animalele domestice?

-Dar animalele din pdure?

-Care animale trec mai greu prin acest anotimp, cele domestice sau cele slbatice? Elevii rspund la ntrebrile adresate.Apreciez cu calificative verbale rspunsurile.

Anunarea leciei i a obiectivelor operaionaleAstzi la citire vom nva o lecie n care se vorbete despre animalele din pdure. Noi vom ncerca s descifrm textul, s-l citim, s desprim n silabe unele cuvinte, s formulm rspunsuri la ntrebri.

-Titlul leciei este Iarna n pdure. Scriu titlul pe tabl.Elevii ascult cu atenie.

Dirijarea nvriiVoi realiza citirea model a leciei.

-ncercai i voi s o citii n oapt!

Solicit fiecare elev s citeasc una-dou propoziii.

-Sunt cuvinte pe care nu le-ai neles?

Explic elevilor aceste cuvinte.

-Cine dorete s despart n silabe cuvntul vieuitoarele?

-Dar cuvntul scormonit ?

-Dar cuvntul rsufltoare ?

-Dar cuvntul nfometai ?

-Despre cine este vorba n lecie?

-Cum arat pdurea n anotimpul iarna ?

-Ce fac animalele ?Elevii urmresc cu atenie.

Elevii descifreaz textul n gnd.

Elevul solicitat citete iar ceilali l urmresc.

Elevul solicitat desparte cuvntul n silabe; l desprim toi n cor si apoi l scriem la tabl i pe caiete.

Elevii rspund la ntrebrile adresate.

Urmresc/ascult cu atenie; corectez eventualele greeli .

Apreciez cu calificative verbale rspunsurile.

Antrenez elevii n actul comunicrii corecte.

Fixarea cunotinelor-Ce lecie am nvat noi astzi?

Solicit un elev s realizeze citirea integral a leciei.

-Copii, v-am pregtit cteva propoziii lacunare iar voi va trebui s le completai!

(Iarna, lupii, umbl n (haite)

(Ursul doarme n(brlog).

(Vulpea st n (vizuin).Iarna n pdure.

Elevul solicitat citete lecia iar ceilali l urmresc cu atenie.

Elevii completeaz propoziiile lacunare.

Urmresc/ascult cu atenie; corectez eventualele greeli .

ncheierea activitii didacticeEvaluare globala; concluzii;

recomandri.Elevii particip la discuii

Aprecieri i observaii referitoare la participarea elevilor la lecie.

Notez 2-3 elevi